Pomoc detí v domácnosti

monicm
21. máj 2015

Od kedy vám začali vaše deti pomáhať tak samé od seba.prípadne ako ich k tomu "donútiť" .ked im rozkážem,(občas stačí poprosiť,či povedať),tak to väčšinou urobia a občas aj bez reptania 😉 ,ale samé od seba........................takých situácii je ako šafranu. a pritom im stále hovorím,že taká drobná pomoc by sa mi veľmi zišla (napr. spratať umytý a suchý riad,pozbierať hračky zo zeme,resp. čokoľvek,čo sa na zem "zakotúľa" a pod.) nechcem od nich,aby okopávali záhradku,nechcem aby rúbali drevo,chcem len obyčajnú ľahkú pomoc v domácnosti. jeden deň na nich "nakričím" na druhý deň sa snažia a na tretí opäť hluchota a slepota.nechcem byť doma gestapák,čo nad nimi plieska bičom,chcem,aby pochopili,že aj o tom je rodina,o pomoci,ale ja už neviem,ako im to vysvetliť,nepomáha po dobrom,nepomáha po zlom,to fakt musím zaviesť tabuľku a prideľovať úlohy??????

placem
21. máj 2015

@monicm ja mám tiež taky problém, dievčatá 12, a 11 ročné neurobia nic , iba ak im poviem. Ani veci zo školy si nevedia odpratat, dakedy si hovorím, po kom su take , žeby po mne?

bubelko
21. máj 2015

@monicm sama od seba som neupratovala doma ani ja. mozno az ked som mala takych 12-13. to sme uz doma mali zabehane, ze ja som vysavala polovicu byt a utrela prach, sestra druhu polovicu a umyla kupelnu a wc.
ja nasim normalne poviem, ze maju vylozit umyvacku, ze maju vyniest smeti (starsi), upratat si poskladane veci do skrine, atd. nekricim, ale skratka poviem. 😉

monicm
autor
21. máj 2015

@placem no,tak to sa potom nemusím až tak trápiť,tí moji sú mladší a sú to chlalani,ale tajne som dúfala,že nebudem musieť čakať až do dospelosti 😀 😀 😀

monicm
autor
21. máj 2015

@bubelko ok,asi budem musieť stále hovoriť,možno chcem od nich priveľa,aj to je možné a budem sa musieť v prvom rade pozrieť na seba,či niekde nerobím chybu.dakujem 🙂

borsanh
21. máj 2015

Môj má v júly 10- rokov a riady upratuje a utiera len on, povysáva okrem obývačky tu si robím ja. Taktiež vynáša smeti ale to mu vždy poviem kedy má, lebo by aj poloprázdny šáčok vyhodil 🙂 Mne dosť syn pomáha, ja som ho od mala učila ako treba pomáhať si, ale videl to aj v rodine že automaticky.
Skús im napísať ich povinnosti aby vedeli čo majú oni robiť, poprípade im to rozdel že jeden týždeň robí to a druhý zas iné mi sme to tak mali s bratom 🙂

tenerifka
21. máj 2015

@monicm Dobre je ucit ich to odmalicka, a takisto hovorit jasne, co sa od nich ocakava. Moje by takisto same od seba nic neurobili, ale vedia, co su ich povinnosti, a nemozu ist von, pokial ich nemaju splnene. Okrem udrziavania cistoty a poriadku v izbach(to musi byt kazdy den) maju obcas drobne povinnosti-vytiahnut umyvacku, zbehnut kupit vodu, vyniest smeti, pozametat terasu, nachystat na stol a spratat zo stola.....naucila som ich to aj kvoli sebe ale hlavne kvoli nim, aby raz niekde na VS nezhnili v spine a bordeli.....

monicm
autor
21. máj 2015

@tenerifka a ako si ich to naučila,len neustálym opakovaním?zaradovaním "služieb"??????? je fakt,že môj najstarší ma 8 rokov,takže je možné,že chcem od neho priveľa,ale chcem s tým začať čo najskôr,nech sú samostatní a nech ma prípadná budúca nevesta nepreklína 😉 😀 😀 😀

monicm
autor
21. máj 2015

@borsanh asi budem musieť zaviesť "papierový systém" to znamená,že ich povinnosti budú napísané na papieri aby vedeli,čo majú robiť.možno to pomôže,len mi to príde také násilné,ale asi to inak nepôjde.ja som ako dieťa pomáhala aj sama,ale neviem,ako ma k tomu mama dotlačila,naučila.................... 😒

katarinamarkova
21. máj 2015

@monicm od kedy? od kedy chapali slovam a vedeli na co maju ruky 🙂 samozrejme v tom obdobi okolo roku a pol cca ked dieta zacina vnimat ze vie nieco spravit, - hracku hodit, gombik stlacit, dvere zavriet.....tak akosi normalne som vzdy vsetko robila spolu s detmi.
samozrjeme hracky upratovala na 99.9% maminka 🙂 - ale krpcek spolupracoval tym, ze jednu hracku sup do boxu ( ok, mozno 10 medzitiym von 🙂), spolu sme zatvarali, otvarali dvere, nieco sa nechtiac rozlialo, tak ked mamka sa zrovna nikde neponahlala handru mali v rukach obaja - a aka srnada, ze voda sa da tou handrou rozotierat po zemi 🙂
mam 3 deti, takze u nas to jednoducho musi fungovat stylom - kazdy robi, to co vie.
8r. - obcas pozameta, utrie stol, okolo zajka upratuje a cisti na 80% on, stol v izbe je jeho praca, oblecenie si do skrine uprace, pomoze ked treba nieco podat, odniest.....smeti 🙂 jeho vysada
4r. - je samozrejmostou, ze si po sebe nieco utrie, ked rozleje, ze si pozbiera, ked nieco pomrvi, rozhadze....veci do skrine - upratuje len ponozky, pancusky, gatky, hracky v izbe ked treba nahadze na spravne miesto
2r. - s mojou pomocou si po sebe poutiera, zahodi rano plienku, uprace hracky do boxu - stylom 2dnu- 3von 🙂, hadzat veci do pracky a susicky - to je zas jej vysada

samozrejme takto idealne to nefunguje vzdy 🙂 ale tak vacsinou sa podari.....krikom riesim tieto veci vynimocne - aj tak to nema ziadny efekt...ak tak, tak len minusovy 🙂 vzdy plati.....ok...ved upratat nemusis.....hracky niekomu darujeme....mas vybuch na stole a nemas kde pisat ulohy? ok, tak nepis...ved vies, ze neubude pc, skor ako nebudu ulohy.....nechce sa ti zametat? ok....len neviem ci ta ten kamos s kt. si o 3tej dohodnuty bude cakat pokial pozametas.....

som jednoducho zastancom teorie, ze deti, aj ked su detmi, aj ked maju 1den - su to ludia - a su sucastou spolocnosti, a mali by sme ich od malinkata do fungovania spolocnosti v kt. ziju aktivne zapajat.
ci pobytom na rodinnej oslave, ci nakupom v obchode, ci kratuckym vybavovanim niecoho na urade, ci domacimi pracami.......

zabina27
21. máj 2015

@monicm ja si tiez nepamatam, ci sme doma pomahali sami od seba, alebo nam stale museli opakovat, ale pomahali sme, ja sa tomu smejem, ze mamina si vychovala pomocnikov - kym nas to bavilo, tak sme mohli, ked uz nas to nebavilo, tak uz sme aj tak museli 😀 tiez neviem, co je dobry system, ale napr. u muza doma svokra dirigovala vsetkych, kazdy ju musel v upratovani posluchat a mne muz po nastahovani sa do nasej domacnosti vyhlasil, ze dost uz sa narobil otroka a uz "u seba" doma to robit nechce, cize ja musim vsetko 300krat povedat, aby nieco urobil 😒 takze dirigovat a len rozkazovat nie je tiez dobre, uvidim za par rokov, co sa mne podari 😀 ale ja mam nazor, ze potrebnost domacich prac pochopi clovek az vtedy, ked sa musi sa o seba postarat, ci uz na intraku, alebo az vo svojej domacnosti, vidim to vsade okolo seba, chlapi, co neboli na intraku a podobne maju stale pocit, ze tie prace su vymysel najskor matky a neskor zeny ☹

miriam11
21. máj 2015

@monicm dcerka odmalička pomaha, ma len 5,5 roka, dúfam,ze jej to ostane🙂 Ak nie a casom bude tendencia zleniviet,asi si obcas pokricim, jednoducho bude musiet pomahat,takisto aj syn. Nemienim vychovat darebakov a lenivcov.

bonaqa2013
21. máj 2015

@monicm u nás by som aj tabuľku mohla zaviesť - dám krk na to, že po čase by sa aj tá vyparila do neznáma....

bonaqa2013
21. máj 2015

Môj syn mal 17 rokov, keď prvý krát umýval riad. A samozrejme posledný. Prišla sa so mnou vyvadiť moja mama....

bonaqa2013
21. máj 2015

Syn upratuje jedine auto, umýva ho, vyleští , povysáva a potom ho nevidím aj s autom zo 2 hodiny. Keď príde nádrž takmer prázdna. resp. prázdna....

sardinka333
21. máj 2015

@bonaqa2013 nič v zlom, ale tvojho syna ako ženícha pre moju dceru by som nechcela... 😒

monicm
autor
21. máj 2015

@katarinamarkova ked boli maličký,pomáhali sami a veľmi radi,ale ako vyrastajú,nejako to celé mizne a ja neviem,kde je chyba,asi som poľavila a chceli im dopriať "detstvo" ale takýmto štýlom sa nedožijem ich dospelosti.ale pracujeme na tom a asi musíme začať od znova a s čistým štítom

evelynm
21. máj 2015

necakaj, ue budu v tomto veku deti same od seba upratovat, pomahat.. Nech vedia, co je "ich" praca a pripominaj, upozornuj, bud dosledna. Radsej bez kriku, ak to ide. Neboj sa, postupne si to osvoja.
Moje deti 16,11 pomahaju, urobia, co treba, ale je potrebne im to niekedy pripomenut.

tjaden
21. máj 2015

@monicm ahoj, my sme mali strašne prísneho otca, no prísny slabé slovo to bolo až psycho čo robil, keď sme začuli, že auto vchádza do dvora začali sme bleskovo pratať, keď prišiel do domu mohol sa len čudovať prečo sme celí spotení, už sme všetci dospelí a každý z nás až chorobne upratuje...tým nechcem povedať, že krič ako blázon, ale skús poprosiť muža o pomoc, že by večer chodil kontrolovať či majú poriadok alebo tak, muž má často väčší rešpekt ako žena

a1cibulka
22. máj 2015

moj starsi ma teraz sedemnast, ale upratoval si hracky uz ako dvojrocny, a vtedy mal tusim aj vacsi poriadok v izbe ako teraz, ale nemozem sa stazovat, lebo sice, treba mu povedat co ma urobit, a on urobi, niekedy sa mu chce viac, niekedy menej, niekedy vobec, ale ze by sa sam od seba prisiel informovat ci nieco nepotrebujem, to nehrozi - cinnosti, ktore vykonava, ked je potrebne su: umyvanie, utieranie riadu, priprava (aj s varenim) obedov alebo veceri (to ho bavi - bavi ho aj vymyslat nove recepty a objavovat chute), smeti, bezne domace prace, ked ja nemozem, kosenie, pomoc okolo domu s cimkolvek, okupe maleho surodenca, prebali, hra sa s nim, ide s nim von - teraz to vyzera ako keby chudacisko doma nic ine nerobil, len pracoval, ale ako som uz napisala, nie je to neustale, len ked mu poviem, ze ja mam nieco ine a treba ma zastupit, alebo ked potrebujeme pomoc s niecim tazsim... myslim, ze jeho buduca sa moze len tesit... dokonca povedal, ze jeho spoluziacky - prevazna vacsina varit nevedia...
a od maleho dvojrocneho vyzadujeme, aby formou hry ukladal hracky a podobne, zatial sme sa este nedopracovali k vyraznemu uspechu... ale len trpezlivo vydrzat

monicm
autor
22. máj 2015

žienky,dakujem každej jednej za názor.naozaj ste mi trošku otvorili oči a pochopila som,že som chcela od detí priveľa (priznám sa,že ma tým trošku nainfikoval manžel) skúsim otvoriť oči aj jemu a vymyslíme si systém,ktorý bude snád fungovať.ešte raz veľká vdaka
@a1cibulka
@tjaden
@evelynm
@miriam11
@zabina27
@katarinamarkova
@tenerifka
@borsanh
@bubelko
@placem

aniele
22. máj 2015

Ja by som ešte dodala, že o každú pomoc poprosiť a poďakovať za ňu. Nemyslím tým, aby sa deťom človek doprosoval, lebo ako súčasť domácnosti majú mať nielen práva, ale i povinnosti. Ale, skrátka, používať "zázračné slovká". A pochváliť, ako to dobre urobili, akí sú šikovní. Aj pred druhými.

betunka39
22. máj 2015

deti ako take sami od seba, bez toho aby sme ich od mala na to upozornili, by asi nupratovali do svojej dospelosti. Preto je potrebne už od malička deti brať so sebou ku každej praci ,aby vedeli ,žeživot nie je len o hrani a robeni bordelu, ale aj o inom. Moje deti so mnou robili všetko, čo bolo v ich silach už od utleho veku. T.j ako 2-3 ročne utierali napr lyžičky, odkladali si hračky, pomohli napr ošupať cibulu či natrhaťlistovy šalat. Vetko však vramci hry a vysvetlovania. Taktiež so mnou utierali prach, prali, vešali pradlo, chodili plieť zahradku. Skor mi vytrhali rastlinky ako burinu, ale čo už. V školskom veku už si delili v sobotu, kto mi s čim pomože, jeden povysaval , druhy postelil postele, dalši umyl a utrel riad. V pubertalonom veku ich do všetkeho trebalo nahanať, ale vedeli že to musi byť urobene. Ale vedeli sa podeliť, tiež ked som chodila do prace na dve smeny, manžel bol preč, tak domacnosť poobede musela fungovať. Nie aby som ja prišla o deviatej večer a ešte za nimi upratovala. Mala som vyumyvane riady, pozametane, alebo povysavane aniekedy ma čakal aj chlieb so šunkou a čaj. Ale len občas. Co sa týka prace vonku ,tak chalani od asi 10-12 rokov robili všetko s manželom ,čo mu bolo treba pomocťa a čo vedeli, žiadne zaťažovanie. Dnes nemam problem ,ked treba pokosiť zahradu, ktora je veľka. Hned si podelia robotu, najmladši kosi s bubnovou,starši sso strunovou vykosuje a stredny to zvaža ,alebo rozťahuje, aby to uschlo. Alebosa vymenia. Taktiež sa delia s pracou okolo zajačikov, psov. Pomahali pri prestavbe domu, no a dcera samozrejme pomaha mne či v kuchymňni, alebo upratuje,. A ak treba tak aj von s chlapcami ideme. Nejde tu vobec o to, že ich nejak využivame, alebo že ich trapime, všetko je vramci veku a schopnosti a ja sa riadim heslom" ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko, ked ja budem Jano neohneš ma mamo". A tiež" čo sa za mlada naučiš, na starosť, ako by si našiel" Takto som bola vxychovavana aj ja, aj ja takto vychovavam. Lebo čo do deti vložiš v detstve, v dospelosti to potom ocenia. Vedia všetko porobiť čo sa týka či domacnosti, alebo okolo domu. Rano za sebou musia poumyvať riad, ustlať a tak sa ide z domu, to iste večer. U nas riad a vysavanie nie je zaležitosť iba žien. A napr. moja najmenšia mi každy vvečer pekne vyumyva všetky pohariky, lyžičky a teši sa z toho.

betunka39
22. máj 2015

@monicm a ešte ,tie tabulky si spominala u nás začali fungovať, ked som začala chodiť do prace, sami to navrhli, aby sa nehadali a nezabudli na niečo. Mali pekne rozpisaný cely týžden, čo v ktorý denmaju urobiť, a delili sa na kolotoč. Robia to tak dotweraz chalani, kedže su traja tak idu na kolotoč čo sa týka týždenných prac okolo doomu.

lilimoni
22. máj 2015

U nas to fungovalo tak, ze sme mali so segrou podelene prace, ktore sme robili. Ona nerada vysavala a umyvala dlazky, mne smrdi pronto a neznasam domestos 😀 po skole som umyla riady a vysavala. Segra spratala riady upratala WC a kupelnu a ja som pozmyvala dlazky 🙂
Treba povedat, co ma byt robene denne a nechat decka, nech sa dohodnu, co kto bude mat nastarosti 🙂

marianna_peskova
27. júl 2015

Pokiaľ mi pamäť siaha, s domácimi prácami, ktoré nezahrňovali staranie sa o čistotu vlastnej izby, som začala až v dvanástich, kedy som musela umývať riad. Aj keď som doteraz veľmi poriadkumilovná, vtedy tomu tak nebolo. Mama mi musela niekedy pripomínať, aby som nezabudla na svoje povinnosti. A nevidím v tom žiaden problém. Deti sa časom naučia upratovať samé od seba a budú to brať ako prirodzenú vec. 🙂

zabina27
27. júl 2015

@marianna_peskova ja teda poznam vela uz dospelych, ktori to upratovanie neberu ako prirodzenu vec, ale stale im to treba pripominat, a podla mna ani pubertiak sa sam od seba vacsinou neodhodla, ze "idem upratovat" 😀 ja si myslim, ze zapajat treba primerane veku uz od malicka a potom len zat ovocie 😀 nas maly ma strasne rad teraz vysavac, metlu, tak vravim, bezkaj si s tym, aspon sa za mladi naucis a neskor budem rada, ked namiesto nas rodicov povysava 😀

frozenelza
27. júl 2015

Starsia diskusia...ale u nas to byva aj takto...drobo ma 4rocky

frozenelza
27. júl 2015

Mi nepresla foto 🙂, robil fasirky 😉

aniele
27. júl 2015

Ja som deti zapájala do domácich prác aj preto, aby to poľahky zvládali, keď sa osamostatnia. Je rozdiel, či nejakú prácu zvládate ľavou zadnou, za chvíľočku a keď sa s tým musíte večnosť mordovať, lebo nemáte tú základnú zručnosť. Najmä keď pribudne dieťa. Potom sú mnohé mladé ženy frustrované, že nič nestíhajú. To platí aj pre chalanov, samozrejme. Ak je zabehnutý v domácnosti, žena preňho nie je slúžka, vie pomôcť, prežiť aj bez ženy a nepodceňuje jej prácu doma.

denaha
27. júl 2015

@monicm ahoj,toto dôverne poznám u nás je to na chlp to isté.Ale nepomohlo nič ,aby to robil samovolne sám od seba..takže mu musím vždy povedať,alebo to robím tak,že nepôjde von,kým neurobí jednu domácu prácu