Nespravodlivé hodnotenie

vina11
13. apr 2015

Na poslednom rodičovskom združení som bola na konzultácii u vyučujúceho, u ktorého mala dcéra známky medzi 1 a 2, tak bližšie ku dvojke. Opýtala som sa učiteľa, či sa ešte má posnažiť a prihlásiť, či to vidí na jednotku alebo na dvojku. Jeho reakcia bola, že ešte môže byť aj trojka. Dosť ma vtedy jeho odpoved zaskočila, lebo bola neadekvátna situácii. Neskôr dcéra prišla po chorobe do školy, písali písomku z učiva, ktoré prebrali, ked chýbala. Učitel ju písomku nechal napísať aj napriek tomu, že ho upozornila, že prišla po chorobe. Dostala trojku, ktorú jej zapísal do klasifikačného záznamu. Pred týždnom písali písomku na ktorú sme sa spolu pripravovali, aby ju dobre napísala. Domov prišla s tým, že dostala trojku. Na písomke mala tri chyby. Včera si ju vložila do knihy, že sa na to opýta učitela. Ráno sa ho pýtala na bodovanie. Povedal jej, že ho nemá pri sebe, že na poslednej hodine, ktorú s ním mala mať to budú riešiť. Medzitým ich poslal z triedy preč, že bude potrebovať triedu pre iných žiakov. Ked sa dcéra vrátila, prevrátila celú tašku, ale písomku nenašla. Trieda je monitorovaná kamerami. Ako by ste to riešili?

natalym
14. apr 2015

@mawka Za toto nemám rada psychológov. Lebo hneď nájdu, že chyba je v Tebe. No šak áno, ale čo keď ani nie?
Dneska je taká čudná doba, že ľudia sú tak priondetí, že už ani normálne nerozmýšľame, že normálny zdravý rozum a cit je na hovno, ale na všetko treba nejaké debilné vedecké vysvetlenie, alebo čo.
Mne by ako psychologičke stačilo vidieť Teba a hneď by mi bolo jasné, že malá sa nestratí. 😀 😀 😀
Už mi príde, že si tie diagnózy vymýšľame, len aby sme dáku mali. Kto nemá diagnózu, nie je in. 😀

mikys1
14. apr 2015

@mawka jo to poznám aj mojej strednej dcére povedala psychologička ,že odklad a učiteľky v škôlke , že ak má mať Viky odklad tak ostatné deti by mali mať 2 roky odkladu , tak som ju dala do školy /Je narodená v októbri/ a čuduj sa svete je ôsmačka a teraz mala prvú dvojku na vysvedčení , proste je typ na čo siahne to jej ide 😀 takže aj psychologičky nie sú dokonalé

heni79
14. apr 2015

@mikys1
Možno od veci poznámka, ale ak je zameraná aj na fyziku, ako sa to dá bez matiky?
A nesedí gymnaziálne učivo v ročníkoch? Tomu neverím.

Každopádne @mawka ti písala úplnú pravdu. Dnes sa dajú informácie získať oveľa pohodlnejšie, ako cez spolužiakov. Aj rýchlejšie.

A doučovanie by jej mohlo pomôcť. Skús sa popozerať v okolí, či by sa nenašiel niekto, kto doučovanie ponúka. Samozrejme, to budeš musieť zaplatiť, ale ak to môže dcére pomôcť, tak prečo nie.

natalym
14. apr 2015

@mikys1 zase nehádžme ich do jedného vreca, vedia ja pomôcť. Je to záslužná práca, len niekedy zabudnú, že decko môže byť aj normálne.

mawka
14. apr 2015

@natalym tak vies, ja ked som pocula, co vsetko ma vediet moje dieta na testoch, aby jej kvoli trom dnom povolili nastup do skoly, skoro ma prekotilo. ona ma poznat abecedu, cisla, scitat, odcitat, nakreslit komplet postavu /neznasa kreslenie, ju to nebavi proste/, slabikovat, vytlieskavat, vyhlaskovat. akoze naco mame prvu triedu, ked do nej treba ist uz nauceny? kravina. budem sa za to bit. prva tieda je na to, aby deti pisali ciarocky a z ciarociek slucky a zo sluciek pismena. prva trieda je na to, aby sa naucili pisat, citat, pocitat. preco by som ju to mala ucit ja, ked nie som pedagog a preco ich to v skolke neucia? resp. len velmi okrajovo. ale my tu budeme riesit tri dni, kvoli ktorym musi byt decko nadpriemerne inteligentne aby dostalo suhlas. a nikoho tam nezaujima na testoch, co chce to dieta. choreeeee. len hovadiny, tabulky. a henta ochechula je taka odporkyna skorych nastupov do skoly, bojovnicka za odklady aj tam kde netreba, ze predpokladam, ze jej velmi sofistikovane skocim do vlasov. lebo verim, ze ona si najde ulohy take, aby to decko nedalo 🙂 sa vsadim o co chces. lebo ona strasne tlaci do odkladov aj deti narodene v juni a neskutocne sikovne. boha vidi decko raz v skolke, da par uloh a rozhoduje o jeho osude. drbnute na moj veru, nelogicke.

mawka
14. apr 2015

@mikys1 lenze ja som sa nikde nedopatrala, ci mi malu vezmu bez odporucania psychologa. ak psycholog da na papier ze nie, tak sa mozem rozkrajat. ci existuje aj ina cesta? myslim si, ze nie. jedine este jedny testy u inej psychologicky a porovnat to.

mikys1
14. apr 2015

@heni79 ani ja som neverila , ale je to tak ešte s tým učivom bola aj za bývalým učiteľom v Ba a ten kukal jak puk ,že to čo sa učia A neviem ti vysvetliť prečo jej fyzika ide a matika nie proste je to tak

janka257
14. apr 2015

@vina11 Ahoj, spytaj sa dcery, ci sa na zaciatku hodiny ospravedlnila, ze nie je kvoli chorobe pripravena.... Poviem ti, toto vela zavazi.... Ja sama som ucitelka a mam skusenost, ze decka su castokrat totalne lenive, alebo prilis sebavedome nato, aby prisli na zaciatku hodiny s ospravedlnenim..... A potom zahlasim pisomku a zrazu kolki sa nazbieraju, ze boli chori, alebo nepritomni z ineho dovodu..... Spekulanstvo neospravedlnujem. Ucim ponad 150ziakov, nemam sancu si zapamätat, v ktorej triede kto bol kedy chory ( a nie je to ani moja povinnost) a ziaci su povinni sa ospravedlnit...

natalym
14. apr 2015

@mawka A keď to decko všetko, tak ho dajú do rovno do druhej, či ako?
Však kedysi nedoporučovali, decko učiť čítať a pod., že sa potom nudí a aj tak sa to predsa naučí v škole.
Potom keď sa bude nudiť a robiť nedajbože zle, tak Ťa zase budú posielať psychológovi a BUDE MAŤ DIAGNÓZU. Aby bolo jasno. Ani jedno dieťa bez diagnózy. 😎

mikys1
14. apr 2015

@heni79 a ona chodí aj na doučovanie len problém je aj v tom , že učiteľ látku vysvetlí a hneď je písomka na ďalší deň a už sa k tomu nevracia aj sme to riešili s triednou , ale nič sme nevyriešili .Ono v podstate jedno učivo preberú raz a viac nie a ja nie som milionár aby som doučko platila každý deň 😀

mikys1
14. apr 2015

@mawka ja som vtedy povedala, že nesúhlasím aby nešla do školy a bolo .Neviem ako je to teraz. 😉

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Ale naozaj? Veď ak napr. 10 deciek poprosí, že pán učiteľ ešte raz. Neurobí to? To je dáka chyba, nie? Ale na gymploch asi až tak nehľadia, skrátka to nie je pre hocikoho.
Ja našťastie až také múdre decko nemám, ani jedno nie je na gympel.

mikys1
14. apr 2015

@natalym Nehádžem ich do jedného vreca mladšej veľa pomáhajú a som im vďačná .Má všetky dysky , ale vďaka ním s tým úspešne bojujeme

mikys1
14. apr 2015

@natalym ja by som to povedala tak ,že tento učiteľ nieje pre každého , proste sa to s ním nedá 😀

mawka
14. apr 2015

@mikys1 no som zvedava, sak to, ja chcem, aby slo. preco mi v tom brania? a kto? psychologicka, stat alebo kto? ved o dietati rozhodujem ja. viem, co ju bavi a co nie. viem, v com si makneme s nou v skole a viem, v com bude dobra. sak ale to je 90% deti tak, nie? kazdy je dobry v niecom inom. a s prvakom sa narobi kazdy rodic, ked si tak vezmes. tak co z toho robia taku dramu, to neviem. zvlast ked ide o tri dni, nie? este by som chapala, keby bola decembrova...
vies, nas maly bol super, pocuvala som psych. ze nech ide az do skoly potom, nie skor, je novembrovy. a co sa stalo? maly mi hodil brzdu v skolke, bol demotivovany, nasraty, ze nemohol ist do skoly a siel tam vtedy znudeny zo skolky lebo vsetko vedel, ale nachytal aj zlozvyky v pisani a citani, proste des a hruza. mala som bopjovat, aby siel skor. lebo vtedy to tak chcel. nesiel, mal frustraciu. a tomuto sa chcem vyhnut pri malej. este rok v skolke a hodi mi brzdu. uz teraz ju ta skolka nebavi.-

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Môže byť aj to. No Tvoja dcéra je len žiak, je v nevýhode. Tak hádam ani trojka nie je zlá, či?

mikys1
14. apr 2015

@natalym nie nieje ja s ňou budem spokojná 😀

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Možno ešte vyštuduje MAT FYZ a bude nejaká analytička. 😉

mikys1
14. apr 2015

@mawka teraz ma napadlo , že tie psychologické vyšetrenia majú byť len informatívne či? Škola si to žiada?

mawka
14. apr 2015

@mikys1 odporucane su len pre deti do 31.8. narodene, ale rodicia sa rozhoduju sami. deti, ktore su narodene po 31.8. musia absolvovat psychologicke testy ci su schopne ist do skoly. a moja mala sa narodila 3.9. --- co k tomu dodat

mikys1
14. apr 2015

@natalym hej a potom príde za tým učiteľom , že aha čo ja mám a som , veď ani Einstein v matike nebol dobrý 😀

mikys1
14. apr 2015

@mawka tak potom choď ešte aj k inej ,že ty s tým nesúhlasíš

126
15. apr 2015

@vina11 Mám pocit že ten učiteľ zámerne dáva dcére trojky lebo ako si napísala čo on povedal "aby z toho nebola ešte trojka " porozmýšľaj nad tým. Inak učivo sa ma doucit to je pravda ale rozmýšľala by som aj nad tým či jej to nerobí naschval. Mám podobnú skúsenosť ak chceš niečo bližšie napíš mi ip.

mirkave
17. apr 2015

Chapem tvoj pocit nespravodlivosti. Ak je trieda monitorovana,tak najjednoduchsie riesenie je to spravne riesenie. Kde je vôla,tam je cesta. Neni problem skontrolovat zaznam. A znamkovanie? Stalo sa nam,ze sa ucitelka pomylila a neuznala spravne odpovede. Potom,co sme sa na to ohlasili,tak chybu opravila a zmenila znamku,ak to bodovanie dovolilo. Na znamkovanie maju bodovy system,prave na vcerajsom rodicku som to pozerala. Bodovanie nepusti.

snezienocka100
27. apr 2015

@mawka a zamyslela si sa nad tym, ze Tvoja dcera moze zaostavat za tymi, ktori to ovladaju. Poziadavky, ktore ma dieta zvladnut pred nastupom, nie su vymyslene, ale reflektuju stav sucasnych predskolakov. Z roka na rok su predskolaci sikovnejsi a v dnesnej dobe vobec nie je vynimkou, ze dieta pred vstupom do skoly vie citat a pocitat. A to, ze Tvoj syn "hodil brzdu" urcite nie je dosledkom toho, ze nesiel v 5tich do.skoly.

mawka
27. apr 2015

@snezienocka100 moja dcera v nicom nezaostava, mam to cierne na bielom. moja dcera je dopredu a ma vlastnu hlavu, to je vsetko.
nemam rada psychologicky, ktore na zaklade jedneho testu hodnotia dieta, s ktorym nikdy neprisli predtym do kontaktu a nepoznaju ho. to u mna nie je psychologicka, ktora na zaklade jedneho papiera hodnoti dieta.
a ano, maly hodil brzdu, lebo nase skolstvo ako v MS /predskolaci/ tak aj celkovo zakladna skola stoja za prd makovy, ucia decka memorovat, ale neucia chapat. cely nas system je zastaraly a neefektivny. o opaku ma presvedci len fakt, ak sa zacne k deckam pristupovat inak.
lebo napriklad v zahranici decka nemaju taky rozsah vedomosti ako nase, ale su neskutocne bystre, chapu suvislosti a dokazu sa same ucit, dokazu sa prezentovat a robit projekty, su sikovnejsie. nase decka vedia strasne vela, ale nevedia chapat, tvorit, prezentovat sa. cest vynimkam.... a takto sa pristupuje k detom uz v MS, pred nastupom do skoly. toto musis uz vediet, tamto musis ovladat, hento MUSIS a MUSIS a MUSIS. ale ze preco, to uz tie decka nechapeu 😉

snezienocka100
27. apr 2015

@mawka ano, v mnohom musim s Tebou suhlasit, hl., co sa tyka skolstva. Ale v dnesnej dobe existuju aj alter. Skoly a je si nastastie aj z coho vyberat. ;)

mawka
27. apr 2015

@snezienocka100 bohuzial, nie vsade. vacsinou sa orientuju okolo velkych miest. apriklad nezijem v hladovej doline, ale najblizsia je 60 a 100 km. bohuzial. kym sa to u nas rozbehne vo vacsom meradle, tak uz budu moje deti zo skol aj vonku. je to skoda v kazdom pripade.

peneloppe
27. apr 2015

@vina11

Ja by som to riesila. Je skoda ze u nas na Slovensku je takyto system ako je, podla mna su znamky uplne zbytocne a vobec nie motivujuce, skor demotivujuce.
Ano, po chorobe sa treba doucit ucivo ale zase prist hned po chorobe a pisat pisomku, to sa mi nezda fer. Predsa ked je zamestnany clovek PN tak je doma a oddychuje a lieci sa. Neocakava sa od neho ze pride do prace a jeho robota bude urobena hned, ked ano tak mu na to daju nejaky cas a to iste by malo platit v skole u ziakov.
Niektori ucitelia su zakerni a nespravodlivi. Ty musis zistit ako je to v tomto pripade, ci ide o zleho ucitela alebo polavila tvoja dcera. Drzim palce.

peneloppe
27. apr 2015

@mawka

HOvoris mi z duse, je to desne ako sa u nas tabulkovo hodnotia deti, uz od utleho veku. Cele zle. Od kazdeho dietata sa ocakava to iste. Kiezby sa tento system zmenil.