Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

hettinka
31. okt 2016

@petkavka no robia radosť aj neplechu, tak ako všetky deti ... len to učenie máme možno v niečo ľahšie, no na druhej strane, riešime iné problémy, v sociálnej oblasti, zaradení sa do kolektívu a u syna aj v rešpektovaní autorít. Dcéra pri prechode na gymnázium viac ako učenie riešila, či a ako zapadne, ale zdá sa, že to je zatiaľ v pohode.
držím palce, pri hladaní takej miniškoly
syn išiel do treidy ako trinásty, potom ešte pribudli 2 deti, takže je ich 15 a to už je aj celkom dosť ... ale kolektív sú dobrý, kiež by to takto bolo aj ďalej

15786
16. nov 2016

ahojte, ma niekto dietatko na teplickej? uvazujeme dcerku prihlasit na tuto skolu a nevieme sa rozhodnut. ste spokojni? uvazujeme este o cenade, intelekte, felixe, paneuropskej vysokej skole a zs esprit. ake mate skusenosti? ide mi hlavne o prijemnu atmosferu a rozvoj EQ nielen IQ u dietatka.

given
17. nov 2016

@15786 Ahoj, môj syn je druhak na Teplickej, sme zatiaľ veľmi spokojní. Majú veľmi dobrú triednu učiteľku a tiež sú výborný kolektív, skoro vsetci sú tam dobrí kamaráti (dobre, až na jednu výnimku) a majú sa radi. Syn sa do školy vždy teší, takže čo viac si priať.

15786
17. nov 2016

@given a je to take priatelske prostredie? Dcerka je taky motacik neprakticky zasneny, beru na to ohlad? Tiez sa tazsie zaraduje do kolektivu, snazia sa ho tam stmelovat?

15786
17. nov 2016

@given a co ta vynimka? Je to nejake problemove ci skor tichsie dietatko?

given
17. nov 2016

@15786 podľa má je priateľské to prostredie, malo deti (ale to je asi aj v tých iných školách, nad ktorými uvažujete), deti učiteľkám tykajú, dosť predmetov sa učia v kruhu na zemi, nie je to také formálne ( nevyhoda- deravé všetky nohavíc na kolenách, majú tam také koberce). Tá vynimka, to je taký neposedný chlapec, vyrušuje, vykrikuje, už ho aj riaditeľka riešila, no nechcem to tu rozoberať, aby sa náhodou niekto nespoznal.

15786
17. nov 2016

@given hej chapem jasnacka. Ale teda nemenila by si? A prijimacky ako prebiehali?

mimiri
23. nov 2016

@given na Teplickej sa plati za testy nadania a prijimacky, ci nie? Pocula som, ze ano. Ja som svojho dala otestovat v pedagogickom centre a na pohovor ho uz nepozvali.

given
23. nov 2016

@mimiri nie, nič sme tam neplatili

moni73
23. nov 2016

@mimiri dobrovoľne, na podporu "nadaných deti". Nechápem, že sa tu okolo toho robia takéto tajnosti...

hettinka
23. nov 2016

my sme v ZA za testy neplatili ... platíme príspevok mesačne, spolu s družinou, no je to skôr symbolický poplatok a potom už prakticky nič neplatíme (fotenie, pracovné listy, hravé dni, aktivity ... všetko sa financuje z toho)

moni73
23. nov 2016

@hettinka ja som veru nútenej pokladničke "neodolala" a 10e hodila... Poplatok v BA podľa mňa nie je symbolicky a neplatím.

hettinka
24. nov 2016

mne nevadí niečo zaplatiť, ak viem, že tie peniaze aj využijú účelne pre deti ... a k sa nestratia v čiernej diere. Tie peniaze si spravujeme ako trieda sami, na rodičku dostávame prehlad, čo sa z toho nakúpilo, aké predstavenia zaplatili, aké dodatkové pracovné materiály. lebo však bežné učebnice sú pre tieto deti nepoužiteľné, štvrtácke máme doma len tak na opakovanie. Čo používajú, je len prírodoveda a aj to len občas. No a ešte angličtina, tam idú podla učebnice.

mimiri
24. nov 2016

Ďakujem za odpovede, len som bola zvedavá. Bývame na konci Petržalky, som bez auta. 98ka nechodí často a nemáme ju najbližšie. A syn nie je jedináčik. Ak si podávam všetko do kopy - tak tá logistika je dostatočný dôvod zvažovať či ho vôbec prihlásiť na testovanie na Teplickú. Asi je rozdiel, či dieťa otestujú v pedagogickom centre, alebo priamo u nich.

moni73
24. nov 2016

@mimiri chcú si testovať sami. Aj keď budeš mať správu, budu testovať. Chod sa pozrieť na to stretnutie s predskolakmi, keď máš čas. Ja som bola s dcérou raz, ale to sme už mali papier o prijatí.

moni73
24. nov 2016

@mimiri nepísala som ja už s tebou?

mimiri
24. nov 2016

@moni73 áno, veď už som vyzvedala, keď som sa rozhodovala. Dala som syna otestovať tu v Petržalke a na ďaľšie testovanie na Teplickú nás ani nepozvali. Je prvák a celé vyučovanie je mimo. Okrem písaného písma vedel celé učivo pred nástupom do školy. Nebaví ho to, tak nedáva pozor. Písané písmo už vie prečítať všetko. S písaním je to trošku horšie, ale len z toho dôvodu, že je puntičkár, inak je jeho písaný a kreslený prejav hodnotený veľmi pozitívne. Momentálne ho zaujíma chémia a biológia. Z geografie už upustil.

moni73
24. nov 2016

@mimiri prepáč, už viem. Skúste, keď máš taký pocit, viacero deti sa na Teplickej cíti ako ryba vo vode

moni73
25. nov 2016

@odm3 niekto mi včera/dnes lajkol príspevok, kde som ti odpovedala som prečo deti z Teplickej nie sú top v olympiádach. Už som na to 100x zabudla, ale... Písala som ti, okrem iného, že možno vyberajú na olympiády nesprávne deti...
Keďže stále uvažujem nad odchodom zo školy a dcéra má teraz vedomosti z matiky na bode mrazu, hodil by sa na prijimacky dobrý výsledok z olympiády. Mailom som požiadala, aby sa dcéra zúčastnila aj olympiády. Myslíš, že mi bolo vyhovené? Vraj pre piatakov je to ťažké... Wtf???
Chápeš? Dieťa, ktorému ta anglina fakt ide. Neviem, či som to tu spomínala, ale dcéra má len školskú anglinu (nikdy žiaden kruzok, návšteva GB, skrátka nič. Ja aj neviem) a keďže mi povedala, že všetko rozumie, bola som s ňou pred rokom v jazykovke na testoch. Výsledok? Úroveň ss maturity. Ale na olympiádu ísť nemôže.
Tá škola je skratka záhadná. Máš byť dobrá, ale nie veľmi. Ako by vyzeralo, žeby "nadaný" piatak "prestal" nadaneho "siedmaka"?! To sa nesmie dopustiť.

hettinka
25. nov 2016

u nás je to tak, že na olympiáde sme zatiaľ neboli, syn je len štvrták, ale na ostatné súťaže chodia deti podľa záujmu, respektíve ak je počet obmedzený, vyberajú si spomedzi seba sami ako skupina, neurčuje to učiteľka (napr. Hviezdoslavov Kubín - deti sa bodovali navzájom a kto mal najviac, išiel). No a na spevácke chodí náš syn, lebo ako jediný ma spev aj v ZUŠ, takže to už automatika...
No a keďže je vždy len jedna trieda nadaných v ročníku, nie j tam taký pretlak ... ale stáva sa, že súťaž na 2. stupni vyhrajú deti z bežných tried. Zasa si netreba predstavovať, že ak je niekto nadaný, musí byť v danej súťaži najlepši ... lebo napr. oni nemajú niekedy toľko času,a by sa venovali veciam, ktoré ich zaujímajú ... syn chodí domov neskoro, lebo dochádza. Ma ešte aj krúžok, takže v pondelok a utorok príde domov okolo 17:00 - 18:00. Bežné DU by napísal možno za 5 minút (napr. strana zo 4-táckej matiky mu trvá asi toľko), lenže oni majú projekty stále, všeliaké domáce aktivity, musia čítať dosť veľa kníh, písať z toho čitateľský denník, teraz už zháňa aj podklady k ročníkovej práci... On sa učí každý deň, kym všetko porobí aj 2 hodiny ... potom ešte daju s otcom partičku šachu, vezme knihu a ide do postele, lebo rána skoro vstáva... Na záujmy mu už nezostáva niekedy energia.

mooonika1975
25. nov 2016

Hettinka
No to riadne sa učí, naši sa nikdy toľko neučia , u nás zase dávame prednosť mimoškolských aktivitám, aby mali ventil....

hettinka
26. nov 2016

mooonika1975, v ktorom je ročníku? Lebo u nás to tiež v nižších ročníkoch také nebolo ... v 1. a 2. triede robili prakticky všetko v škole, v 3. ročníku už trošku viac aj doma, ale teraz už ich pripravuje na prechod na 2. stupeň, kde to predsa len bude náročnejšie. Ja som aj rada, že sa musí aj doma "učiť", lebo ak by náhodou šiel na 8-ročný gympel, alebo neskôr na inú strednú školu, bude určite potrebovať učebné návyky, bude musieť vedieť si sadnúť aj doma nad knihu a študovať.
Našťastie, syn to berie v pohode, v projektoch je veľmi dobrý, pomaly sa zlepšuje aj v tej technickej stránke, naberá zručnosti na počítači (také tie základné, napr. v rýchlom písaní textu, čo robí často problém aj našim gymnazistom). Čo sa týka práce s informáciami z rôznych zdrojov, spracovania textu, formulácii myšlienok a prezentačných zručností, vystupovania, tam je to vidieť asi najviac, že od 1. triedy pravidelne robia projekty a pracujú s
knihami aj internetom.
Tak isto čítanie mu ide, berie si čoraz hrubšie a náročnejšie knihy, nemá problém prečítať niečo aj v časovom limite (napr. povinné čítanie do týždňa). Na bežnej škole, kam chodí kamoškina dcéra, čítajú 80-stranovú knihu na povinné čítanie mesiac. Syn prečíta 300-stranovú knihu behom pár dní a aj vie, čo v nej je, vie napísať na stranu čitateľský sám, len s kreslením obrázku sa vždy natrápi, kresliť nechce a nevie 😖

No a krúžky (ZUŠ, šport, robotika) si navolil sám a berie ich ako relax, nie ako povinnosť. Ešte by chcel aj viac, lenže to by sme už my ako rodičia nestíhali h rozvážať.

mooonika1975
26. nov 2016

V deviatke a v sedmičke, u nás sa nečíta vôbec, ja ich nutim🙂 učía sa 15 minút denne, viac nic

mimiri
26. nov 2016

hettinka aj môj malý prváčik by chcel všetko, veľmi sa chce učiť. Dedko ho včera nalákal na návštevu s tým, že sa budú učiť zemepis. So mnou sa učí chémiu, fyziku, biológiu... Prebieha to tak, že on mi rozpráva čo prečítal - ja sa tiež dozviem veľa nových faktov a ja mu to vysvetlím ak treba, prípadne mu pospájam vedomosti. Už mi je jedno, či sa to bude učiť neskôr alebo nie. Robíme čo ho zaujíma, keďže v škole sa nudí. Chodí na obyčajnú štátnu ZŠ. Na posedenie prečítal knižku O psíčkovi a mačičke. Inak číta všetko, beletriu, encyklopédie, časopisy a skoro všetko si z toho pamätá. Asi raz za týždeň chodievame do knižnice meniť knižky. Robí si sám svoje projekty a asi by to bolo super, ak by to mal robiť aj do školy. Vymyslel si abecedu, do ktorej kóduje svoje texty...

mooonika1975
26. nov 2016

Mimiri krása, ta abeceda, našich podporujem v logickom myslení, veľa chodime von, do prírody, uceniu sa venuje viac menej skôr v praxi, školské učivo im postačuje aby boli v skole sikovni.

hettinka
26. nov 2016

mimiri nášho tiež zaujímajú rôzne veci, napr. niečo nájde, zaujme ho to a naučí sa to. Takto napr. vie vlajky rôznych štátov, grécku abecedu, tabuľku prvkov (to má zvládnuté tak napol, prestalo ho to baviť), na detskej univerzite mali šifrovanie textov, tak s tým sa tiež istý čas zabával. Baví ho geografia a aj významné stavby, takže to vie kde presne sa nachádzajú a čo to je ... jediné, čo môžeme ako rodičia spraviť, je vodiť ho do podnetného prostredia, múzeá, výstavy, v lete detská univerzita bola super. Encyklopédie som už prestala kupovať, to ho veľmi nebaví si čítať v tom, on chce vidieť. A ked tak, radšej vygoogli a porovná s knižkami, ktoré už máme.

mooonika1975 ja tiež nenútim, náš číta sám od seba, aj dcéra je knihomoľ.
Syn má aj oblúbených autorov, najskor ho bavil Roald Dahl, tam ma prečítané úplne všetkom čo vyšlo v rámci detskej tvorby, potom všetky knihy od Davida Walliamsa, momentálne číta knižky o Gregorovi od Stephena a Lucy Hawking. No a pomedzi to všeličo iné, aj čo dostanú povinne (to je tak 2-3 knihy do roka). No a že sú za to body navyše v škole, to je len bonus. Do školy musia mať za čítanie 50 bodov mesačne (to je taká stredne veľká knižka), čo on ma vždy viac.
Reálne sa tiež učí do školy max tých 15 minút denne v priemere, ale okrem toho veeeľa robí projekty, aj aké nemusí, chystá si veci na projektové dni, napr. teraz majú skúmanie vesmíru, tak ideme chystať na pondelok materiál na tvorivé dielne a tak...

Pre ma je tiež dôležité, aby som nevychovala "kockáča", ale všeobecne rozhľadeného človeka, aby sa venoval popri škole aj športu, aj umeniu, ale aby aj vedel upratať a si spraviť jesť, už sa učí aj variť.

hettinka
26. nov 2016

dám vám pre šikovníčkov link na zaujímavú súťaž z angličtiny, ktorú môžete robiť aj z domu, nemusí ísť cez školu http://mszr.webnode.sk/

mooonika1975
26. nov 2016

To je milé, ťa súťaž😉

given
26. nov 2016

@hettinka no to bude aký frajer, keď vyrastie - športovec, intelektuál s dušou umelca. A ešte aj variť bude vedieť. Sak o toho sa baby pobijú 😉

hettinka
26. nov 2016

@given pekná predstava, kiež by sa to podarilo 😍 ale mne úplne bude stačiť, ak z neho vyrastie slušný človek, ktorý niečo normálne vyštuduje a nájde si dobrú prácu a bude v živote spokojný. To isté si prajem pre staršiu.