Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

m.i.r.i
21. máj 2013

@dada07 suhlasim s tebou, len jedna poznamka...nie, neubralo to tym detom v minulosti na zivote ked navstevovali normalne skoly, ale mohlo ich to poznacit do buducna..ide hlavne o nepochopenie ostatnymi..su deti, ktore aj napriek nadaniu zapadnu medzi rovesnikov a je to aj super, ze sa integruju a nie su z nich tie vecne nepochopene deti..ale su aj taki, ktori v obycajnej skole trpia, deti sa im smeju ze su ini, nenajdu si seberovnych kamaratov, lebo ich nikto nechape..v tej skole pre nadane deti je to pre nich ovela lepsie...v minulosti tieto moznosti neboli a casto ostali vysoko nadane deti ponizovane a utlacane a mali velmi nizke sebavedomie, co poznacuje celu osobnost cloveka neskor..pretoze v tych beznych triedach ake boli kedysi ani ucitel nedokazal/nechcel dieta "integrovat" ale skor bolo aj zo strany ucitela oznacena za neposlusne, zvedave, vyrusujuce...
Ja som bola podobny pripad...nechcem zo seba robit nejaku "nadanu" ale vycnievala som..na prvom stupni som sa v skole nudila..prechadzala som sa po triede ked ostatni pisali, lebo ja som to mala uz davno hotove a chodila som ocumovat a opravovat ostatnych...vsade som chcela byt prva a najlepsia..a aj som bola...v triede som vzdy napisala pisomku ako prva, mala som to najlepsie, ked dala ucitelka ulohy, kto nieco spravi prvy, tak som to bola vzdy ja...a po prve-bola som oznacena za neposlusnu.....mojim rodicom bolo vycitane, ze ma "ucili citat" pricom som sa to naucila sama...ucitelka ich hlasila niekde vtedy, ze vyrusujem deti a ze rodicia su na vine, lebo ma ucili predom veci, co som sa mala ucit v skole...spoluziaci boli demotivovani k uceniu, pretoze aj tak vzdy som vsetko spravila prava ja, tak uz sa ani nenamahali...a koniec koncov - toto vsetko viedlo k tomu, ze ma aj rodicia doma zacali viest k tomu, ze sa nemam snazit vsetko spravit dokonale, byt prva, byt najlepsia, ze to je zle.....brzdili moju ctiziadostivost cely zivot...lebo ma nik nebude mat rad, lebo nemam vycnievat, nechat aj inym priestor.....trosku mi to vykompenzovalo potom aspon to, ze som sla v 5 rocniku do matematicko-fyzikalnej triedy, kde sme boli vsetci lepsi ziaci...a boli tam aj lepsi ako ja...to bola v tej dobe trieda co ma zachranila si myslim..lebo inak by ma utlacili vsetci k tomu, aby som bola obycajna a kracala s davom..ale aj tak..myslim si, ze by som v zivote dokazala ovela viac keby ma vtedy vedel niekto podporit a pochopit....

dada07
22. máj 2013

@m.i.r.i., v sucasnosti sa presadzuje integracia deti s telesnym/mentalnym postihnutim medzi normalne deti. Tie tiez potom asi trpia a to z rovnakych dovodov ako tie vycnievajuce nadane deti. Nie som pedagog, ale myslim, ze moze byt pre deti obohacujuce vidiet a hlavne zazit roznych ludi vo svojom okoli. Vtedy je to vsak narocne pre ucitela. Neviem si to vsak predstavit bez nejakeho asistenta ucitela.

Moja dcerka by sa v pohode zaclenila do normalnej triedy, nema nejake taketo problemy. Viem vsak, ze mnohe nadane deti maju problem vydrzat v lavici ticho sediet ak ostatni este stale nechapu pre nich lahky priklad. 🙂 Je to na ucitelovi, ci takemu ziakovi da zvlast ulohu alebo ho bude iba okrikovat. Dcerkina triedna dokonca zahlasila, ze na nej nic zvlastne nevidi a spochybnila test. Ukludnilo ju az to, ked videla peciatku CPPaP a zoznam testov (Urban, Wisc, Ravenove matice, ...).

A inak s Tebou suhlasim. Preco branit dietatu, aby bolo v niecom dobre? Ved ak ma niekto nadanie na futbal, hra futbal. Ak ma niekto v hlave, nech ma moznost ten dar rozvijat.

A tiez nie kazde dieta, ktore sa javi v ranom detstve ako nadmieru sikovne, aj ozaj je. Kamaratka uci, mala ziacku, ktora bola predcasne zaskolena (oktobrova). Nebol problem, ale v 3-4. triede evidentne pomalsie chapala niektore suvislosti. Neucila sa zle, ale potrebovala obcas nieco individualne dovysvetlit. Nebol to problem, pretoze v triede nebolo vela ziakov a ta kamoska je fakt dobra ucitelka. Preto sa mozno niektori v CPPaP tvaria pochybovacne, ked pride rodic, ze ma nadane dieta. My sme prisli s niecim inym, a odisli sme s tymto. Dcerka nam pripadala ozaj sikovna, ale ze az tak, to sme si dovtedy ani sami neuvedomili.

daria123
22. máj 2013

@m.i.r.i absolutny suhlas a podobne skusenosti mam aj ja zo svojho detstva. tiez som opustala zakladku so sebavedomim prakticky na nule. jedna ucitelka napriklad nasim povedala, aby ma zobrali k usnemu lekarovi, lebo nepocujem, ked dava instrukcie. u usneho si tukali na celo, vraj mam sluch perfektny - ucitelka ma len nedokazala zaujat, takze som proste "vypla" pozornost a venovala som sa v duchu zaujimavejsim temam. ina ucitelka ma zas neustale vyvolavala, ked videla, ze ju nesledujem. lenze na vsetky jej otazky som odpovedala spravne, co ju vytacalo este viac, takze cele dva roky, co ma ucila, sme prezili obe na pokraji nervoveho zrutenia :-s o problemoch so spoluziakmi sa ani nemusim rozpisovat, bolo by to ako kopia tvojho prispevku 😀
tak som sa na prvom stupni zs naucila iba jednu vec - predstierat, ze davam pozor. netrvrdim, ze to nie je uzitocna vec do zivota 😀 ale zabit tym 4 roky.. mna zachranil trochu gympel a potom mat-fyz fakulta.

takze skoly pre nadane deti su urcite skvela vec, kde sa deti mozu ucit v prostredi podobnych rovesnikov a vlastnym tempom. ale urcite to nema fungovat tak, ze ked ma dieta namerane iq viac ako 130, automaticky ho treba "separovat". nie kazde nadane dieta bude mat problem zaclenit sa do kolektivu v beznej skole a urcite su take, ktorym moze aj vyhovovat a svoje nadpriemerne schopnosti si mozu rozvijat inde. a najma deti, ktorych vysledky su tak okolo hranice je potrebne posudzovat individualne. je to predovsetkym rodic, ktory by mal svoje dieta najlepsie poznat a vediet uz v tych 5-6 rokoch, ako sa jeho dieta sprava v kolektive, aky kolektiv mu vyhovuje, ci je rado, ze medzi relativne slabsimi rovesnikmi vynika, alebo ho tito naopak rozculuju a potrebuje rovnako zalozenych partakov.

daria123
22. máj 2013

este by som chcela upozornit, ze existuju 2 typy deti, ktorym sa bezne hovori "sikovne". su to bud nadane deti, ktore intuitivne chapu logicke suvilosti na ovela vyssej urovni ako je v ich veku bezne, takze veci, ktore sa ini ucia, tieto deti jednoducho pochopia na prve videnie alebo pocutie.
na druhej strane su deti ambiciozne, ktore sice tiez mavaju vyssie iq ako priemer ale nie zas extremne. ale maju chut a volu ucit sa, chcu dostavat dobre znamky, byt pochvalene a mat "pocit dobre vykonanej prace". v skole sa im vacsinou hovori "biflosi" 😀
ambiciozne deti vedia, lebo sa ucia, nadane deti vedia, lebo bez namahy pochopia.
a potom dospeju a pride realny zivot a v nom uspeju ovela viac ti ambiciozni. pretoze sa uz v detstve naucili pracovat na sebe, prekonavat prekazky a vyrovnavat sa s neuspechom. tuto skusenost nadane deti neziskaju v skole, ktora ich nijako nezatazuje, ktoru v podstate "preflakaju".

m.i.r.i
22. máj 2013

@daria123 ten druhy prispevok totalna pravda! Ja si tiez preto myslim, ze som nedosiahla dost..lebo som bola zjavne skor ten prvy pripad..ja som sa nikdy neucila...moji rodicia boli z toho vytoceni, ucitelia tiez...presne ako ty, pocuvala som niekde podvedome, robila si svoje veci...bola som ale lajdak na pripravovanie si veci do skoly, dokonca som bola nedochvilna, do skoly som chodila za minutu osem, este som na chodbe predbiehala ucitelku...pamatam si hlavne uz potom druhy stupen...ucitelka na matike mi kreslila do zosita prasiatka za zlu upravu, ale proste to bolo asi tak vsetko...matiku som sa neucila nikdy...co sa vysvetlilo na hodine som pochopila, domacu ulohu som pred hodinou opisovala od "ambicioznej" spoluziacky...a pritom mohla ucitelka hodit patminutovku a mala som to bez chyby...basnicky som sa naucila cez prestavku pred hodinou...moja mama ma zo zaciatku drzala doma, ze nejdem vonku kym nespravim ulohy a nebudem sa ucit..ale po case to vzdala, lebo pochopila, ze mam stale jednotky, v skole ziadne problemy s ucenim, tak ma prestala nutit aby sa mi este skola viac neznechutila...ale ...dosiahla som niekde bod, kedy som zistila, ze vlastne ja sa nemusim ani snazit a vsetko ide samo....plus to neustale tlacenie od nasich, ze mam polavit vo vsetkom mi rezonovalo v usiach..a kym som este na zakladke chodila aj na matematicke ci chemicke olympiady, uz na gympli som odmietla, uz som bola v puberte, uz som chcela byt sama "zaclenena"..stale som bola dobra ziacka, ale nic viac...ani pohnut prstom naviac ako bolo nevyhnutne....mat same jednotky aby som sa lahsie dostala na vysku a spravit prijimacky...potom to hasne...a teraz mam pocit, ze som dosla o neskutocne mnozstvo informacii a vedomosti, ktore som mohla este ziskat, rozhlad aky som este mohla mat, keby som na sebe pracovala...a ani neviem niekedy co je vlastne lepsie....len ten pocit teraz po rokoch, ked doslo uz aj na tu ambicioznost, ze som mozno mohla este niekde inde, keby som cerpala z toho co som ziskala...

daria123
22. máj 2013

@m.i.r.i tak toto presne poznam. aj to obmedzovanie zo strany rodiny. a ked som bola vacsia, tak mi s oblubou hovorievali, ze sa nikdy nevydam, lebo som moc "premudrela" a muzi maju radi hlupe zeny 😀 asi nevedeli, ze existuju aj nadani chlapci 😀

ale teraz, ked som uz splnila vsetko, co bezne clovek v mladosti robieva - vystudovala skoly, osamostatnila sa, vydala, porodila deti, tak mi chyba presne ten pocit sebarealizacie. nepaci sa mi predstava, ze uz by som mala len 30 rokov dochadzat do nejakeho zamestnania a pocitat roky do dochodku. chcem este nieco dokazat, v niecom uspiet a robit nieco, co ma bude bavit a zaujimat naplno, nie aby som tomu venovala len okrajovu pozornost ako skole a pritom sa budem nudit. a vobec nie kvoli postaveniu, peniazom ci prestizi, ale prave pre ten pocit dobre vykonanej prace, pocit, ze som na niecom tvrdo makala a vysledok stoji zato, ze som mozno niekomu svojou pracou priniesla uzitok a ze to malo zmysel.

tak aby som neodbocovala od temy, som rada, ze nase deti uz maju viac moznosti, ako uplatnit svoj intelekt, a ak nic ine v zivote nedosiahneme, tak postaci aj to, ze dame svojim detom lepsi zaklad do profesionalneho zivota, ako sme dostali my.

lukaemma
22. máj 2013

Ahojte,túto tému mám prečítanú celú 😉 doteraz som nereagovala, iba čerpala z vašich príspevkov 😎 ale teraz mi to nedalo a hlavne kôli
@m.i.r.i
@daria123 krásne ste to napísali a hlavne pravdivo 🙂 ....mám dcérku bude mať 6r. nikdy som ju nedala testovať,takže neviem či je nadaná,alebo len "šikovná" tak uvidíme,aké to bude,ked nastúpi do školy....dakujem Vám za zaujímavé a krásne príspevky,ktoré mi pomáhajú zvládať niektoré situácie pri výchove mojej dcérky 😎

bebel
22. máj 2013

Dievčatá, ja vidím nutnosť a hlavný prínos v separovanej výchove a vzdelávaniu najmä v tom, že napr. v CENADE sa presadzuje úplne iný prístup k deťom a vzdelávaniu v celom pedagogickomm zbore. Didaktika je poňatá úplne opačne ako na bežných školách. Nie je to o 1 učiteľke na 1 predmete, ale vo všetkých. Iná filozofia, iné ciele a podporuje sa najmä vnútorná motivácia objavovať, poznávať, bádať. Nie učiť sa a memorovať. Vyhovuje mi, že sa nepodporuje súťaživosť, že deti nehodnotia známkami, naopak vypichujú správne riešenia a nepoukazuje sa na CHYBY (čo je základom prevencie pri perfekcionistoch) , sú orientovaní na hľadanie alternatív riešení a sú vedení k diskusii, námietkám, a obhajobám vlastných názorov. Sú vedení k vyhľadávaniu informácií a samostatnosti, v prípade, že ich téma zaujme a chcú vedieť viac vedia, kde a ako hľadať a poskytovať zároveň individálny prístup. V bežnej triede toto nie je možné, ani v prípade, že sa jedná o výberovú triedu....alebo 8 ročné gymnázium. Na 8 ročnom gymnáziu neadekvátne deti preťažujú požadavkami na kvantá definícií a pojmov. Štandardný systém výučby vyhovujúci nadaným deťom je používaný až na vysokej škole. 🤐

yidaky
23. máj 2013

Dievcata, hladam mozno len trosku podporu 😉. Dcerka /6,5r./ nastupuje do skoly. Do triedy s aprogen programom. Nie ze by som s tym mala nejaky problem, ale mam trochu strach, ci to zvladne. Cele 4 roky v skolke pocuvam, a vidim to aj doma 😀, ze je dcerka velmi neposedna, certici nou siju, vela rozprava, vyrusuje, do vsetkeho sa zapaja....nastastie v skolke s tym problem nikdy nemala. No mala som strach a pochybnosti, ako zvladne nastup do skoly a pravidla v 1. triede. Okrem toho jej aj potvrdila neurologicka poruchu pozornosti ADHD.
No kedze som sa bala ako zvladne skolu, tak som zasla za psychologickou. Zhodou okolnosti, je to psychologicka, ktora odporuca deti do aprogen triedy a pracuje aj v CPPaP. Takze mi jednoznacne odporucila dcerku do triedy pre nadane deti a aj ju nasledne otestovala. Podla testov jej iq vyslo 130, no aj podla inych kriterii usudila, ze by bola takato trieda pre nu lepsia. Sama som o tom presvedcena, ze ten pristup aky uprednostnuju v aprogen triede jej bude viac vyhovovat, ale...viem, ze mam vynimocne dieta, no ked pocuvam, co vedia ostatne deti /citaju, pisu, pocitaju, poznaju vsetky dinosaury 😉 ..../. Ona napriklad nevie citat, pismenka vacsinou pozna aj cisla, napise slova. No pocitat tiez nejako extra nevie. Nejako extra ju nebavi sediet na zadku a robit predskolske ulohy. Je to skor pre nu "ako za trest". Nebavi ju sediet s encyklopediou a hltat informacie. Vzdy vsetko spravi hala-bala rychlo, aby uz mohla ist behat a hrat sa. Ano je velmi verbalne sikovna, na hranie jej skor vyhovuju starsie deti a dospeli, vela rozprava a diskutuje, je taka "veduca" osobnost medzi detmi, navrhuje hry, velmi rychlo sa uci basnicky, pesnicky. Mate pocit, ze vas vobec nepocuva a ona vie vzdy odpoved /ucitelka je z nej stale hotova v skolke, ze ju nevie "nachytat" 😀/. Nikdy sme ju do nicoho netlacili a podporujeme ju v tom, co ju bavi a o co ma zaujem. A tak sme skoro stale vonku /s detmi na ihrisku/. A ja mam sem tam pochybnosti, ci to zvladne, ked ona by sa vecne iba hrala a behala vonku 😉.

daria123
26. máj 2013

@yidaky tak ja ta snad podporim... tiez mam doma zive striebro, aj ked bez ADHD. moja dcerka je tiez neposedna, neustale sa hybe a neustale rozprava. iny clen rodiny sa u nas prakticky k slovu nedostane 😀 a presne ako tvoja sa hra so starsimi detmi a dospelymi, je veduca osobnost a predskolske ulohy doslova odtrpi. ale ked uz musi, tak spravi aj matematicke ulohy pre 2. rocnik ZS 😀 citat sa naucila sama, ale tiez ju s knizkou nevidime, radsej precita kdejaky napis vonku (uz sa raz snazila precitat aj nasprejovany napis a pytala sa, co je to slovo na ko... 😖 ).

myslim, ze sa nemusis skoly obavat, je dobre, ze tvoja dcerka nastupuje do triedy pre nadane deti, tam maju iste viac skusenosti so sikovnymi detmi s ADHD ako v beznej skole. a ked ju dokazu zaujat, tak sa mozno aj skludni. nemusis sa bat, ze by nebola dost mudra, ked teraz nehlta knihy. su rozne druhy inteligencie a nie z kazdeho nadaneho dietata musi byt vedec sediaci v laboratoriu 15 hodin denne. to, ze nadane dieta je "maly dospely", musi mat okuliare a pod pazuchou chemicke tabulky alebo podobnu putavu literaturu, je skor mytus, vacsinu by si od inych deti na prvy pohlad nerozoznala.

mozno z nasich neposednych verbalne zalozenych dcer budu sikovne moderatorky alebo tlmocnicky 😀 alebo mozno o par rokov budu aj ony sediet nad knihami a my ich budeme vyhanat von, aby videli ako vyzera cerstvy vzduch 😀

yidaky
27. máj 2013

@daria123 Dakujem za podporu 😉. Ja si tiez myslim, ze je dobre, ze ide do triedy pre nadane deti. Aj samotna psychologicka mi vravela, ze vela deti, ktore su "nadane" maju casto aj nejaku inu "poruchu" ako napr. ADHD. Konkretne v tejto triede budu 4 deti s adhd. Tak snad sa pani ucitelka z nich "nescvokne" 🙂. Ja mam snad len pociatocny strach, ako vacsina rodicov buducich prvakov. Ked vidim, aka je dcerka hrava, ako vobec nie je nastartovana na nejaku predskolsku pripravu...nie to este skolu...
Inak aj ja mam pocit, ze taketo verbalne zalozene deti, sa vedia tak nejako lepsie "predat" a presadit sa. Tak to beriem ako velmi prospesnu danost do zivota a tohto sveta 😅.

kvojtanikova
28. máj 2013

@m.i.r.i uz dlhsie som do tejto temy nenakukla,ale ked tak spatne nad tym premyslam tak aj ja sama by som pravdepodobne po otestovani spadala o tejto kategorie, lebo tvoje zazitky su presne ako moje. A tiez som ten "druhy pripad" ze som si az teraz v dospelosti uvedomila, kolko informacii mi uniklo, lebo som bola cely cas v skole "leniva". Testy a pisomky bez chyby, ale priprava a snaha "odtial-potial", ani o kusok navyse. Tiez som chodila do mat-fyz triedy a prijali ma na 4 vysoke skoly, a vybrala som si samozrejme z nich tu najlahsiu. Vtedy som bola dost sklamana ze ma nevzali na medicinu, ale uz vtedy mi bolo jasne, ze darmo moje nadanie, ked na prijimacky bolo treba "sprtat" informacie z hrubych knih a mne sa proste "nechcelo...". Tak som sa s tym zmierila pomerne rychlo.
Teraz mam doma nadane dieta a dufam ze sa mu dostatocne venujem. Je podobne ako ja - najradsej by mal ulohy naskriabane za 5 minut, pripadne ich ignoruje uplne, chce sa len hrat. Ja som si vzdy chcela ist citat, vedela som citat od 3 rokov a doteraz to je moja predstava neba - dobra kniha, kava/pohar vina/chipsy a vylozene nohy... Syn sa viac zaujima o lego, kreslenie, rad chodi aj von do piesku atd. Chodi do triedy pre nadane deti a myslim ze sa im tam aj venuj, ale stale mam pocit, ze mu chyba presne to, co pisala @daria123 ambiciozny pristup, naucit sa zdolavat prekazky a podobne. Jeho spoluziaci sa predbiehaju kto urobi zaujimavejsi projekt (napr. o zvieratach v Afrike), kreslia, lepia, vystrihuju, on si proste otvoril knihu, precital o zirafe, opisal cca 3 odstavce a bolo vybavene🙂 Myslite si ze ho treba nutit aby si taketo veci robil dosledne uz v takomto utlom veku (aby sa naucil zodpovednej priprave) alebo to este taketo male deti aj tak nepochopia a treba s tym zacat az neskor? Nechcem aby si myslel ze ho chcem nejako potrestat alebo do niecoho nutit, on ucivo ovlada, len uprava zositov a prave ta snaha o pracovanie na sebe, zlepsovanie sa, mu chyba...

m.i.r.i
28. máj 2013

@kvojtanikova vitaj🙂 Ja som chcela ist na medicinu tiez az po 3 rocnik na gympli...a dovod nebol, ze by ma to lakalo byt lekarkou, prave naopak, nejako robit denno-denne takto s ludmi ma nelakalo vobec..ale vzdy som chcela is predsa na taku skolu, ktora je najtazsia, ved kam inam..ale nakoniec presne- po prve ma to vobec ako povolanie nelakalo a po druhe, nechcelo sa mi predsa ucit, sprtat sa na medicinu a stresovat na prijimackach...radsej som vypocitala par prikladov a sla som na ekonomicku...
Tiez som ale bola dieta knihomol a domased..ja som nebola sportovy typ, 10 hodin matiky by som vymenila za 1 telesnu a citala som vela knih..len doma na brucho a citat...
Co sa tyka tvojho syna- veru tazke je to aj tak poradit..lebo na jednej strane vieme ake to je nutit deti...moja mama to vzdala po case, ked ma chcela aj skusat a ja som jej odmlela doma latku z predchadzajucej hodiny, lebo tu novu som samozrejme ani nevidela..ved naco, staci cez prestavku pred hodinou.....a najlepsie este stylom a la nase skolstvo - ze som sa prihlasila, dostala 1 a na dalsi mesiac som mala pokoj...ked ma mama nutila, tak som to nenavidela,...ono mozno by to bolo dobre snazit sa synovi vysvetlovat dokola, ze to ucenie nie je pre jeho dobre znamky, ale aby sa nieco naucil...lebo urpimne, ja som nemala motivaciu v tomto smere...vedela som co mi treba na to, aby som bola najlepsia a dosiahla ciel - kde cielom boli ciste jednotky a neskor teda lahky start do zivota vdaka tomu..ale ja som nikdy nevidela skolu ako miesto, kde sa akoze aj nieco naucim...a to je mozno teda aj vinou nasho skolstva, memorovania, opakovania...vyzdvihovania najlepsich a ponizovania najhorsich....teda asi mu treba vysvetlit, co sa pri tom o zvieratach v Afrike nauci, mozno sa ucit s nim a nieco mu na tu temu niekde najst extra ( ak ho to vobec ale zaujima 😉 )....no ono 6 rocne dieta to mozno este nechape..ale neskor mu to dojde...
Ja mam obavy ze moj syn bude nieco podobne...ani si sam neuvedomuje co vsetko sa naucil , v skolke ho tiez ucitelky vyzdvihuju ako vysoko prevysujuceho priemer deti v jeho veku....ale napriklad ako 2 rocny sa zaujimal o pismena, nosil mi ich z roznych skladaciek, cital na bilboardoch, skladal puzzle neuveritelne, rozpraval takymi vyrazmi a otazkami, ze sme sa divili...ale ako sa nabazil a zistil, tak to skoncilo..knihy boli jeho laska, nevedel sa bez knihy ani vycikat...teraz ho uz zaujimaju len auta, vlaky, lozenie, stveranie, vystrajanie....vonku vonku na ihriska.....a len tak medzi recou prehodi sam z nicoho nic ako ma auticko na jednej strane 2 kolesa a na druhej tiez dve..tak ich ma styri..a preco ma vlacik 6 a auto 4...ze ked vlaciku 2 dame dole tak bude mat ako auto..a podobne veci, co mne spadne sanka..ale ak ho vezmem, ze podme si skladat puzzle s cislami, nezajem, on to nevie a nebude..on sa chce hrat...tak ak bude po mne, tak amen tma..a veru neviem teraz ci ho potom v skole budem vediet namotivovat, lebo pravda je, ze tieto deti ( mna nevynimajuc) maju svoju tvrdu palicu a kedze na vsetko najdu logicku odpoved , nepresvedcis a nepresvedcis 😉

mummy01
30. máj 2013

Dievcata,vidim ze mate vela cennych skusenosti...nestiham citat vsetky prispevky a hladat odpovede na moj problem tak vas prosim o radu ak budete mat chut a cas,velmi mi tym pomozete.Mam dceru,v oktobri bude mat 7 rokov ale teda mame problemy ktore neviem vyriesit.Je velmi empaticka,umelecky nadana,citliva.Dlho sme mali obrovsky problem s komunikaciou v skolke,na navstevach...odmietala akokolvek komunikovat,nezapajala sa v skolke do aktivit,ak sa ju niekto snazil ku komunikacii nejako prinutit tak bola agresivna,hystericka.Toto zial bolo aj ked sa s nou chceli porozpravat stari rodicia,proste afekt...stalo sa raz ked ju dedko nutil aby sa s nim rozlucila ze mu proste vylepila facku 😖 nemusim vam ani pisat co si o nej po rodine vsetci mysleli ☹ Bola som s nou u psychologicky no ziadnu efektivnu radu som nedostala,dcera s nou jasne ze nekomunikovala a odignorovala vsetko.Zaver bol ze je emocne a socialne nezrela.Na radu nejakej maminky tu v tejto teme som s nou sla do CENADY,hovorila som s p.Juraskovou,dcera zasa nekomunikovala ale teda p.Juraskova pripustila ze sa moze jednat o soc.fobiu,elekt.mutizmus alebo mozno aj o AS.Odporucila mi navstivit p.Dibarborovu.To bolo min.rok v lete,nemohla som to riesit hned a tak som pockala do septembra.No zrazu sa vsetko zmenilo,dcera zacala v skolke komunikovat,nasla si kamaratky a dost sa upokojila.Takze sme to dalej neriesili....ale teda problemy pokracuju len v inej podobe.Pokracuju hystericke zachvaty...nikdy dopredu neviem co ich vyvola ale staci ze jej pri rozhadzovani hraciek poviem ze nech nezabuda na to ze si ich bude musiet aj upratat,ona povie ze v pohode si ich uprace ale vecer ked kazem upratat sa zacne vyhovarat ze je unavena,ze nevladze...jasne ze trvam na upratani ale to uz zacina hysak ze ona nemoze lebo ju boli noha,ja sa jej snazim logicky vysvetlit ze upratanie jej zaberie par minut ale to je ako priliat olej do ohna...proste akakolvek komunikacia ju hecuje k este vecsiemu kriku a vzdoru....navela uprace ale nie vsetko a snazi sa ma presvedcit ze 4 hracky na zemi ostat mozu a to je uz dobre upratane....proste chce si presadit svoju pravdu ale ked nesuhlasim a kazem upratat zacina hysak naberat na intenzite,to uz jaci,vrieska a trasie sa...nevie prestat revat a je uz uplne mimo.Toto mame aj pri rannom obliekami do skolky,pri jedeni atd.Kym bola mensia tak som to este brala ale pretrvava to strasne dlho,rodina to nechape...buri sa proti akejkolvek autorite,vsetko co treba robit sabotuje a hlada dovody preco to robit nemoze( odmieta si umyvat vlasy,cesat sa,dlho si odmietala umyvat zuby,odmieta sa ucit bicyklovat,korculovat-to su hysaky neskutocne....),moje prosby a prikazy akoby isli mimo nej.V skolke je introvertna,prisposobiva...doma ukricany nepokojny general,pritom ma zazemie a oporu v nas rodicoch.Ja neznasam krik,hadky a tieto veci ma strasne trapia ak sa deju.Proste bezna vychova na nu volajako nefunguje.Nemate tip na literaturu alebo odbornika ktori by ju zdiagnostikoval a pomohol?

bejbybejby
30. máj 2013

Ahojte, sorry že sa sem miešam, ale odporúčam kuk🙂
www.smnd.forum7.net

daria123
3. jún 2013

@mummy01 skusim ti poradit, lebo nieco podobne sme aj my mali doma, ked mala dcerka 4 roky. vtedy nastupila do 2. triedy v skolke a zrejme jej robilo problemy prisposobit sa vacsine, posluchat prikazy bez vysvetlenia a podobne. tiez mavala az hystericke zachvaty, ale doma, zdanlivo z uplne inych dovodov. nechcela sa napriklad prezliekat vecer do pyzama a vobec sa ulozit spat (lebo v jej zlozitom mozgu sa to spajalo s tym, ze ked sa rano zobudi, musi ist do skolky). celkovo ju nic nebavilo a ked sme od nej nieco chceli my, tak to bol velky problem. odmietala sa sama obliekat aj krmit. v skolke sa zdanlivo prisposobila, ale len naoko, lebo tam sa bala vytrcat z radu a akokolvek sa prejavit, takze ten tlak, co musela cely den znasat, potom ventilovala doma.
tiez sme boli u psychologicky, ale ta nam vobec nepomohla, tvrdila, ze v skolke nemoze byt problem, ta skolka je vraj super, lebo tam chodila aj jej dcera (!) - velmi "profesionalny" pristup. cele to pripisala mojmu tehotenstvu a nenechala si vysvetlit, ze problemy zacali este skor. na moju opatrnu otazku, ci by nemohol byt problem v tom, ze dcerka vyrazne predbieha vo vyvoji svojich spoluziakov a nedokaze slepo posluchat autority, co su jasne prejavy nadania, povedala, ze to nemame riesit, ze to, ci je dieta nadane, sa posudzuje az pri nastupe do skoly!
v tom case tiez dcerka odmietala komunikovat s dospelymi, s nikym nechcela zostavat bez nas, ani s dedkom, babkou, ani v detskom kutiku v nakupnych centrach, co predtym zboznovala. stale bola len pri nas a pri akejkolvek zmienke, ze by mala zostat napriklad doma s dedkom, spustila hysak.
zobrali sme ju aj na iq testy do sukromneho cppp, ale tam tiez nechcela spolupracovat, kedze tam musela byt s psychologickou sama, sice to absolvovala, ale bolo vidiet, ze to prve sedenie si odtrpela. takze vysledok tiez nebol oslnivy, hoci dosiahla nadpriemerne skore. dozvedeli sme sa, ze sice ma velky potencial, ale musi sa dat do poriadku predovsetkym jej psychika.
nasli sme jej teda sukromnu skolku, kde chapali nasu situaciu a boli schopni a ochotni sa jej venovat a spolupracovat s nami, poziadali sme ich o zaradenie do vyssieho rocnika a po par tyzdnoch sme videli zase nase usmievave slniecko. potom uz same odzneli aj problemy s dospelymi, zas sa zacala pytat do detskych kutikov, komunikovala normalne s dedkom, babkou, a to vsetko este stale pocas mojho tehotenstva, takze v tom urcite ziadny problem nebol.
ale inak to, ze sa jej nechce prezliekat, upratovat, ci umyvat ruky po wc, riesime stale, len to uz nie su take nervy, obcas sa na tom aj zasmejeme. to suvisi s nadanim tiez, je to proste nuda, tak sa im do toho nechce a zrazu sa citia unavene. tiez nechapem, ako moze do protestu proti obliekaniu vlozit viac energie, ako si vyzaduje samotne obliekanie, ale je to tak. len uz nereaguje tak neprimerane ako v tom zlom obdobi, teraz je to uz len taky bezny protest z lenivosti.
takze ak chces nejaku zmysluplnu radu, podla mna by si mohla skusit toto:
1. netlacit na nu, aby robila vsetky tie neoblubene cinnosti, jednoducho jej skus dat trochu vydychnut vsade, kde sa to da aj za cenu, ze budes po nej upratovat, pomahat jej s obliekanim a podobne. nech sa aspon doma uvolni a neciti sa pod tlakom. na tie cinnosti ju skus radsej motivovat odmenami, pochvalou.
problemy tvojej dcerky sa nabaluju jeden na druhy a ty potrebujes odhalovat vrstvu po vrstve, aby si prisla nato, co je uplne v strede, to, cim to cele zacalo.
2. potom sleduj, v ktorej oblasti problemy pretrvavaju, ci napriklad suvisia so skolkou, s niektorym konkretnym dospelakom (napr. ucitelkou, pribuznym a pod.) alebo s detmi v skolke, ci nie je sikanovana napriklad. a snaz sa vsetko vyriesit, na co prides. to, ze je v skolke naoko vsetko fajn, neznamena, ze je to tak naozaj. ak tam raz problem bol, nemohol len tak zmiznut, skor sa len inak prejavuje.
3. treba s nou tiez vela komunikovat, deti medzi recou prezradia co ich trapi, aj ked je to niekedy pri hre alebo v uplne beznej situacii. moja dcera napriklad po prichode zo skolky ulozila vsetky babiky akoze spat, zobrala si varechu a chodila medzi nimi, pokrikovala na ne, nech sa neotacaju, nech zavru oci a pod. inak dostanu varechou... toto z domu nemala, my takto deti rozhodne neuspavame.
4. tiez sleduj, ci sa jej spravanie meni k lepsiemu pri dlhsej nepritomnosti v skolke, napriklad cez prazdniny alebo ked je doma kvoli chorobe. ak ano, zdroj problemov je skolka.
5. skuste navstivit tu p. Dibarborovu, ktoru vam odporucili.

mummy01
3. jún 2013

@daria123 dakujem ze si sa ozvala...potrebovala som pocut nejaky nestranny nazor.Co sa skolky tyka tak so skolkou spokojna niesom,je to take odkladisko deti a som z toho na nervy lebo vidim ze dceru pobyt tam vobec neposuva vpred.Ale nespozorovala som nic co by na nu negativne vplyvalo,skor je tam taky flegmaticky pristup,malo s detmi tvoria a ucia ich.Ale uz som skolku nenit nechcela lebo viem ze by si dcera zasa tazko zvykala kedze ide od septembra do skoly.Praveze je kludnejsia ked do skolky chodi,doma sa nudi,vidim na nej ze potrebuje rozne aktivity a sebarealizaciu.Ja som jej aj dala urcitu dobu pokoj,rychlo si vsak zvykla na to ze vsetko za nu spravim ja a ked som potom po case od nej nieco chcela aby spravila jej reakcia bola o to burlivejsia.Ma obdobia kedy je to lepsie a kedy horsie,je ale strasne tazke byt stale v pohotovosti a vymyslat scenare ako na nu....kapitolou samo o sebe je jedenie,tam si dokonale uvedomujem ze mam ine dieta,casto mam pocit ze cez jedlo si dokazuje a testuje svoju silu.Vpodstate ja viem ako na nu,vidim v com ma silne a slabe stranky,viem v com jej mam vyjst v ustrety ale na druhej strane vidim ze ma problem plnit si povinnosti a kedze pojde do skoly tak neviem ako budeme fungovat s pisanim uloh a plnenim veci do skoly.Je v urcitych veciach strasne detska a zasa v inom strasne popredu....myslim ze prave tato nerovnovaha jej robi najvecsie problemy.

daria123
3. jún 2013

@mummy01 tak tieto problemy s plnenim povinnosti a jedenim mame tiez, to proste k nadanym detom patri a je lepsie to nejak zvlast neriesit, usetris si nervy. a okolie nech si zvykne. casto ten tlak sposobuje prave okolie, lebo rodicom dava najavo, ze su neschopni alebo co, a ti potom tlacia na dieta, aby robilo to, co ostatne. lepsie je brat tie deti take, ake su, aj ked trochu discipliny musia mat tiez, len to netreba hnat do extremov a chciet od nich, aby boli ako tie ostatne, lebo pre ne je to neriesitelny problem - to keby si chcela objasnit teoriu relativity, to by zvladli, ale obliect sa? neexistuje 😀
so skolou si nerob starosti, urcite ju zvladne lavou zadnou. a ze obcas nebude mat napisanu ulohu alebo si zabudne prezuvky? no a co... kolki taki dostudovali.
preto su pre nadane deti lepsie specialne skoly, lebo v beznej skole mozu mat prave problem sa prisposobit tymto "nepodstatnym" poziadavkam, a pritom intelektualne ich taka skola nemoze uspokojit, takze sa navyse aj nudia. ked si to tak vezmes, je to dost velke trapenie pre take male deti.
inak byt lenivy intelektual nie je na zahodenie - ved pracku a umyvacku riadu urcite nevynasiel niekto, kto cely den nadsene pral v potoku 😀

lienockaa
3. jún 2013

@mummy01 aj my mame take doma..hysaky,hysaky,hysaky..obliekanie,kupanie,samostatne jedenie..vsetko len doma,v skolke ze vraj vsetko toto bez problemov sam robi a sem tam aj doma,ked zabudne,ze vlastne chcel protestovat..skolka u neho bohuzial tieto hysaky spustila..najhorsie ma v case,ked v skolke deti nacvicuju program na nejake vystupenie..vtedy je doma absolutne na nevydrzanie..psychologicka nam hovori,ze tieto deti neznasaju memorovat a opakovat,co bohuzial sa pri nacviku deje..on mal problem aj s basnickami,tie kratke detske basnicky do detailu analyzuje a ked dojde k zaveru,ze to tak nemoze byt,ako sa tam pise,tak basnicku nepovie a hotovo..takto uz niekolkokrat odmietol vystupovat..pritom vie naspamat cele knihy,takze pamatou to nebude..
hysak vznikne aj ked nieco urobi podla jeho mienky zle..napr.je nespokojny,ze v celej napisanej vetema jednu chybu..ma len 5,nechodi do skoly a teda gramatiku ho neucim,rovnako ako som ho neucila pisat ani citat..tak stane sa chyba,no je tam toho..ale on je schopny zurit..ma na seba vysoke naroky,je perfekcionista..
no a uplne najhorsie je,ked ho dakto poprie-napr.stalo sa,ze mu minule ucitelka povedala,ze je maly a nevie cisla 6 a 9 a 15-prvy den boli hrozne jedy,na druhy den mi za chrbtom naratal do 230..strasne ho uraza,ked mu dakto povie,ze nieco nedokaze..

zemruska
3. jún 2013

u niekoho nadane dieta je radost u niekoho starost ako napr u @lienocka kedze maly je sikulko perfekcionista a vsetko musi byt dokonale ked nieje pride hysak.....tomu vsetkemu rozumiem....nerozumiem vsak jednej veci a to co poniektore mamky robia, ucia trenuju tie deti len aby boli s IQ ako einsteinovia, pocitat, pisat, citat, v 4 rokoch rozpravat 3-4- jazykmi a neuvedomuju si ze tym detom vlastne ublizuju, kradnu bezstarostne detstvo plne hraciek ....zobudte sa maminy a netlacte na deti ved nemusi kazde jedno na zemeguli chodit do triedy pre nadane deti.... kazde dieta je ine a kazde je pre svoju mamu dokonale ci uz chodi do sportovej skoly, jazykovej skoly, specialnej skoly alebo uplne obycajnej zakladnej skoly

mummy01
3. jún 2013

@daria123
@lienockaa no ja ale netusim ci je nadane dieta...niekedy si myslim ze ano a inokedy nie.Minuly rok ked som ju chcela dat otestovat tak sa to pre nespolupracu nepodarilo...a teraz neviem.Lebo vsetko co opisujete mame doma aj my ale ona napr pozna vsetky pismena ale citat nevie,scitavat iba do 10 a iba ked sa jej chce...nebadam ziaden extremny zaujem o nejaku oblast iba ak o zivot zvierat,tam informacie doslova hlta a je vyrazne popredu v kresleni.Ale tym ze je introvert tak ma akoby ine vnutorne prezivanie,vela normalnych veci jej pripada nepodstatnych.
Inak aj ona sa odmietla ucit basnicku na besiedku a tak dopadne vela veci,odmieta sa naucit bicyklovat,korculovat aj ked by to chcela vediet ale radsej to ani neskusi lebo co ak sa jej to nepodari.
No praveze citim velky tlak na mna a nepochopenie zo strany rodiny....roky som vysvetlovala preco nikoho nechce pozdravit,preco sa nechce rozpravat,preco nechce jest,preco neznasa vynuteny fyz.kontakt....vysledok bol vzdy ten ze ju nutili do vsetkeho,nechapali,poucovali,ponizovali...ja som ju branila a skoncila som akoze si decko vychovat neviem.A pritom ta cast rodiny ktora to pochopila a brali ju taku aka je tak tam je to teraz v pohode,vztah s nimi ma normalny.Baby myslite ze ju mam dat otestovat? Mam totiz pocit ze potrebujem mat nieco konkretne v rukach,aby som vedela ako presne na nu,aby sme sa vyhli zbytocnym komplikaciam.

lienockaa
3. jún 2013

@mummy01 ja neviem,ale nepovazujem za stratene nechat ju znova pozriet psychologovi,kludne aj teraz,alebo aj pocas toho prveho rocnika,kedze uz v septembri nastupuje..ci uz by vysla ako nadana,alebo nie,to netusim,ale mozno by sa prislo na to,preco je aka je,zvlastna a inaksia..aby neboli potom zbytocne problemy v skole..mozno by uz spolupracovala..
tento problem so spolupracou sme my neriesili,on spolupracoval so psychologickou..a som sa bala,ze nebude,kedze v skolke to bolo kadejake..

daria123
3. jún 2013

@mummy01 ja si tiez myslim, ze by bolo fajn vediet, na com si. ale obratila by som sa na takych psychologov, ktori maju skusenosti s nadanymi detmi, aby ste nedopadli ako my u tej prvej...
nadanie sa casto prejavuje takym "zvlastnym" spravanim, ako opisujes. nie kazde nadane dieta vie skoro citat a pisat, su rozne druhy nadania a ked niekoho citat nebavi, tak neciti potrebu sa to naucit. ale ked bude musiet alebo bude chciet, tak sa to nauci rychlo. podla toho, co pises, u tvojej dcerky urcite nejake nadanie je (minimalne to kreslenie). to este neznamena, ze musi prejst na testoch cez hranicu vseobecneho nadania (aj ked mozno budes prekvapena, na co vsetko ma talent a ty o tom nevies 🙂), svoju ulohu urcite zohra aj to, ci bude spolupracovat alebo nie. ale to nie je take dolezite, ako to, aby sa urobilo vsetko preto, aby bola v pohode a vesela v kazdej beznej situacii (skolka, rodina atd.) je to predsa este dieta, mala by sa tesit zo zivota, tak preto treba urobit maximum a nech si okolie robi alebo hovori co chce.

yidaky
4. jún 2013

@zemruska Netreba zovseobecnovat 😉, ale rozumiem co si chcela povedat. Ono si to tie deti casto pytaju same...maju hlad po informaciach....moja starsia ma 6,5 a nastupuje do triedy pre nadane...nevie ani citat ani cudzie jazyky a tak 😉. No napr. uz ked mala 1,5r. tak neuveritelne vela rozpravala, uplne cisto a s takou slovnou zasobou, ze sa to nedalo porovnat s mnohymi 3r. skolkarmi. Najlepsie sa citi, ked beha po vonku s kamaratmi, na ihrisku, miluje bicykel, korculovanie a plavanie...proste ma straasne vela energie. Kreslenie je nuda, obliekanie je nuda, upratovanie hraciek ani nehovorim. A predskolske ulohy asi najvacsia nuda na svete...Tiez sme ju nikdy do nicoho netlacili. Pismenka sa ucila, ked sa v skolke nudila cez obedny spanok a takto funguje. Inak mam aj ja v okoli zopar prikladov, ked uz napr. 2 r. dietatu "tlacia" do hlavy "aha precitajme si, toto je A ako auto..." Ako 3r. vie pocitat do neviem kolko v 3 ci 4 jazykoch...a tak. No na druhej strane to dieta ma problem v kolektive deti, nevie sa nejako zapojit do kolektivnych hier a vobec medzi deti. No ako som pisala, mnohe deticky si pytaju tie info same, chcu si citat o dinosauroch, encyklopedie a tak. Proste ziadny extrem nie je dobry...

lienockaa
4. jún 2013

No co sa tyka toho ucenia deti,tak mne pomohlo,ze mam este dcerku..aby okolie pochopilo,ze to,co vie syn,nieje mnou naucene..obaja mali rovnake podmienky doma,rovnake geny,rovnake hracky a hry som ponukala..som na nich sama,takze mozem uplne vylucit fakt,ze by ho niekto iny bol nieco ucil,ani babky a dedkovia..

lienockaa
4. jún 2013

A manzel tiez nemal cas ho nieco ucit cielene..ale maly sam chcel a chce,pytal sa a pyta sa..narozdiel od dcerky,ktora je uzasna a sikovna,ale nepyta sa na abecedu,ani na cisla,pyta sa preco,ale nie take tazke veci ako syn sa pytal..aj t rec sa u nej vyvijala inak,on cisto v jej veku rozpraval,ona hovori velmi pekne,ale nie az tak cisto..on knihy miloval,ona nepohrdne,ale radsej beha,skace,lezie..neviem si predstavit,ako by som ju donutila sa ucit..🙂a nemrzi ma to..prave naopak,tesim sa,ze mi bolo dopriate z kazdeho sudka..aj ked vychova toho nadaneho je taka ludsky narocnejsia..urcite aj preto,ze niesom nekonecne trpezliva mama,snazim sa,ale..niekedy si myslim,ze ma uz fakt porazi..😀 takze aj pre mna je to velka skola zivota..🙂

elenita
17. jún 2013

Ahojte! Trochu som sa zacitala a mozno Vy mi tu budete vediet poradit 😉 Mam 5-rocne dvojicky. Syncek je od malicka velmi sikovny, momentalne vo veku cerstvych 5 rokov vie naratat do 1000, precitat aj napisat 3-ciferne cisla, spocitavat a aj odpocitavat v ramci 20, od nejakych 3 rokov pozna hodiny, abecedu, teraz sa zacal zaujimat o mapy, krajiny, pozna uz skoro vsetky vlajky naspamat, od septembra zacne chodit do ZUS na huslicky. Podotykam, ze toto vsetko je jeho volba, nikto ho do nicoho nenuti, on sam sa o to zaujima, musime mu davat priklady, odpovedat na neustale otazky, ukazovat mapy, ucit noty a pod. Pohybovo je vsak velmi nesikovny, medzi detmi neobratny, hanblivy a pod.
Dcerka je tiez sikovna, narata do 100, vie spocitavat a odpocitavat v ramci 10, pozna cisla, prakticky vsetky ulohy v pracovnych zositoch pre prvakov spravi hned a bez chyby. Ma vynikajucu slovnu zasobu, kladie zaujimave a rozumne otazky. Pohybovo je ovela zdatnejsia ako syncek.
Vidim v nich vsak rozdiel. Myslim si, ze syncek to robi automaticky, bez rozmyslania a mimoriadneho usilia, kym ona sa musi mozno trochu viac posnazit, o to je vsak ambicioznejsia.
Obaja su vsak na seba mimoriadne naviazani, v skolke a v spolocnosti skor zakriknuti a hraju sa spolu len oni dvaja.
Myslite, ze by bolo dobre ich dat otestovat, resp. uvazovat o skole pre mimoriadne nadane deti?
Ak by to vsak splnal len syncek, neviem si predstavit, ako by znasali odlucenie - asi skor nijak. Raz ich v skolke nedali spinkat vedla seba, a doteraz maju z toho traumu 😔

bebel
18. jún 2013

@elenita skús ich dať otestovať a potom sa sama rozhodneš, čo s výsledkom a odporúčaním spravíš 🙂

elenita
18. jún 2013

@bebel, dakujem za odpoved. Ty mas s tym nejaku skusenost? Myslis, ze by ich bolo vhodne testovat uz teraz? Od septembra budu predskolaci.

greenline
18. jún 2013

ahoj,
som rada, že tu vidím túto tému.
chcem sa spýtať (tých ktoré tu majú dieťa v škole pre nadané deti)
1. či sú s touto voľbou spokojní a tiež, v čom vidia rozdiel (ak jedno vaše dieťa chodí do normálnej školy, druhé do školy pre nadané deti.)
2. v akom veku ste spozorovali, resp. začali riešiť či je vaše dieťa nadpriemerne nadané alebo či sa jedná "iba" o šikovnosť ktorú umocňuje záujem dieťaťa o určité, povedzme na jeho vek neštandardné veci?
mám 4,5 ročného syna, ktorý sa sám naučil v troch rokoch abecedu, od tri a pol roka vie čítať, počítať, pýta sa nás s mužom na označenia vecí v angličtine a už si takto vybudoval slušnú slovnú zásobu. nikdy sme ho k tomuto neviedli spôsobom, že by sme ho niečomu cielene učili alebo na neho rozprávali v cudzom jazyku, začalo to tak prirodzene keď ho od určitej doby prestali baviť v knižkách obrázky a začal sa pýtať na písmená, potom to išlo už samé. sám sa naučil písať, čítať, počítať. písmená a čísla ho bavia. tak ako ostatní chlapci sa hrajú s autíčkami, o sa "hrá" s písmenami a ja neviem či to mám pripisovať celé proste iba jeho záujmu alebo by sa skutočne mohlo jednať o nadané dieťa a čo teda potom s ním ďalej. začala som to riešiť na viaceré, od seba nezávislé podnety z okolia aj rodiny. prejavovalo sa nadanie vášho dieťaťa takýmto alebo iným spôsobom? kedy je najvhodnejší čas na testovanie? vopred ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa, určite tu bola takáto otázka položená tisíckrát 😀 skúsim sa prelúskať tým kvantom strán čo je tu zapísaných. 🙂