Odkedy môže dieťa sedieť v aute vpredu?

ipetka
13. nov 2018

Dobry den, potrebujem pomoct s tym, odkedy mozu deti oficialne sediet na mieste spolujazdca? Syn bude mat 7 v decembri a vysoky je cca do 148 cm. Nerozumiem moc tym podmienkam co pisu na nete lebo raz pisu tak a druhy raz inak. Dakujem za radu 🙂

moyo18
12. apr 2020

Ok, vďaka, no on má momentálne sedačku, ale kúpili sme ďalšie auto, tak som rozmýšľal, či potrebuje, ale máš pravdu, určite mu tam kúpim aspoň podsedák.

moyo18
12. apr 2020

@ipetka Od 150 cm môže sedieť vpredu

moyo18
12. apr 2020

Ale ak by mal sedačku, tak môže aj teraz, no určite je bezpečnejšie, keď sedí vzadu

ibrunova
12. apr 2020

@moyo18 podsedák je nebezpečnejší, ako keď bude sedieť vzadu bez.. Nakoľko podsedák je do 36kg a tvoj má už viac, v pohode môže sedieť bez, len s pásom.

moyo18
12. apr 2020

@ibrunova no dobre, ale keď ma zastavia a budú chcieť pokutovať? Prečo je ale nebezpečnejší podsedák?

moyo18
12. apr 2020

@ibrunova Tu napríklad odborníčka radí, že podsedák je dobrý:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

ibrunova
12. apr 2020

@moyo18 ak som dobre pochopila, má nad 36 kg, tak už nemusí mať nič, len pás. Všetky sedačky aj podsedáky sú do 36kg, väčšie dieťa sa tam ani nemusí zmestiť, o bezpečnosti by sa dalo polemizovať..

ibrunova
12. apr 2020

@moyo18 a teda či je až taký pohodlný, no neviem teda..keby to bolo menšie dieťa, tak jednoznačne sedačku a nie podsedák, ale takto, čo ja viem..

moyo18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moyo18
12. apr 2020

@ibrunova Ale vyhláška hovorí, že dieťa má mať nad 150 cm, aby sa nemusela použiť sedačka resp. podsedák, tie sedačky sú deťom najmä na to, aby ich neškrtil pás

ibrunova
12. apr 2020

@moyo18 a doteraz mal nejakú autosedačku?

moyo18
12. apr 2020

@ibrunova Mal obyčajnú nania sedačku za 39 €. Stále ju má, ale nechce sa mi ju stále prehadzovať, tak rozmýšľam, ze mu kúpim do druhého auta, ktoré používame výhradne len po meste len podsedák.

zuzanockamt
12. apr 2020

@moyo18 môj syn má 145 cm a 46 kg a už dávno podsedák nemá, má 9 rokov

merien259
10. máj 2020

Ahojte chcem sa spýtať ako riešite situáciu v aute ak máte tri deti jedno je na podsedaku druhé v autosedacke a tretie vo vajíčku nám sa to akosi do auto nevojde, keď potrebujeme ísť niekam všetci ako to riešiť?

vroni
10. máj 2020

@merien259, tak toto prudko závisí od konkrétneho auta. Ja tri sedačky dozadu narvem (najprv strednú, potom vlavo a nakoniec vpravo, žiadne iné poradie nemá šancu), dve sedačky a dospelého jedine v prípade, že nema dospelý viac než 45 kíl. Niekde zase nenapraces dozadu tri sedačky, tam musí ísť dopredu jedna sedačka a dospelý dozadu....

merien259
12. máj 2020

@vroni ved práve to ze tri sedačky nedám určite dozadu malé mam síce ešte v brušku ale vajíčko som skúšala dávať k sedacke a nejde to nijako... Neviem no nechcem aby bol problém keď niekam pôjdeme, jedine len to vajíčko dopredu, len som myslela ze ci nemôžem dať 4r.syna dopredu samozrejme do Sedacky...

vroni
12. máj 2020

@merien259, môžeš. Jedine obmedzenie je, že vajíčko nesmie byť vpredu, ak sa vám nedá vypnúť airbag. Inak môžeš dat hociktoru sedačku na akékoľvek sedadlo. Aj štvorročného dopredu (v sedačke, samozrejme)

merien259
12. máj 2020

@vroni super ďakujem veľmi si mi pomohla 😉😉

kopeccc
14. dec 2021

Prosim Vas ,neviete odkedy sa dieta moze viezt v kamione vedla sofera ? Dakujem !