Nespravodlivé hodnotenie

vina11
13. apr 2015

Na poslednom rodičovskom združení som bola na konzultácii u vyučujúceho, u ktorého mala dcéra známky medzi 1 a 2, tak bližšie ku dvojke. Opýtala som sa učiteľa, či sa ešte má posnažiť a prihlásiť, či to vidí na jednotku alebo na dvojku. Jeho reakcia bola, že ešte môže byť aj trojka. Dosť ma vtedy jeho odpoved zaskočila, lebo bola neadekvátna situácii. Neskôr dcéra prišla po chorobe do školy, písali písomku z učiva, ktoré prebrali, ked chýbala. Učitel ju písomku nechal napísať aj napriek tomu, že ho upozornila, že prišla po chorobe. Dostala trojku, ktorú jej zapísal do klasifikačného záznamu. Pred týždnom písali písomku na ktorú sme sa spolu pripravovali, aby ju dobre napísala. Domov prišla s tým, že dostala trojku. Na písomke mala tri chyby. Včera si ju vložila do knihy, že sa na to opýta učitela. Ráno sa ho pýtala na bodovanie. Povedal jej, že ho nemá pri sebe, že na poslednej hodine, ktorú s ním mala mať to budú riešiť. Medzitým ich poslal z triedy preč, že bude potrebovať triedu pre iných žiakov. Ked sa dcéra vrátila, prevrátila celú tašku, ale písomku nenašla. Trieda je monitorovaná kamerami. Ako by ste to riešili?

kiki68
14. apr 2015

@lubiduch hej na vyske je to brutalita..ja vzdy hovorim mame,ze vy sa tam s nimi v tej skole tak maznate, potom sa na vyske zlozia psychicky, lebo tam cloveka vyrazia naozaj iba tak zo skusky....ako mne raz jedna docentka povedala, viete co pridte nabuduce, dnes vyzerate,ze nemate svoj den....chapete ja sa 2 tyzdne pripravujem a mordujem a nakoniec iba otvorim dvere...svet veru nie je fer miesto.... 😉

mawka
14. apr 2015

ja teda neviem, ale pre mna je dolezite, aby moje deti chapali, o com sa ucia. to, ze neodrapotaju text, teda syn naspamat a nedostane 1, to ma netrapi. pre mna je dolezite, ze sa orientuje v temach, o ktorych jeho rovesnici nemaju ani sajnu a ze je tym padom dopredu. ja viem ako odpoveda, on je diskuter a ma fajn argumenty a privadza do uzkych niektorych ucitelov. niektori su z toho nadseni, ze otvori diskusiu a bavia sa o danej veci a nielen fakty a fakty, niektori si este na to nezvykli. ale podla mna je prave toto u mojho syna deviza, ze moze byt v zivote uspesny, aj ked teraz nema same 1. pre mna je dolezitejsie, ze chape, nie ze sa uci ako robot naspamat.
a dobre vieme ako to v zivote chodi. kazdy s prepacenim serie na to, ci sme mali na ZS dve trojky, ci same jednotky, ci 4. kazdemu je to tri pat, pretoze v realnom zivote zalezi uplne na inych kriteriach.
co z toho, ze janko mrkvicka ma cerveny diplom, ked nevie kde je sever? radsej zamestnam jozka petrzlena, ktory vysiel s odretymi usami zo skoly, ale vie sa orientovat a je vizionar, ktory presne vie co kde a ako... asi takto to proste v zivote funguje.

natalym
14. apr 2015

@mawka Presne tak.

patkobo
14. apr 2015

@vina11 necitala som nic okrem uvodneho prispevku .. ale za mna hovorim jednoznacne ist do toho!!

ella555
14. apr 2015

@sardinka333 Ja dieta nenechavam doma pri tablete alebo PC. Mozno preto, ze moje dieta je doma len vtedy, ked je vazne chore, teda horucky, ci hnacky, atd. A vtedy naozaj ho nebudem zatazovat nejakymi úlohami. Tiez mam zatial skusenost, ze ziak, kt. chybal nesiel hned odpovedat, ci pisat pisomku. Napisal si ju o par dni neskor a robili to ucitelia uz za mojich cias a to som chodila do ZS este za sociku. Podla mna trocha ohladuplnosti aj z pozicie ucitela nezaskodi.
@vina11 ucitela by som nepodozrievala. Ja osobne by som sa skor snazila, aby si to dcera dalsimi znamkami opravila.

mikys1
14. apr 2015

nestačím sa diviť čo všetko ste panej napísali , ale opíšem náš príklad , dcéra prišla to školy v polovici tretieho ročníka / dôvod sťahovanie/ Je to gymnáziu , bývame od školy 15 km a autobusy chodia dva doobeda a dva poobede, okrem toho dcéra prestúpila z toho tretieho ročníka do druhého , pretože tempo v tejto škole je iné ako v predchádzajúcej / išli sme z Bratislavy do Levíc/, hneď cez letné prázdniny padla z koňa a zlomila si sánku/ operácia/ a ruku tiež sme mali problém z učiteľmi / bola mesiac a pol doma a aj zo spolužiakmi kvôli úlohám proste chcem tým napísať , že Vám sa ľahko hovorí keď ste si to neprežili . U nás je z úlohami stále problém proste aj keď im triedna dohovorila aj tak má dcéra problém získať nejaké poznámky a samozrejme sa nám zhoršila v škole ale tak to je zas náš problém .

mawka
14. apr 2015

@mikys1 preco stale zvalovat nieco na spoluziakov, sak idem do skoly, oslovim triednu a ostatnych ucitelov, nech mi daju co preberali plus ulohy a vybavene. a ked ma dieta zlomenu ruku, iste, ze nebude pisat ak ma zlomenu tu, ktorou pise. ak ma zlomenu sanku, iste, ze nebude rozpravat, boli to ako slak. ale ty si rodic, ty mas k nej sadnut, otvorit tie knihy, zosity a citat jej tu latku, hovorit jej o tom. ze chape, vie dat najavo kyvnutim hlavy alebo druhou rukou palec hore alebo dole. proste vzdy existuje riesenie, vzdy. len ludom je lahsiehladat vyhovorky a drmatizovat nez najst sposoby ako sa to da.
iste, za nenaucene deti po PN mozu rodicia, nie spoluziaci, nie ucitelia.
a ak je dieta v kome alebo dlhodobo PN niekolko mesiacov, tak sa to da zariadit ziadostou na riaditelstve, pripadne po nejakej dobe preskusanim. vzdy sa da vsetko odkomunikovat, vzdy. a po velmi tazkych urazoch, chorobach sa deti vracaju znova do toho isteho rocnika. a nie preto, ze by boli blbe, ale preto, ze nie je lahke dobehnut pol roka. ale preboha, nedramatizujme tu nieco, co sa da riesit a za co sme zodpovedni v prvom rade my rodicia...

mikys1
14. apr 2015

@mawka nepoznáš ma , ale poviem ti to takto ráno ide jeden autobus a až poobede naspäť to je poprvé a ja nechodím busom / proste sa stalo niečo prečo nemôžem chodiť/ takže tú možnosť vylučujem manžel odchádza skoro ráno do Bratislavy prichádza neskoro večer takže aj on vypadáva , ďalšia vec je na strednej čiže moje vysvetľovanie nepomôže my sme sa učili úplne niečo iné dokonca ona sa učí úplne iné látky ako sa učila na gymnáziu v Bratislave , tak keď príde na návštevu sa len divia lebo oni sa s toho asi polovicu ani neučia a po druhé ona už bola tým sťahovaním o rok nižšie akoby mala byť .Ďalšia vec ona má už 19r a niektorý spolužiaci majú len 17r. Takže asi tak . Ja to neobhajujem, ona vie že sa učí pre seba a že bude mať štvorku ma vôbec netrápi viem že tam kde chce ísť a čo chce robiť toto potrebovať nebude a tie predmety ktoré potrebuje zvláda v pohode ak aj ide z daného predmetu za učiteľom či jej to vysvetlí tak nieje ochotný a tiež jej stratil písomku kde dostala 2 a sem tam nenapíš známky keď má dobrú známku

mawka
14. apr 2015

@mikys1 internet mate a telefon pouzivate mozno tiez, ci?

ach, toto je ako hrach o stenu. vy nepouzivate nieco ako google, mail? lebo napr. ked sa maly nieco uci a nevie to, nechape, tak sadneme k ujovi googlovi nechame si poradit. boze, online je tolko materialov... perfektne vysvetlenych plus info navyse. a este nas to aj bavi si rozsirovat obzory. nie kazdy ucitel ma cas este aj navyse 30 detom individi vysvetlovat ako a co, sorry, ale takto to bolo uz aj za nas a 19 rocna slecna uz si vie kopec veci vyhladat sama.
my sme zvladali v dobe bez internetu a v ovela vacsom strese zo skoly a ucitelov a sme tu. a teda na pocudovanie sme boli sikovnejsi nez je dnesna mladez...
maly moj menil dve zakladne skoly, kym zakotvil tu a to sa mam na to stale vyhovarat? lebo v jednej statnej sa ucili inak, v sukromnej uplne inak a znova v statnej uplne inak? a to hovorim o dietati, ktore toto absolvovalo od 1.-3. rocnika, cize v zakladoch.. moj ty smutku. a zvladli sme to. ale preto, ze ja som hladala sposoby, nie dovody preco nieco nejde.

mikys1
14. apr 2015

ja chápem , ale ty asi nie tak príklad chémiu a biológiu sa vie naučiť tomu sa aj chce venovať a, ale matiku nie a rysovanie a tie zložité príklady bohužial nevie ak jej to nevysvetlia , ale ty asi ovládaš všetko úplne dokonalo takže sorry moje dieťa má aj medzery a som rada, že nieje dokonalá.Prajem ti aby tvoje dieťa nevypadlo na strednej , lebo to už je o inom , ale to uvidíš až neskôr apropo mám ešte dve deti na základnej a tak je to malina tak ako u teba a ozaj ako mi pomôže internet , mail a telefón ak neviem zadania úloh , lebo hoc píšeme 15 spolužiakom nikto jej to nepošle a učiteľ nieje ochotný !!!!!

mikys1
14. apr 2015

@mawka a ozaj moje dieťa sa v živote nestratí prežila si toho veľa viac ako bežné choroby a starosti a som rada, že je taká aká je a matika nevládne svetom i keď je potrebná

natalym
14. apr 2015

Kto chce, všetko prekoná.

natalym
14. apr 2015

Inak na gymnáziu? Moja dcéra je šiestačka na ZŚ, ak je chorá, vždy si úlohy, učiteľov, odpovedanie rieši sama. Má telefón zavolá, proste ja nemám ani v päte čo vlastne v škole robia.A to sa učí veľmi dobre a nie je až tak inteligentná.
Lebo od mala bola naučená, že to nikto za ňu nevybaví. Keby som ja nemohla na nohy, tak moje deti by pomáhali mne a nie ja im. Celé divné. Ale neviem všetky okolnosti, tak sa ospravedlňujem. Musela som.

mawka
14. apr 2015

@mikys1 naco tie vykricniky? trafila som klinec po hlavicke? 🙂
nie, moj syn nie je super a niekolko krat som to tu aj napisala. ze mi nenosi same jednotky a ja sa z toho nepotentujem. pretoze minimalne z vlastnej skusenosti viem, ze do zivota treba nieco ine nez len same jednotky a byt vo vsetkom super. sama som nenavidela matiku na ZS, nesla mi, absolutne som ju nechapala. mala som same 4 s odretymi usami. na SS zrazu obrat preveliky, zrazu mi to bolo vysvetlene inak a zarazu som zo 4 poskocila na 1. takze prave preto nedramatizujem, pretoze niekedy clovek dozrie alebo mu to niekto iny inak vysvetli a je po probleme. moj syn exceluje v inych predmetoch, kde zase vsetci horia ako fakle. ved ja nepotrebujem mat doma genia 🙂
ja sama som vynikala v jazykoch, v geografii, kresleni, rysovani a podobne. ale cisla som nenavidela, nesli mi. rovnako ako fyzika. utrpenie. stacilo mi torsku dozriet, patrat aj po inych info nez po tych okliestenych latkach na ZS a na stare kolena ma fyzika nesmierne bavi... preto nedramatizujem a preto s malym googlime a hladame ine cesty ako pochopit. a ja len odporucam. mne to tiez rozsiruje obzory. a vela chodime spolu do kniznice. su tam skvele knihy. co je na tom? snazim sa hladat riesenia, ulahcit nam cestu. ja dobre viem, ze matiku teraz ucia akymsi debilnym sposobom, sama s tym mam casto problem. a teraz mam nad tym plakat? to nie je moj styl...

mikys1
14. apr 2015

@mawka nie netrafila , no chcela som to zdvôrazniť , ale tým máš svoje ja mám svoje a sama píšeš , že ti tu matiku vysvetlili , lenže ak nieje nikto taký že ti to vysvetlí čo potom ?Vieš ono tá matika ak ju nepochopíš tak môžeš googliť koľko chceš a nepomôžeš si . A tiež píšem , že je mi jedno ,že dostane štvorku ja na známkach nebazírujem a viem čo všetko preto urobí aby bola lepšia

natalym
14. apr 2015

@mikys1 na matiku zaberá jedine doučko a ak je na gympli, tak treba rátať s tým, že tam tej matiky bude dosť a dieťa musí na to aj mať. Ak na to nemá tak ho tam nedávam.

mikys1
14. apr 2015

ona na to mala len tu sa učia úplne niečo iné a ona je zameraná na chémiu , fyziku a bioĺogiu z toho má aj semináre a tomu sa chce aj venovať v Bratislave na gympli mala 2 .Čo už nemôže jej ísť všetko ostatné predmety sú v poho , je napr. dyslektička a zo slovenčiny má 2

sue
14. apr 2015

...len by som si dovolila podotknúť, že táto generácia sa nám raz má starať o dôchodky 🙄 🤐 ...táto...za ktorú všetko vybavujú rodičia...táto, v ktorej sú vždy za problémy zodpovední všetci ostatní len nie ten daný jedinec...

Je zaujímavé, že v dobe nášho detstva a mladosti, keď mobily neboli, keď neexistoval fcb, keď učitelia komunikovali len osobne alebo poštou, keď bola len pevná linka, keď deti do školy nevozili rodičia, ale šlapali pešo resp.MHD sme si netrúfli protestovať, sťažovať sa na učiteľov pokiaľ nebol naozaj dôvod, a ono to fungovalo... z detísk vyrástli normálni dospelí jedinci, nie kriplíci, ktorým rodičia ešte v 7 triede ZŠ nosia tašku pred dvere školy a otvárajú im dvere (týmto pozdravujem väčšinu rodičov z "najlepšej ZŠ na Slovensku - ZŠ SSV" ...

Všetci chceme mať geniálne, úžasné skvelé deti a upodozrievame všetkých počnúc učiteľmi, spolužiakmi pokračujúc, upratovačkami končiac... ono proste sa niekedy treba zmieriť s tým, že dieťa v niečom proste geniálne nebude...a nie všetci ľudia sa narodili zrovna preto, aby môjmu zlatíčku ublížili...

mikys1
14. apr 2015

@natalym tu je len jedno gymnázium tak sa nedalo vyberať aby bolo zamerané jej smerom 🙂

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Už vy si rozumiete. Nedá sa svietiť, musí si poradiť sama. My sme boli obaja vždy furt v robote, aj cez víkendy, do večera a nebolo času sa im tak venovať. Vždy ma to mrzelo, ale dnes som celkom rada. Ja som ich vždy učila. O mňa sa kto stará, či mám v robote gumu, odovzdaný projekt na čas, či mi zákazník vynadal? Musím si poradiť, pripraviť sa. Oni musia tiež. Veď nikto od nich nechce nad rámec veku.

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Ja poznám LV aj gympel trochu. Ďakujem Bohu každý deň, že na nevzali na gympel. 😀

mikys1
14. apr 2015

@sue ja za moje deti nič neriešim , nechávam ich v tom plávať len som poukázala na to ,že môže sa snažiť koľko chce a aj tak to nevyrieši keď druhá strana nechce

mikys1
14. apr 2015

@natalym takže asi vieš o čom píšem , no nemali sme na výber prechádzala v polovici tretieho ročníka a keď sme videli ,že sa učia úplne niečo iné ako v Bratislave tak sme ju dali do druhého ročníka , však to dobehne a jej spolužiaci v Ba sa napríklad doteraz neučili veľa vecí ani vo štvrtom ročníku to čo tu preberajú v prvom a druhom ročníku 😉

natalym
14. apr 2015

Ja Vám rozpoviem príbeh o tom, ako som si poradila s mojím straším deckom čo furt v škole vyrušovalo, bolo drzé a malo blbé poznámky na hodine.
Furt poznámka, furt volali nás rodičov do školy, hanbili sme ako svine, s manželom. Doporučovali nám psychóga, že sa nevie správať. Mne sa to stále nevidelo. Ja viem, aká je, je drzá, veľa rozpráva, nezavrie si hubu celý deň. Ani nám rodičom sa nezastaví, tiež máme obaja ku všetkému komenty. Však aj tu je to vidno. 😀
Ale keď chce, vie byť aj ticho, aj urobí, nie je to zlé decko vyslovene, má takú povahu.
S triednou som sa dohodla, že keď vznikne konflikt, tak nám zavolá, hneď v ten deň alebo na druhý, proste v krátkom časovom rozpätí, stretneme sa, prídeme my rodičia, decko, dotyčný učiteľ, všetci tí ktorí sa to týka a budeme to riešiť.
Stalo sa to raz, išli sme do školy, učiteľ na stretnutie neprišiel, bol to učiteľ s ktorým mala neustále problémy.
Vtedy som povedala, že ak sme si všetci našli čas a on nie, tak to neakceptujem, naša dcéra je v absolútnom poriadku a druhý raz ma to nezaujíma. Neospravedlnil sa ani neskôr ani predtým, že nepríde.
Odvtedy sme mali so správaním našej dcéry pokoj a nenosila žiadne poznámky. Tak kde je problém? Ja len, že všetko sa dá ak sa chce. A to ja som veľmi tolerantný a ústretový človek, ktorý kľudne dá decku aj po papuli ak si zaslúži.

mikys1
14. apr 2015

@natalym to píšeš o mne 😀 tiež viem kedy moje deti majú pravdu a kedy nie

natalym
14. apr 2015

@mikys1 Tak matere si najlepšie poznajú decko. Len niektoré sú idealistky, nie realistky.

mikys1
14. apr 2015

@natalym asi tak

natalym
14. apr 2015

A záver je z toho asi taký, že máme na tej škole ešte mladšie decko a to je celkom iné. Také poslušnejšie. A konečne sme ako rodičia ospravedlnení, že nie sme na chybe vo výchove, ale jednoducho sú tie decká také.

mawka
14. apr 2015

@natalym pockaj, sak o tri tyzdne toto bude o mne hovorit pani psychologicka po testoch malej 😀 ze som idealistka lebo ju chcem dat do skoly skor /rozumej narodena o tri dni neskor/ a ja trvam na tom, aby sla do skoly, lebo na tom trva sama mala 😀 juj to bude boj, uz to vidim.
mna tam rozoberie do spiku kosti aka som nezodpovedna, bla bla bla a ako nebude mala stihat a ake bude mat traumy a aka je nezrela, lebo sak nenakreslila spravne postavu a neobkreslila velke pisane L 😀
to bude argumentacny boj. no nic, sak aspon sa zase vykecam.
strasne mi je ta psychologicka od prveho momentu nesympaticka. lebo drbala do toho, ze mala nema cistu vyslovnost /chodime k logopedicke/. ale ze pani psychologicka ma sama recovu vadu, to je uz v poriadku 😀 a tak dalej. proste len aby nedajboh decka nesli do skoly. lebo trendy su odklady a podobne kravoviny.. za chvilu s takymto tutu nunu nebermedetomdetstvo pristupom nam budu deti maturovat v skolkach 😀

majika5421458
14. apr 2015

neviem koľko bola chorá a či býva často, asi aj kvôli tomu veľa zmeškala a jednoducho nie všetko sa dá doma doučiť a pochopiť, pravdepodobne učiteľ vie lepšie aké má vedomosti a prečo to vidí na trojku. on nedostane 500 eur ak jej dá trojku namiesto jednotky, tak nevidím dôvod prečo by jej nemal dať lepšiu známku ak na to má. ale vždy je na vine len učiteľ, namiesto toho aby ste jej zohnali doučko a dobehla to alebo v prípade že nemá na daný predmet bunky alebo ju nebaví, tak aby ste sa s tým zmierili že nebude mať z neho jednotky.