Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

renab
30. jún 2011

@atrami prvorodená z toho začína "vyrastať" a to už je na vysokej. druhorodený ide na vysokú teraz, tak uvidíme. a najmladší je introvert tiež a je prváčik, tak si ešte počkáme. silné lakte mať nemusí, lebo súrodenci sú o kus starší 😅

atrami
30. jún 2011

@renab , veď to je iné. My sme doli na MDD, moj skákal na prostriedku hradu a ostatné deti nalepené okolo, lebo on ich tam nepustil. 😀

erinnuska
30. jún 2011

@atrami naša povie asi 5 slov, ktoré hovorí už dosť dlho, mama, tata, pápá ako robí cica, krava, to vie, zatiaľ nič nové sa nesnaží ani napodobňovať, neriešim, keď má prís ť príde, skôr či neskôr 😖 pracujeme, čítame, hráme sa, rozprávame celý deň, hádam sa to raz prelomí a budeme ju musieť krotiť, aby sme sa aj my dostali k slovu 😀

atrami
30. jún 2011

@erinnuska , nebo určite to pojde. 😉 😉 😉 😉 Najstarší syn má kamaráta, ktorý v 3. rokoch nepovedal ani slovo. Mal aj odklad do školy, ale už je to ukecaný budúci tretiak. 😀
Nám pomáhalo aj to, že je stále s bratmi a tí sú ukecaný až-až.

michalag
30. jún 2011

Ahojte, v teme som prvykrat aj ked neviem ci sem patrime, ale mozno mi budete vediet poradit

Mam 5 rocneho syna a rozmyslam nad otestovanim maleho. V septemb ide uz do predskolskej triedy. Je dost hravy, pojaseny ale na druhej strane aj dost vela vie, aspon si myslim. Na jednej strane rozmyslam ze ho necham v skolke o rok dlhsie na druhej strane sa bojim ze sa potom bude v skolke nudit
Chcem sa spytat ako prebieha to testovanie na IQ, plati sa za to, ze? .... Je to to iste ako testovanie predskolakov, ci su uz zrely na skolu???
Dakujem 🙂

rybenka79
30. jún 2011

@lienockaa pred prehliadkou som citala co je jej obsahom a bolo tam aj poznanie pismen a pocitat aspon do pat. Samozrejme nie celu abecedu poznat 🙂 tak na prehliadke ma to uz potom ani neprekvapilo. Farby a pod. boli samozrejme, my sme mali problem s pesnickou 🙂 ale riekanku vedel ... pesnicky nemame moc v laske, a po pravde ani mamina

bets
30. jún 2011

@michalag
staci ist do centra pedagogicko-psych.poradenstva. vysetrenie by malo byt bezplatne. niektori psychologovia vsak pouzivaju strasie typy testov a potom ked su deti testovane napr. pri prijimani do skoly pre nadane deti, tak vysledky su odlisne a casto nedosiahnu pozadovanu hranicu, u niektorych rodicov to vedie potom k sklamaniu.
toto testovanie nesuvisi s testovanim skolskej zrelosti. aj dieta, ktore nie je zrele na skolu moze mat vysoke IQ.

lienockaa
30. jún 2011

@rybenka79 - no nas nehovoril ani basnicku, ani pesnicku nespieval..on to vobec nema rad-basnicky vobeeec, to nechce ani aby som mu ich citala, myslim, ze ziadnu ani nevie, rymovacky ani nahodou ho nebavia, pesnicky vie, ale ani od neho dr. nechcela..on lekarov naozaj neznasa, dr. v podstate ani nikdy nevedela ako rozprava a co vsetko vie, lebo fakt okrem placu tam nikdy nic nepredviedol, ani vysetrit sa nikdy poriadne nedal a ja som bola tiez rada, ked sme cim rychlejsie z ambulancie odisli, takze som to s lekarkou vobec nepreberala, ze co vie a tak, ona sa vzdy len mna pytala, ci vie to a to..a ked som povedala, ze ano, tak jeho neskusala..od malickeho babatka bol takyto..ja som sa zadivila uz tomu, ze im povedal farby a ze precital tu tabulku na zrak bez revu..uz to povazujem za zazrak..ale myslim, ze to spravil iba preto, ze sme tam mali aj mladsiu dcerku, tak chcel byt hrdina, ze neplace..

bets
30. jún 2011

dokonca som sa dopocula, ze niektori psychologovia spolupracujuci so sukromnymi centrami nadania zamerne nadhodnocuju vysledky a nahanaju tymto centram platiacich klientov. dlho som nechapala, ked mi jedna znama hovorila, ze jej dietatu bolo namerane vysoke IQ, odporucili jej sukromne centrum, ale ze nie je si ista, ze dieta splna podmienky statnej skoly pre nadane deti. potom ked som si niekde precitala danu kritiku, tak mi docvaklo, ze dana mamicka si vie porovnat schopnosti deti, nakolko jedno dieta uz ma v skole, ktora nie je sukromnym centrom.

rybenka79
30. jún 2011

@lienockaa a ma pravdu drobec, co by nejakej doktorke nieco ukazoval.. nasa pediatricka isla na to uplacanim cukrikov, no tie Matko nechce tak hned vyjednaval ze chce kamion co tam mala v cakarni... nasemu matkovi ked sa chce tak ok a ked nie, tak s nim nic nepohne 🙂

hajanka
30. jún 2011

@erinnuska ja to neviem slovami tak dobre vyjadrit ale nasla som toto a velmi sa mi paci ako je to tu vysvetlene:

Za intelektovo nadané dieťa (žiaka) sa považuje dieťa s akcelerovaným kognitívnym vývinom, ktoré pri dostatočnej motivácii a tvorivosti za adekvátnej stimulácie zo strany prostredia dosahuje v porovnaní so svojimi rovesníkmi výnimočné výkony v jednej alebo viacerých intelektových činnostiach. Nie vždy sa musí prejaviť nadpriemernými výkonmi v škole.

- žiaci, ktorí vzhľadom na svoje nadanie potrebujú učebný program, ktorý nie je poskytovaný bežnými školami,
- žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ku svojmu rozvoju totiž potrebujú špeciálne pedagogické prístupy,
- nadané deti sú deti, ktoré sú prirodzene aktívne, zvedavé, objavujú s obrovskou potrebou získavania informácií. Nadané deti v škole bývajú označované ako deti so špeciálnymi potrebami a to preto, že vedia všetko skôr, lepšie a naučia sa to efektívnejšie. Odborníci udávajú 2 základné osobnostné znaky nadaných:
- zvýšená senzitivita, citlivosť až precitlivenosť
- "chudobné" medziľudské vzťahy - k tomu sa pridávajú ešte rôzne osobnostné znaky, ktoré sa pohybujú v spektre od hyperaktivity, impulzívnosti cez kľudné, vyrovnané, tiché deti, až po uzavreté, introvertné deti.
- nižšia potreba spánku, niekedy až jeho poruchy
- hyperaktivita
- nedostatočne rozvinutá grafomotorika
- nízke sebavedomie
- znížená sociálna adaptácia, emocionálne problémy, negativizmus
- neochota podriadiť sa vonkajšej autorite
- neochota prijať prehru
- perfekcionizmus, príliš vysoké požiadavky na seba alebo okolie
- neobvykle doslovné chápanie významu slov prejavujúce sa „chytaním za slovíčka“
Platí, že žiaden z týchto prejavov priamo neindukuje nadané dieťa. Je treba s nimi, ale počítať.
Deti, ktoré rozumovo prevýšia mnohých dospelých, sú väčšinou utrápené, niekedy nemotorné až nepraktické bytosti s mnohými problémami, uzavreté vo vlastnom svete, samotári.

zdroj: http://dreamchichi.webnode.sk/nadane-deti-intel...

@kaja73 Podla mna je to velmi o motivacii a spravnom pristupe 🙂 v beznych triedach nie su na taketo deti ucitelia pripraveni (aj napr na tie ich osobitne znaky ako uzavretost), nevedia ako s nimi komunikovat, pracovat, ako ich posuvat vpred, motivovat, stimulovat, nemaju pre nich priestor, ani cas ktory im treba venovat na prezentovanie ich myslienok, uc. materialy, nespolupracuju s psychologom... atd...
Syn mozno len chce zapadnut do kolektivu, pises ze tam ma chalanov - kamaratov, kt. mu v predoslom kolektive chybali, mozno nechce vytrcat z davu. Jednym z prejavov nadanych moze byt aj strach z uspechu. Neviem, len uvazujem...

@jarus1 vsetko je v spravnej motivacii, ked dieta nema impulzy, ktore ho pohanaju vpred a nutia ho rozmyslat, rozvijat intelekt, tak to robit nebude, aj ked ma na to najlepsie predpoklady. Aj moj je? (bol) introvert, s detmi v skolke sa nehral, rovesnici ani mladsi kamarati ho nebavili. Nerad spieval, recitoval ani sa inak predvadzal. Nikdy. Hral sa sam, cital, pisal, kreslil, vsetko si rychlo pamatal... ale nerad to ukazoval, nemal rad vystupenia a recitovanie bolo pre neho ako za trest. Ked nastupil do 1.r MND, zrazu mal kopec kamaratov - rovesnikov, s kt. si mal co povedat, kt. mu rozumeju ... rocnikovu pracu prvy krat predniesol pre triedou a rodicmi akoby to predtym uz robil aspon 20x, neverila som vl. ociam ako rychlo sa pocas toho roka zmenil.

kaja73
30. jún 2011

@hajanka To s tym zapadnutim si nemyslim že je tak-aspon nie teraz na gymply- lebo v tejto triede sa zisli fakt sikovne decka-10 z triedy mali ciste jednotky z toho viac ako polovica chlapci,su tu aj víťazi roznych olympiad,pytagoriad,klokanov,programatori.Ako fakt nadane deti aj chlapci.Na zakladke to bolo o inom-tam vytrčal aj este s jednou babou.Ale tam sa zisli skor priemerne deti-aj napriek bilingvalnemu zameraniu.možno sa chyba stala tu-stale sa riešili tie slabe deti a problemy v spravani mnohych deti a učenie- vedomosti sli casto bokom.Možno sa to tu na gymply postupne zmeni.Dnes ma syn stasny den-tiež ma ciste jednotky a to uplne bez nasej pomoci.To som si nikdy na zakladke nevedela predstavit-že by sa sam snažil-tam sa ani jeden chlapec totiž nesnažil. 😒

erinnuska
30. jún 2011

@hajanka pravda je, veľa z týchto vlastností sedí ako zadok na šerbel na môjho syna, nemotorný, náročný na seba i okolie a mnoho iného aj keď nie všetko... ale každé dieťa i dospelý je individualita, niekomu vyhovuje maximálne zaťaženie, objavovanie stále niečoho iného, niekomu zas mravenčia práca a pomalé ale presné počítanie a práca s čímkoľvek. Škoda, že v nadaných triedach neučia ľudia, ktorí vedia s nadanými pracovať(samozrejme česť výnimkám), ja som sa veľmi sklamala na prvom stupni, syn od piatej triedy navštevuje normálnu i keď jazykovú triedu, maximálne spokojný... 🙂

michalag
30. jún 2011

je tu niektora mamina ktora ma dieta ktore od malicka zaujimaju cisla??? Maly ako zacal v 2, 5 roku viac rozpravat tak od vtedy, zacalo to autobusmi ze som mu vravela a od vtedy ma pravdepodobne takyto vztah k cislam, zacal mi uz picitat preskakovane po 2, 3 cislach a dojde kludne aj 70-80 a niekedy ide aj smerom dole .... takmer cely den hovori len o cisla ako napr. Aha mami tam je 458 (povie to aj spravne), aha mami isiel autobus 19 a fakt vsade kde zbada cisla tak mi vravi. Uz ani neviem ako ho mam posuvat dopredu k tym cislam. Jeho to fakt bavi, aj cisla sa naucil ako prve pisat

hajanka
30. jún 2011

@erinnuska ja som to tu uz spominala, moj chodi do normalnej ZS do triedy zaradenej do programu Aprogen (alternativny program edukacie nadanych), v tomto programe maju schvalene ucebne plany pre nadanych od 1.r po maturitu a su zaradene do specialneho skolstva. Bezna kvalifikacia pedagoga je neuznana a vyzaduje sa studium specialnej pedagogiky + akreditovane vzdelavanie pedagogov a priebezna odborna prax. Takto to funguje v Aprogen. V integrovanych triedach je to opacne, tam maju nielen nejednotne postupy pri vybere a diagnostikovani ziakov, ale ani ziadnu odbornu pripravu pedagogov.

@michalag testovanie nadania je odlisne s testovanim sk. zrelosti, my sme mali zaujem o vstup do programu Aprogen (alternativny program edukacie nadanych) , mozem povedat len moju skusenost, neviem akym sposobom prebieha testovanie na sukr. skol pre nadanych. Treba poziadat o stretnutie, odbornu konzultaciu, alebo psychologicke vysetrenie.
Moj bol testovany ako 6 rocny v PPP, bezplatne, ako testovanie konkretne prebiehalo ti nepoviem lebo sama neviem, rodicia nemozu byt pritomni pri dietati ked je testovane, pretoze ich to moze ovplyvnit, testovanie trvalo 2 hodiny, mala som obavy ako to zvladne, mohli si spravit prestavku kedy chcel, ja som 2 hod. cakala na chodbe a cakala na ten break...no dvere sa otvorili az po dvoch hodinach s tym ze uz skoncili a ze on ziadnu prestavku nechcel 🙂

- testovanie je schvalene Min. skolstva, vsetky deti musia byt vys. testom WISC III. (tieto info su z r. 2008, neviem ci uz nie su nove typy testov), pouzitie testu je obmadzene na vek od 6 rokov (plati ze pri detoch mladsich ako 6 je sa test vyhodnocuje ako u 6 rocnych so zvyraznenim veku dietata)
- zohladnuju sa udaje o doterajsom psych. vyvine ziskane od rodicov, od pedagogov materskej skoly, o spravani sa, o pozornosti, volovych vlastnostiach, motivacii, udaje o urovni reprodukcnych intelektovych schopnostiach, posudenie globalnej urovne inteligencie, verbalne neverbalne schopnosti, udaje o tvorivosti (neverbalny test u mladsich)
- na doplnenie vysetrenie je potrebne dolozit kresbu postavy a stromu 🙂
- je potrebne uviest prejavy spravania dietata (komunikacia, socialno - emocialne prejavy, no nekladie sa velky doraz na emocionalny vyvin a motoricke zrucnosti, tieto dalej rovija skola, psycholog si vsima prejav pri praci a komunikaciu, schopnost reagovania na polozene otazky, pripadne nim kladene otazky, samotne IQ, za vyber je zodpovedny len jeden pracovnik

neviem... fakt co presne na tych testoch robili, rada by som vedela 😀

michalag
30. jún 2011

@hajanka a to testovanie musi byt len ak chcem aby isiel do nejakej skoly pre nadanych ci mozem dat drobca otestovat len tak? Ja zase nechcem maleho davat hned do nejakej skoly pre nadanych a v skole sa to casom ukaze (podla mna uz v 1 rocniku)

hajanka
30. jún 2011

@kaja73 neviem, mozno bola chyba na zakladke ako pises... neda sa prepovedat, co by bolo inak ak....
Je sikovny aj napriek tomu, tak sa tym tak netrap 🙂
hm... a ako sa javi doma? Este ma napadlo, nemoze byt chyba aj v ucitelovi na gymply, ze sa mu venuje menej nez ostatnym sikovnych (nadanym) ziakom? Nerobi nejake rozdiely medzi nimi?
hmm... ja prave preto moc nechcem aby isiel na 8r. gymko, radsej nech ostane na zakladke... ale co bude sama neviem... 🙂

hajanka
30. jún 2011

@michalag ja si myslim, ze ak sa to ma ukazat, tak radsej to podchytit vcas nez ho potom vytrhavaj z kolektivu. Identifikacia prebieha v predskolskom veku (pred vstupom do skoly). O vysetrenie mozes poziadat z vlastnej vole, po nom sa dozvies vysledok. Nech je akykolvek, je len na tebe ako sa dalej rozhodnes. Ak by aj psycholog odporucil syna zaradit do specialneho vychovno vzdelavacieho programu pre nadanych, aj tak by si ho tam nedala?

michalag
30. jún 2011

@hajanka kebyze mi to je doporucene tak by som asi zvazovala 😉 .... ako sa vlastne to vysetrenie u psychologa vola?

kaja73
30. jún 2011

@hajanka Praveže teraz sa mi zda, že je viac snaživy a učitelov maju plno,takže to nie je o pristupe jedneho z nich.Skor na zakladke mali menej učitelov a najviac boli s triednou.Teraz je to ine-som viac spokojna,aj syn.Aj ked je to citelne naročnejsie,zvlada to.Len mi tam chyba ta jeho snaživost z utleho detstva,ten zaujem o vsetko.Ale možno sa to teraz zmeni,neviem.Faktom je,že je silny introvert,takže moc nedava najavo co vie-pred cudzimi.Ako -ja z toho vedu nerobim,my ho berieme takeho aky je.Ja som len chcela zdoraznit vyznam povahy,co je asi doležitejsie ako IQ-sa mi teraz zda-pre život ako taky.

bebel
30. jún 2011

@hajanka dík za pekne spracované argumenty.....s manželom sa stále nevieme na tejto záležitosti dohodnúť, neustále na mňa potom útočí tým, že som "postihnutá/deformovaná absolvovaným odborom psychológie s pedagogikou" a zbytočne inklinujem k elitárstvu. On absolútne nedokáže spracovať tie plusy, čo takáto špeciálna škola týmto malým "exotom" ako je aj náš syn môže dať. Vidí v tom len segregáciu a snahu o vytvorenie NADĽUDÍ ako to mylne vníma a chápe väčšina laikov.

hajanka
30. jún 2011

@michalag Neviem presne ci je na to nejaky speci nazov, ale mysim ze sa jedna o identifikaciu intelektovo nadanych deti (ziakov), pri ktorom odbornym postupom psycholog posudzuje stranku nadania a na zaklade zhonotenia indikatorov urci, kt. dieta moze pokladat za intelektovo nadane a ci mu budu priznane specialno vychovno vzdelavacie potreby.

hajanka
30. jún 2011

@bebel ojooj 😔 🙂 co k tomu dodat 🙂
... ja som sa o tuto problematiku zacala zaujimat tak cca 1,5r.-2r. pred vstupom syna na zakladku (vtedy sme s nim este zili v UK), predtym som o tom nic nevedela a take nieco ako skola (alebo trieda) pre MND bola pre mna niecim podobnym ako pre tvojho manzela 😵
... mozno by zmenil nazor, ak by vedel ze tieto triedy funguju aj na beznych ZSkach (do akej chodi moj syn, v ktorej sa stretavaju ziaci vsetkych vrstiev s rovnakym schopnostami), nemusi to byt strikne sukromna skola kde centram nadhanaju platiacich klientov ako pisala @bets a skolam platiacich studentov.

hajanka
30. jún 2011

@bebel jeeej, tak ty budes asi lepsie vediet o tom nieco viac povedat, aj o tom ako sa presne ta identifikacia vola ked si od fachu 😵 😵 😵

bebel
30. jún 2011

@hajanka Podmienkou je vyšetrenie v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, v ktorej psychológ dieťa zdiagnostikuje ako všeobecne intelektovo nadané.(pomocou detského Wechslera = test WISC)

bets
1. júl 2011

@michalag moj syn tiez takto zacal s cislami, vsimal si cisla autobusov, domov. velmi rychlo nabehol z jednocifernych na dvojciferne, trojciferne.. rozpravat nechcel, ale pismena a cisla pomenovaval. isty cas mal take obdobie, ze cestou zo skolky s nim nebola ziadna rec, lebo zacal pocitat - pocital napr. od 850 do 1100 a takto dokazal pocitat nepretrzite aj 45 min. teraz ako druhak hovori, ze matematika nie je jeho najoblubenejsi predmet, hoci s nou problemy nema a ucitelka ho chvali, ze ma perfektnu logiku, ma rad logicke slovne ulohy. este si k matike neurobil vztah. radsej ma predmety, kde sa viac hraju, kde robia projekty, kde zistuju nove informacie...
napriek tomu, ze patri k tym lepsim z matematiky v SMND, sutazi sa odmieta zucastnovat, doteraz mi nevysvetlil preco.

michalag
1. júl 2011

@bets v 3 rokoch mi v autobuse vzdy krical cislo aj dvojceferne ked zbadal na domoch, ludia sa ma pytali ze kolko ma rokov ked ovlada tie cisla a velmi sa cudovali. Ja neviem ci to moze mat aj nieco z genov, z mm strany je teta a aj svagrina ucitelkou matematiky, mm tiez ovladal dobre matiku. Neviem ja si myslim ze maly ma dobru pamat a rychlo si zapamata . A dala si maleho aj testovat?

hajanka
1. júl 2011

@bets, moj zacal naopak pismenkami 🙂 poznal cisla aj vedel pocitat, ale viac ho bavili pismenka a spajanie do slov a viet, ked sa rychlo naucil citat, vedel si zistit vsetko co chcel 🙂 v matike je velmi sikovny, ma rad logicke ulohy, kde musi hladat cestu ako sa dopracovat k vysledku, ale tiez to nie je jeho oblubeny predmet.

bets
1. júl 2011

@michalag my sme najskor boli na testoch skolskej zrelosti, lebo moj muz ho chcel dat o rok skor do skoly, dufala som, ze psychologicka mu vysvetli, to co ja som citila, ze napriek jeho schopnostiam na skolu nebol zrely. pri tom ho aj orientacne otestovala, ze v ktorych oblastiach ma schopnosti prisluchajuce akemu veku, uz vtedy sme videli, ze je myslenim dost popredu (grafomotorika vsak zaostavala, nechcel vobec kreslit, zaroven mal problem so sustredenim). ale nic presnejsie sme sa nedozvedeli, ziadne IQ testy... do skoly o rok skor nesiel.
potom sme si zvazili, ci neskusit skolu pre nadane deti, lebo za ten predskolsky rok spravil dalsi skok a az pri prijimani do skoly ho 1x testovali.
ako to prebiehalo neviem, cakala som vonku, vysku IQ tiez neviem, lebo tam to nehovoria, pretoze nechcu, aby sa deti porovnavali. len som dostala info, v ktorom pasme nadpriemeru sa nachadza, aby som videla, ze nie je na hranici, lebo este vtedy som vahala, ci je to skola vhodna pre neho.

bets
1. júl 2011

@hajanka
a moja dcera tiez radsej cita, nejak k cislam nema zatial vztah. u nej vsak ten vyvoj neviem posudit, nakolko som dlho myslela, ze nema o nic zaujem. ona sa vsetko naucila od syna, a jedneho dna zacala citat (4 roky 10 mes.), ani som netusila, ze pozna vsetky pismena...