Povinne v škole film o fašizme

jazminn
22. apr 2016

Moja dcéra je piatačka a na hodine Sj pozerali povinne film Denník Anny Frankovej a Chlapec v pruhovanom pyžame. Ten prvý som osobne nevidela ale ten druhý áno. Moja dcéra a aj iné a dokonca aj chlapec sa v noci budili, vykrikovali zo sna. Konkrétne moja dcéra povedala, že celú noc sa jej snívalo s chlapcom, ktorý zomrel v plynovej komore, pretože bol veľmi zvedavý...Už dva dni o ničom nerozpráva, len stále o tom, aký bol ten chlapček zlatý a je jej ho veľmi ľúto, že zomrel. Bolo rodičovské kde som sa opýtala triednej prečo taký film pozerali 10-11 ročné deti, veď oni o tom vôbec nemajú žiadne informácie, vôbec doteraz sa neučili o vojne o fašizme a zrazu buch! Vraj je to nariadenie z odd. školstva Mestského úradu... /a dcérina spolužiačka mi dala odpoved, že to vraj pozerali preto, aby oni deti, rodičom povedali, aby viac nevolili Kotlebu, lebo aj Kotleba je taký fašista a deti pôjdu do plynových komôr...Veď to sa zdravý rozum zastavuje...

sardinka335
25. apr 2016

@borkavan vieš čo ja som zaidne dazdovky neriešila, ved ako v dobrom hovorim...ako ja osobne som typ, ze kebyze vidim v prirode chrobaka na chrbate, tak ho otočím prečo nie.....ale zase neprehanam to nejako uzkostne si myslím. Ak človek moze tak nech pomoze....

Myslím, ze ziadne dieta by nemalo byt postavene pred hotovu vec, nech sa jedna o akukolvek spoločensku temu - sexualita, šikanovanie a neviem čo. Ma tomu predchadzat nejaka spoločna diskusia, debata, priprava spoločneho projektu - zber informácii a pripadne dalším krokom moze byt kniha - ako medzipredmetové prepajanie, ze napr. na dejepise sa učime o 2.svetovej vojne, na slovenčine čitame knihu a na občianskej sa rozpravame o tom ake bolo vtedy spoločenske zriadenie, situácia a čo si o tom myslime a preberame to nejaku dlhšiu dobu ako taky celok. Cele to vyvrcholí navštevou napr. toho Osviečimu - takto si to ja viem kludne predstavit pre nejakých 9takov - keby chceli a suhlasili s vyletom a ja verim, ze by sa študenti našli. Niečo paušalne prikazovat - to nie je šťastne riešenie.

celasapremenim
26. apr 2016

@sardinka335 tak s tymto suhlasim, takto presne to ma byt ako to popisujes, do bodky

sardinka335
26. apr 2016

@celasapremenim ako pre mna je toto taky plus minus bezny postup, ked robime nejaku temu, ved pedagog si zvyčajne robi tzv. prípravy, tiez ked niečo chcem detom povedat tak nepridem a z brucha začnem niečo, takto to nefunguje, musim si to prirpavit ako to cele podam a dovolim si tvrdit, ze moje byvale kolegyne tiež rozmyšlaju kym niečo začneme robit. Kolko krát prave na poradach a ,,emzetkách,, (metodicke zasadnutie) všetko konzultujeme s veducou a ta potom s riaditelkou (robili sme v ŠKD) a ziadna z nás by si nedovolila na vlastnu päst len tak šplechnut. Ved pozname rodičov a aj ,,naše,, deti, ktore je ake. Kolko krát sa ma decka pytali take veci a chceli odpoved, napr. niektore verili na Ježiška a ine nie, ze nosi darčeky a teraz čo? Poviem im pravdu a niektorým,nech len jednemu zoberiem iluzie ?U mna neexistuje neodpovedat, ved na to tam som...ale človek musi byt diplomat ako sa vravi v mnohých temach ,,koza cela a vlk syty,,. Tiež nemozem tam detom povedat mozno to, čo by som povedala doma svojim viac bez obalu lebo mi tam dojde rodič klopat na kabinet. Ked som bola tehotna, tak sa ma pytali ako sa dieta narodi a či to bude boliet....no, všelijake temy tam vzniknu a deti chcu počut odpovede a maju na ne pravo primerane veku a ja prihliadam nielen na to, ale aj na fakt, ze ak poviem blbost tak mam na krku rodičov, tak o to viac si davam pozor na usta. A take dristy ako udava zakladatelka temy, ze deti pojdu do plynu koli KOtlebovi, tak to by ma ani vo sne nenapadlo, nieto ešte taku hovadinu povedat. Ved by som bola v tu ranu na koberci u veducej a mohla vysvetlovat. Ako to je nielen hruba neprofesionalita dotyčnej učitelky ale aj je s prepačením jej osobna hlupost.

alaguema
26. apr 2016

@sardinka335 možno to ten pedagóg nepovedal doslova a do písmena tak, ako to dieťa reprodukovalo. Ono možno len vytiahlo pointu a podalo to svojimi slovami (a svojimi obavami, ktoré z povedaného a z videné filmu, vyplynuli). Nech by to ale povedal akokoľvek, nemá na to právo. Svoje politické názory nech si nechá pre svoje deti. Škola, čoby akademická pôda, by mala zachovávať najvyššiu možnú neutralitu.

sardinka335
26. apr 2016

@alaguema tak samozrejme pokial sa škola otvorene nehlasi k nejakym hodnotam, tak samozrejme by mala byt neutralna. Neviem či toto si dieta same vydedukuje (ak sa s problematikou stretava 1x )citujem : dcérina spolužiačka mi dala odpoved, že to vraj pozerali preto, aby oni deti, rodičom povedali, aby viac nevolili Kotlebu, lebo aj Kotleba je taký fašista a deti pôjdu do plynových komôr - takto im to muselo byt povedane alebo minimalne viac menej takto....to je naozaj hruba neprofesionalita.

celasapremenim
26. apr 2016

@sardinka335 a je strasne dolezite, u akej ucitelky, osobnosti, to dieta je, ked si vezmem, ze je tam pol dna a naozaj sa v tej skole pracuje a maka a pomedzito rozne ludske interakcie, tak to do velkej miery formuje osobnost cloveka
aj doveru, vzahy, reakcie, pre mna je velmi dolezite ako pre rodica, aby so mnou ucitelka komunikovala
no tak ale co toto citam, tak dobre to robis

my mame super sekeru na kosickej slovencinarku, mne sa paci, na deti je velmi prisna a ma aj svoje muchy, ale hrozne sa mi paci, ako funguje s nimi :D starsia pani, s vlastnym nadupanym egom a deti sa pri nej naucia nielen slovencinu, ale aj toleranciu a ze da sa zit s ludmi roznej povahy, lebo napr. sa obcas na nich aj oduje a podobne, ale v konecnom dosledku ich donuti rozmyslat a aj jej nastavuju zrkadlo, no velmi si ju vazim :D ako to robi, je dobra po tych rokoch

celasapremenim
26. apr 2016

@sardinka335 kks teraz citam to o tej ucke s kotlebom, tak tu by som vypiskala

borkavan
26. apr 2016

@sardinka335 @celasapremenim
@alaguema Pochybujem, že v škole im učitelka hovorí, kto je to Kotleba a že dieťa by si to z jedného počutia zapamätalo také meno. Musí to počúvať doma možno a tak si to spojilo. Alebo rovno doma to tak spojili, a dieťa to tak podalo.
Ak si pedagog, tak dobre vieš, že väčšinou deti nepočúvajú v škole. Nemajú úlohy, nemajú žiadne projekty a ani nemali obed...

jajaoli
26. apr 2016

@borkavan by si sa čudovala, šiestaci s tým prišli domov, že učiteľka im povedala že Kotleba je fašista a ked ho budú rodičia voliť budu tu lágre.

sardinka335
26. apr 2016

@borkavan ano, ano...pripajam niečo na odlahčenie temy a pobavenie.....

https://www.youtube.com/watch?v=WH2mbwc159Y

,,co bylo ve škole? niiiiic?? ani tabule tam nebyla???

yogi123
26. apr 2016

@borkavan a ak obed mali, tak si hned po nom nepamataju co bolo na obed 😅
nepamataju si kde nechali pracnik , prezuvky , ani co vlastne cely den robili. kazdy den odpovedia ze nic.

Ano, z tohto pohladu by vlastne mala byt tato diskusia bezpredmetna, aj tak by si tie filmy mozno ani nepamatali a naco tu my stracame cas a riesime nieco..... nie?

lucy1311
26. apr 2016

@sardinka335 moze byt ... ale teda mne to dobre nespravilo ... normalne som bola z toho šokovana, nikdy viac by som to nepozerala

borkavan
26. apr 2016

@sardinka335 😀 😀 😀 som sa narehotala na tom videu. Vôbec tých dvoch nepoznám, som si pozrela aj iné videá, som sa rehotala. Akokeby som počula moju maminu 😀.

sardinka335
26. apr 2016

@borkavan no tie hlašky su super...

nyusika
26. apr 2016

aj ja dam nieco na odlahcenie temy, pod stol som padla uz pri volebnom programe kotlebad
1.Vystúpiť z EÚ a NATO
2. ???
3. Zisk?

http://www.dailymale.sk/articles/kotlebad-boys_...

matax
26. apr 2016

@nyusika 😂 inštalatéri 😁

matax
26. apr 2016

https://dennikn.sk/145329/da-sa-detom-vysvetlit...
https://www.artforum.sk/katalog/21159/vojna-kto... pytali ste sa, ako detom priblizit vojnu..

http://verbarium.sk/knihy/pribehy-s-tematikou-h... a tu su knizky pre deti o holokauste, mozno pomozu dovysvetlovat po - pred pozretim filmov.. Alebo ako pomoc zakladatelke temy
@jazminn
https://www.artforum.sk/katalog/22489/zostan-kd...

jurajk4
Odpoveď bola odstránená
Zobraz