Na akú školu a do akej škôlky dať dieťa vo Viedni?

zipper111111
20. aug 2013

Ahojte nemate niekto skusenosti so skolami vo Wien? chceme sa tam prestahovat za manželom no neviem doriešit situaciu so skolu nakolko dcerka už ide do tretej triedy a neviem ani ako to tam je so skolkami nemate niekto skusenosti a rady prosim?

vroni
20. aug 2013

Asi ta nepotesim, ale so skolami to je bieda. Na dobre sa prihlasuje v riadnom predstihu alebo stoja mastnu sumu, tie ostatne su este mizernejsie nez slovenske (nie vybavenim ale urovnou vyucovania) So zaradenim dietata problem nebyva, maju skusenosti s detmi, ktore nevedia jazyk, ale to je tak asi jedine pozitivne. Skolky sa drzia jedinej zasady - hlavne deti nepretazit - takze vo vacsine s detmi nerobia nic, maximalne zopar pracovnych listov s predskolakmi. V statnych sa na miesto obvykle caka (hlavne ak chcete skolku v konktretnom okoli), sukromne su flexibilnejsie, ale aj tu miesto nedostanete okamzite takmer nikdy. Statne skolky su zadarmo (plati sa len strava), sukromne sa pohybuju od 50 do 1000 euro a cena nic nehovori o ich urovni (velmi prudko kolisavej). Ak chces riesit situaciu od tohto septembra, tak budes potrebovat z pekla stastie, aby si vobec nieco nasla (akolu aj skolku)....

zipper111111
autor
22. aug 2013

@vroni dakujem zatial tak predbežne hladam a zistujem chystame sa až od buduceho skolskeho roku nie teraz to by bolo moc na rychlo pre vsetkych a maš s tym vlastne skusenosti alebo ......?

vroni
22. aug 2013

@zipper111111, no, skusenosti.... Hladali sme skolku i skolu pre vlastne dieta (zijeme vo Viedni), takze skusenosti sa nazbieralo viac, nez mi je mile 😠 Ale zase nie som skolsky inspektor, aby som mala aj pohlad zvnutra 😉

zipper111111
autor
22. aug 2013

no a vaše deti tam navstevuju školku či školu? alebo ako ste to poriešili ?ja mam strasny strach s toho čo bude ........

vroni
23. aug 2013

@zipper111111, uz skolu. Do skolky sme prihlasovali cca rok vopred (sukromnej, ale chceli sme len tu a ziadnu inu), do skoly dva roky vopred (vsetci krutili hlavou, ze tak "neskoro", ale miesto dostala - lenze islo o vychytenu skolu) Do skol sa bezne zapisuje v januari, podobne ako u nas, len vyberat treba zacat skor a ak je ta vyvolena skola viac v kurze, treba ratat s tym, ze bude treba "ocaruvat" riaditela, aby dieta aj naozaj vzal - a na to je uz pri zapise neskoro (ze dieta zapisu este neznamena, ze ho aj zoberu!!!!)