Prváčik a zlá známka. Poradíte?

iva330
13. okt 2013

pozdravujem všetky mamičky,kedže sa mi táto stránka páčila,rozhodla som sa zaregistrovať, a chcela by som poznať váš názor ,mam prváčika ,ktorý mi doniesol v piatok 3 z diktátu, vedia už a,e,i,o,u, doma každý den píšeme 2x diktát bez chyby, ved tlačené písmenka poznal už v škôlke, počítať vie asi tak do 30, a tá trojka ma v piatok šokla,pani učiteľka hovorila,že pomaly písal a asi nestihol lebo nemal dopisané dve písmenka,potom zabudol dať bodku na i,dlžeň na e a opačne napísal velké E, pritom doma sa poctivo každý deň učíme,máme založený zošit na diktáty a vždy napíše fakt bez jedinej chyby,samozrejme ,že si v piatok poplakal kvôli tomu,ale ja som ho utešovala,že to nevadí,že to nie je zlá známka a stane sa každému, zajtra píšu opäť diktát a ja poviem pravdu už teraz mam obavy ako to zvládne,neviem,či ma taký strach v tej škole,doteraz mal jednotky a ak zas v škole zle napíše a dostane zlu známku,obávam sa,že ho tá škola úplne prestane baviť...

vinifred
13. okt 2013

..môj doniesol 4,ale len z cvičného diktátu..na prváčika majú toho podľa mňa strašne veľa..ale oznámil mi to tak,ako keby bola 1...učiteľka mi vravela,že si ešte neuvedomuje,čo škola vôbec je..svet gombička.. 😀 ..nad úlohami si aj poplačeme,v pondelok nešťastný,že už nie je víkend,v utorok,kedy bude víkend,streda je už lepšie,lebo víkend sa blíži,štvrtok už zase o krok bližšie,piatok šťastný,že už je víkend a v nedeľu smutný,že víkend rýchlo prešiel..a tak.. 🙂

demartka
13. okt 2013

Maminky,ani neviete,ako ťažko sa taká známka píše:(ale....ak škola schválila,že žiakov treba hodnotiť známkou,tak známkou a nie pečiatky, učiteľka musí hodnotiť a logicky vyplýva,že nie všetky deti môžu mať jednotky.Jednak je to nereálne a aj nespravodlivé.Môžem povedať,že robím všetko preto,aby som deťom vysvetlila to,čo majú pochopiť a často to chce len zvyk a trpezlivosť-takže odporúčam trpezlivo pokračovať v nácviku.My sme prebrali A,E,I,O,U,H,P,S-len veľké tlačené-majú ich vedieť vyhľadať,napísať,povedať slovo,ktoré sa nimi začína,končí...z písania sme doteraz mali tzv.prípravné obdobie-čiary,oblúky a pod,minulý týždeň sme prebrali A-veľké aj malé,tlačené aj písané-majú ich tak nazvať,vyhľadať,prečítať a napísať.V škole robíme množstvo činností,aby si dieťa zapojilo všetky zmysly,aby si to čím lepšie zafixovalo a môžem povedať,že v piatok malo problém jedno dieťa-mýlilo sa,jedno nevidelo písmenká-zrejme nepozornosť.V matematike porovnávame počet do 6-len bodky alebo predmety-všetci bez chyby🙂Prvá trieda je dôležitá,dieťa si vytvára návyky.ako ,kedy sa bude učiť,koľko to bude trvať.Z mojej skúsenosti môžem povedať,že benevolencia zo strany učiteľa vedie k nesamostatnosti detí-môj syn je teraz piatak a v šoku sú všetci-deti,učitelia,rodičia-deti nevedia základné veci-čo robila učiteľka?,pomaly píšu-čo robila učiteľka?,nevedia sa učiť-čo robila učiteľka?Sú nesústredení,nesamostatní,....a pod.Takže je namieste vyžadovať od detí všetko to,čo majú zvládnuť,pretože ak to nezvládnu,neskôr sa to ukáže,ale spôsobí to viac problémov ako teraz,keď sa v podstate len hráme...Aspoň moji sa pýtajú-kedy sa už budeme učiť,stále sa hráme,rozprávame,kreslíme🙂A ja sa usmejem a som rada,ako im to ide...
A ešte-diktáty v prvej triede nie sú predpísané,len si neviem predstaviť,ako by si učiteľka overila,že deti vedia písať a ako by sa naučili,že diktáty sa píšu.A tzv,písomky-napr. porovnávanie sa vždy počíta na precentá a podľa toho sa počíta úspešnosť.A nikdy nedám deťom písať niečo,čo nemajú dostatočne precvičené,vysvetlené,zopakované-aj ja chcem,aby boli úspešné...

evabb35
13. okt 2013

To je v pohode. Naša pani učiteľka zapisovala 1,2,3 a keď žiačik napísal diktát či písomku horšie - teda na 4 či 5, tak známku nezapísala, len rodič našiel diktát či písomku v aktovke a vedel, ktoré učivo žiačik neovláda a rodič vedel, čo má sa so žiačikom učiť. S týmito detičkami treba veľa opakovať, zabudnú aj do týždňa učivo, písmenká čo sa naučili do týždňa pozabúdali...takže len opakovať, opakovať, opakovať aj jednoduché učivo. Žiačikovi je dobré vysvetliť, aby nebol smutný, že sa to naučíte, zopakujete a bude jednotka.

evamataseje
13. okt 2013

ahojte mile rodicky ziakov 1-4 ,ja mam štvrtaka ,diktaty pisu od prveho rocnika,teraz to maju v skole poriadne narocne,za jeden den mi donesie aj tri znamky,taktiez sa poctivo doma pripravuje,chodi na sukromne hodiny zo sj a anj,musim povedat ze mu to nenormalne pomaha,chlapec je vyrovnany,sebavedomy,je vzdy do skoly pripraveny,nemusi sa bat ze by dostal horsiu znamku ako 2,pretoze aj ked napriklad pisu pisomku a dostal minule ze 2,tak on si to prekontroloval,a isiel za ucitelkou ,ze mu tam nieco nezaratala atym padom mal 1,A TO JE TO ,ZE SI BOL ISTY ZE MA PRAVDU A ISIEL JEJ TO POVEDAT,CIZE CHCEM ZYM POVEDAT ZE KED SA TI NEPACIA UCITELSske metody,skus sa informovat u ucitelky ako sa sprava tvoj maly na vyucovani,ci ho niekto nerusi,pripadne ci on sam nieje roztrzity,.

lubmar
14. okt 2013

No teda to cumim ako puk 😕 , ved vy do Vianoc uz budete mat prebrate pomaly vsetky pismena 😀 😀 😀
My sme tiez teraz v 1. rocniku, a akurat skoncili s pisanym A, a idu na druhe pismenko S. Ved sa nie je kam ponahlat, co budu potom robit po zvysok roka??? A inak tiez sa tej trojke divim, nepoviem, keby sa dieta nesnazilo, alebo odmietalo pisat (u nas su aj take deti), tak nech mu tu trojku teda da, ale ked vidi ucitelka, ze sa dieta snazilo, tak presne ako tu baby pisali, nedam jednotku ale len podpis a hotovo...Ved pre dieta je to velka motivacia, ked ine deti dostali jednotku, a on nie, nabuduce sa lepsie posnazi, aby tiez dostal.. 😉

cobhan
4. nov 2013

mne to tiez pride trosku prehnane, davat 3 z diktatu po 6tich tyzdnoch skoly aj s cestou. A nejake pisanie na rychlost v prvom polroku urcite nie, deti si zvykaju na pisanie ceruzkou, potom perom, niektorim sa pero zle drzi alebo sa s nim horsie pise a potom im to trva. Skor by som namiesto rychlosti detom diktat zopakovala aj 2x, aby si vsetko poriadne skontrolovali, priadne stihli dopisat, co im chyba. Deti by sa mali naucit robit veci najprv poriadne a az potom rychlo, v opacnom poradi to nefunguje. Aj ked to niektori nebudu chciet pocut, tak v prvom rocniku by sa malo preberat ucivo tak, aby stihal aj ten posledny a najpomalsi ziak. Dobrym ziakom sa da vzdy uloh pridat, ale pomalsich moze vrazedne tempo odradit od skoly nadobro.

zunastruna
7. nov 2013

zda sa mi to dost prisne. mam prvacku, ktora tiez uz pise v skole diktaty, ovladaju samohlasky velke, male, pisane, tlacene, ale hodnotenie je peciatkovou formou- vcielky +slovne: velmi dobre, dobre, uspokojivo, neuspokojivo.
Nastastie sme so zlym hodnotenim este neboli konfrontovani, maximalne tak peciatka "dobre", ked si neda zalezat na pismenkach na domacu ulohu. Ale aj tak tam dostane vcelicku. Doteraz pisali ceruzkou, od vcera uz moze aj perom. Pani ucitelka odporucila niekorym detickam este zostat pri ceruzke, ti sa pripoja s perom neskor. Myslim, ze pristup pani ucitelky je skvely a zatial sme velmi spokojni. Uvidime, ako to pojde nasej prvacke dalej.

sirell
17. nov 2013

Znamkovat prvakov po par tyzdnoch v skole znamkou horsou ako 2 sa mi zda velmi demotivujuce pre dieta aj rodicov. Mam dceru prvacku, p. ucitelka zacala davat znamky hned druhy skolsky tyzden. Samozrejme davala len 1. Pre moju dceru to bola obrovska motivacia aby aj ona dostala 1 a tak sa velmi snazila aby ju dostala. Prvu jednotku dostala asi po troch tyzdnoch a potom sa to rozbehlo. Kazda 1 je pre nu motivaciou, aby dostala dalsiu. Viem ze keby dostala zlu znamku bola by velmi nestastna a neviem ci by ju to v jej skolskych zaciatkoch motivovalo. Pri jej povahe skor naopak. Takze nesuhlasim, ze ked dieta nedostane ziadnu znamku tak ho to nemotivuje. Pisu uz aj pisomky, p. ucitelka ohodnotila kazdu pisomku, ale do ziackej zapisala len tym co mali 1max 2. Pisomky poslala domov rodicom a dala sancu aj "slabsim" ziakom, aby sa zlepsili. Minuly tyzden sme mali rodicovske a p. ucitelka nam oznamila, ze uz bude musiet zapisovat aj horsie znamky, detom to uz oznamila davnejsie aby sa na to "pripravili". Pristup nasej p. ucitelky k hodnoteniu prvakov sa mi velmi paci, ze hodnotila najprv len dobrymi znamkami "lepsich ziakov" a ked si deti zvykli na skolsky rezim tak zacne znamkovat vsetky deti podla vedomosti.

brisilda
17. nov 2013

moj syn ma miernu dyslexiu a preskakali sme si toho v prvom rocniku dost 😒 ...... je to na dlho ale u nas zabralo to, ze mu ucitelka diktat neznamkovala do ziackej 😉 Zosit s diktatom pekne krasne nosievali domov a kto mal chybu musel si to doma opravit 🙂 /rodic tym padom vedel co treba s dietatom trenovat / 🙂 teraz navstevujeme 4 triedu a stale si mylime m-n, k-h , i-y , t-d no uz som si zvykla ....mozem s nim 5-10 krat napisat ten isty diktat a stale tam najdem chybu 😠 proste s pisanim mame problem no to ma zrejme po mne 😅 tiez mi pisanie diktatov nikdy neslo 😝 .....a co nam psychologicka povedala na 3 ? "aj trojka je znamka a je hodnotena ako "dobry" 😀 ...deti treba chvalit - podporovat a venovat sa im 🙂

bibianka
13. dec 2013

Vzdelanie je pre človeka obrovská devíza a to najmä vtedy, ak sa k nemu dopracoval so záujmom, nie preto, že musel alebo s niekým súťažil, vtedy, ak vzdelanie chápe ako celoživotnú cestu, nie len cieľ alebo prostriedok k niečomu inému. V tomto zmysle je v mojom ponímaní prvý ročník na to, aby dieťa na túto cestu uviedol, nie mu ju hneď na začiatku sprotivil. Známkovaním trojkami, štvorkami etc. po pár týždňoch v škole sa môže len ťažko dosiahnuť to, aby sa dieťa vzdelávať chcelo - naopak, potlačí sa jeho prirodzená potreba a snaha poznávať nové veci, ktorá ho sprevádzala od narodenia. A ak pri tom asistuje vyhoretá učiteľka s nízkym platom, "skaza je dokonaná". Pozrime sa okolo seba a vidíme to všetci.

ema263
13. dec 2013

Som ucitelkou, mam prvacikov. Znamkujem uz asi mesiac a zapisujem vsetky znamky, aj dobre, aj zle. Deti vediem k tomu, ze kazda znamka je dolezita, KAZDA! Maju uz zapisanu asi stranu a pol v ziackej knihe a zatial bez jedinej slzicky. Znamkujem diktaty, prepisovacky, citanie, proste vsetko, co sa da. Staznosti som doteraz nemala ziadne, deti su v pohode, skor to vidim ako problem poniektorych rodicov... 🙂 Fungujem takto uz dlho, vyplaca sa mi to. Mojou odmenou su deti vedome si toho, ze nie su iba 1, ale aj 2,3,4,5 a ak aj dostanu zlu znamku, ideme dalej s cielom nabuduce uz dostat lepsiu. 🙂 Cize rodicia, vedte ich k tomu aj vy!

jelenciatko
13. dec 2013

Ahojte mamicky,ja mam doma prvacku a poviem Vam,nieje to med lizat,oni za jeden tyzden preberu aj 2 pismenky,no posudte sami, uz vedia, A,E,I,O U, M,N,P,S,L,aj ja mam z toho gulas,chuda este sa nevie spamatat z jedneho pismenka a uz hop na druhe,je to brutalne tempo,nemame ani chvilku volneho casu,len ucit a ucit,ked nepiseme diktat,tak ratame priklady,alebo citame,do skoly sa strasne tesila,ale teraz,kolkokrat mi povie,ze uz tam nechce ist,ze je toho vela,som z toho uz na nervy,ja som zvolila motivaciu formou odmenovania,za kazdu jednotku dostane 1euricko,snazi sa a velmi,no niekedy mi povie,ze radsej ani to euricko nechce,...

livka299
15. dec 2013

Ahojte, aj ja mám prváčika. No ako píšete, to tempo je podľa mňa príliš náročné. Píšu už polovicu abecedy a to k tomu miešajú tlačené s písaným 😖 tie detičky, ktoré chodili do škôlky to majú trošku jednoduchšie. Ale nám robí problém angličtina. Tak my sme mali cudzí jazyk od 5.triedy!!!!!
Čo sa týka známkovania, tak známkujú všetko okrem písania, výtvarnej, telesnej a etickej. Už má 2 a pol strany samé jednotky a jednu dvojku. A samozrejme ako inak aj poznámku 🙂 Ako píšu iné baby, je to podľa mňa viacmenej motivačné. / si myslím 😀/
Ešte k tomu diktátu. Jeden deň môj drahý syn prišiel domov zo školy a v pracovnom zošite z matematiky mal skoro všetky písmená napísané opačne - zrkadlovo 😕

klingusko
11. jan 2014

Ahojte ,mám doma prváčku a už sme prebrali 16písmen ,,zdá sa mi to dosť vela a tiež som názoru že prváčikov by sa malo hodnotiť slovne ,ked chodil syn pred 8 rokmi do prvej triedy tak sa mi ten postup učiva zdal pomalejší ani ho neznámkovali,ved už po mesiaci školy začali písať diktáty na známky ,snažíme sa písať doma každý deň diktát a doma to napíše dobre a v škole sa asi tak nesústredí takže nie raz sme dostali trojku ,už som sa s tým vyrovnala že sa nemôžem na nu hnevať ,lebo potom to zle znáša a je z toho smutná ,neviem prečo sa tak rýchlo postupuje v prvom ročníku ked ten druhý je taký opakovací radšej by mal byť ten postup taký aby si to dieťa zapamätalo jedno písmenko a nie už ísť na druhé 🙂

janulik2008
11. jan 2014

ja si pamätám že asi do druhej triedy som neznášala diktáty pretože som ich nevedela písať. no ja som ich nevedela písať ani doma ... až po dobrom tréningu doma som sa to naučila tak, že som písala diktáty na 1tky. a to sa nechcem chváliť. A naša učiteľka kt. sme mali v prvom a druhom ročníku bola mimoriadne milá 🙂 mala som zasa spolužiakov ktorí boli šikovní jednotky mali zo sjl ale diktáty im vôbec nešli z nich stále mali aj horšie známky ako 3ky. tiež som dostávali najprv včieličky atď až ptm známky no trz je to už iné.