Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hettinka
11. feb 2018

@zitaje no áno, s dochádzaním je to problém. Aj náš syn dochádza do susedného mesta, je to síce asi bližšie, ako máte vy, ale ja mám prácu tu v meste, takže ho musím odviezť a vrátiť sa späť, to isté popoludní, vždy hodina cesty. Dosť i pomáha môj otec, ale väčšina je na mne.
Keďže týchto škôl je len okolo 30 pre celé Slovensko, je veľa detí dochádzajúcich. V synovej triede je viac detí, čo dochádza, respektíve to riešia rodičia tak, že majú nejaký prenajatý byt, garzonku v meste, de bývajú cez týždne a víkendy trávia doma.
Syn má síce skoro 11, ale na vlak + MHD ho zatiaľ nechcem pustiť, aby išiel sám. Je roztržitý, zábudlivý, a kým ho zvládame voziť, tak to riešime takto.

martinex
11. feb 2018

@nanervy_2 existuje, napr. ITV čiže integrované tematicke vyucovanie alebo vysoko efektivne učenie... moji obaja synovia chodia do skoly s týmto stylom vyucby no pre toho nadaneho to aj tak nestaci.... viac info napr. tu http://m.edu-hospodarova1.webnode.sk/co-je-itv-/

katpetdo
12. feb 2018

@zitaje a nemate v okoli nejaku komunitnu skolu domoskolakov? tam je individualny pristup mozny. syn presiel z klasickej skolky do takejto skupiny, je v akomsi nultom rocniku a konecne je spokojny. stahujeme sa vsak do mesta a tam su taketo skoly plne, tak ak nevyjde ziadna alternativa podavame aj prihlasku na teplicku ( aj ked tu sabojim nahananiu za znamkami) . posledna moznost je rovnako ako vy domace vzdelavanie.
u nas je dovodom aj povaha. syn je velmi citlivy samotar,a je mu az fyzicky zle z velkeho hlluku, a pretlaku vizualnych podnetov a uz teraz nas prosi, aby sme mu nasli v meste skolu kde bude malo deti. PAS neboli potvrdene.

zitaje
12. feb 2018

Nemáme tu nič také, ale dcéra má tri krúžky, tak aspoň to... nám to takto vyhovuje, teda až na tie financie, ktoré začínajú byť problém.

hettinka
12. feb 2018

@katpetdo u nás sú nadané triedy menšie a deti oveľa tichšie, ako v klasických triedach.

katpetdo
12. feb 2018

@hettinka hej viem, ze aj teplicka ma do 15 ziakov v triede, za nas uvidime, kde skonci ten nas, kedze nie sme uplne stotozneni s klasickym sk. systemom orientovanym na znamky.
@skoda, u nas v dedine si to zriadili rodicia DV. drzim palce aby sa cam podarilo situaciu vyriesit k spokojnosti vsetkych.

barbora21
13. feb 2018

@zitaje som myslela, ze styri roky 🙂 ale aj tak v tom nevidím úplne problém. Sú nadané deti, ktoré naozaj čítajú neskôr, alebo úplne len v nevyhnutných prípadoch - nie je to nič neobvyklé. Super skúsenosť mám keď s deťmi začne pracovať špec. pedagogička, prípadne ak prejdu na inú metódu čítania napr. Sfumato a pod. Možností je naozaj veľa. A aj medzi dospelými sú ľudia, kt. čítanie milujú a čítajú veľa a sú ľudia, kt. čítajú naozaj len to potrebné a nič naviac.

barbora21
13. feb 2018

@katpetdo no škôl, ktoré nie sú zamerané na známky je asi minimum a ja s tým mám tiež problém, ako sa do prváčika tlačí na to, že musí mať tip top známky lebo len to niečo znamená :-/ bohužiaľ stretávam sa aj s tým, že rodičia niekedy tlačia aj za školu aj za seba len, aby známky boli super ☹

hettinka
13. feb 2018

@katpetdo v APROGENE sa síce hodnotí inak, ale stále sa hodnotí - boduje a neskôr sú percentá, na vysvedčení známky. Syn sa učí výborne (zatiaľ), ale známky nenaháňa. Ale vidím, že ak je to percento horšie, už ho to aj hnevá.
Ja to hodnotenie zasa nevidím ako niečo úplne zlé, veď aj v práci človeka hodnotia ... čo je problém, že sa u nás hodnotí v klasických školách pred triedou a deti to navzájom vedia a potom sa tak k sebe správajú. Syn ale nikdy nevie, čo dostali jeho spolužiaci, občas mi povie, že mal niečo najlepšie z triedy, ale nevie, kto mal najhoršie, alebo čo mali ostatné deti.
Na 1. stupni ich pani učiteľka viedla k tomu, že každý je v niečom inom dobrý a aby si navzájom body neporovnávali. jediná vec, kde súťažili, bolo bodovanie čítania kníh.

Dnes mali IQ olympiádu, aj vaši to robia?

hettinka
13. feb 2018

@barbora21 súhlas, problém nie sú známky ako také, problém z nich robia ambiciózni rodičia ... navyše, veľakrát som sa stretla s názorom, že keď je "taký múdry", tak je jasné a samozrejmé, že má samé 1.
No nie je to až také jasné a ani samozrejmé, oni majú nastavené tempo úplne inak, ako bežný školáčik, takže zasa sa to odlišuje, ako to tie deti vedia zvládnuť.
Navyše, známky neodrážajú vždy vedomosti, niekedy je dieťa múdre, šikovné, ale v strese dostáva zle známky ... a keďže tieto deti si pri veľmi vysokej inteligencii často so sebou nesú veľa porúch učenia, psychických problémikov, sú citlivejšie, majú resty v socálnej oblasti a celkovo horšie komunikujú, stáva sa to často ... a na bežných školách, kde sa im nikto špeciálne nevenuje, ešte častejšie.

barbora21
13. feb 2018

@hettinka no je to presne tak...bohužiaľ to dôverne poznám, čo známky vedia spôsobiť a naopak čo sa deje ak nie sú 🙂

lucikan
26. feb 2018

Ahojte, prosim vas, vedeli by ste poradit, tie ktore ste riesili prestup na skolu pre nadane deti, ako to prebieha? Momentalne cakame na diagnostiku syna, je uz prvak, ale v skole ma znacne problemy so spravanim, a tak sme to zacali riesit tymto smerom, na zaklade feedbacku zo skoly. Uprimne, ja neviem posudit, ci by tam patril, su silne indicie, ze hej, zvazujeme viac veci. Zaujima ma, na akých odbornikov sa obratit, boli sme zatial v CPPP v Petrazlke a rezervovali sme si aj termin v CPPP ktore je zriadene pri Cenade. V zasade nam ide o co najskorsi termin, ale ukazuje sa, ze na toto su cakacky. Ma zmysel, aby som volala do Cenady alebo na Teplicku, ked este nemame diagnostiku?
Ake vôbec su sance, ze sa na tieto skoly da prestupit? A este, je najeky zasadny rozdiel v pristupe týchto dvoch skol?

hettinka
26. feb 2018

@lucikan moj syn prestupoval, ja som písala rovno do školy pre nadaných a oni mi odporučili aj CPPPaP, do ktorého mám ísť, aj meno psychologičky, lebo tu v ZA robí diagnostiku detí iba jedna pani psychologička, vybavili mi aj skorší termín a vôbec všetko zariadili, to ma aj presvedčilo o tom, že je to tá správna škola, lebo naozaj sa snažili od začiatku nám pomôcť.
Syn išiel na 3-mesačný adaptačný pobyt a až potom sme sa my aj škola definitívne rozhodli, hoci po pár týždňoch bolo vcelku jasné, že tam patrí a aj tam chce byť.

v BA by som asi tiež išla týmto smerom, oslovila príslušnú školu a informovala sa tam, aký je postup.

barbora21
26. feb 2018

@lucikan za Cenadu - prestúpiť sa dá ak je v danom ročníku voľné miesto, treba mať pravdaže diagnostiku z CPPPP, bez toho je to asi zbytočné.

moni73
26. feb 2018

@lucikan rozdiel je na zaklade videneho/pocuteho vs zaziteho podla mna diametralny. Skuste si do obidvoch skocit a navstivit riaditelku/riaditelnu. Jedna tazky socik s pani riaditelkou za vrchstolom, druha pracovno priatelsky chaos.

lucikan
26. feb 2018

@hettinka
@barbora21
@moni73 dakujem vam za odpovede. Tak uvidíme, nema vyznam predbiehat.

@moni73 Nejak tusim, ze ten priatelsky chaos je Cenada, prosim ta pismi mi ip-cku, ak sa mylim 😉

@barbora21 prosim ta, mohla by si trosku rozviest, to co si pisala o znamkovani - ze znamky, ked nie su? Len ma to zaujima, my sme cielene vyberali skolu, aby sa neznamkovalo, resp. davalo sa slovne hodnotenie a zatial som na tom nenasla strbinu.
Nas expert je schopny naschvál robit chybu a tvarit sa, ze nevie, ked prekukne, ze ho niekto ide hodnotit.

barbora21
26. feb 2018

@moni73 @lucikan pracovno priatelsky chaos bude urcite Cenada 😊

barbora21
26. feb 2018

@lucikan co sa tyka znamok odpoviem otazkami: na co su znamky hlavne ak sa bavime o 1.stupni ZS? ako znamky vnima dieta? aku vypovednu hodnotu ma znamkovanie?
Ucitel predsa vie kde sa dieta aktualne nachadza, nepotrebuje na to znamky, ucitel vie dieta povzbudit, pomoct mu na to tiez nepotrebuje znamky, ucitel toto vsetko vie povedat rodicom-tak ani oni nepotrebuju znamky...tak z toho mi vychadza, ze tie znamky nie su potrebne... ani pre ucitela, pre dieta uz vobec nie, pre rodicov tiez nie tak potom pre koho?

barbora21
26. feb 2018

@lucikan a este ked sme uz pri tom aj slovne hodnotenie je hodnotenie tak isto ako znamky 🙂 len sa pretvaruje, ze je to nieco lepsie ale nie je

lucikan
26. feb 2018

@barbora21 takze sme na jednej lodi v tomto. Kiezby toto bolo dopriate vsetkym detom.

barbora21
26. feb 2018

@lucikan no to by bolo super, minimalne na 1.stupni, aby si deti skolu opat uzivali, tesili sa do nej, chceli sa ucit len preto ze chcu a nie preto ze musia.Dnes som mala jeden rozhovor a pani sa pytala ze ako sa da fungovat bez domacich uloh a znamok, ze to je nerealne, a ked som ju zahltila otazkami na co, preco je to dobre tak bola ticho len proste vedela ze znamkovat sa musi a musi sa davat mnozstvo uloh ale to bolo vsetko-smutne je ze to bola ucitelka 1.stupna :-/ niektore veci sa nezmenia alebo velmi tazko ak vobec...

moni73
27. feb 2018

Ja som prave zistovala, ze system (v pripade prijimaciek na 5rocny bilingvalny gympel) zaujimaju znamky na konci 7tr a na polroku 8mej. A tak som sa rozhodla, ze dovtedy neriesim vobec a potom uvidim. Nejako extra vela bodov sa aj tak za vysvecko ziskat neda. No ale som v tomto povazovana za tazkeho exota.

hettinka
27. feb 2018

@barbora21 veľa rodičov známky chce. Ked som povedala kamarátkam a rodine, že na našej škole sa neznámkuje (prvé dva roky sa naozaj vôbec neznámkovalo, zbierali len body, a potom boli známky len taký doplnok k iným formám hodnotenia), tak povedali, že by to tak nechceli mať. Moja mama sa ma občas s obavami pýtala, či malý napreduje a či to vie, kedže nemá jednotky 😀 Ja som sa mozrejme známky nepotrebovala, videla som, že chalan ide dopredu a vie viac ako na bežnej ZŠ.

Každopádne, pre bežného neriešiaceho rodiča, ktorý je celý deň v robote a "nemá čas" sú známky pohodlné riešenie. Kým vidí 1-2, nemusí nič riešiť, myslí si, že dieťa vie... Často nemá žiadnu predstavu o tom, čo sa za danou známkou skrýva, či je to vybiflená známka, alebo dieťa naozaj vie a či a ako napreduje.
Známky vedú aj na strednej škole k tzv. kontajnerovému učeniu - nabiflím sa, vysypem to na písomke a môžem to zabudnúť. Vedomosti v konečnom dôsledku chabé, útržkovité, bez hlbšieho uvedomenia si ... ale vysvedčenie mávajú takíto žiaci krásne.

hettinka
27. feb 2018

@moni73 no, ale ako je možné, že tvoje dieťa vie (lebo teda asi vedomosti riešiš, iba známky nie), ale so známkami to nekorešponduje (písala si kedysi, že malá bohvieaký prospech nemá...).

Mj syn vie dosť veľa, aj mimo školy, ale aj známky má teraz od 5. ročníka dobré, hoci sám sa tomu čudoval na polroku, nemá dojem, že by nejako extra makal a naháňal známky, ide to tak prirodzene, on písomku napíše aj na 105%, lebo spraví všetko + napíše navyše, čo vie.. Po 4. ročník mali jednotky prakticky celá trieda, občas nejaká 2 sa vyskytla v rámci triedy, ale ako prešli do 5. ročníka, už boli v triede aj nejaké 3.

kvojtanikova
27. feb 2018

Tak aj u nas (aprogen krosnianska KE) sa zhorsili znamky na druhom stupni a ten ich system bodovania je niekedy demotivujuci. Syn napr. dostal minule 0/10 z odpovede aj ked vedel ale podla ucitelky malo a tak si vyratal ze uz sa vobec nemusi ucit lebo 1 na vysvedceni uz aj tak mat nebudr aj keby dostal este 5x 10/10 lebo po spriemerovani to nebude nad 90%... To bolo fakt demotivujuce podla mna.

hettinka
27. feb 2018

@kvojtanikova je to rovnako demotivujúce, ako ked dieťa v bežnom systéme dostane 5 ... lebo tiež to už na 1 nemusí vytiahnuť. Alebo tých jednotiek treba veľa a už žiadne zaváhanie.
Napr ja som mala fyzikárku, ktorá vždy hovorila, že jednotkár môže dosať v priebehu roka najhoršiu 3, ak niekto dostal 5, alebo 4, už jednotku nedala, mohol mať najlepšie 2. Razila teoriu, že jednotkár sa učí priebežne a nemože sa mu stať, že by dostal až takú zlú známku.

U nás sa stalo, že syn nemal z AJ 90%, mal tesne pod, ale 1 mu dal, lebo zohľadnil aj to, čo vie a nie že sa mu jedna odpoved nepodarila. Tiež to bolo tak, že písomky napísal všetky nad 90% a ten problém mu urobilo také čítanie ešte na začiatku roka, syn má drobnú rečovú vadu, učitel ho ešte nepoznal a za výslovnosť mu stiahol body pri čítaní.

kvojtanikova
27. feb 2018

@hettinka tak neviem ja som tiez ucitelka a ak som mala zuaka co mal same 1 a hedenkrat mu nevyslo tak som to brala ako zly den proste ten ludsky faktor ale tu sa to proste spriemeruje a dovidenia. Teda asoon vo vacsine predmetov to tak funguje a preto to syn dost zle bral, az ked mu na moje odporucanue ucitelka vysvetlila ze ak sa bude dalej snazit tak moze "pri riet oko" lebo napokon z ucitelky vyslo ze mu to dala v podstate za vyrusovanie ..😞 Lenze to detom s AS razko vyvetlim lebo maju veci cierne a biele a nic medzitym. Proste jemu to percentualne nevyjde a hotovo... Dost sme sa s tym trapili kym to pochopil.

moni73
27. feb 2018

@hettinka dcera nevie. Nemam zapotreby, aby vedela veci, ktore ako pises po pisomke/odpovedi vypusti. Tipujem, za klasika vedomosti resp.vseobecny rozhlad ma dobry. Ja som to uz spominala, ze napr.casti atmosfery nevedela. Neviem ich ani ja a nijako mi nechybaju. Dcera doteraz nemala doma otvorenu ucebnicu. Takze vedomosti typu nabiflim, vysypem a nikdy viac nepouzijem nema. Podla toho vyzera aj jej vysvecko. Gramatiku ma relativne dobru (obcas sa hrubka pritrafi), matematike rozumie (aj ked je tazkopadna vo vypoctoch, postup vie) a ako pisem rozhlad je, v podstate sa s nou da bavit na akukolvek temu. Anglictina uzasna, zaklad spanielciny, teraz sa zacala ucit korejsky (jej vymysel) a aj to ide. Zaroven je to inteligentna baba, takze nevidim problem, zeby sa tie biflovacie veci nenaucila tesne pred prijimackami.

hettinka
27. feb 2018

@kvojtanikova vieš, toto je o človeku, ak chce sa učiteľ silou-mocou na decku realizovať a rátať priemery, tak je jedno, čo je to priemer vypočítaný zo známok, z bodov alebo percent. A ak je učiteľ normálny a ľudský, tak tú jednu zlú odpoveď (ak bola fakt len jedna) proste nezaráta a ohodnotí dieťa podľa toho čo vie a nie na základe jedného "zlého dňa".

Inak, ak mala odpoveď len váhu 10 bodov, nemusí to byť také zlé, že to už nevytiahne. U nás si môžu známku opraviť aj aktivitami navyše, nejaký projekt, alebo domáce aktivity, písomky sú aj 30-bodové, takže u nás jedna spackaná odpoveď ešte neznamená, že bude mať isto 2.

hettinka
27. feb 2018

@moni73 to čo ti teraz napíšem neber, prosím v zlom, ale vezmi to ako názor matky, ktorá už jedno dieťa na gympli má, a radu učiteľky, ktorá na gympli učí.

Ak chceteísť na bilingválny gympel, aby si nebola potom prekvapená, ale prijímacie skúšky nie sú o cudzom jazyku. Tie sú spravidla z testu študijných predpokladov, SJ a MAT. My sme boli skúsiť bilingvál v Sučanoch a skúšky boli rozdelené na jazykovú časť a prírodovednú. V jazykovej bola ťažisková slovenčina a bolo tam pár otázok aj z AJ, ale nie ťažiskovo. V prírodovednej časti bola ťažisková matematika, ale boli tam otázky aj z FYZ, BIO, CHE - všetko v slovenčine.
Takže ak vie dieťa super jazyk, je to veľká výhoda pre ďalšie štúdium, ale v prvom rade musí prejsť prijímačkami zo slovenského učiva a musí vedieť.
Dcéra hovorila, že času bolo tak málo, že veľa deciek učivo vedelo, ale nestíhali. Takže "ťažkopádnosť vo výpočtoch" tiež môže byť rozhodujúca, bohužiaľ, nielen vedomosti sú dôležité, aj rýchlosť.

Kamoškina dcera je na inom bilingváli, prijímačky neboli vôbez z AJ, tam boli psychotesty a prijímačky tiež SJ a MAT.

A ako učka, poznám JEDNÉHO žiaka, ktorý sa dokázal na maturitu naučiť za 2 týždne ... ale to bol chalan, ktorý bol jazykovo super, mal výbornú slovú zásobu aj gramatiku, len mal v 4. ročníku iné priority a vykašľal sa na to, potom sa venoval intenzívne 2 týždne len tomu jednému jazyku a vedomosti si doplnil. Neviem si predstaviť, že by sa takto vedel naučiť žiak, hoc aj inteligentný, ktorý sa roky viezol a teraz by to dal obrazne povedané z 0 na 100 za pár týždňov.

Takže, ak to myslíte s gymplom vážne, určite dieťa nastav na vyšší výkon oveľa skôr, ona sa musí naučiť aj učiť, inak sa jej to potom nemusí oplatiť, respektíve bude riešiť veci, ktoré by nemusela.
Okrem toho, v 7-8. triede bude v puberte, vtedy to je s deckami ťažké....