Prvák nemá kamarátov

13. mar 2023

Ahojte, syn chodi do prvej triedy a nejako sa nevie zaclenit. Ja ho vnimam ako citliveho, nekonfliktneho dobraka, ktory je tercom nejakych alfa samcov v triede. Chvilu to vyzeralo, ze niekto sa nasiel, kto je ochotny sa s nim priatelit. Dnes som sa ho pytala, ze ci sa na neho tesi, povedal, ze ten chalan mu po tyzdni povedal, ze to len predstieral a ze sa s nim nikto nechce bavit. Zaleskli sa mu oci, znasa to statocne, mozno lepsie ako ja. Chcela som sa opytat, ci su tu nejake mamy, ktore mali podobny problem a ci si ich synovia casom nasli nejakeho kamarata, alebo sa to s nim bude tahat celu zakladnu skolu. Skacu do neho aj mensie deti ma ihrisku a ja nechapem preco. Vsetky decka mi pridu drze a krute a syn je citlivy, v skole ked sa nieco udeje, vraj je pri tom a nie ke bez viny, ale nakoniec mi povie, ze si na meho spoluziak sadol a robili mu zle. No dostal krik aj om, ze co vystrajaju. Ja neviem ci je v skole iny ako doma a robi problemy aj on, alebo mi vravi pravdu.

mira0611
14. mar 2023

Autorka, poviem ti uprimne je mi tvojho syna strasne luto. Ja by som ho prepisala do inej triedy alebo skoly.
Predstav si, ze pracujes na mieste, kde sa s tebou nikto nekamarati. Ako by si sa citila? Rada by si tam pracovala? Ako by to ovplyvnilo tvoje sebavedomie a vykon?
Je mi to fakt luto, ale ja by som ho vybrala a dala do inej skoly.
Pozri do nasej skoly, chodi vela deti z bohatej rodiny, je to vidiet aj na tych detoch. 70% je takych, ze maju vsetko len, aby sa rodic nemusel starat, ale moj syn je rebel, on si svoje miesto vybojoval, on je taky rebel, ale aj takto si hladal miesto v triede.
Druha skola je taka, ze su tam menej zamozne rodiny a mne sa zda, ze tam tie deti su normalnejsie.
Ta druha skola, je vraj menej narocna na ucenie, ale moj pohlad je taky, ze deti tam nemaju enormne vela na biflenie a ucia sa to, co potrebuju.
Ak mas moznost zapis ho do inej skoly.

bluka2
14. mar 2023

Capoeira alebo brazílske jiujitsu

beronsche
14. mar 2023

@mira0611 ano, suhlasim. ak by sa situacia ani casom nezlepsovala, myslim, ze by som urobila to iste.. Nie unahlene samozrejme, ale tiez by som zvazovala prestup.

Ono, casto sa objavuje nazor, ze svet nie je ruzove dokonale miesto a ze to ma to dieta vydrzat.. Na druhej strane, ak by tu napisal dospely, ze pracuje v nepriatelskom kolektive, kde sa s nim nik nebavi a kde sa neciti dobre, vacsina by mu radila zmenit pracu..
Celkom zaujimavy paradox..

bluka2
14. mar 2023

@beronsche áno, oba pohľady majú svoju logiku. Ale môže sa stať aj, že zmenis a bude to mať rovnaké. Preto je efektívnejšie zmeniť niečo na tom dieťati a posilniť ho

terry658
14. mar 2023

@zemiakovysalat nie menej. Ale v triede máme len dve deti z rozvedenej rodiny a obe sa podieľali na šikane. Vlastne sú vždy vyvolávateľom šikany v triede. Keď sa spýtam učiteľky čo sa deje, tak ona zahlási, veď viete doma to nemajú ľahké.
Myslím, že veľa rodičov v dnešnej dobe skôr mysli na seba a na vzájomnú nevraživosť než nato, čo je dobré pre ich spoločné dieťa. A nie je to iba výmysel. Prosto to dieťa potrebuje pozornosť a je mu jedno či pozitívnu alebo negatívnu.

beronsche
14. mar 2023

@bluka2 ano, to je pravda, preto pisem, ze nie unahlene.. najprv by som patrala, kde je problem, skusila ziskat pohlad ucitelky, druzinarky, poprosila ich o podporu (toto sa mne osobne osvedcilo).. a tiez by som skusala posilnit v dietati sebadoveru, rozsirit prilezitosti na ziskavanie kamaratov cez nejake kruzky..

katuskamala1
14. mar 2023

Ahoj .
Nie sme na tom sice az ako vy,ale len ma tak napadli 2 veci. Prva ze skusila by som pokecat s ucitelkou,nech povie,ze ku komu ma blizko,s kym sa bavi a tak.. lebo i mne syn sa tazko zaclemoval do druziny a to poznal deti a vzdy hovoril ze je sam a nim sa s nim nehra a potom mi ucitelka vravela,ze byva i sam ale nie cely cas a to preto,ze on sam odmieta sa prisposobit skupine. ..
No a druha vec. Chalani frcia na pokemonkach. On prv nie ale teraz ano lebo prisiel na to,ze moze o nich kecat a proste s kamosmi to riesit.. Tak skus zistit co v triede frci a mozno by sa pridal i on napr ja som kupila mu tie pokemonky..
A este ze dolezite je,aby on bol stastny. A mozno je introvert,ze nepotrebuje kamosov i v skole. Bolo by fajn nadviazat opat vztah so spoluziakmi zo skolky. Drzim palce.

valerya
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
milanpetras
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
terry658
14. mar 2023

@milanpetras tak ja našťastie nemám deti introvertné. Práveže kdekoľvek ideme tak si nájdu niekoho s kým sa bavia. So surodencami máme dokopy 10 detí, ktoré sa stretávajú a sú super kamaráti. No táto moja dcéra má nadpriemerne vyvinuté sociálne cítenie. V rámci toho aj vnímanie dobra a zla.

mamusa123456789
15. mar 2023

@pallacinka29 neviem, co je smiešne na tom výraze... Aj moja dcéra má takého v triede a doniesla mi už domov od neho niekoľko modriny, bohužiaľ, sa do nej zaľúbil a robí jej zle... By si sa čudovala, co už v dnešnej dobe dokážu prvaci

kassandra25
15. mar 2023

No zalezi od toho, co ten alfa samec ' ' robí. Ci je v tej skupine priatelský , alebo vymyslí zle robit niekomu a robí sa zle. Ucitelku a personál je dobre o tom upovedomit, ale hlavne pracovat so synom ako matka, je tu na mieste. Pretoze ako je mozné, ze druhym detom sa zle do takej miery nerobí, iba jemu..... nieco nie je v poriadku, a to bud sebavedomie, neriesila si prilis vela vzdy zanho? Alebo vychova.... a kde je povedané, ze prvak a v dnesnej dobe, musí uz mat nejaku svoju partiu a skupiny na hranie atd. Ved ja toto ani len netusim o mojom synovi, nestaram sa, riadi si sám. Podla mna ty prilis vela riesis a staras sa mu. Na vsetko sa ho vypytujes a davas mu vysluchy. Ja vysluchy mojmu prvakovi v zivote nerobim. Ked nieco zacne, tak zacne. Ak by mrncal, co ani neni, tak ho stopnem. Ved kazdy v zivote sa nauci sam, co ty budes za jeho zadkom v 20tke a radit mu, co ma komu odpovedat? Neznasam vysluchy zien od deti o jedle, zo skolskej jedálne, ako také babky riesitelky na penzii. Ved si nechaj vlastneho syna prejavit jeho Ja, a uz neries. V kazdej triede su a budu aj tichsi, menej vyrazní jedinci, ide o to, aby tie deti drzali medzi sebou v laske a mali sa radi a uznavali sa take, ake su, nie aby mamka akehokolvek slabsieho jedinca bud to aj jemu alebo este aj pred spoluziakmi zasahovala do hocicoho. Aj tu ucitelku, by mal upozornit sam ziak na pripadne nedorozumenia v triede, a nie 'pani mamicka', z tvojho syna bude potom 'mamickár', ktory nebude vediet sam od seba za seba riesit a vysekat sa v zivote sám. Skodis mu.

marianeta
15. mar 2023

@kassandra25 nejdem tvrdiť ,že všetko za deti riešim, ale nechcela by som byť v jeho živote tým človekom, ktorému sa nechce alebo boji zdôveriť s hocičím, alebo mal pocit že sa nezaujimam o jeho pocity. Pre mňa je úplne normálna vec opýtať sa ako bolo v škole, čo mal na obed a či mu chutilo, nepovažujem to za výsluch.

k_e_y
15. mar 2023

My sme si s niecim takym presli este pocas skolky a šlo to s nim až do školy. Proste on je taky intrvert, ktory zbožňuje stavanie z lega a kreslenie, plakal cely september ze do školy nechce, nam pomohlo mu zvyšovat sebavedomie pochvalami a teda aj od učitelky si ich dost vysluzil a potom to ze v druzine má starsiu sestru ktora ho uviedla do kolektivu starších chlapcov a ked ty pochválili jeho kresbu nějakého zloducha tak zrazu sa s nim začali rozpravat aj jeho spoluziaci, teraz má zial zákaz od triednej kreslit příšery a strašidla lebo sa jeho kresieb boja dievcata :D ale to je druhořadé, lebo už tam chodí rad 🙂 a vidiet ho šťastného je pre Mna dolezite, podla mna na taketo veci velký vplyv triedna Ucitelka a samozrejme aj vychovavatelka v skolskom klube ak tam chodí a aj starsie deti v škole vedia pomoct ;) držíme palce

konulka20
15. mar 2023

Moje deti su tiez a boli velmi citlive , zvlast najstarsi bol introvert velky. V skolke sa dalo, nebol v kute, ale prichodom do ZS ostal outsider az do konca ZS😞 velmi ma to trapilo, chcela som , aby mal aspon jedneho kamarata, aj chvilku mal, ale potom dal prednost papulnatym, drzym, vycinajucim spoluziakom a syn ostal sam .Je skromny, nekonfliktny, dobrak .. no zial zijeme v dobe , kde decka maju vsetko, mobily od vymyslu sveta, playka a kde co, toto moje deti nemali , mobil dostali az v 5 rocniku ked skoncila druzina. Vzdy boli mnou deti vedene, aby boli slusne, vedeli pomoct .. no to sa dnes “nenosi”, a potom sa moze stat , co vam ,ci nam😞dnes je najstarsi na SŠ -tam je spokojnejsi aj uz nie je taky utiahnuty , mladsi syn - je na ZS , tiez to nie je ziadna slava s poctom kamaratov / uviazlo to zas , ze “nebol v obraze” spoluziakovych internetovych svetov , bojov a pod./ ale ma aspon jedneho kamosa, ktory je troska zdravotne znevyhodneny a ten je skromny aj priatelsky. Nebojte sa, este sa to vykrystalizuje , urcite najde syn spriaznenu dusu ,este je len prvacik✊🏻✊🏻Raz mi jedna znama povedala, ze uz by vychovavavala deti inak - podla hesla - “opluj, kopni “/😄🙈to na odlahcenie/ ale zial je to tak, taki maju zivot lahky a svet im klaci pri nohach☹️...

beronsche
15. mar 2023

@kassandra25 ty si uvedomujes, ze pises o 7r dietati, ktore sa mnohe veci este musi naucit? No tak ake " budes za zadkom este v 20-tke"? To je uplne odvevi porovnanie.. hadam dospely clovek ma inu mentalnu kapacitu ako male dieta..

O dieta sa mas zaujimat, podporovat ho v tom, aby ti o skole (aj o inych veciach) rozpravalo. Stopnut dieta "ktore mrnci" je obrovska chyba.. ono sa velmi skoro nauci, ze ta nema "otravovat" so svojimi boliestkami, ze teba to nezaujima, ze si ma poradit same , kedze ty razis teoriu, ze "kazdy sa v zivote uci sam". A potom, ked nahodou pride naozajstny problem, neobrati sa na teba, nezdoveri sa, zostane na to sam, alebo sa obrati na kamaratov.
Cize nie vysluchy, kde su odpovede ano-nie-neviem, ale klast vhodne otazky, prejavovat zaujem (aj o dovod mrncania) a tym ucit deti zdoverovat sa, je sucastou spravnej vychovy..
A ze ty ani len netusis, ci ma tvoj syn kamaratov je naozaj velmi smutne..

Plus predstava, ze bezne 6-7r deti upozornuju ucitelky na nedorozumenia v triede je smutno zabavna.. takto to bezne nefunguje.. vacsina deti si s tym bez pomoci ani neporadi. Nemaju na to v tomto veku dost zrucnosti, ani skusenosti. Je to prirodzene.

lacibo
15. mar 2023

Urcite to ries s triednou..aj sa pytaj, ako ho vidi ona v skole, aky je, ako komunikuje s detmi..tam treba zacat..casto je dieta v skole uplne ine ako doma..ak je velmi citlivy, tam takisto pomoze pedagog, bude si to vsimat a snazit sa ho zaclenit do kolektivu..bez komunikacie s pedagogmi to nepojde..a kruzky mimo skoly daj..nech sa mu rozsiri okruh kamaratov

marcink
15. mar 2023

my máme ten istý problem. .. syn je velmi kludný a ja osobne mám pocit, že tie deti su v škole extremne žive, drze. Chcela som mu vymeniť skolu, ale môj muž ma prehovoril, že pred tým nemôžeme utekať, možno v inej škole by to bolo rovnake. Družinárka mi povedala, že druhý ročník bude lepší. I hope 🙂

kristinapetronela
15. mar 2023

Tiež by som zmenila školu .... Chyba nie je v ňom.len natrafil na zle a zákerne deti z rodín ,kde nie je žiadna empatia ... Proste zmeniť školu a už uvidíš ako to bude

kassandra25
15. mar 2023

@beronsche no aka odbornicka prehovorila! Das na bendzo teda studovanym ucitelkam a psychologickam v prvotriednej skole , ktoru navstevuje moje dieta, prvak. Paci sa. Ano, prave tam sa riesi to, ze ak ma dieta nedorozumenie s niekym, same to povie pani ucitelke a riesia si, medzi sebou. A nie, pisala som, vysluchy nevediem, chlapa sa ma pocuvat, co povie sam. Uznavam tuto strategiu. Takisto, okrajovo pocuvam, znova, iba, ak sám, rozprava o kamaratoch, ktoru ma plnu rit, nevypytujem sa a to z dovodu, ze vobec nie je nutne. Pamataj si, aky je kto od decka aktivny a samostatny, taky je a bude aj nadalej. A ano, je mudre stopnut rumazganie, je to to iste, ako ked rumazga dospely, ktory si nevie rady sam so sebou. Aj tym sa dieta nieco uci. Mne teda system v skole, ktoru mame, vyhovuje na 100% a dakujem za odbornikov tam, nie za teba!

kika1114
15. mar 2023

@benit nemoze to robit preto ze ma nejaky psychologicky problem ? chodia rodicia k psychologovi ? ked vravite ze nespolupracuje a nevie sa zaclenit .

beronsche
15. mar 2023

@kassandra25 Len jednu vec k tomu tvojmu vysmesne - agresivno ladenemu prispevku - podpora samostatnosti a vypocutie dietata v kazdej situacii, sa nijako nevylucuju. A byt pre dieta niekto, na koho sa obracia so vsetkym a kto ho za kazdych okolnosti povzbudi a nenecha "nech ho zivot nauci" je obrovska vyhoda do buducna..
To neznamena, ze ho vodis za rucicku a vychovavas neschopaka.

Ze ty nevidis rozdiel medzi rumazganim dospeleho a rumazganim dietata je tvoj problem. Podporovat to spravne samozrejme nie je, rovnako ako ignorovat a potlacat.

Ak skola podporuje deti v zdoverovani sa s problemami je to skvele, avsak neznamena to, ze nechas dieta, nech si to osefuje uplne samo ako vie.
Fascinuje ma, ze v tom nevidis rozdiel - riesit veci samostatne, ale s povzbudenim a podporou (rodica, ucitela) verzus nechat dieta nech si poradi ako (ne)vie..
Plus autorka nikde nepise, ze aj ich skola ma rovnaky pristup.

A ty pokojne pocuvaj tvoje dieta len "okrajovo" a nestaraj sa, nech si riadi sam, tvoja vec.. Len to radsej neodporucaj dalej. Niekto by na ten pristup nezaujmu vo vztahu k dietatu mohol raz velmi doplatit....

jakubrianka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
shee11
15. mar 2023

@kassandra25 Nehnevaj sa, ale tak povýšenecký a arogantný príspevok som už dlho nevidela. A pritom hlúposť od hora až dole. To, že máš samostané dieťa, ktoré má veľa kamarátov a vie sa obhájiť, nie je tvoja zásluha. A to, že niekto má dieťa samotára, ktoré sa obrániť nevie, nie je chyba rodiča, ktorý za dieťa "vybavuje" veci. Presne kvoli takýmto rodičom ako ty sú v tiedach spomínaní "alfa" samci, ktorí majú vdaka svojej povahe navrh a rodič ich ešte podporuje a je na nich hrdý. Bola by si velmi prekvapená aké rôzne sú deti a že to čo platí na tvoje neplatí na ďalších 100. Priala by som ti zažiť čo je to naozaj introverntné alebo inak "iné" dieťa a narážať na takýchto sebavedomých rodičov a ich dietky... omg.

sidicek
22. mar 2023

@maminkadeticiek presne si to vystihla ,toto tie deti niektorí rodicia vôbec naučia, len ich lutuju a glorifikuju ."Moje chúďatko, príliš dobre pre tento zlý svet, nikto nevidí aký je úžasný a nechcú sa sním hrať "
Autorka, vieš , zakriknute dieťa sediace v kúte, co sa dokáže pre čokoľvek rozplakt ci ukrivdene odut, nie je ani pre tie ostatne deti zaujímavé.Nemusi ísť hneď o sikanu. Popracujte spolu na sebavedomí, niečo zaujímavé sa naučte, ten šport je výborný prostriedok.Zmeňte svoj prístup, lebo to môžete, okolie len tak nezmenite.

shee11
22. mar 2023

@sidicek Ahoj, dovolím si reagovať, aj ked príspevok nebol určený mne 🙂
Ako rodič "iného" dieťaťa sa veľmi často sa stretávam s týmto názorom - my rodičia musíte zmeniť prístup, nie len ho lutovať... atď. Takže...realita je taká, že samotárske dieťa, ktoré celkom nerozumie vzťahom proste také je. Ako vaše deti sú spoločenské a hrajú futbal, samotárske dieťa je aké je a nie je to chyba v systéme. Prečo sa toto dieťa musí zmeniť a vaše nie? Prečo tie spoločenské priebojné sú štandarť? Prečo vy rodičia takých detí ich neučíte rešpektovať odlišnosť? Samotárske utiahnuté dieťa podáva naozaj slabé výkony v oblasti tzv. sociálnej inteligencie, ono za to nemôže. A nie... nezmení to ani kde ho prihlásiš na šport. Práveže, veľa takých detí má nadanie al. mimoriadne nadanie v rôznych oblastiach alebo sú na spektre (aspergerov syndrom) a život s nimi je -garantujem ti... tri krát zložitejší ako s normálnym dieťaťom. A potom sa príde mamička poradiť na MK a dozvie sa, že je nemožná a neviem čo. Potom sa nečudujem, že deti nevedia rešpektovať inakosť, keď to nevedia ani rodičia.

sidicek
22. mar 2023

@shee11 neviem prečo tu píšeš o deťoch s dg., keď tu mama nikde neudava? ja radím zmeniť prístup dieťaťa ,pretože to matka aj s dietatom vie ovplyvniť a bude to mať benefit pre JEJ dieťa aj do budúcna.Ona chce aby mal chlapec priateľov tak toto je cesta, tie ostatne tzv.spoločenské deti sa meniť nebudú, lebo to nepotrebujú.

shee11
22. mar 2023

@sidicek vobec si nepochopila 🙂

zaba22
25. apr 2023

@pallacinka29 no ty si podla tvojho správania presne typ matky, ktorá vychova takého malého drzého sikanovatela,ktorý sa budú ostatným smiať len preto, že nemajú sebavedomia viac než rozumu 🤮

pallacinka29
25. apr 2023

@zaba22 na to si ako prisla…? Neviem ako to chodi u vas v nejakej dedinskej skole, asi tak, ako pises 😂😅😅.