Prevencia šikany na školách

11. máj 2023

Ahojte, začala som písať svoju záverečnú Bc prácu na tému šikany a dosť ma to vtiahlo, tak by ma zaujimali vaše názory 🙂
Samozrejme, odbornú literatúru už prejdenú mám a tiež aj kopec iných zdrojov, no zaujímal by ma pohľad vás, aká je podľa vás vhodná prevencia šikany na školách, ci uz ste rodičia deticiek ktoré skolu navštevujú, alebo z pohľadu pedagóga.
Budem vám veľmi vďačná za vaše postrehy 🙂

natalia912
12. máj 2023

Prevencia šikany? Zahrnú to do školského poriadku a tam celá prevencia a starostlivosť končí 😂 rodič, ries si sám...učiteľ nikdy nič nevidi🤷

summer23456
12. máj 2023

@natalia912 no to si žiaľ vystihla úplne presne.

katharas
12. máj 2023

Na Slovensku žiadna prevencia šikany neexistuje. Učitelia sú slepí. Z mojej skúsenosti, celú základnú školu som bola šikanovaná zo strany spolužiakov a triednej učiteľky, ktorá to videla, ale nič nerobila. Zľahčovala situáciu. Keď to rodičia riešili, bolo to horšie. Prestup nebol možný, pretrpela som. Je to už xy rokov, ale stále to nie je zahojené. Takže toľko k prevencii.

svetlanka111
12. máj 2023

@katharas to ma mrzi 😢velmi sa tohto bojim ze nas to caka..

summer23456
12. máj 2023

@katharas presne toto sa deje bežne, každý hrá mŕtveho chrobáka a akože nič nevidí a nepocuje

terezka1947
12. máj 2023

@natalia912 prevencia šikany by mala začať v rodine.

terezka1947
12. máj 2023

@katharas to isté aj u nás so synom.
Ale s odstupom času sa tomu učiteľovi nečudujem.
Preto riešiť šikanu s riaditeľom,rodičmi,vŕtať sa v Tom....to chce silnú osobnosť. A bohužiaľ,nie všetci učitelia na to majú.
Dáš pokoj,máš pokoj.

jumama
12. máj 2023

Z mojho pohladu v sucasnom stave je mozne iba vyuzit hodiny etiky (ktore nema cela trieda spolu, lebo niektori maju nabozenstvo) na stmelenie kolektivu. Ak je na prvom stupni dobry ucitel, skuseny, vela vypozoruje, a dokaze smerovat decka, aby si pomahali. Ked to uz v sebe maju, lahsie sa s nimi potom pracuje aj ked sa z nich stavaju drzi pubertiaci, vzdy sa ten duch dobreho kolektivu da vyvolat, niekde z hlbky vyovit podporu medzi deckam.

Neskor je aj obcianska nauka, aj ta by sa dala na to vyuzit - prebrat konkretne situacie a ucit deti, ze aj ak vidia sikanu, co maju urobit, posilovat ich, ze sa maju spoluziaka zastat, ze sa nemaju bat ist s tym za niekym, zatajovat to...

U nas mavaju take vychovne koncery, spojene s besedami, cize pojmologiu zvladaju - ale nik nejde do hlbky, ze by im to trosku aj po psychologickej stranke vysvetlil a podla mna by to pomohlo. Na nejakych nazornych prikladoch.

Pre mensie deti - citala so taky pribeh s jablkom - ako ucitelka doniesla jablko a kazala detom ako sedeli v ruhu, nech ho hadzu - a take dobite im ho rozkrajala, aby videli, ze aj vo vnutri toho jablka nastali zmeny, nielen na povrchu https://www.centervention.com/bullying-lesson-a......

cairka
12. máj 2023

Prevencia šikany? Hlavne začať veriť obetiam.... Nie, že na rodičku stojím oproti učiteľke, vedľa mňa mama spolužiaka, ktorá rozpráva,čo jej dieťa rozpráva doma o vzťahu kolektívu k môjmu dieťaťu.... A reakcia učiteľky :"No ale V . je tiež taký a onaký ....." .

terezka1947
12. máj 2023

@jumama inak s tým scelenim kolektívu učiteľom súhlasím. Naozaj veľa dokáže dobrý učiteľ. A viem,že česť výnimkám,ešte je takých dosť. Aj takých,čo bojujú za svoje deti.

summer23456
12. máj 2023

@cairka presne tak, mne bolo povedané,že dcéra je moc citlivá a nemám sa jej doma pýtať,čo bolo v škole,aby to zbytočne nepitvala. To bola rada od zástupkyne riaditeľky. Teraz má spolužiačku rómku,ktorej robia deti zle,spolužiak ju kope, musí mu skladať vykladať stoličky, hodili jej učebnice do koša, hádžu si jej perecak a triedna že kto to tam hodil a nech to už nerobí. To je všetko. Veď načo by sa riešilo nejaké rómske dieťa, keby sikanovali dieťa nejakého vplyvného človeka,sponzora apod tak vtedy by sa riešilo, ale keď sa jedná o nejaké obyčajne nenápadne dieťa bezvyznamnych ľudí,tak nikto nič nevidí. Učiteľom chýba empatia,mne by to spávať nedalo.

petik22
12. máj 2023

toto ma pobavilo... inak ja som prvú šikanu na škole zažila v 36 rokoch od p. riaditeľky pri zápise dcéry do školy :D Veľa štasťia. Čo počúvam od rodičov, učiteľia, vedenie o ničom nevie, nič nevidia, na ich škole to nie je možné... kým sa nevyhrozíte školskou inšpekciou a políciou ani sa s Vami nebavia. a potom spravia "besiedku" na tému šikany a tam to skončilo :(

simsalabim
12. máj 2023

@jumama suhlasim s vyuzitim hodin etiky, obcianskej, mozno aj triednickej hodiny na scelenie kolektivu, a hlavne nie prazdne hovorenie, ale rozne simulovane hry a modelove situacie. Ucitelia by mali mat za sebou skolenia, workshopy a treningy, aby to vedeli v skole realizovat. No a vzdy je to o ucitelovi a riaditelovi a atmosfere na skole. Ja mam skusenost s vyclenovanim mojej dcery na ZS, po osloveni triednej sa situacia okamzite zmenila. Povedala, ze si bude dievcata vsimat a ked zistila, ze naozaj je to tak, tak postavila tie dievcatka do pozoru, ze hned bol koniec vyclenovaniu a nasledne potom na hodinach s detmi vela pracovala na tuto temu. Toto bol este prvy stupen ZS. A este mam skusenost aj so SS, netykalo sa to mojich deti, ale po najdeni skaredeho ohovaracskeho listu voci jednej studentke jednou ucitelkou skola urobila riadny prievan... a okrem potrestania triedy (zakaz 3 dnoveho skolskeho vyletu) vytvorili intervencny tim s ucastou skolskeho spychologa a zorganizovali seriu sedeni na utuzenie kolektivu, takze naozaj, vsetko je o ludoch, uciteloch a o tom, ci oci pred sikanou zatvaraju alebo nie. Skola by mala vyslat signal STOP, aby ziaci videli, ake spravanie sa netoleruje.

summer23456
12. máj 2023

@petik22 veď odfajknu si,že urobili besiedku ohľadom šikany,úloha splnená,veď bojujú proti šikane a to je tak všetko. Realita je iná.

caroline_
12. máj 2023

Ja som chodila na ZS ktora sa pysila tym, ako bojujú proti sikane, a bola tam hadam najväčšia zo všetkých skol, ucitelia slepi hluchi.. Ale ja by som povedala ze to zacina asi doma

caroline_
12. máj 2023

@simsalabim to som si spomenula ako sme my na etike mali každému napisat co mu prajeme, a mne jeden spolužiak co sa mi vysmieval napisal ze prajem ti aby si ma nikdy v meste nestretla... Boli sme 6taci a nikdy som mu nic neurobila :D

stvura
12. máj 2023

No good luck s tvojou pracou...bud napises pravdu alebo napises dalsi brak vhodny do zberu a bavime sa tu zbytocne.

panonia
12. máj 2023

Prevencia šikany na školách je len teoretická...v praxi si rodič alebo dieťa musí urobiť poriadok sám. Niektorí učitelia su zaujatí a uprednostňujú tych čo robia zle iným deťom... šikana je zlyhanie pedagógov ako aj rodičov..

caroline_
12. máj 2023

@panonia presne tak

felycity
12. máj 2023

Z pozície rodiča - tak ako vyššie napísané, všetko začína doma, výchovou a vedením dieťaťa, rozprávaním sa a upozorňovaním prečo sa tak nesprávať a pod. , zaujímať sa o dieťa, o to čo sa deje, aký má názor a pod. istým spôsobom je to aj spoločnosťou a vzťahmi medzi nami..., ja som docielila, že mi dieťa už násť ročné ukázalo whats upp skupinovskú komunikáciu - viem, že ked sa niečo tam stalo, tak mi hovorila, že nejako sa na to prišlo, škola to začala riešiť - psychologička s tými kočkami, u syna napríklad, on je správca skupiny, tak ked vidí, že sa niekto obuje do niekoho tak upozorní, že ešte raz a bude vyradený zo skupiny, takisto podporovať deti nebáť sa zastať si druhého, napriek tomu, že u nás sú školskí psychológovia a naozaj sa snažia stretávať s triedami + ked je problém riešia, myslím, že základ j mnohokrát na učiteľovi - obzvlášť triedny učiteľ, ktorý by mal viesť ten kolektív, decká v rámci školy majú veľmi málo priestoru na kolektívne stretnutie - mimoškolské aktivity, kde by sa aj kolektív viac mohol zceliť, kde najviac vidieť ako funguje trieda a či je problém v kolektíve, u nás našťastie či na občianke alebo triednickej sa rozoberajú rôzne témy, názory...čo sa mne nepáči, stretla som sa napríklad v skd s postojom nežaluj, tam by možno skôr bolo lepšie vypočuť si situácia a ž potom reagovať alebo preventívne sa o tom rozprávať - to sú ešte deti, ktoré sú tvárne a ešte si zafixujú čo sa nepatrí a nemá... chvalabohu zatiaľ sme sa so šikanou nestretli

karmen118
12. máj 2023

Šikana sa väčšinou nerieši, zametá sa to pod koberec a často obeť označia ako vinníka, nie raz sa učiteľ/učitelia pridajú na stranu tých čo šikanujú a zosmiešňujú a hovoria, že si za to môže sám. Nehovoriac, že ak to rodičia alebo žiak chce riešiť, brániť sa, tak sa to ešte zhorší a šikana sa stupňuje - z vlastnej skúsenosti.

meluela
12. máj 2023

Vhodna by bola praca s kolektivom, vztahmi medzi detmi, ucit deti ako zvladat emocie. Na toto v skole vobec nie je cas pri tom nastaveni, ake je tam dnes a pri tlaku na vykon. Zrusila by som hodiny nabozenstva, nech si to ludia riesia nedelnou skolou vo svojej farnosti a cas na etiku/nabozentsvo by som venovala prave tomuto ... hoci malo byt to byt aj prierezove, kazdy ucitel by mal mat zrucnosti ktorymi by vedel pozitivne ovplyvnovat vztahy medzi detmi a atmosferu v triede. Pomohol by aj mensi pocet ziakov, prekopanie celej podstaty vyucovacieho procesu. Prestat len stale klasifikovat a triedit deti podla vykonu, brat to cele volnejsie ako snahu posunut kazde dieta k jeho maximalnemu potencialu, vyuzit a nezabit v detoch tu iskricku zvedavosti a zaujmu, s ktorou prichadzaju ako prvacikovia, dat moznost im intelektualne aj osobnostne rast, urobit zo skoly prijemne miesto a nie totalnu instituciu na sposob vazenia. Na Slovensku zatial sci-fi :-/ Ale velky respekt voci ucitelom, ktori napriek skostnatelemu a podfinancovanemu systemu vedia byt ludski a spravit v ramci svojho povolania pre deti maximum.

cairka
12. máj 2023

@karmen118 ,nepáči sa mi obsah, len som chcela dať najavo, že súhlasím s napísaným. Tiež z vlastnej skúsenosti.

kalifka
12. máj 2023

Aby to nevyznelo, že dehonestujem učiteľov... ale bohužiaľ sú hluchí a slepí, nechce sa im to riešiť. Aj v rodine máme učiteľku, ktorá sama povedala, ako je veľa roboty okolo toho - papierovačky, vyšetrovanie a nech si to deti vyriešia samé.
Z vlastnej skúsenosti, keď syn chodil na základnú školu tak sa to riešilo nulovo... Mi sme museli zavolať rovno policajtov inak sme sa nevedeli pohnúť.

simca06022011
12. máj 2023

No ja mam prave pocit, kedze u nas sa s kolektivom aj pracuje, ze prave sa PRILIS riesia veci ako spravanie, vztahy... treba pochopit jednu vec, NEMUSIA byt vsetci kamarati, to ze Ferko sa nema rad s Evkou, neznamena ze budu teraz spolu sediet v jednej lavici nech sa spolu naucia fungovat (tak to skusali u nas), to je doslova barbarstvo. Dospeli ked niekoho nema rad, tiez to tak robi? nerobi. Preco deti nutit vychadzat spolu a usmievat sa na seba? Respektovat hranice, pravidla, neublizovat si, neurazat sa. Ostatne si velkrat zriadia NAOZAJ same deti medzi sebou. Ze sa nezakroci proti viditelnej sikane, je vyslovene chyba systemu, ucitelov. Boja sa, nechcu riesit. a potom rodicov - a to myslim ze viac z nas pozna, dieta je tak rozmaznane, ze si dovoluje do kazdeho, robi zle (alebo prave naopak krici po pozornosti) a rodic tomu nepripisuje dolezitost, zlahcuje to. Kym sa nieco nestane, lebo casom niekto prestane, ale u inych to graduje. Skola v BB... verte ci nie, viac rodicov z tade by sa k tomu mohlo vyjadrit. Ta skola proti sikane nerobila NIC. Ani nasa skola nerobila nic, kym sa do toho neobuli rodicia, paradoxne inych deti(lebo tie to videli ako pozorovatelia a referovali doma) a nova ucitelka. Keby sa zakrocilo, deti by boli potrestane, riesene aj psychologmi atd, verejne (myslim v ramci kolektivu, skoly) by sa o tom mohlo hovorit, co sa nemoze, lebo GDPR tak by bola sikana raritnejsia. Teraz sa sikana posunula na internet, a tam skola uz neriesi vobec, to je v kompetencii rodicov. A casto si sikanu len vymyslia, nevinna veta sa dokaze na uplny cirkus otocit, co je uplne psycho a dieta je potom pranierovane siroko daleko. Takze s rozumom. Ta sikana dokonca ani nie je taky extra problem, problem su drze deti. Nie len voci sebe, ale voci ucitelom, dospelym, dokonca psychologom. Ked som pocuvala, ako vybalili deti na psychologa debatu, krik, urazky a kadejake fakt nenormalne otazky, nazory niektori jednotlivci, mala som dost. On sam vraj odisiel ako zbity pes a to je na tieto kolektivy zvyknuty.Cize deti si doma netreba ucit k drzosti, na svoj obraz, ale k slusnosti. Dieta co dokaze kricat na vyucujuceho, bude si dovolovat v pohode aj na rovesnika. O urazkach na ucitelky pri vypracovavani uloh ani nejdem pisat, proste fakt na spravani kazdeho dietata treba pracovat. V skole sa ma ucit. Sprostosti nech si nechaju domov pre rodicov, tam nech skusia kricat do mamy a otca a davat im neviem, savo do poharov. Uz by sa nikto netutkal s nimi, ale dostali by riadnu po papulke. Riesia sa vztahy a spravanie, nie to co sa ma ucenie, rozvoj..

Deti sa v skole UCIA. Nemaju cas na vztahy so spoluziakmi, po skole aktivity spolocne v 99% nemaju. Ake vztahy? Pred 20-30r sme vybehli domov, spoluziaci okolo, niekto stale s niekym bol ak sa dalo. Teraz deti sarozprchnu, deti dochadzaju do skol niekedy aj 15-20km a z okolia, cize je super ked sa par z jednej triedy dokaze vobec stretnut. Ak neratam vozenie rodicmi. Vyletov malo, aktivit malo. Tam si deti buduju vztahy. Ked mama sikanatora nepusta na vylety, lebo na co.. on toto nebude a hento tiez nie a spat mimo dom neexistuje, tak ako si take dieta ma budovt vztah a ucit sa spravat medzi ostatnymi? Nijak.
A podotykam, sikanovalo sa aj pred 10-20-30 a aj 40-50 rokmi v skolach... aj nasa babka porozpravala so ci vyvadzali s kamaratmi, surodencami. Dnes by boli v polepsovniach.

zuzinka888
12. máj 2023

Ono mnoho rodicov ani netusi, co vsetko spada do sikany. Deti maju o tom na skolach prednasku ale rodicia nie, ale mali by. Casto ked sa nieco riesi tak rodicia argumentuju, ze sa vlastne nic nestalo, ze je to len detska hra, ze aj my sme to robili a nikto z tiho nerobil vedu..... a prave preto je na skolach sikana. Lebo rodicia si myslia, ze sikana je len fyzicke ublizovanie ako strcenie hlavy do zachodu, a zatvorenie dietata do skrine.

karmen118
12. máj 2023

@cairka jasne, ja som to ani inak nebrala 🙂

summer23456
12. máj 2023

@karmen118
@kalifka ale prečo je to baby tak? Ja tomu fakt nerozumiem, nie som učiteľka,ale nedalo by mi pokojne spávať,kebyze vidím,že niektoré dieťa trpí,je vyclenovane či mu inak ubližujú a ja sa tvarim,že nič nevidím.

vreckovka2
12. máj 2023

Skola si ma priznat, ze ma na skole sikanu a aktivne s nou pracuje. Prestat tutlat a tutlat. Mat kvalitneho cloveka, ktory sa neboji a riesi prevenciu a aj vzniknutu sikanu. Neboji sa ist aj proti kolegom, vedeniu (ak treba) a vzdy stoji na strane deti. Idealne ma spolupracovat s policiou a kuratelou. Aj ucitel potrebuje podporu. Triedny ucitelia by mali pracovat s kolektivom, ale nie v zmysle, ze kazdy sa musi kamaratit s kazdym. Lebo nemusi. Nerobit rozhodcu, policajta. Viest deti k tomu, ze je v poriadku, ak je niekto "iny". Najst si na toto cas pocas celeho vyucovacieho procesu, nie len na triednickej hodine. Zacat uz v MS u malych deti.

terry658
12. máj 2023

Najlepšia prevencia by bolo neustále vzdelávanie učiteľov o psychológii dieťaťa a ako sa správať v prípade vzniku šikany a ako spozorovať náznaky začínajúcej šikany.
Ja keď som na rodičku riešila šikanu mojej dcéry tak som bola za hysterickú mamu. Riešila som to aj s učiteľkou medzi 4 očami. A v podstate mi povedala, že ona nemôže byť všade a že sú to deti, oni si to vybavia. 🤦‍♀️ Takže na Slovensku aj keď šikana je tak vlastne neni a nie je čo riešiť.