Šikanujú mi prváčika

2. okt 2023

Malý sa mi sťažuje, že mu robí spolužiak zle, takmer od začiatku roka. Pýtala som sa ho čo sa deje, čo mu robí atď. Dospeli sme k tomu, že mu berie veci, láme mu ceruzky, schováva mu batoh, robí si z neho srandu a hovorí spolužiakom, aby sa s ním nekamaratili. Následne na to sa pobili (tú zacal po tomto správaní môj malý) a išla som do školy. Po rozhovore s učiteľkou aj s malým, že nesmie nikoho biť, sme sa dohodli, že vždy keď mu bude chlapec robit zle, má ísť za pani učiteľkou. Nič sa nezmenilo, chodí zakaždým za učiteľkou aj dva krát denne a tá im povie, chlapci nerobte si zle. Malý nechce ísť do školy, plače a ja neviem čo s tým.
Verím malému, on mi povie keď niečo vyvedie. Aj keď ich rozsadila s kamarátom tak jej povedal, že vyrušoval on, nie kamarát.

blancheporte
2. okt 2023

Skús ešte za riaditeľom školy.....ak nepomôže, dať ho do inej triedy.

anjelicek26
2. okt 2023

Tak zmente triedu, ak sa vam da. Toto lepsie nebude... take deti su strasne otravne a narocne a malokedy s tohoto spravania zo dna na den vyrastu. Syn znesie vela, ale tiez mal takuto "perlu" spoluziaka v prvej triede, nechal si to "pacit" niekolko tyzdnov do bodu X, potom ho na skolskom dvore po tom, co ho henten zas strkal a snazil sa podkopnut mu nohy dal jednou ranou dole, rozbil mu nos, peru a bolo vymalovane... syn vela sportuje, svaly ma (a vie, ze ich nema v takejto forme pouzivat), ale co bolo dost bolo dost... odvtedy ma svaty pokoj... prakticky mu nevynadala ani ucitelka 😅 Odvtedy je inak pokoj v celej triede, staci, ked moj syn na neho skaredo, kukne, ze nerob somariny... dnes su stvrtaci, kolektiv top, chalan dostal prvy raz v zivote predpokladam hranice a unormalnil sa...

sszuzu8
2. okt 2023

Dať do inej školy keď tu šikanu neberú vážne. Učitelia si neuvedomujú ako sikanovane deti žijú ďalší svoj život v dospelosti. Že to v hlave ostáva

tehotna40
2. okt 2023

Tiež sme teraz riešili, hneď prvý týždeň nášmu malému nadávali ze je "okuliarnik" a podobne, malý sa cítil nepríjemne, dával si potom dole okuliare a podobne, tak som spustila na rodičovskom či to majú od svojich rodičov alebo ako to ideme riešiť. Odvtedy je kľud. Skus takto pred rodičmi toho chlapca, možno nevedia co synacik vyvádza.

h2
2. okt 2023

Keď učiteľka nekoná, ísť za riaditeľkou. Ja by som išla aj za rodičmi toho druhého chlapca.

hortenziaj
2. okt 2023

Ak nepomôže, skus inú triedu, pripadne inú školu. Ak učiteľka to nevie vyriešiť

sid515
2. okt 2023

Nehnevaj sa na mňa, ale už je október. Tvoje dieťa je už mesiac vystavené každodennému stresu. Prosím, nenechávaj to tak. Keď učiteľka nerieši šikanu, rieš to s vedením, prípadne konfrontácia priamo s chlapcom a jeho rodičmi. Psychika dieťaťa je naozaj krehká.

akvi
2. okt 2023

Ucitelka si neuvedomuje vaznost situacie a evidentne nevie, co ma robit. Ja by som to s nou este skusila odkomunikovat, ale chcela po nej konkretne kroky, ktore spravi. Tak isto jej styl riesenia by som spomenula, ze je neucinny, ze syn ti povedal, ako to ona "riesi" a ze to proste nikam nevedie. Zo stretnutia by som ziadala zapis, aby si mala dokaz, ze ste sa to pokusili riesit a budes tam mat zaoisane aj tie kroky, ktore by mala ucitelka navrhnut a spravit a vies ju aj odkontrolovat. Ak mate skolskeho psychologa, navrhla by som aj stretnutie s nim a on by mal vediet aj poradit, ako dalej postupovat. Ak nic, tak urcite vedenie skoly..ale bohuzial, na skolach sa velmi casto taketo veci zametaju pod koberec a ked sa neriesia hned u malych deti v zarodku, tak potom neskor to moze nadobudnut obludne rozmery. Zmena triedy ci skoly nemusi nic vyriesit, taketo deti najdes vsade, nakolko skola je nezdrave prostredie, kde je dobra zivna poda na sikanu uz zo svojej podstaty. Skor naucit jednak dieta, aby sa vedelo branit, jednak donutit ucitelov/skolu, aby nezatvarala oci a riesila hned.

miroslava21
2. okt 2023

Sla by som za ucitelkou a razne jej dala najavo ze neriesi situaciu v triede a ze ides kontaktovat vedenie. To sa musi riesit, chuda dieta. Na rodicovskom ak bude v blizkej dobe tiez by som zacala debatu o sikane.

jamimo
2. okt 2023

@anjelicek26 toto mi pripomenulo kolegovu dcéru z Briránie. Spolužiak sa jej smial, že má ryšavé vlasy, hádzal do nich vyžuté žuvačky. Učiteľka neriešila... Tak jej tatko doma povedal, že nech si to vybaví s ním sama. No a? Vybavila. Takú mu vyťala päsťou do tváre, že mu napravila úsmev. 2 zuby vyleteli. Plakala síce potom týždeň nad tým čo urobila, rodičia boli "na koberci" ale, otec vysvetlil: Nechceli ste to riešiť vy s nami, vyriešila si to sama...
Netvrdím, že to je úplne ideálne riešenie. Do hlavy sa mi však nezmestí, ak v roku 2023 ešte niekto tvrdí, že v škole šikana neexistuje, alebo pred ňou zatvára oči. Práve škola, ktorá šikanu prizná a aktívne pracuje so žiakmi rodičmi (prevencia, vytváranie zdravých vzťahov, komunikácia...) je dobrá škola!
Škoda, že väčinou je opak pravdou 🚩
Byť autorkou, riešim s riaditeľkou, inšpekciou, prednáškou, prezentáciou na rodičovskom združení, triednickej hodine. Neverím, že čas a priestor by sa nenašiel. Ale vlastne nenašiel, lebo vždy je viac pohodlnejšie ak Obeť opustí pôdu školy, smerom inam. Pre niektoré prehnité štruktúry štandard 🤔

anjelicek26
2. okt 2023

@jamimo ved toto, neni to idealne, ale bohuzial aj u nas to bolo jedine efektivne riesenie. Mama toho dietata na pohovory s ucitelkou zasadne ani neprisla, mala na haku 🙄 Syn podotykam udrel ine dieta presne 2x... raz v skolke, ked rypal nejaky chalan do jeho 2,5 rocnej sestry a potom v prvej triede toto... takze si to tak slusne davkuje na "spravny moment"😅

miroslava21
2. okt 2023

A vobec by som neriesila prestup, co ked v druhej triede ci skole bude znova sikana?

kacena4
2. okt 2023

napis pisomne ja skolu (vedenie) a popis celu situaciu.l a ako reaguje ucitelka. naskedne to budu riesit hlbsie. toto este nie je sikana, nakolko zakladom siksny je dlhodoby min. 6mes. atak a tu ste "len" mesiac... v kazdom pripade to ries, aby to neprešlo do sikany

jamimo
2. okt 2023

@anjelicek26 verím tomu, ak už obeť zaútočí, pohár pretiekol a je to zúfalý počin. Poznám chlapca kt. má vysoko funkčný autizmus, má asistentku v škole, a aj tak sa stal obeťou šikany. 2x sa bránil, tak, že hodil spolužiakovi=agresorovi peračník do koša a potom mu zhodil veci z lavice. To bol cirkus. Aký je šibnutý, retardovaný a neviem čo ešte... zhodou okolností poznám jeho spolužiakov, tak som sa pýtala nenápadne. Dvojičky odpovedali, ženon je divný, šibnutý a podobne...Ja: a vám Nikto, Nikdy, nevysvetlil, aký ma chlapec zdravotný problém a prečo má asistentku? Zborovo: NIE. Tak som im trošku porozprávala o autizme, aké môže mať formy a prejavy, hlavne, že to dieťa za to nemôže 🚩 Pochopili za 10.minút. A, áno, je mi z niektorých rodičov a pedagógov na 🤮

lubina
2. okt 2023

ak to nevie riesit triedna ucitelka, tak treba ist najpr za riaditelom co riaditelkou a snou si pohovorit o sikane. Pripadne navrhnut nejaku prednasku pre deti v triede o sikane a o tom, ak maju deti moznosti to riesit, aby sa nebali...ak skola nebude ochotna nic urobit, tak zmenit skolu.

andrea_prestastna
2. okt 2023

Odchyt si dieta a rodica a peknu mu naloz ze moze platit psychologa ak neprestane

autor
2. okt 2023

Prestup do inej triedy nehrozí, lebo majú iba jednu, mala škola na dedine. Pôjdem za riaditeľkou, a uvidím čo vyrieši. Ten chlapec má rodičov presne takých ako on, na prvom rodičovskom čistá arogancia voči učiteľke aj všetkému, zobrali sa a odišli, že oni nepotrebujú vedieť tie veci na to je tam učiteľka. Takze možno aj učiteľka má z nich strach, preto to nerieši. Ale určite pôjdem za riaditeľkou a ak sa to nevyrieši, tak neviem čo ďalej

autor
2. okt 2023

Ešte som rozmýšľala dať do triedy cez prestávku kameru, takú bez pamäťovej karty čo viete pozerať priamo v ten moment iba, tak aby o tom deti nevedeli. Ale iba ten čas čo budem v riaditelni, že to budeme pozerať spolu s riaditeľkou, aby videla, ako to naozaj je. Lebo učiteľka povedala, že deti sa bežne škriepia. To beriem, ale nie, aby mi dieťa chodilo s plačom do školy

zuzinabila
2. okt 2023

uz som tu pisala viac krat nasu skusenost s kliciacou sikanou, tak mozno pomoze aj tebe. Dcera bola n 1.stupni, spoluziak taka otrava, do kazdeho sa navážal. raz dcere povedal, že vystrieľa našu rodinu. na druhý deň sa manžel dvihol a dovolenie/nedovolenie od vedenia , zašiel rovno do šk.jedálne za agresorom, kde mu vytmavil verejne, samozrejme slovne. zavolal jeho otcovi (už si nepamätám, odkiaľ sme zohnali t.č. na rodičov), otec dakoval, že sme dali vedieť. šikana sa zatrhla úplne na začiatku, čo je PRVY DOLEZITY KROK. odvtedy mala dcera pokoj, agresor sa po verejnej hanbe stiahol nadobro. s dotycnym chalanom sa nedavno stretla nahodou v meste, uz maju obaja skoro 18, povedala, že normálne pokecali. pravidlo:NENECHAJ šikanu zachádzať ďalej a ďalej.

basulaak
2. okt 2023

Odchytila by som si toho hajzlika. Mozno by sa aj pocural. Ak je on silnejsi od mojho, tak ja som od neho. Na nich funguju jednoduche metody.

qwerty2
2. okt 2023

@zuzinabila To je dobre, že tvoj prípad takto dopadol. Bohužiaľ realita je taká, že väčšina rodičov keď je konfrontovaná s tým, že ich dieťa niekoho šikanuje, tak to odmietnu a zatvárajú pred tým oči. Lebo veď predsa ich úžasné dieťa by nikdy nič také neurobilo...

martul
2. okt 2023

nesmieš dať kameru do triedy. To neni len tak, musí tam byť ,,oficiálne". Povolenia, oznámenie o umiestnení kamery, nálepka.. Tá kamera bude snímať aj iné deti, takže takto sa to riešiť nedá.
Neviem aká si ty povaha, ale ak sa dá, zober aj manžela za manželom. U náš to pri šikane zabralo. Proste manžel vedel inak reagovať ako ja.

zuzinabila
2. okt 2023

@qwerty2 ano, presne tak. skor to bola vynimka. ktora prekvapila. aj učitelia často zľahčujú a nevedia riešiť:(

martul
2. okt 2023

@basulaak a keď si ho odchytíš tak čo?! Narobíš si akurát ešte aj ty problémy, malý pôjde domov povie tatkovi a ten sa pôjde sťažovať a budeš ty tá zlá.

andreatytler
2. okt 2023

Ten spoluziak to robi kazdemu, alebo len tvojmu synovi?

basulaak
2. okt 2023

@martul to uz nehaj na mna. 😉

martamasarova
2. okt 2023

Ja to mám tiež, robí mu zle spolužiak, neriešia to vôbec, vzdy iba dohovorom, najhoršie je ze žiak je vnuk riaditeľky.

ullala
2. okt 2023

Ako sorry, ale ked to ucitelka nijako neriesi a jedine co povie, je ze chlapci nerobte si zle, tak by mi vobec nevadilo, keby to syn riesil rucne strucne. Ked mu ucitelka nepomoze, musi sa vediet obranit sam. Dotycny chlapec musi vidiet, ze syn si to nenecha. Mozno taky nepopularny nazor, ale na taketo decka nic ine neplati.

krkavcia_mater
2. okt 2023

@basulaak dospelak sa ide navazat do dietata? Aky priklad mu date? Ze prave iba ak bude vacsi a silnejsi, tak moze zastrasovat druhych. To chcete?
treba vysvetlovat, hladat priciny a hlavne musi fungovat ucitelka