Otázky 6,5 ročnej dcérky o menzese

zuzi79
22. jan 2013

Ahojte. Moja dcéra má 6,5 r. a je veľmi vnímavá, a stále sa ma pýta na používanie vložiek 😲 , keďže ich zahliadne doma v skrini, na WC-ku atď., zatiaľ som jej povedala, že som prechladnutá a preto ich nosím. Myslíte, že jej to môžem samozrejme nejako detsky vysvetliť, že čo je to menzes? Alebo je to ešte veľmi skoro? Nechcem, aby s tým prišla ona sama zo škôlky alebo školy. Ako a hlavne kedy je to vhodné riešiť? ☹

xlucia
22. jan 2013

@zuzi79 ze si prechladnuta? to nemyslis vazne. dietatu sa neklame. ved primerane veku podaj info. tiez ju to caka.
mna nacapal moj 4 rocny syn, primerane veku dostal info

lucinocka
22. jan 2013

@xlucia myslim ze by ju to kvalitne vystrasilo, kebyze jej povie ze maminka kazdy mesiac krvaca preto ich nosi :D ine vysvetlenie si neviem predstavit, aby to nebola loz 😉

zuzi79
autor
22. jan 2013

@xlucia no áno, povedala som, že som prechladnutá a aby mi bolo teplo , preto nosím vložky, nepripadalo mi to vhodné hovoriť malému dieťaťu doteraz o ženskom krvácaní, ale najbližšie jej to vysvetlím, keďže o tom ako sa rodia bábätká má prehľad.

mariannan
22. jan 2013

naša sa ešte síce na nič nepýta (ešte je maličká) ale ja som minule počula nejakú psychologičku, a tá tvrdila, že ak sa dieťa už pýta na také tak mu to treba vysvetliť..ja si myslím, že radšej ty doma ako niekto iný 😉

nikuska265
22. jan 2013

Tak ja neviem, ale podľa mňa nie je skoro, aby sa dcérke primerane veku podalo nejaké info,prečo to máš doma a prečo sa to používa, však keď si vezmem ,že v 10r. je bežné,že dievčatá dostanú ms, tak by už podľa mňa niečo mala vedieť. možno bude stačiť povedať, že keď dievča dospeje bude to potrebovať použiť,raz za mesiac,že je to normálne,majú to všetky veľké baby aby aj oni raz mohli mať bábo .

zuzu101
22. jan 2013

@zuzi79 je to úplne normálne, sestrine dievčatá(6,8r.) tiež našli, pýtali sa a dostali vysvetlenie, že keď chcú mať niekedy bábo, tak musia raz za mesiac krvácať, tak to zariadila príroda a keď budú staršie, že to lepšie pochopia.odvtedy sa nepýtali, ale vedia, že dievčatá to používajú.

alka221
22. jan 2013

@zuzi79 ja by som povedala pravdu..ved viem o babach co mali od 9r ms, takze to je coskoro..

sissy27
22. jan 2013

@zuzi79 súhlas s @xlucia .. v týchto veciach sa veľmi neoplatí klamať, už len preto, že dievčatá dnes dostávajú menzes skôr ako naša generácia a napr. už v treťom ročníku ZŠ preberajú tieto veci v škole, vrátane rozmnožovania ( nie ako my v 7., to už by v dnešnej dobe mohlo pre niektoré aj dosť neskoro)...

sisi1503
22. jan 2013

No ja teda neviem ale moja mala ma 3a pol a vie co je to menzes a aj ako prisla na svet a nic ju nevystrasilo.Samozrejme ze to este nechape celkovo,ale vysvetlila som jej to primerane jej veku.A ked mam svoje dni a idem na WC tak uz na mna vykrikuje, ,,mami ides si dat (vlozku)na krvicku?" 😀

katka1981
22. jan 2013

Ked mala moja 3 roky, bola so mnou na WCku v Tescu. Obliekala som si nohavicky a zbadala mi na nich intimku. Jej otazka. Maminka, mas vytok? 🙂 A mame po probleme. (Dcerka vie co je vytok, lebo ho ako malicka mala a tak si aj nohavicky kontroluje).

anjelicek26
22. jan 2013

@zuzi79 - som sa zasmiala 😅 Saska vie, ze maminka raz do mesiaca trosicku krvaca, je to preto, lebo perinka pre babatko ide z tela prec, ze je to normalne a ze ju to moc neboli, ze je to ine, ako ked sa poreze na prsteku. Ze ked bude starsia, ze aj u nej to tak bude a je to nutne, aby mohla mat deticky. Pochopene, akceptovane, otazka zodpovedana... Vymyslat by som si nic nevymyslala 😖

kaja73
22. jan 2013

ja mam synov a obaja to vedeli-primerane veku-uz v necelych 3 rokoch-co su vlozky a na co sluzia-u nas sa nerobi veda z beznych fyziologickych zalezitosti.
A napr ja som menzes dostala v necelych 9 rokoch.
6,5 rocne dievca ma byt uz jasne informovane,kedze za 2-3 roky ju to mozno samu caka.

bashka
22. jan 2013

@anjelicek26 lebo perinka pre babatko ide z tela prec? 😕

kaja73
22. jan 2013

@bashka chapem to tak, ze sliznica co odchadza v krvi je tou perinkou pre mozne babatko a kedze tam babo nie je tak perinka odchadza v krvicke.
Je to tak? zaujimavo ponate ak je to takto myslene.
@anjelicek26

anjelicek26
22. jan 2013

@bashka - no 😅 Pripravena perinka//slinica pre babo a ked babo necakame, tak ju netreba. Mala taketo veci chape celkom normalne a do detailov velmi nezabrda..

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka
@zuzi79 ja myslim ze to vystralilo iba vas dve, pretoze ste neboli pripravene a zaskocilo vas to. dieta v tom veku nie je male, a chape mnohe suvislosti ak sa mu normlane s kludom podaju. kedy to chcete dceram povedat? v puberte??

bashka
22. jan 2013

@anjelicek26 aha, lebo dumala som nad tym...dik, celkom fajn vysvetlenie, mam dve baby, zide sa mi 🙂

cairka
22. jan 2013

@zuzi79 , tak to má pomaly ale isto najvyšší čas. prečo by ju to malo vystrašiť, keď sa to strašidelne nepodá. "Každá žena občas krváca, aby raz, keď bude chcieť bábo, ho mohla mať.Keď budeš puberťačka aj ty to tak budeš mať, aby si mohla mať aj ty bábätko." Tu už potom pokračujeme v ďalších veciach 😅 typu plánované rodičovstvo a ženské pohlavné orgány 😝 ale u vás asi lieta bocian 😅

lucinocka
22. jan 2013

ja si nespominam zeby som sa mamu pytala na vlozky, a ked som to zacala v 10 rokoch aktivne rozoberat s kamoskami tak ma to teda dost vystrasilo a nasledne som dostala prvy menzes za par dni, co bola este vacsia panika, neviem ktore dieta nevystrasi cele krvave pyzamo ked sa rano zobudi 🙂

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka vystrasi to neinformovane dievca-dievca informovane vcas rodicom -maminou-sa tesi ze sa zmenilo na ZENU-to je dovod na oslavu-kamsoka sla s malou na "slavanostny obed" ked sa to stalo-bola to udalost z ktorej sa tesilia s dcerkou-a tak to ma byt-ved byt zenou nie je hanba. 😉

lucinocka
22. jan 2013

@kaja73 som zvedava co mi napadne, ked s tym jedneho dna pride Sofi :D esteze je to daleko:D

titkovamiriam
22. jan 2013

@zuzi79 a prečo si jej nepovedala pravdu,ja som to musela vysvetlovat chalanom v tom veku a teda pochopili,tak dievča o to skor pochopi,kamošky maju dievčatka aj mladšie a vysvetlovaním prešli.dnes nieje vynimkou ked menzes zacne u 8rdievčata a nemusí byť vobec romka

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka hlavne z toho netreba robit vedu-ved je to len fyziologia zeny-tabuizovanim sa vsetko komplikuje 😉 a sama na sebe vidis ,ze to ze si nebola informovana maminou ,ale len kamoskami a dost neskoro,sposobilo tvoju paniku.
Paniku nerobia informacie spravne podane ,ale ich absencia.

babajaga
22. jan 2013

kolegyna v praci raz rozpravala...mala tri deti a dost velky rozdiel medzi starsimi dievcatami a mensim chlapcekom...a maly mohol mat 7 rokov,ked nasiel sestre vlozky a pytal sa jej,naco to ma a ona mu povedala,ze ked ju boli hlava,tak sa to lepi na celo.....a za par dni dosla kolegyna z prace domov a videla maleho lezat v kuchyni na lavici a vlozka prilepena na cele a ze co sa ti stalo a on ze ho boli hlava 😅 😅

titkovamiriam
22. jan 2013

a mne sa zda že to vysvetlovali aj napriklad v rozpravke bol raz jeden život...

sisi1503
22. jan 2013

@lucinocka no prave preto ta to vystrasilo,ze si o tom nic nevedela a dozvedela si sa o tom az v desiatich rokoch od kamosiek,keby ti to mamina od malicka vysvetlovala tak by ta nic nevystrasilo...

lucinocka
22. jan 2013

@kaja73 nemyslela som vymyslat nejake sprostosti o vcielkach a kvietkoch, nemam problem rozpravatz o sexe a pod s hocikym..len pre take male dievcatko neviem aky sposob by som zvolila aby som sa vyhla tomu krvacaniu, predsa krv sa v ich hlavickach spaja s bolestou..

xlucia
22. jan 2013

@lucinocka hlavne pravdu a jednoducho. zo zaciatku staci detom uplne jednoduche vysvetlenie a pohoda. detaily sa pytaju ovela neskor.
nikdy dietatu neklam, nevies kedy sa to obrati proti tebe.
zastavam nazor ze za mamou sa da prist vzdy. moje deti to vedia a veria tomu. a to sa uz pytali kadeco, ale hlavne PYTALI SA MNA, a ja som im pravdivo odpovedala. neverila by si ake hlasky nosia obcas zo skolky. som rada ze si to u mna overuju a ja to uvediem na pravu mieru. nemaju potom nocne mory....

nemozes sa vyhnut krvacaniu, ved prave na to sa ta bude dcera pytat. na tebe uvidi ze nekricis od bolesti, neumieras.... ver ze pochopi, doveruj inteligencii svojho dietata

lucinocka
22. jan 2013

@sisi1503 dovtedy ma to nezaujimalo, tak naco by mi to vysvetlovala ? 🙂 nezaujimali ma ani sminky, ani telove mlieka ani nic podobne, tak som nemala potrebu smirovat po skrinkach v kupelni..a mama nikdy nemala vlozky pohodene hocikde

kaja73
22. jan 2013

@lucinocka ona si to spoji len tak ako jej to podas ty 😉
Neboj najdes ten spravny sposob-ak budes chciet.