Postup pri riešení konfliktov medzi deťmi v prvej triede

alana1
8. sep 2017

ahojte, maly zacal navstevovat prvy rocnik ZS, hned prvy tyzden mal konflikt so spoluziakom, ktory sa s nim nechce hrat a vylucuje ho zo spolocnych hier...pri futbale mali bitku ked spoluziak dostal loptou do hlavy, myslel, ze to narocky kopol moj syn tak ho tresol po hlave a uz to islo s tym, ze na konci sa spoluziak rozreval.....dnes maly nic nehovoril ked prisiel zo skoly, taka smutna tvar, tak reku ze co sa stalo. Najprv nechcel povedat nic a potom ked sa troska uvolnil, tak zacal hovorit co sa dialo, ucho mal fialove tak som vedela ze bola asi dost bitka a potom vraj rodicia toho spoluziaka ked boli pre ich syna v skole, tak si ho zavolali a upozornovali, ze ma prestat bit ich syna...dvaja dospeli sa postavili oproti 120 cm chlapcovi a zacali dohovarat...co si o tom myslite? moj syn nedostal sancu na obhajobu a svoju obranu, je to normalne, ze dospeli riesia problem svojich deti priamo s detmi a nie s ucitelkami, ktore si maju urobit v skole poriadok???? dakujem za rady a skusenosti

terezka1947
8. sep 2017

@alana1 normalny clovek si neodchyti maleho chlapca hned po prvej akcii-teda nejakej itke,ci spore
nie je to fer,no a je to dieta....
ale co chceme,ked na MK su mamicky s velkymi ustami...
asi by som isla za ucitelkou a opytala sa na celu situaciu,pokojne,atd....a vysvetlila,resp.nechala si vysvetlit,co sa stalo...a aj vysvetlila aky je tvoj syn...lebo poznat ho este nema ako
no a co sa rodicov tyka,tak slusne na nejakom rodicovskom povedat,ze najblizsie by ste spory,ked nejake deti maju radi riesili spolu,teda dieta+ vy....

alana1
autor
8. sep 2017

@terezka1947 no a vrchol vsetkeho bol ked vraj ucitelka za trest nechala stat pred tabulou mojho syna preto lebo ten spoluziak robil grimasy a moj sa nahlas zarehotal....no zasluzil si to, to ano, ale tiez mi to pripada prilis takto trestat prvaka, ktory este nie je zvyknuty na skolsky rezim po dvoch dnoch vyucovania...no cele zvlastne...ale tiez nechcem z toho robit velke halo, lebo rezimu sa musia naucit to je Pravda, ale zasa poznam mojho syna ze je skor introvert a radsej v pozadi ....takze tresta toho nespravneho.......

terezka1947
8. sep 2017

@alana1 no....mna to o chvilu caka...takze tiez sa bojim,lebo moj je huncut,ale taky zakriknuty,no a skor sa bojim toho,ze bude smoliar,ze sa na neho kadeco prilepi a ti sikovnejsi bitkari a huncuti sa z toho dostanu
ale tak...bohuzial,deti sa musia naucit zaclenit do kolektivu-zo vsetkym,co k tomu patri,my dospeli mozme iba sledovat to,co sa deje a v pripade realnych probemov zakrocit-len...to zakrocit,tooo keby clovek vzdy vedel umerne situacii,aby vaic neublizil ako pomohol

alana1
autor
8. sep 2017

@terezka1947 ved prave preto to nechcem este riesit, je to prilis skoro, buduju si svoje pozicie v kolektive ... niekedy mam pocit, ze moj maly ma viac rozumu ako ja, dnes povedal, ze mamka nechaj to tak, ze on mu da este jednu sancu 🙂

maciatkolulu
8. sep 2017

@alana1 tak aj mne sa to stalo pri prvej dcere este v predskolskej, uplne nepravom dostala vynadane dcera od matky jedneho dievcata, tak som sa nahnevala, ale tak mne ostala stipka inteligencie a isla som za ucitelkou a povedala od srdca, ze co to ma znamenat, velmi sa mi ospravedlnovala, vzhladom k tomu, ze aj poznala moju dceru a vedela aka je a na otazku, ci si mam ja teraz odchytit dotycne dieta a urobit to iste ma prosila, nech tak nerobim, ze ta matka toho dieta je uz starsia, ze dlho nemohli mat deti, ze je po umelom oplodneni a pod, tak ja som povedal, ze ja som mala zase velmi skoro a? Nuz, ale vzhladom k tomu, ze dotycne dieta v skolke viac nebolo ako bolo, tak som to nechala tak a isli sme dalej a v podstate sa nikdy viac nic take nezopakovala, jednoducho inteligentny rodicia vedia co maju robit, aj ked by som mozno oslovila cudzie dieta, ale zaroven s mojim a dala im vinu obidvom alebo proste normalnym slusnym tonom by som sa s nimi porozpravala, ze kamarati si taketo veci nerobia a pod... Ale najma si myslim, ze skor sa taketo veci ked uz maju riesit s rodicmi daneho dietata, aj ked ta dnesna doba a ludia su fakt vselijaki....

wolfie
8. sep 2017

@alana1 no, mozem hodnotit len z toho, co si tu napisala, ale na tomto mi pride najzvlastnejsie spravanie ucitelky...kde bola, ked ho vylucovali z hier? preco ho nezapojila a neusmernila ostatne deti? Preco nezabranila bitkam? Ako moze ukladat tresty hned prvy tyzden skoly? Ved tie deti este ani nevedia poriadne, cie su, ona je tam na to, aby to ukocirovala a namiesto toho toto? Vidim, ze moja dcera ma obrovske stastie, ze so svojimi spoluziakmi sa pozna uz zo skolky a su uz zabehnuti ako partia

25daniela
8. sep 2017

No, necudujem sa ani tebe, ale ani rodicom toho spoluziaka, ak im chlapec rozprava, ze tvoj syn ho bije..
Moj manzel tiez upozornoval jedno dieta priamo s nasim, lebo ho pozname zo skolky a vieme, ze koli nej malo nase dieta problem v skolke, lebo sa pridalo k nemu vo vystrajani.. A samozrejme to ucitelka odhalila na druhy den skoly, pretoze ich rozsadila 🙂 a je klud.

maciatkolulu
8. sep 2017

@25daniela tak ale pridalo sa vase dieta k vystrajaniu, co mu akoze manzel povedal? Nevolaj nasu na vystrajacky? Nehraj sa s nou, ci co? Ved sa podla vsetkeho jednalo o male deti, co toho rozumu este vela nemaju aj mojho syna lakaju na kadeco starsie deti a musim to ja kocirovat, najma nanajvys poviem, on je este maly a nedokaze to co vy..... Ale aby som oslovovala skolkara, no neviem.....

25daniela
8. sep 2017

Ide uz o prvakov, skolkarov sme nepotrebovali riesit, iba teraz povedal, aby davali pozor na to, co bude vraviet ucitelka a nerozpravat sa ked ucitelka nieco vravi.. Ale najdolezitejsia je aj tak ucitelka a to, ze ich rozsadila po dvoch dnoch aj hovori za vsetko..

tova
9. sep 2017

a kde bol syn ked si ho odchytili pri vyzdvihovani? sam chodi domov? alebo bol pod dozorom ucitielky? ak bol pod dozorom ucitielky tak hned za riadietelom. A este aka je Pravda ze sa mu postavli do oci a dohovarali? co ak len prisla k nemu matka chlapca a tvojmu normalnym hlasom len povedala Janko, bud dobry kamart, nebijte sa v triede neni to pekne a odisla.?

mircalla
9. sep 2017

Fer to nie je. Inak dost brutal, ze prvaci sa prvy tyzden v skole uz mlatia a maju takyto konflikt

deti95060810
9. sep 2017

asi by ma najviac vytočilo to, že môjmu malému synovi dohovárajú neznámi ľudia...kde bola učiteľka? Ak sa to stalo dohováranie v škole tak už by som aj ja dohovárala učiteĺke, resp. riaditeĺke....načo je tam potom učiteĺka? čo robila? ak sa to stalo mimo školy, už by som povedala maminke chlapca,že si neprajem aby môjho syna otravovala - ak niečo chce, nech povie mne....mám viacej detí, ale ja som sa s týmto nestretla...

tony_tony
9. sep 2017

@alana1 podla mna v pripade co popisujes pedagogovia zlyhali na celej ciare. pre mna by bolo nepripustne postaviť prvaka (a ani starsieho) pred tabulu za trest, to ako kde sme? a akemu rezimu to uci deti? podryva to jeho osobnost, dostojnost, sebadoveru, postavenie v kolektive spoluziakov a vychovny ucinok to nema ziadny. normalne ma to poburilo viac ako to ze sa dvaja chlapci na dvore pobili. a mimochodom kde boli ucitelia vtedy? ako to riesili? a tiez podla mna nie je spravne aj to ze si cudzi rodicia odchytili tvojho syna a dohovarali mu, ale podla mna ucitelia resp. skola mala ako prva iniciovat stretnutie rodicov a chlapcov medzi ktorymi doslo ku konfliktu v priestoroch skoly a mali ste si to spolu vyjasnit. nie ze rodicia sa dozvedia jednostranne od deti ze sa nieco stalo.

kenzom
9. sep 2017

No je to prvý týždeň...učiteľky ešte nevedia ktori rodičia patria ku ktorému dieťaťu...
Ono môže byť že opis tvojho dieťaťa nemusí byť objektívny...ale to je jedno...asi by som sa zakaždým isla spýtať učiteľky ako to bolo...a ak by boli konflikty tak by som trvala na riešení...

sisaka
9. sep 2017

To čo je za džungľa? Decká sa bijú prvý týždeň v prvej triede? A učiteľka nič?
Stretnutie s učiteľkou a nech Vám vysvetli v prvom rade ako k nejakej bitke vôbec mohlo dôjsť a potom by ma zaujimalo ako v budúcnosti plánuje riešiť konflikty v triede. Ak by som nebola spokojná s odpoveďou alebo ak by som zistila, že učiteľka naďalej nič nerieši išla by som za riaditeľom. A synovi tiež vysvetlit, že konflikty sa bitkou neriešia...

mircalla
9. sep 2017

@sisaka ved toto, prvaci vacsinou tichi, zakriknuti, este vyhukani...aspon moja skusenost