Rodičia veľkých čitateľov a čitateliek - tipy pre deti na čítanie

rutie
19. feb 2015

Rada by som ovorila diskusne forum pre rodicov deti, ktore vela citaju. Ja som uz zufala z mojej dcery, cita strasne vela (2-4 200 stranove knihy za tyzden) - uz neviem, co jej dovliect z kniznice na citanie, aku knuhu jej kupit na narodeniny. Ma osem rokov, ale cita knihy pre vek 8-12 rokov. Ma rada take silne pribehy o detoch a mladych ludoch, moze tam byt aj trochu fantazie a tajomna, ale najviac ju bavi to ako sa postavy vyvijaju, menia. Nemá rada také tie "slepičince" - nekonecne rozpravy o tom, ze sa nejake kamaratky na skole pohadali o nejaku blbost a potom sa celu knihu zmieruju... Na Verneho, Maya este nedorastla...

Ak mate niekto podobne dievcatko, tu su nase tipy:

Astrid Lingrenova - uplne vsetko - hlavne Zbojnicka dcera Ronja, Bratia Levie srdce,
celá séria Slávna Päťka,
Roald Dahl - úplne všetko
Gabriela Futtová - ako co...
Erich Kastner: Lujza a Lotka, Emil detektiv
séria Traja Pátrači
Cibuľkove dobrodružstvá
Mikulášové dobrodružstvá
seria Domček v prérii
M. Twain: Dobrodružstvá Toma Sawyera, Dobrodružstvá Huckleberryho Fynna
Noe na úteku

Inak, budem rada, ak sa pridate aj s typmi pre iny typ deti - napr.chlapci, dobre Fantasy a tak

rutie
autor
19. feb 2015

Ta posledna veta mala byt "tipmi pre iny typ deti" 🙂

jolinka
19. feb 2015

ja mam 10,5 rocnu teraz cita momentalne od C.S..Lewisa 7 dielnu "Kroniku Narnie" to je take rozpravkovo mytologicke o 4 surodencoch ktori sa dostali do ineho sveta. Este sa jej pacil aj Roald Dahl... Matilda, ..jaj vidim ze z toho citala vsetko. potom pribeh Mimi a Liza ...ale to je skor pre tie cca 7-8 rocne.

Moja cita vela aj v madarcine, ale tieto tipy by vam boli asi na nic. 😉

jolinka
19. feb 2015

ja mam 10,5 rocnu teraz cita momentalne od C.S..Lewisa 7 dielnu "Kroniku Narnie" to je take rozpravkovo mytologicke o 4 surodencoch, ktori sa dostali do ineho sveta. Este sa jej pacil aj Roald Dahl... Matilda, ..jaj vidim ze z toho citala vsetko. potom pribeh Mimi a Liza ...ale to je skor pre tie cca 7-8 rocne.

Moja cita vela aj v madarcine, ale tieto tipy by vam boli asi na nic. 😉

lesy
19. feb 2015

Ahoj, môj tip: Jaroslav Foglar a všetky knihy od neho. Čítala som ich ja v detstve, sú úžasné.

ichbinich
19. feb 2015

@rutie
Jules Verne a Karl May este nie, ale Roald Dahl uz ano? 😉 😲 😝 Asi mas na mysli skor Chocolate Factory a nie tu poviedku, ako skoncil vegetarian na bitunku, ze 😉 😀
Inak ja som citala asi "zle" knihy od Verne. Pani Branicanovu a este jednu, ale nepacili sa mi. Mozno som mala citat klasiky 😉
Mne sa ale Mayovky pacili. Potom som presla skor na sladke "dievcenske" romany, rada som mala Annu z Avonlea, to je skor romanticke, ale nie az take "blbe" a niekolko dielov (urcite 4).

Ak sa jej paci fantasy, tak potom mozno aj pomaly Harry Potter (aj ked je prvy diel povodne pisany pre zhruba 11-rocne deti a citatelia mali vyrastat spolu s hrdinom).

Pripadne mozno uz aj Hobbit, ten je tiez povodne pisany pre deti. Pan prstenov je potom ine cafe, co sa tyka na sledovanie vsetkych dejov a tak.

Ja som chodila do kniznice a brala knihy z kraja, pripadne mi pani knihovnicky odporucali knihy, co by sami mohli pacit.

Brat rad cital (a nevedel sa docitat) Slavnu patku aj Troch patracov, tych som mala aj ja (su to ti s troma otaznikmi?)

ichbinich
19. feb 2015

Narnia je tiez dobra, to je pravda!

Inak ja mam rada Daniela Heviera, viac jeho basne (aj ked poeziu nemusim) a hracky so slovami, ako prozu a rozpravky. Ale citala som ho velmi rada.

jolinka
19. feb 2015

mozno by sa jej pacilo aj od Astrid Lindgremovej Deti z Bullerbynu....napada ma kopec knih ktore som citala v detstve len si neviem vybavit nazvy a uz vobec nie spisovatela 😒 😒 😒 idem popatrat 😒 😒 😒

tiez sama alebo s dcerou hladame dobre knihy, lebo ked poviem predavacke ze chcem nieco pre 10-11 rocnu, hned mi strkaju kadejake "denniky princezien" 😝 😝 na milion variacii 🙄 🙄 🙄

zamilion
19. feb 2015

podľa mňa Verne a 2 roky prázdnin by už v pohode dala. ja som ako druháčka doslova zhtla Winnetoua. Moja dcéra ako 9 ročná čítala Harryho Pottera
no a Anna zo zeleného domu prvé tri diely už sú tiež pre ňu.
a dcéra ešte v tom veku čítala Denník princezien (či čo to bolo)

jolinka
19. feb 2015

pre chlapcov Tajomstvo Dracej steny od Jozefa Zarnaya ..vtipne sci fi pre deti, na niektorych scenach som sa neskutocne nasmiala 😀 tu knihu som citala tolko krat, ze som po case zistila ze prvu stranu viem naspamat 😉 😉

jolinka
19. feb 2015

Bella a Sebastian... z toho je viac dielov, vhodne aj pre dievcata aj chlapcov.

viera27
19. feb 2015

Hm, popozeraj este tie klasiky:
Jack London
Kipling - Volanie divociny

A z fantasy:
Rick Riordan - Zlodej blesku a vsetky dalsie pokracovania http://www.martinus.sk/knihy/autor/Rick-Riordan/
Cressida Cowell - Ako vycvicit draka seria http://www.martinus.sk/knihy/autor/Cressida-Cow...
Uz spominane Kroniky Narnie http://www.martinus.sk/knihy/autor/Clive-Staple...
Pullmanov Zlaty kompas http://www.martinus.sk/?uItem=42234
Nesboova seria pre deti je tiez vysoko hodnotena http://www.martinus.sk/?uItem=176969

jolinka
19. feb 2015

este som si spomenula z detstva na knihu "Viking Vike" to bolo vyborne citanie... 😉

viera27
19. feb 2015

@rutie
a dam aj historicke okienko 😀 😀 😀 😀
inak moja najoblubenejsia kniha v detstve bola tato http://www.martinus.sk/?uItem=26599
a to ze uz je 14 krat prevydana, to fakt cumim 🙂
A skus kludne aj nase povesti (nie rozpravky). Tie som tiez milovala, Len tam opatrne, lebo niektore su take smutneee, ze som sa nieco urevala pri nich. Moje najoblubenejsie a naaadherne ilustrovane http://www.mestskakniznicabojnice.sk/katalog-kn...

kitty88
19. feb 2015
eviq
19. feb 2015

Mne napadla Anna zo Zeleného domu, celá séria ma 8 kníh, je to veľmi pekne 🙂

lubiku
19. feb 2015

Klara a matohy
Klara a iglu
Klara a Tity od Petra Naygova Dzerengova

meluela
19. feb 2015

@rutie aj tato by sa jej mohla pacit .. aspon mne sa velmi pacila v tom veku okolo 10 rokov ...
http://www.pantarhei.sk/knihy/pre-deti-a-mladez...

mapa
19. feb 2015

Tato seria knih o dievcatku Pollyanna dava radost zo zivota a ukazuje ozajstne hodnoty ;)
http://www.martinus.sk/?uItem=25917
Odporucam 🙂

rutie
autor
20. feb 2015

@ichbinich Harryho Pottera cita syn, aj Hobbita, dcera sa takych veci trocha boji. Este Mary Poppinsova sa jej pacila.

rutie
autor
20. feb 2015

@jolinka Narniu som precitala detom ja, ked sli do skoly. Je skvela.

rutie
autor
20. feb 2015

Baby, dakujem vam velmi pekne za super tipy. Niektore uz citala, ale mnohe este nie a podla toho, co som si pozrela, sa jej urcite pacit budu. U tej Anny zo Zeleneho domu som si nebola ista, zdalo sa mi, ze je to pre vacsie dievcata - ja som to necitala - bola som skor Verneovkovy a Mayovkovy typ...

rutie
autor
20. feb 2015

@ichbinich
Roald Dahl ma uzasne knihy pre deti. Su trosilinku strasidelne, take nekonvencne, ale vzdy tam ide o spravne hodnoty.
Kamos obor
Matilda - to je dcerina najoblubenejsia knia
Jurov zazracny liek
Carodejnice
Jakub a obrovská broskyňa
Danny, majster sveta
Charlie a veľký sklený výťah
Hastrošovci
Hastrošovci

ichbinich
20. feb 2015

@rutie
A samozrejme Charlie and the Chocolate Factory 😉
Ja mam Dahla tiez velmi rada...

A potom este veelmi srandove: Terry Pratchett, jeho romany o Zemeploche. Tie ceske preklady su super, pravidelne vyhravaju ceny za najlepsie preklady. Len neviem, ako sa to tvojej dcere bude citat v cestine a neviem, ci su aj v slovencine. Ja ich mam par v cstine a par v originali. Ale podla moznosti citam vsetko v originali (No dobre, starceka, co vysiel z okna a zmizol, som si kupila v nemcine a nie vo svedcine 😉 😀)

dada07
20. feb 2015

Vdaka za temu. Mam tiez citatelku - 9.5r slecnu. Zhltla Pottera uz asi 2x, rozne Dahlovky (Matilda, ...), Tigri tim a snad vsetko, co ma v nazve "Dracie" a "Prisery". 😉 Traja patraci and Jack London ani Verne ju nezaujali. Dievcenske romany neznasa.

Este citala Zlodej blesku - to je prva zo serie fantasy knih, zabudla som meno autora. Ale druhu knihu uz nechcela.

Pana prstenov som jej do ruky este nedala, lebo SK preklad nic moc. Precitala uz aj nieco v cestine, ale toto ozaj pocka.

Terry Pratchett ma tiez zaujal, ale zas len v cestine.

Skusime Narniu.

kitinka
20. feb 2015

Paoliny - Eragon a potom dalsie tri diely tiez pekne a hlavne hrube knihy a ak zvladli narniu a pottera toto sa im tiez bude pacit

bodka70
20. feb 2015

@rutie , ešte ďalšie typy pre tvoju dcérku, čo čítala moja 14 ročná pred pár rokmi, má podobný vkus ako tá tvoja:

Trenton Lee Stewart - Benediktova tajomná spoločnosť plus pokračovanie - ak sa jej páčila Matilda, toto sa jej bude páčiť 🙂 - o skupine super inteligentných detí, ktoré zachraňujú svet

Soman Chainani - Škola dobra a zla - o 2 kamarátkach, "princezne" a "bosorke", ktoré sa dostanú na školu dobra a zla a o tom, že bosorky nie sú vždy tie zlé a princezny tie dobré 🙂 - veľmi zaujímavá knižka s prekvapivým záverom.

séria od Cressidi Cowelovej - Štikút Strašný Šťukovec III. - vtipné knižky s napínavým dejom, pre deti, ktoré majú radi humor a drakov 🙂, taký Viking Vike vo vtipnejšom, akčnejšom a modernejšom vydaní 🙂

h2
21. feb 2015

@rutie Ahoj, vďaka za založenie skvelej témy! 😉 Môj syn ešte nečíta, ale ja si dodnes spomínam na svoju úplne najobľúbenejšiu detskú knihu: Arthur Ransome: Lastovičky a Amazonky. Tých kníh bolo niekoľko, ja som čítala 3, ostatné mali, samozrejme, iné názvy, ale boli o tom istom, dobrodružné, skvelé. Synovi určite zoženiem, vrelo odporúčam. 🙂

jolinka
21. feb 2015

@h2 No tu Lastovicky a Amazonky som si nijak raz nemohla spomenut ...diki 😉 😉 😅 😅 😅

emma_932
21. feb 2015

@rutie jaaaj moja, ako keby si pisala o mne 🙂 odkedy som sa naucila citat, citam a citam a citam a .......

kludne jej daj Verneho aj Maya, ja som ich milovala 🙂

lusiena
21. feb 2015

my máme doma tiež takú náročnú čitateľku, že knižnica nestíha dopĺňať.... 🙂 denníky princezien prečítala ako 9 ročná a to všetkých 13 častí, tuším toľko ich je, za mesiac a pol... 🙂
chvalabohu knihy miluje natoľko, že ak dostane ako darčeky od všetkých len knihy, tak je z toho happy... 🙂

teraz má 11, a má prečítané:
Twilight, celú sériu,
Džínsový denník od Zuzky Šulajovej - všetkých 5 dielov
Ohnivá, Iskrivá a Výnimočná - trilógia, ale dá sa čítať aj každá osobitne, od Kristin Cashore
Ukradnuté sny, Mesačné slzy a Tŕnistý bozk od Bettina Belitz, tiež trilógia
tiež knihy od Jacqueline Wilsonovej - Lola Rose, Ema je na všetko sama, Anjel Viky, Projekt Lottie....
od Thomasa Brezinu - Princezná Pia, Nový začiatok a Mačacie dievča
Na vine sú hviezdy od John Green
Ako z románu od Zuzky Šulajovej
Počertená - 4 knihy od Petroffovej
Nebezké oči - David Almand
Daj si pozor na želania - Alexandra Potterová
Anjelská láska, Môj tajný anjel a Zamilovaná do Anjela od Federici Bosco
...a ešte napr. Deň, keď som vyrástla od Sarah Jacquet, Moje sladké 16. storočie od Rachel Harissovej...
teraz číta Harryho Pottera...
a stáva sa, že po čase si knihy prečíta znovu, a aj niekoľkokrát... 🙂