Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou u syna a zasadnutá učiteľka

ajinko
23. jan 2013

Milé mamičky, chcem sa spýtať, či máte nejaké skúsenosti s učiteľkami a ako by ste to riešili, lebo ja som naozaj už zúfalá, koľkokrát mi je aj do plaču,,, Malý mi septembrom nastúpil do 1.ročníka,,, Od začiatku prvého mesiaca máme problémy s učiteľkou, neustále ma upodozrieva, že si vymýšlam, že malý užíva lieky, odbavuje sa na ňom, píše mu nezmyselné poznámky, ako že mu mám kúpiť lepšie pero (používal STABILO), že behá po chodbách, že sa neustále bije so spolužiakmi, navrhla mu aj pokarhanie triednym učiteľom,,, Keď som sa malého spýtala na niektoré tie problémy, tak povedal, že mu spolužiaci sťahujú nohavice a smejú sa na ňom a on sa nedá a samozrejme do nich skočí a začne bitka, ale poznámku má iba Alessandro a ešte sa aj príde sťažovať mamička,, Desiatuje na chodbe a deti mu hádžu desiatu na zem a on je doobeda hladný, samozrejme to učiteľka nevidí, ale to že behá po chodbách to už vidí,, Skúšala som zmeniť aj školu, ale psychológ dotyčnú zástupkyňu tak doľakal, že ho odmietli prijať, a prestup do inej triedy nieje možný, pretože, kolegyne dotyčnej učiteľky jej samozrejme držia stranu.. Skúšala som aj rozhovor s riaditeľom ale prišla tam aj učiteľka a obaja žiadali odomňa prerušenie, s čím som odmietla súhlasiť,,na to riaditeľ povedal, že majú na mňa kadejaké páky, sociálku atď,,, robím všetko pre to, aby sa tento problém vyriešil, 4x mesačne chodím k psychologovi, 1x k pedopsychiatričke,,ja som už na nervy zo všetkého, s učiteľkou sa komunikovať nedá, všetko zapiera a pritom tolko detičiek ku mne pribehne a pýtajú sa prečo Alessandro musí sedieť na chodbe, alebo že mu učiteľ break dancu šlahol po hlave atď,,,všetko je samozrejme zapierané zo strany učiteľov a nič také sa nikdy nestalo,,,,

hughboss
29. jan 2013

@ajinko tak potom učiteľka porušuje zákon. konkrétne toto:

Zákonné znenie povinností učiteľa:
§ 5 Zákona 317/2009 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch
a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Práva a povinnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca
(2)Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec je povinný
a) chrániť a rešpektovať práva dieťaťa, žiaka, poslucháča a jeho zákonného zástupcu, 11)
b) zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí, žiakov a poslucháčov a výsledky psychologických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,
c) rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa, žiaka a poslucháča s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
j) poskytovať dieťaťu, žiakovi, poslucháčovi alebo ich zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
k) pravidelne informovať dieťa, žiaka, poslucháča alebo ich zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom.14)

Podľa mňa je zrelý čas na to, podať sťažnosť na učiteľku riaditeľovi školy. Ak už riaditeľ takúto sťažnosť od Teba riešil, tak potom http://www.ssiba.sk.
toto je pre pani učiteľku:

Odporúčania pedagógom ako vyučovať deti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou.

Súčasné označenie pre celý rad prejavov dieťaťa na báze štrukturálnych zmien CNS, ktoré sa odlišujú od bežnej normy - nápadne nerovnomerným vývojom intelektových schopností, nápaditosťami a poruchami v dynamike psychických procesov, hyperaktivitou alebo hypoaktivitou, nesústredenosťou, impulzivitou, výkyvmi nálad a duševnej výkonnosti, telesnou neobratnosťou, poruchami vnímania, učenia, nedostatočnou vytrvalosťou a pod. – je ADHD/ADD (kedysi označované ako ĽMD – Ľahká mozgová dysfunkcia).
Je veľmi pravdepodobné , že takéto dieťa sa objaví v bežnej triede, či v školskom klube. Keďže vyučovací proces je pre deti s týmito ťažkosťami náročnejší a vyžaduje od pedagógov špecifické prístupy, ponúkame Vám niekoľko užitočných informácií a tipov, ako si prácu s dieťaťom uľahčiť, aby sa vyučovací proces stal pre dieťa príťažlivejší a slúžil svojmu účelu.

Čo je potrebné pri vytváraní organizačných a študijných zručností počas vyučovania? Naučme žiaka:
• usporiadať si svoje pomôcky
• usporiadať si svoj pracovný priestor - hovorí sa, že kto má poriadok na stole, má poriadok aj v hlave
• ako si má urobiť poradie dôležitosti úloh
• sledovať vyučovacie hodiny a vedieť sa na ne pripraviť
• má odniesť domov a čo nechať v škole
• presne má robiť pri samostatnej práci a čo po jej ukončení
• kde a kedy má odovzdať vypracovanú úlohu
• kedy môže hovoriť

Odporúčania, ktoré môžu významne ovplyvniť výkony dieťaťa ako aj jeho postoje k sebe a školskej práci:
1. Zostaviť jasný rozvrh činností a napísať pre každého zrozumiteľné, krátke pravidlá správania sa v škole alebo mimo nej i dôsledky za ich nedodržanie.
2. Zasadací poriadok usporiadať tak, aby dieťa sedelo blízko katedry a tabule, nie však pri okne a nie s dieťaťom s podobným problémom. Vylúčme vonkajšie podnety – podľa potreby využívame slúchadlá, zásteny. Experimentujme s usporiadaním lavíc – občas deti presadíme – sledujeme efekt. Harmonizujme prostredie – tichá hudba v pozadí, vonná lampa...dajme však pozor na príliš presycujúce prostredie, ktoré by vyvolávalo rozptyl pozornosti.
3. Každú mimoškolskú aktivitu je dobré vopred oznámiť a prediskutovať so žiakmi (hyperaktívne dieťa sa musí na to pripraviť a zamerať). Každá zmena sa musí oznámiť v kľude.
4. Domáce úlohy zapisovať každý deň do zápisníčka na to určeného, ktorý rodičia kontrolujú podpisom. Ak si dieťa zapisuje samé, učiteľ to skontroluje.
5. Používať priame, krátke a výstižné vety (aj príkazy a inštrukcie musia byť jasné a jednoduché). Hovorme jasne a zreteľne – mnohým deťom s ADHD robí problém selektovať z počutého to podstatné (porucha selektivity podnetov, narušenie sluchového kanála ). Meňme intenzitu hlasu. Dôležité pokyny posilniť pomocou vizuálneho alebo telesného kontaktu.
6. Pri rušivom a neprimeranom správaní žiaka by mal učiteľ zostať pokojný a nezvyšovať hlas. Napomínať, nadávať alebo viesť diskusie v danej chvíli je nezmyselné! Lepšie je počkať až sa dieťa upokojí a potom problém predebatovať. Pri nevhodnom reagovaní navrhnúť alternatívy – poradiť mu ako by mohlo reagovať inak, prípadne odviesť dieťa z triedy, hovoriť s ním osamote.
7. Dieťa je dočasne pod silným vnútorným tlakom, preto sa musí neustále hýbať (kýve nohami, otáča sa...), hovoriť, rušiť. Nemá inú voľbu!
Úlohou spojenou so zmysluplným pohybom (umyť tabuľu, rozdať zošity a pod.) sa napätie uvoľní a naviac sa dieťa cíti užitočné.
8. Pri silnom nepokoji na vyučovaní je možné zaradiť uvoľňovacie sekvencie pomocou hier zameraných na telo ,umožniť mu prípadne na istý čas opustiť lavicu (pobyt vzadu na koberci).
9. Organizovať prácu detí v menších skupinách.
10. Počítať s duplicitným pracovným časom pre hyperaktívne alebo hypoaktívne deti! Na odpoveď čakáme dlhšie ako u iných detí, dávame pomocné otázky - ak zatiaľ dieťa nevie odpovedať, vrátime sa k téme neskôr.
11. Dôležité úlohy nenechávať na posledné vyučovacie hodiny. Dôležitý výklad učiva podať v prvých 20 minútach!
12. Nechať radšej dieťa urobiť jednu časť práce správne, než celú s chybami. Zadávať kratšie úlohy postupne, radšej než jednu dlhú (radšej menej, ale správne, čo sa týka množstva látky ).
13. Chyby opraviť hneď, aby sa neopakovali.
14. Odmeňovať aj pohotovosť a snahu, nie len výsledok!
15. Cez prestávky je vhodné umožniť pohybové aktivity.
16. Venovať pozornosť vzťahom medzi deťmi – chrániť dieťa, aby sa nestalo triednym šašom, „blbcom“ alebo obetným baránkom. Potrebné je poukázať na dobré stránky dieťaťa – hľadať ich. Pamätajme, že na dieťa s ADHD sa často veľa vecí „zvezie“ – pátrajte po príčinách.
17. Buďte pozorní pri žiackych prácach – pamätajte na oslovovanie, ľahký dotyk, prikývnutie, úsmev!
18. Dieťa sa musí učiť tak, aby sa súčasne niečomu priučili aj ostatní:
• má čítať nahlas (ak mu to nespôsobuje stres)
• má samé zreprodukovať učebnú látku spolužiakom či rodičom
• má si robiť poznámky pri čítaní
• malo by si stále opakovať!
19. Učte deti dávať pozor na neverbálne podnety, aby lepšie udržali pozornosť, poskytujte im často spätnú väzbu o ich správaní – aj pozitívnu. Ak žiaka oslovíme, pozerajme sa na neho.
20. Keď dieťa poruší pravidlo, nereagujte s posmechom alebo rozčúlene. Spýtajte sa dieťaťa, aké pravidlo bolo porušené, ak je treba, formulujte ho ešte raz. Potom zvoľte trest, ktorý by mal byť účinný a okamžitý. Dlho už potom o ňom nehovorte. „Prehrešky“ dieťaťa posudzujte individuálne. Deti s ADD/ADHD sami seba často považujú za neschopné, majú zníženú sebadôveru, preto je citlivý prístup dôležitý.
21. Ako trest nesmie byť nič, čo „zablokuje“ životne dôležité potreby dieťaťa – napr. pohyb cez prestávky je dôležitý, dodatočné úlohy, ktoré vyžadujú pozornosť naviac, sú nevhodné. Ako vhodný je systém bodov, jeho pravidelné vyhodnocovanie a jasné odôvodnenie.
22. Dieťa potrebuje povzbudenie! Stanovte mu denne nejaký dosiahnuteľný cieľ a ak ho dosiahne, pochváľte ho!
23. Pri hodnotení prác označte farebne správne časti a ohodnoťte ich. Pri spätnom hodnotení sa pozornosť dieťaťa koncentruje na pozitívne aspekty práce.
24. Vymeňte si so svojím žiakom aspoň 1 krát denne priateľské slovo. Snažte sa o vytvorenie vzťahu s ním. Dieťa potrebuje mať istotu, že dospelý ho chápe a má ho rád.
25. Navrhnite, aby deti v triede prevzali nejakú malú zodpovednosť, nechajte ich pocítiť, že ich príspevok pre triedu je dôležitý, povzbuďte rodičov, aby to robili aj doma.
26. Pri stretnutí s rodičmi myslite na to, že aj pre nich je dôležité, aby boli na svoje dieťa pyšní a cítili, že ich dieťaťu rozumiete a chcete pomôcť. Konzultujte s nimi spôsoby výuky, poraďte im ako sa s dieťaťom učiť. Snažte sa im povedať čo najviac pozitívnych vecí. Povzbuďte ich!
27. Pri hovorení o dieťati sa zamerajte na tieto ich vlastnosti:
• zmysel pre spravodlivosť a odpúšťanie
• pohotovosť pomôcť druhým
• tvorivosť
• záujem otvoriť sa
• schopnosti, v ktorých vynikajú
• odolnosť voči záťaži a schopnosť prekonávať prekážky

Rodičom, deťom a ich blízkym nezabudnite vyjadriť nádej v zlepšenie v správaní dieťaťa, ktoré sa môže správnym vedením zaradiť do spoločnosti ako iné deti.
V prípade, že na škole pracuje školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg, je potrebné vzájomne spolupracovať – poskytovať si informácie o dieťati, prehodnocovať prístupy, spôsoby hodnotenia, inšpirovať sa navzájom. Deti s diagnostikovaným sy. ADD/ADHD sú žiakmi so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Je nevyhnutné, aby na ich výchove participovali všetci ,ktorí ich majú v starostlivosti – rodičia, učitelia, vychovávatelia, vedúci záujmových krúžkov...

Spracovala : Mgr. Miriam Sonlajtnerová, psychológ CPPPaP Nitra

Literatúra poskytujúca informácie o problémoch detí s ADD/ADHD :

D.Jucovičová, H.Žáčková: Neklidné a nesoustředěné dítě ve škole a rodině (GRADA 2010) A.Munden, J.Arcelus : Poruchy pozornosti a hyperaktivita (PORTÁL 2002 )
I.Pactl :Hyperkinetická porucha a poruchy chování (GRADA 2007 )
S.Riefová : Nesoustředěné a neklidné dítě ve škole: praktické postupy pro vyučování a výchovu dětí s ADHD (PORTÁL 1999 )
Z.Šimanovský : Hry pro zvládání agresivity a neklidu (PORTÁL 2008 )
M.Šebek : Neklidné děti a jejich výchova (SPN Praha 1999 )
J. Dobson: Dětský vzdor (Návrat domú, Praha 1995 )
A. Train : Nejčastější poruchy chování dětí (PORTÁL 2001 )
A.D.Bragdon, D.Gamon :Když mozej pracuje jinak (PORTÁl 2006 )
Metodicko – informatívny materiál MŠ SR : Žiak s poruchami správania v ZŠ a SŠ z r.2004
a iné.

slady
29. jan 2013

ahoj, boze ako tazko sa to cita, chuda chlapec vyzera to ze to v skole fakt nema lahke... ja by som ti VRELE odporucila nechat si ho doma. nie prerusit skolu ale zacat ho vzdelavat doma v ramci individualneho ucebneho planu. na slovensku je to prve 4 roky v sulade so zakonom pokial si najdes ucitelku 1-4 ktora ti bude ako keby roibt garanta - zodpovedat za jeho vzdelavanie, vo svete sa to robi bezne a doma vzdelavane deti dosahuju niekoloko nasobne lepsie vysledky ako ich rovesnici, a nie, nie su samotari ani nemaju problem najst si kamaratov, normalne sa hravaju ako vsetky ine deti 😀 tiez planujem mojho vzdelavat doma ked bude mat nastupit do skoly, a v tvojom pripade, kde sa ti neda momentalne prestpi do inej skoly je to podla mna uplne opodstatnene, trochu si pogugli, n aslovensku je skupina rodicov ktori to takto praktizuju a stretavaju sa, v anglictine najdes VELA materialov o vyhodach domacej skoly a ked si poguglis meno Anton Fric tak najdes aj tu slovensku skupinu rodicov, ak by si chcela, pridam ta do google skupiny a mozes sa popytat priamo ich, ako to robia prakticky a ako to vsetko funguje. prajem vela pevnych nervov a hlavne nevzdavaj sa nenechaj to tak, tvojmu synovi to moze v takom malickom veku velmi ublizit, a s tym psychologicka vela nenarobi. navyse, tvoj syn je v tejto situacii ten "normalny" a ucitelka je ta ktora by potrebovala psychiatra, takze posielanim maleho k psychosovi toho vela nedosiahnes. a ak je skutocne hyperaktivny (dnes sa tato nalepka rozdava prilis lahkovazne) da sa to pekne riesit sravou - menej cukru (ani umele sladidla, tie su nebezpecne zase z inych dovodov), ziadny glutaman sodny ani kvasnicovy vytazok (treba citat etikety - strkaju to vsade), viac surovej stravy a budes sa cudovat ako sa mu predlzi rozpatie pozornosti 🙂 drz sa a ak budes mat nejake otazky napis, rada pokecam 🙂

ajinko
autor
29. jan 2013

@katkalubkova v škôlke boloto isté,,jeho prijímala riaditeľka ktorá mala dvoch synov tiež takých akčných takže vedela čím si prechádzam,,no žiaľ pre zdraovtné dôvody odišla z postu riaditeľky a bola tam iná,,a to bola s prepáčením jedna hnusná pi*a,,tá nemala úctu ani voči mrtvym, nič hnusoba,,

slady
29. jan 2013

@ajinko a ako sa prejavuje vase adhd? ja strasne nemam rada tuto "diagnozu" pre zive deti 🙂 a este ked citam ze berie aj lieky no tak dovi dopo fakt, to berie nejake na ukludnenie ci co? fu, americka moda k nam ide, pome deti dopovat...

ajinko
autor
29. jan 2013

@hughboss toto si dovolím preposlať psychologovi a aj to predtým,,teda ak môžem,,a čo sa týka riaditeľa,,do očí mi povedal, že ak nesúhlasím s odložením školskej dochádzky že má na mňa iné páky, napr. sociálku,,kkt

@slady to ma veru nenapadlo!! skúsim sa popýtať v škole na to a budem rada aj v tej skupine

slady
29. jan 2013

@ajinko ja uz z tohto dovodu nejdem moje deti inym na krk vesat, lebo nidky nevies koho stretne a v tom veku maju vsetci ludia vplyv na budovanie osobnosti, sebavedomie, vnimanie sameho seba... juj a taketo ucitelky by som z okna vyhadzala co nemaju sajnu o tom co robia... ako fakt, ak si kvoli tomu aj tak doma, precitaj si nejake info o tej domacej skole... mozno to pomoze a mozno nie.

ajinko
autor
29. jan 2013

@slady ja neviem doma je stelesnený anjel to sa treba učitelky a psycholga spýtať,,mal by sa trošku skludniť vraj alemne príde normálny ako vždy,,tak niekedy sa predvádza pred chalanmi ale to by potom bolo každé dieťa ADHD lebo čo vidím cez prestávky,,nonsens,,,ale tak to sú zrejme zdravé deti,,však ako inak, o chvílu si budú pichať ked je dopovanie liekmi odporúčané!!

katkalubkova
29. jan 2013

niekedy boli deti zive, aj sa pobili aj poklbcili aj behali a neboli take diagnozy, obcas mam pocit, ze je to len vymysel ludi!

ajinko
autor
15. mar 2013

@katkalubkova vieščo ja mám tiež taký názor,,,len aby mali psychologovia robotu,,,

katkalubkova
15. mar 2013

@ajinko ja som sa na to trochu blizsie informovala, a kamartakina mama sa tomu rozumie, tak mi kamoska vravela, ze je to lepsie ( ak to teda je diagnostikovane ), ze by mali mat deticky individualny pristup, ale nie ich moc riesit, ako to robia niektori pedagogovia, alebo lekari. Vela deti z toho vyrastie! Neviem ci to vyznie spravne, ale niekdy sa tomu vravelo "zle deti ", nie su tie deticky zle , len su zivsie, mozno rychlejsie, hyperaktivnejsie a ak sa dostanu do dobrych ruk, venuju sa im, tak sa to pravdepodobne urovna, len to netreba moc riesit! Ja som aj maleho bola dat kuknut, len tak pre istotu a povedala mi, ze je OK, ze to som este hyperakt. dieta nevidela... Ako mne sa zda byt zivy, aj neposlusny sem - tam, ale neriesim to zatial.

Kazdopadne sa mi nepaci pristup a predstava, ze dieta trpi v skole, alebo tam ma problemy, to je strasne nie len pre neho, ale aj pre rodicov!!!!

ajinko
autor
15. mar 2013

@katkalubkova ale ved ja by som neriešila vôbec, len oni ma posielajú od lekára k lekárovi a stále len tabletky atd,,ale oni nič pre to nespravia,,žeby sme za tie roky nejako postúpili ani by som nepovedala,,načo chodíme stále k psychologovi teda??a čo sa týka medikamentov ani sa neyjadrujem radšej,,chcem si dať vypracovať nezávislí posudok od iného psychologa,,ja nechcem aby sa to s malým viezlo až do dospelosti,,

katkalubkova
16. mar 2013

ale ja mam inu situaciu, syn ma len 4 a pol roka, zial vy to riesit musite ☹ ( i ked nechcete ), lebo je v kolektive a asi ste sa "zial" nestretli so spravnym pristupom. Tym, ze to netreba riesit vo vyssie uvedenom prispevku som nemyslela Vas, ale tych kompetentnych, ktory to maju riesit asi s normalnejsim pristupom a zdravim ludskym rozumom. Vy ste ako mama na tom najhorsie, lebo chcete to najlepsie pre syna a nedostava sa Vam pochopenia.
Ja tomu verim, lebo sama som mala ako dieta na ZS problemy, na stastie potom uz nie!
Drzim palce, ale rozumiem Vam, hlavne sa treba "dokopat" k niekomu normalnemu, aby vam pomohol!

lela0310
2. máj 2013

@ajinko Toto je strašné, čo sa teraz deje. Náš syn je prvák a už od októbra riešime pani učiteľku. Po 4 týždňoch chodenia do školy usúdila, že syn potrebuje pedagogicko-psychologické vyšetrenie. To som sa dívala s otvorenými ústami na jej pečiatky a poznámky v synovom zošite, v ktorom mal pod pekne napísanou úlohou poznámku SNAŽ SA VIAC a podobné hovadiny. Dostali sme sa na rad až teraz v apríli, to už bola p. učiteľka presvedčená asi, že my tam nechceme ísť, ako to, že sme ešte nedostali predvolanie a pod. Záver celého sedenia je to, že pani učiteľka by sa mala ísť dať vyšetriť sama a konečne začať tie chúdence deti v škole aj učiť a venovať sa im. Už sa neviem dočkať, kedy príde posudok a hneď ho beriem riaditeľovi a idem dať syna od pani učiteľky čo najďalej, kvôli zachovaniu psychického zdravia cele našej rodiny.

ajinko
autor
2. máj 2013

@lela0310 no my sme mali tiež toto, ale bez môjho vedomia spravili diagnostiku kde samozrejme vyšlo (ako inak) že adhd je,,dnes ušiel z poslednej hodiny a učiteľka prišla k nám domov vyplašená že kde je a stále len lieky a lieky musíme užívať s ním sa ináč nedá! a bla bla bla,,že on sa bije,,tak keď mu robia zle čo by sa nebil,,,už ma z toho pichá v spánkoch čakám kedy ja skolabujem a bude pokoj aspoň budem čosi iné riešiť ako školu a učiteľku

lela0310
27. feb 2014

@ajinko už som tu dávno nebola, takže chcem sa touto cestou poďakovať pani psychologičke, že napísala môjmu synovi taký posudok, aký napísala, konečne máme v škole pokoj ako-tak, ale to som už poslala aj muža do školy, nech to rieši, on je taký flegmatik v podstate, určite sa vie lepšie ovládať v stresových situáciách ako ja, ja radšej ani nejdem dobrovoľne na rodičko, tiež ide muž, lebo mne by sa len tlak zbytočne dvíhal pri pohľade na dotyčnú osobu.