Prevencia šikany na školách

11. máj 2023

Ahojte, začala som písať svoju záverečnú Bc prácu na tému šikany a dosť ma to vtiahlo, tak by ma zaujimali vaše názory 🙂
Samozrejme, odbornú literatúru už prejdenú mám a tiež aj kopec iných zdrojov, no zaujímal by ma pohľad vás, aká je podľa vás vhodná prevencia šikany na školách, ci uz ste rodičia deticiek ktoré skolu navštevujú, alebo z pohľadu pedagóga.
Budem vám veľmi vďačná za vaše postrehy 🙂

summer23456
12. máj 2023

@terry658 hlavne že každá škola má na stránke že neakceptujú akúkoľvek formu šikany. No má dobré irituje,lebo skutočnosť je ina

akvi
12. máj 2023

Robiť prevenciu šikany na súčasných školách, je ako robiť prevenciu alkoholizmu v dedinskej krčme. To prostredie totiž tej šikane priam nahráva. Všetky pokusy o prevenciu sú ako prd v mori. Treba vyriešiť príčinu, nie sa zaoberať dôsledkami.

luxus10
12. máj 2023

prevencia? kamery do skol-pristup k serveru nik zo skoly, aby nemohol manipulovat s datami, alebo to co sa osvedcilo na jednej z cirkevnych skol na 1.stupni,permanentna pritomnost ucitela, habatise, ci inej dospelej osoby v triede -aj pocas prestavok...toto by sa ziadalo aj na 2. st. , a po sikane ani stopy...

terry658
12. máj 2023

@summer23456 je to celé zle. Moja je ešte integrovaná s dyslexiou a pomalším pracovným tempom. Čiže nestíha spraviť na písomkách všetky úlohy akoby dôjsť do konca. Diktaty píše tiež len 5 viet lebo nestihne písať s ostatnými. A keď sa deti pýtajú, prečo ona už nemusí písať ďalej tak učiteľka zahlási, že je spomalená. Tak ja fakt neviem, ako môže takýto pedagóg učiť deti a podporovať nejakú klímu rovnosti v triede.
Našťastie dcérka je šikovná a naozaj na sebe maká. Chce študovať ťažkú školu po základnej tgak sa rozhodla, že sa bude dobre učiť aby sa tam dostala. Čiže známkami sa vyrovná jednotkaróm.

summer23456
12. máj 2023

@terry658 ježiši a potom sa človek čuduje, keď sama učiteľka vlastne dáva dôvod na to,aby sa niekomu deti vysmievali.

kalifka
12. máj 2023

@summer23456 neviem prečo, doteraz tomu nechápem. Veľa krát sme sa na túto tému rozprávali v rodine, kde máme učiteľku. Ona hovorí, že ťažko je to teraz aj druhá strana niečo tvrdí iné, a veľa krát aj deti čo to vidia sú ticho- rodičia ich učia nestarať sa. Mi sme chodili za riaditeľkou, lebo triedna učiteľka to mala na saláme a potom sa mi už zatajovala. Tá to riešila dohovorom takým - no no no a do bola konečná pre mňa. Bola som na polícií a oni to riešili.

summer23456
12. máj 2023

@terry658 a je mi ľúto, koľko detí si tým prechádza/prešlo a väčšinou sú to práve tie tiché,slušne deti,čo trpia. Ako čítam tu na MK, je rlto dosť rozšírený problém, viac ako si myslíme.

luxus10
12. máj 2023

@panonia treba to lepsie nazvat, uprednostnuju za peniaze, nechaju agresora v triede, zavru dvere, a ked vytrieska pol triedy, na staznosti deti ucky reaguju pochvalou agresora---aky je dobry, sikovny, inteligentny, a tot vsjo, toto je prax...kto si zaplati, profituje...

summer23456
12. máj 2023

@kalifka a mali ste aj nejaké dôkazy keď ste šli na políciu? Dúfam,že sa to vyriešilo k vašej spokojnosti. Ináč to je charakter fakt,zatajovať sa. By som sa hanbila aj sama pred sebou za to správanie. Empatia nula bodov

vreckovka2
12. máj 2023

@summer23456 odpoviem ti aj ja. Nie je jednoduche riesit sikanu. Je okolo toho vela casu, konfrontacie s rodicmi, ucitelmi, s vedenim. Mozu mat na to uplne iny pohlad, musi si to vyargumentovat, obhajit. Najst riesenia, co nie je vzdy jednoduche. Agresor pravdepodobne ani jeho rodicia nebudu spolupracovat. Ucitel ma dost okliestene kompetencie. Castokrat musi zamontovat do toho kuratelu, policiu. Nie kazdy to ustoji. Nie kazdy je ochotny tomu venovat kopec casu.nie na kazdrj skole maju skupinu zlozenu z odbornikov, ktori sa navzajom podrzia, poradia si a zomknu sa a riesia aj taketo problemy. Neospravedlnujem tymto ucitelov. Sikana sa ma riesit v zarodku, nemalo by k nej ani dochadzat. Len nas skostnately skolsky system a stale aj mnoho ucitelov nie su ochotni vidiet troska inak a dalej. A tak to aj vyzera potom.

terry658
12. máj 2023

@summer23456 tak my sme to doma začali riešiť rozhovormi. Robia jej zle konkrétne dve deti, ktoré sú z rozvrátených rodín. Snažím sa dcérke vysvetliť, že oni sa tak správajú preto, lebo im bolo ublížené a oni sa snažia teraz ublížiť iným, aby ich to menej bolelo.
Našťastie dcéra ma silné empatické cítenie. Naučila sa, že kedju začnú verbálne napádať tak stačí, keď si ich nebude všímať alebo keď im na oplátku začne hovoriť komplimenty. Vtedy jej dajú pokoj. Tak snáď sa to už nejak upraví. Ako začala toto praktizovať, tak sa to trošičku zlepšilo.
Ja mám pochopenie aj pre tie deti. Keď doma stále počúvajú aké sú hrozné a nič nedokážu. Aký bol omyl ich mať a podobne, tak chápem, že sú zničení a chcú si to svoje bezpečné miesto na zemi vydobyť sami.

summer23456
12. máj 2023

@vreckovka2 áno, je to tak ako píšeš. Ja ale naozaj,keby som bola v škole ako učiteľka,ja si neviem predstavit,že by som nechala nejaké dieťa sa trápiť a takto trpieť. A áno,agresor a jeho rodičia nespolupracujú, to je bohužiaľ vlastná skúsenosť. Hlavne,že robia sedenia a anonymné dotazníky, ktoré absolútne k ničomu nevedú. Ale úloha tým pádom splnená,akože robia čo môžu.

kalifka
12. máj 2023

@summer23456 píšem IP 😉

tatianka111
12. máj 2023

My sme tiez zazili sikanu...teraz nedavno. A mozem iba potvrdit ze skola a triedna ucitelka to pekne pozametala pod kobercek. Tak ako aj v inych pripadoch co sa tu spominaju. Dcera je v 4.r. zš. Bola som zaskocena ked sa mi zacala doma stazovat ,ze ju ohovaraju, siria o nej vymyslene klebety, nikto sa s nou nerozpraval, ukazovali jej fakera, posmievali sa jej, pisali jej ze ju nenavidia, odpinkavali ju slovami " kto ta volal...kto sa ta pytal", rozkazovali jej- zotri tabulu, daj ochutnat desiatu, chod prec, nepozeraj sa na mna....Najviac ma zarazilo ze iniciatorkou vsetkeho bola jej najlepsia kamaratka, ktora vsetkych nahovorila, aby sa s nou nebavili a spolu jej robili tieto veci.
Oznamili sme to triednej a riaditelovi. Najprv mali vela reci ako to vsetko vyriesia metodickymi a vychovnymi postupmi, vysledok- triedna uc. si zavolala dievcata po skole, tam im dala milu prednasku o spravani sa medzi detmi. Po par dnoch bolo jedno rodicovke zdruzenie iba rodicov dievcat, kde ucitelka vo vseobecnosti porozpravala o naznakoch sikany v triede.
Sikana v triede pretrvava stale....ja som zial moju dceru musela naucit sa aj inak spravat a to - kto do teba kamenom, ty do neho este vacsim....inak to nejde na tejto skole.
Musi sa branit sama. Trochu ostali deti zaskocene zmenou jej spravania a menej jej robia tieto veci, ale neprestali. Nasli si vsak aj ine dievca v triede, ktoremu sa zacali posmievat. Bude to pokracovat, lebo to nikto nezastavil.
Kazdopadne novy skolsky rok zaciname na inej skole. Odisli sme, lebo skola podporuje sikanu.

karmen118
12. máj 2023

@summer23456 ono je to problém, že tá šikana je väčšinou psychická, čiže neostávajú po nej ani modriny a iné viditeľné dôkazy., takže je to často tvrdenie proti tvrdeniu, potom svedkovia šikany iní žiaci sú väčšinou zastrašovaní v mojom prípade to bolo ak sa s ňou budete baviť ak niečo poviete tak vás zbijem a budem vás tiež šikanovať - takže svedkovia radšej mlčia, lebo nechcú na mieste šikanovaného - sú to ešte deti takže im nedôjde, že však spojme sa a vyriešme to - na to kapacitu ešte väčšinou na ZŠ nemajú. Tí čo šikanujú sú väčšinou veľmi dobrí manipulátori takže dokážu prekrúti fakty, ovplyvniť svojich rodičov, učiteľov - im nastavujú druhú tvár + iné deti zas zastrašia a to sa potom veľmi ťažko niečo dokazuje. Učitelia to nechcú riešiť, buď im je to jedno, alebo nevedia ako ak nemajú oporu vo vedení školy, v najhoršom prípade sa pridanú na stranu tých čo šikanujú a sami začnú toho žiaka šikanovať. Plus obeť šikany je tiež dlhodobo zastrašovaná a sama si preto o pomoc často nepovie, alebo aj skúsi ale všetko sa s tým zhorší a potom už nenaberie nikdy odvahu to riešiť a snaží sa to pretrpieť nejako.
Aj rodičia robia chybu lebo učia deti múdrejší ustúpi, nebuď ako oni, nenechaj sa vyprovokovať, ignoruj ich , neodpovedaj im ono to prejde prestane ich to baviť - no, ale neprestane, čím sa snaží to dieťa viac byť neviditeľné o to viac agresor útočí o to viac si dovoľuje. Často aj rodičia povedia nech si to šikanované dieťa vyrieši samo, však oni ako deti si to riešili medzi sebou, alebo narobia búrku v škole a málokedy to pomôže - lebo tá ochota zo strany školy je aká je. Rodičia by mali deti učiť tak, aby sa vedeli brániť, aj byť drzé ak treba v kolektíve aby si nenechali skákať po hlave. Potrebné by bolo aby všetci učitelia aj rodičia poznali následky šikany, a nielen tej fyzickej - tej je pomenej, hlavne tej psychickej a dlhodobej, to zanecháva dosť stopu v tom človeku a má čo robiť ako dospelý aby sa s tým vyrovnal, ovplyvňuje to negatívne život obete šikany a toto spoločnosť často nevie, alebo im to je jedno. A potom je tu aj to, že niektoré obete šikany sa zložia psychicky a ticho trpia, dusia to v sebe, ale niektorým proste z toho môže časom prepnúť a potom už je len v správach ako doniesol do školy zbraň a zabíjal - to sú tie extrémne prípady a zase je len zlý ten čo bol šikanovaný a tí čo šikanovali a spôsobili to sú chudiatka obete.

karmen118
12. máj 2023

Odoslalo mi to skorej, a sú aj smutné prípady kedy to šikanované dieťa spácha samovraždu, ani v tomto prípade nepríde k spravodlivosť, lebo tí čo ho k tomu činu dohnali tak väčšinou sa im nič nestane, žiaden trest.

summer23456
12. máj 2023

@karmen118 veru tak, vo veľa prípadoch je ten čo vystrieľal školu len chudák,obeť šikany,komu nik nepomohol. Vždy mi je to ľúto,keď to počujem,lebo zničili mu život a on to už úplne dorazí po svojom. Všetko čo si opísala je pravda. Mňa by zaujímalo koľko % prípadov šikany sa naozaj vyrieši, tak že agresor prestane útočiť alebo musí oň opustiť školu.

summer23456
12. máj 2023

@tatianka111 prosím ťa, ako si ju naučila brániť sa? Je to veľmi ťažké,keďže vlastne obeť je vždy tá najtichsua osoba z triedy. Ako má nabrať odvahu,odvrknut, zakričať alebo inak sa brániť?

summer23456
12. máj 2023

@terry658 takže ona reaguje ignoráciou alebo komplimentami? Toto pomohlo? Tiež hľadám nejaké finty ako také veci odpalkovať.

summer23456
12. máj 2023

Mňa by ešte zaujímalo, tí ktorí zmenili školu,či už vy keď ste boli deti alebo vaše deti odišli zo školy kvôli šikane, pomohlo to? Nenastal rovnaký scenár? Predsa len vhupli do zabehnutého kolektívu, väčšinou sú to tichi žiaci,či sa aj tam nenašiel zas nejaký agresor,lebo tým že sa dieťa nevie brániť,ti silnejší to hneď vycítia a či nenastala zas podobná sikana.

luxus10
12. máj 2023

pred cca 10-15 r. som si vypocula v radiu debatu redaktora s policajtom-kriminalistom, rozpravali o tom ako vyriesili pocetne sikany na jednej z bratislav, zs, kde to islo pravidelne do cervena-zaviedli do celej skoly kamer.system....po jeho zavedeni klesol pocet pripadov cca o 96 %, a co tie zvysne? ked sa pytal chlapcov, ktori sa pobili, ze ci si uvedomuju, ze ich snima kamera, povedali-jaj, my sme zabudli...

simca06022011
12. máj 2023

@luxus10 len vies, to ze sa pobiju chalani.. mne to pride take, ze... normalne viac menej. Proste to k tomu patri, ked sa siroko daleko rozpravame o tomto s rodicmi, chalani sa proste pobiju. to je fakt, patri to k povahe, puberte. Horsie su tie "psycho" sikany, vysmievanie sa, cielene ublizovanie v kolektive a samozrejme, ked su fyzicke utoky doslova planovane, opakovane, nie ked sa dvaja nedohodnu a jednu si struhnu... a aj nicenie veci, branie veci, a toto v BB s tym savom... ako ja sa divim skole, rodicom, tie dievcata su tam zrele na psychologov, ak si rodicia nedaju radi (co si nedaju, rodicia su taki isti ako tie deti, vyrastala som tam, nic v zlom velka vacsina su to fetaci, zavislaci byvali - teraz s rodinami), tak reedukacne centra, pre mna za mna aj verejnoprospesne prace by sa mohli vymysliet. Bude sidlisko zametat partia spratkov par tyzdnov po skole miesto kruzkov a spamataju sa :D Pokym nezacnu exemplarne to trestat, tak nic nepomoze. UZ aj na strednych skolach, znama vravela ze to nikdy nebolo doteraz, maju problemy... lebo si uvedomuju hlavne vraj dievcata, ze im nic nemozu. ZS odfajcili na wckach, ved nemozu ich vyhodit, kedze povinna skolska dochadzka, rovnako su drze, papulnate, sikanuju... a toto si donesu na SS a tam je to riadna divocina. S dnesnymi informaciami, rozumom ake deti maju (aj ked rodicia sa tvaria ze nemaju), nemoct potrestat "dieta" a vyhovarat sa ze "nevedelo", je fakt psycho. ak nevie, tak niekde je chyba, mozno v tom, ze su sproste tie deti.. ale doslova. Chybaju im vedomosti o tom co to je, co to sposobuje. A teda zase im treba dat asi nie menej uciva,a le VIAC, mozno nebudu mat cas na somariny, ked sa budu viac ucit.

@summer23456 u nas sa stalo to, ze prave ten novy je jeden z najvacsich sikanatorov :DD Ale ono kazdy kolektiv si tym musi prejst, ukaze sa ake su tam deti, dnes je vela uvedomelych deti a ked sa tie pozbieraju, tak takehoto cloveka proste daju dole a "obet" si sami zastanu. len sa nemozu bat, a musi s nimi ako s celou triedou sa jednat a nie po jednom si kazdeho volat, sukromne, tajne. Su triedy, napr. ktori boli anjelikovaia a zrazu im zacne prepinat :DDD moja dcera je presne v opacnej, ze to bola tazko zvladnutelna trieda a otocilo sa to uplne. A teraz v rocniku okolite triedy su problemove a tato sa "ukludnila". urcite aj ucitelka a aj zasah rodicov vela urobil. Naozaj vela.

luxus10
12. máj 2023

@simca06022011 ak si niekto nepraje byt bity a napriek tomu sa o to stale niekto pokusa , v poriadku to nie je, a takyto argument neobstoji...ani aj jeden agresor, prip stale ta ista skupina chlapcov ustavicne terorizuje ine deti, aj napriek upozorneniam a akoze rieseniam...

luxus10
12. máj 2023

@simca06022011 a viac uciva sposobi akurat este vacsi tlak na tych, ktori ho uz teraz nezvladaju...

nemozno tvrdit co je lepsie facka, bitka alebo psych. teror, neziaduci je kazdy prejav...

z mojej skus. vyplyva, ze biju a sikanuju deti, ktore su doma same bite...

matabb73
12. máj 2023

Žiadna prevencia nie je. Často šikanujú samotní učitelia. Ja by som mohla napísať román o nevhodnom správaní niektorých učiteľov. Šikana zo stany detí sa bagatelizuje a nerieši. Väčšinou odíde šikanované dieťa a nie agresor.

tatianka111
12. máj 2023

@summer23456 je to tazke veru...ona vysloveny dobracisko, ani len si zla, alebo nechaj ma nevie povedat...nie este nieco horsie. Ona nie je utiahnuty typ dietata, je velmi kamaratska a ma rada deti, vyborne sa uci, aj chodi do sportoveho klubu- aj ucitelka potvrdila.
Ona nevie reagovat na zle spravanie, lebo doma ani vo svojom co ma kamaratov takemuto spravaniu nemusi odolavat. Najjednoduchsie co som jej poradila je, nech pocuva, co jej hovoria a ak sa jej to nepaci, nech povie na to to iste....napr: chod prec- ty chod prec...
Co si sem prisla- a ty co si sem prisla...ale aj som jej povedala, ze musi vediet jednoduche nie povedat napr: zotri tabulu!- nie! Nezotrem!, Daj z desiasty!- nie! Je moja!...
Atd....aj plac bol veru...ze to nevie a co ked ju povedia ucitelke, a co ked ju zbiju...len som ju utvrdzovala v tom, ze ked ukaze, ze je silna a vie sa prejavit a povie nie, pochopia aspon trochu, ze tadialto cesta nevedie.
A casto jej to pripominam, znova jej ukazujem konkretne sposoby a vety, ktore moze pouzivat. Myslim, ze to trochu pomaha....ale aj hlavne do buducnosti bude vediet ako sa branit.

simca06022011
12. máj 2023

@luxus10 ano, je to ine ked je niekto takto terorizovany... len teraz uz sa fakt riesi aj to, ked sa kamaratky pohadaju, alebo chalani po sebe hodia spongiu, pripadne sa pobiju na chodbe (dokonca kamarati inak). Cize vsetko treba primerane riesit, nieco je ok, nieco nie... a u nas napr ten co sa bije, nie je doma bity, je to rozmaznane dieta, obskakovane, vysoko inteligentne, perfektny ziak. Nemusi nic v podsate. takeze robi zle, vyrusuje, drzi je a ano s chalanmi sa bije.. :D Neda sa skatulkovat. Aj ked k nasiliu budu mat blizsie deti z takych nasilnych rodin, alebo pod vplyvom telky, internetu...

a preco to tie deti nezvladaju? tomu sa treba venovat. pretoze ja vidim co sa dcera uci a je to NIC. NIC. DOslova figa, oproti tomu, co som vedela v 6r ja, kolko sme sa fakt museli ucit, maju leharo. Vsetko na tacicke. A potom maju cas na somariny. A viac uciva sa da davat aj cielene, tym ktori sa nevpracu do koze, vyrusuju, robia co nemaju v skole, lebo viditelne maju vela energie. A vyhovorky, nech si nechaju pre niekoho... napr pre rodicov, ti im to spapaju aj s navijakom.

@matabb73 ano a ucitelia su ina kapitola.. co si u nas niektore dovolia, ja len kukam ako puk. Aj deti, ktore maju snahu a robili by nieco, sa vykaslu na cele predmety... lebo ucitelka... miesto ucenia maju vylevy 20 minutove o spravani a somarinach, nikoho to tam ale nezaujima. deti im sami povedali, ze su v skole na to aby sa ucili a nie somariny pocuvali a aby na nich psychiatrov volali :DDD tiez by som mohla zazitkov napisat kopu...

simca06022011
12. máj 2023

@tatianka111 k tomuto u nas v skole maju aj veeeelky plagat, presne ako pises: NIE. NECHAJ MA. ale napr. na vyryvanie aj DOBRE a odist. To sa pouziva, aj ja som si uz na jedenho vyryvaca vyskusala dobre a ono to funguje ako facka :DDD skoro som odpadla... A aj tie pozitivne tam mali priklady, ze ty si hlupy! = to je super, ze ty si taky mudry a podobne veci. A ono na to naozaj tie deti nevedia ako reagovat, nejaky cas urcite.

summer23456
12. máj 2023

@tatianka111 ďakujem za tipy, odpovedať to isté je dobrá stratégia. Moja je tichá, nemá súrodenca,čiže nevie si vydobijat svoje, tiež jej Radim čo má povedať,už dopredu jej dám tipy a ona tiež,že čo jed to povedia uvitelke,čo keď ju zbijú alebo presne také podobne scenáre, že sa bojí. Ale ani sa nečudujem,tiež niekedy len ostanem zarazené stát,keď mi aj dospelý povie niečo drzé,že je človek v šoku,nie ešte také dieťa,ktoré sa nevie brániť.

caroline_
12. máj 2023

@summer23456 ja som kvôli sikane menila zakladnu, a ked som prešla na druhú, to si pamatam ako najlepsie a najkrajšie obdobie v zivote, uplne som zapadla, mala som strašne vela kamaratov aj kamaratiek, chodili sme von aj mimo skoly, vtedy som si nasla aj súčasného manzela, fakt som bola obľúbená a neraz sa pri stihnem ze rada by som vrátila to obdobie spat.