Šikana a integrované dieťa

marcelak21
14. mar 2019

Ahojte kočky. Potrebujem poradiť, lebo už neviem ako ďalej. Mám piataka, ktorý je integrovaný. A zároveň šikanovaný v škole. Už som to aj bola riešiť, ale všetci sa tvária že o ničom nevedia. Dieťa mi nechce chodiť do školy kvôli tomu, býva mu každé ráno aj zle od žalúdku. V škole z tých stresov dokonca už aj opadáva. A zo školy mi neboli schopní ani raz zavolať, že odpadol a ani ho neposlali domov, nechali ho v škole až do poslednej hodiny a o tom, že je integrovaný ani nehovorím. Ved každý večer píšeme úlohy do deviatej čo mu tak nakladajú. Už naozaj neviem ako sa mam s tými ľuďmi v škole normálne baviť

marcelak21
autor
14. mar 2019

A ešte keď mu učiteľka povie ze je úplne na nič lebo mu nejde spev a nevie kresliť, tak mi potom dieťa chodí domov s depresiami, že je úplne na nič. No celé zle

pribinak
14. mar 2019

Ak by moje dieta malo takyto stres zo skoly, sikanovsli by ho, tak by som ho preložila do inej skoly hoci aj na opačný koniec mesta

mummy01
14. mar 2019

Ries to s riaditelom oficialne,teda pisomne a ked nepomoze tak so zriadovatelom. Chodi k spec.pedagogovi ci psychologovi? Treba aj jeho prizvat do skoly a riesit,nenechaj sa odradit.

mogaa
14. mar 2019

@marcelak21 Ak je dieťa integrované napr.má niektorú z porúch učenia znamená že má určité úľavy - napr. na test dostane viac času alebo menej úloh alebo miesto písomnej formy môže odpovedať ústne.....Neznamená to ale že bude dostávať menej úloh ako ostatní alebo sa bude mať naučiť menej učiva ako ostatní.....určite spolupracujete so školskou psychologičkou, treba sa obrátiť na ňu....Pokiaľ dieťa nezvláda učivo skúste požiadať o individuálny študijný plán (napr.rčné učivo preberie za 2roky) alebo potom uvažujte nad špeciálnou školou kde chodia deti s poruchami učenia....Neterka mala dyslexiu aj dysgrafiu - veľmi jej pomohli kurzy v Pedagogicko-psychologickom centre - chodila tam podľa potreby, v skupine boli len 3-4deti a špeciálna pedagogička s nimi preberala individuálne učivo - vysvetlovala čomu nerozumeli....Pravdou je že tieto deti potrebujú špeciálny prístup a väčšina učiteľov im učivo nevie vysvetliť.

eliska13
14. mar 2019

@marcelak21 to ako je možné a bola si za riaditeľkou?urcite to ries, keď odpadol mali zavolať!
To dieťa sa nemôže tešiť do školy, keď mu spolužiaci a učitelia robia zle.Preco je integrovaný čo mu je?
Tiež by som zvážila zmenu školy synovi psychológa veď ako sa musí cítiť v takom prostredí?neviem ja by som cirkus narobila, keby odpadol a nedali by mi vedieť.

lubkavargova1
14. mar 2019

urcite treba riesit s riaditelom skoly, skolskym psychologom a socialnym pedagogom a triednym ucitelom. To, ze dieta je integrovane, to neni len tak, to prebieha urcitym procesom a na to treba aj suhlas rodicov. Mne ked rodic nepodpise integraciu a to mam v triede takych ziakov, tak si mozme piskat aj na hlavu postavit, a nic nedosiahneme. Treba vsak pozriet papier od psychologa, specialneho pedagoga na ktore predmety je integrovany a co odporuca...inak ja celkovo nesuhlasim s touto filozofiou integracie a inkluzie. Mozte ma ukamenovat, ale specialne skoly a aj osobitne skoly mali a maju svoje opodstatnenie a to umele rusenie, je to na ukor vsetkeho a kazdeho. Na asistentov co by boli v triede a pomahali takym ziakom v normalnej skole peniaze nie su. Robi sa hlava-nehlava rozne projekty. Dieta sa rozbehne zacne dosahovat nejake vysledky a odrazu buuuum skoncil projekt lebo EU nedava viac peniazkov...cele zle...
Na sikanovanie jednoznacne tvrdo. Na skole ma byt smernica ako a co robit pri sikanovani. To neni sranda, dnesne deti su velmi zakerne a vedia robit velmi vela zleho. Skola ututlava ako sa len da, lebo inak ma zle meno, ale potom na to cele doplaca kazdy. Nie len dieta, ale aj rodic a aj samotny pedagog. Agresor uvidi "vsak ja mozem vsetko" a potom zacne si dovolovat aj k dospelakom. U nas, my tvrdo zakrocujeme na sikanovanie. Mozno aj preto lebo my mame akcnych rodicov, a pridu spravit "cirkus". Nie len na pedagogov, ale rovno aj deti su konfrontovane. Nie je to prijemne, ale to by ste mali vidiet ako "hrebienky" padaju a hned sa vyjasni kto-koho-kedy sikanuje/sikanoval.

mogaa
14. mar 2019

@marcelak21 ak v okolí nemáte špeciálnu školu kde chodia takéto deti, tak si zistite v okolí ako ktorá škola pracuje s takýmito deťmi. Na škole by mal byť v prvom rade špeciálny psycholog alebo pedagóg. Sú ale školy kde tento pedagóg aktívne pracuje s deťmi s poruchami dys....a školy kde takýto pedagóg aj je, ale s deťmi aktívne nepracuje. Kamarátkina dcéra tiež integrovaná chodí na ZŠ, cez volnejšie predmety ako telesná, výtvarná chodieva k tejto pedagogičke a tá s ňou preberá veci ktorým nerozumie....Kedykoľvek keď niečomu nerozumie si s ňou dohodne sedenie a ona jej to vysvetluje. Rovnako väčšie písomky nepíše v triede ale u nej....Preto je rozdiel škola a škola. Rovnako ak špeciálny pedagóg na škole nepracuje takto aktívne s dieťaťom, tak je tam uplne zbytočný.

lubiss
15. mar 2019

@mogaa no moment, nemyslim si ze je pravda co pises, ja som hovorila nedavno s nasou ucitelkou lebo aj nam hrozi ze bude ako integrovany a ta mi jasne povedala ze integrovane deti maju u nas (na skole) trochu individualny plan, ze bude normalne na hodine fungovat ucit sa a pocuvat s ostatnými detmi ale rozsah uciva, ktorý sa musi naucit bude vymedzený len na najdolezitejsie veci takisto povinnosti, co sa tyka domacich uloh maju tieto deti menej...a ty pises ze ucit sa a domace ulohy maju totozne ako deti co nemaju problem s ucenim- to ma aky potom vyznam ta integracia? ved tym padom ako pises ty musia makat rovnako a to tie deti predsa nezvladaju logicky ...

mogaa
15. mar 2019

@lubiss veď som písala, že je to individuálne, záleží to jednak od školy a jednak od toho čo dá do posudku psychologička.....neterka nemala absolútne žiadne úlavy, ani menej času ani menej úloh pri písomkách, na škole nebol ani špeciálny pedagóg ani psychológ.....keď sestra priniesla papier, tak jej učiteľka na prvom stupni ju mala za "sprostú". Miesto aby sa jej trochu inak venovala, ju posadila do poslednej lavice...Prvý stupeň vtedy zvládla len vďaka psychologicko-pedagogickému centru, kde pre tieto deti robili kurzy čo isšli súbežne s učivom v škole...Na druhom stupni to už bolo lepšie, zmaturovala na výmennom pobyte v Amerike, teraz študuje VŠ v Holansku....Ale je pravda že to bolo pred niekoľkými rokmi....Ale teraz má kamarátka dcéru dys.na ZŠ a viem že ide s ostatnými deťmi, jedine väčšie písomky nepíše v triede ale u tej psychologičky čo majú na škole(má teda viac času)a ak dostane horšiu známku z bežnej písomky, môže si ju ústne opraviť....a teda ak niečomu nerozumie, dohodne si stretnutie s tou psychologičkou(neviem či je to školský psycholog alebo pedagóg)a tá jej to cez telesnú alebo výtvarnú vysvetlí. Ale nie všade to takto funguje. Tá integrácia by mala prebiehať podľa toho čo dieťa dostane napísané v posudku od psychologičky. Dcéra tej kamarátky má napr.rovnaké úlohy ako spolužiaci. Rovnako keď boli diktáty tak ich písala ale nemala ich hodnotené. Dostala ich späť aby videla kde akú chybu urobila, ale učiteľka jej hodnotila len i alebo Y. Prehodené písmená alebo chýbajúce interpunkčné znamienka jej nehodnotila... Sú aj školy kde dieťa dostane text a len dopĺňa na čo je diktát zameraný.....Je to individuálne,nie na všetkých školách sa postupuje rovnako a rovnako u každého dieťaťa by sa malo postupovať podľa toho čo dostane v posudku - čiže nie automaticky že dostane individuálny plán a bude mať minimum úloh.....veď to dieťa sa úlohami učí....

martakar
15. mar 2019

@lubiss Áno je to tak. Integrované dieťa musí zvládnuť len štátom stanovený vzdelávací program a ten je oklieštenejší, ako mávajú samotné školy, ktoré si tam kadečo individuálne popridávajú. Včera sme mali ohľadne tohto sedenie v CŠPP, takže overená informácia.

lubiss
15. mar 2019

@mogaa chyba, dieta sa nema úlohami ucit ale si precvicit co sa naucilo, za mojich cias som dostala jedno cvicenie z matiky jedno zo slovenciny- ulohy hotove za 15 minut teraz dostanu z kazdeho pracaku po strane A4 a ano momentalne to na slovensku funguje tak ze úlohami sa uci a rodic nad nim sedi jak blbec a musi vysvetlovat lebo decko a niekedy aj rodic nechape stupidnym zadaniam a pise ich 2 hodiny a potom uz nevladze sa skutocne ucit ucivo co treba na dalsi den..nas skolsky system stoji za jedno velke h*vno...a aj z tohto dovodu je kopa deti co to nezvladaju, ved nie je tomu tak davno co pani poslankyna nadavala a napisala ohromny status na FB ze je 22:00 a stale pise so synom druhákom!!! ulohy. Vo Finsku sa deti do 6rocnika ak sa nemylim ani neznamkuju a podla prieskumov maju najlepsie vysledky co sa skolstva a vzdelania tyka..tak o com to je potom
@martakar no ved to ze ma byt okliestenejsi to je jasne

mogaa
15. mar 2019

@lubiss opäť to záleží od školy🙂známa dala teraz dieťa na nejakú súkromnú školu, v triede je len 15detí, učia sa tam nejakým novým systémom, písmená v prvom ročníku len tlačené, nemajú rovnaké predmety ako na iných školách, v tom prvom ročníku len písanie, čítanie a hlavne angličtina...Vo vyšších ročníkoch sa majú učiť všetky predmety v AJ a škola prezentovaná že na prvom stupni žiadne úlohy, lebo všetko čo potrebujú sa naučia v škole.

marcelak21
autor
15. mar 2019

@pribinak to sa bohužiaľ ľahko povie. Všetky školy sú plné. Ja už som ho chcela dať do inej školy, ale neprijali ho z kapacitných dôvodov. Skúšala som to už na viacerých školách a všade ten istý výsledok.

marcelak21
autor
15. mar 2019

@eliska13 môj malý mal poruchu reči - dysfazia. Teraz už rozpráva perfektne. Už mi v škole navrhovali, aby som chodila aj k psychológov s ním, ale čo to pomôže, pokiaľ sa veci na skole nezmenia?

marcelak21
autor
15. mar 2019

@lubiss mne bolo tiež naslubovane kadečo,priamo od špeciálnej pedagogicky. Raz za týždeň si ho vezme na hodinu, spolu sa učia a rozprávajú, ale to je všetko. Vraj teraz už sa to nedá, aby mal nejaké úľavy co sa týka úloh a podobne. Ale donedávna to ešte išlo. Ona sama mi povedala, že deti momentálne toho majú naozaj veľa a nezvládajú to ani zdravé deti bez porúch. Tak ako to ma potom zvládať integrované dieťa

eliska13
15. mar 2019

@marcelak21 ale, ak má poruchu reči a to sa zlepšilo aké chces úľavy?áno tempo je rýchle všetci chcú iba šikovných a, keď je niekto pomalší či menej bystrý hneď je problém .veď nie je reálne, aby 20 detí bolo na cca rovnakej úrovni.Mas chodiť k psychologické s čím?so správaním vyrušuje, je nepriebojny....ako niekto hore píše naše školstvo je otrasné len memorovanie deti často nevedia čo hovoria, ale sú nabiflene, aby učiteľky boli spokojné kvôli známke .Žiadna pochvala žiadne motivácie len osnovy písomky známky nikoho nezaujíma či to aj vedia
Ale aj rodičia sa často s deťmi vôbec neučia deti si opisu úlohy jeden od druhého v družine a koniec.
Riešila by som šikanu čo mu robia posmievajú sa?deti sú dnes protivne môj je už v 5 r a stále sa niečo deje v škole.Ak napíše písomku na 1 je biflos a smejú sa mu, ak na 3 je tupec.Su spoluziaci už od škôlky a nadávajú si, robia zle, pubertou sa to stupňuje, lebo im stúpa sebavedomie a nevedia čo od dobroty.Nie je to šikana fyzická skôr psychická posmievanie sa, zhadzovanie...a vekom a strednou školou to bude ešte horšie
Ak je tvoj syn taký tichší utiahnutý určite s ním choď k psychologické nech ho naučí sa brániť, oponovať, lebo ak je taký, tak si každý dovoluje

mariana0915
1. apr 2019

Ahoj,prave prezivame to iste,stres paniku plac bolesti brucha zo skoly😢
Moja je tiez integrovana slabo cita aj tazsie pise,citanie sa nam zlepsilo,ale to pisanie pisomiek je hrozne ma ulavy domace nemaju vela ,prirodovedu im p.uc. dava tak odpovedat ,ze musi napisat co sa naucili,doma sa ucime ona vie povedat ale dlhsie jej totrva ked nieco zabudne ja jej nadpomnem,ale v pisomke sa nepohne ,uz som to riesila aj s ucitelom pedag psychologom nacas pomohlo a zas,dookola ti iste riesim ,vidim nanej ze je z toho vystresovana ,vynervovana zle spava ,pokial je doma je uplne ina akonahle vie ze ide do skoly je kopka nervov zle spava place nervaci. Chystam sa to riesit len neviem na koho okrem skolskej psych. sa mam obratit 😡

marcelak21
autor
1. apr 2019

@mariana0915 ahoj. No viem presne o com píšeš. Ja som to riešila so špeciálnou pedagogickou, ktorú majú v škole a ktorá sa môjmu synovi aspoň raz za týždeň venuje. Ale to je stále dokola to isté. Len naslubuje, týždeň je dobre tak ako sľúbila a po týždni znova nastane to isté peklo.

biela_sova
1. apr 2019

@marcelak21 Moj hlas sa ucitelke v skole nepozdaval, ze je prilis hruby na dievca. Bola som druhacka na ZS. Davala mi, za priklad istu Katku, ze ta ma krasny (pisklavy ako mys) dievcensky hlasok. Vylucila sa ma spevackej sutaze, napriek absolutnemu hudobneho sluchu. Ked mamina oponovala, povedala jej, ze ma moze rovno - citujem- prihlasit do bratislavskeho chlapcenskeho zboru. Dnes su zamatove hlasy v kurze, uz by to asi nepovedala. Poznacilo ma to nadlho. O par tyzdnov na to robili poand skole talentovky do umeleckej skoly a ja som to "vyhrala", ale odmietla som to, ze na taku skolu nemam. Nevadi, nasla som uplatnenie v inej sfere, spievam pre radost. Ale riesila by som to prelozenim na inu skolu, ak sa Ti da. Po mojom prelozeni som "rozkvitla" a zosebavedomela. A inak, skodoradostne, spominanu Katku som stretla po rokoch, ked hovori, zvyzera, ze jej kazduto chvilu zlyha hlas, nechapem, ako toto mohla ucka velebit ;) :P

marcelak21
autor
1. apr 2019

@biela_sova škodoradosť najväčšia radosť 🙂 ľudia vedia byť kruti. No ja už som po posielala žiadosti na všetky možné školy v okolí, len všade majú plno ale možno sa časom nieco nájde. Co neskusis super star? Ja s tým mojim skrekotom môžem tak maximálne v sprche spievať a aj to len keď som úplne sama doma, pre istotu 😂

biela_sova
1. apr 2019

@marcelak21 Zlata si 🙂 No uz by ma asi kvoli veku nepustilibdo Superstar 🙂 Mozem akurat tak doma v sprche ;)

ivca88
1. apr 2019

Prepac, ale ked uz rozprava pekne, tak to nie je nič strašne kvoli čomu by malo mat dieta individuálny prístup. Po prečítaní nadpisu som "čakala" ťažku poruchu a kvoli tomu aj sikanu.
Ale dieta je zdravé, len učivo je rokmi ťažšie, ale to je normálne.
Nie je to nič za co by mu hrozil posmesok, sikana.
Kaslala by som ulohy,ries skor to odpadavanie.
Dieta v jeho neku ma byť plne energie a nie takto stresovat a deptat. Potom je introvert, utiahnuty, a to bohuzial nahrava tým deckam co sikanuju.
Treba popracovat na jeho sebavedomi

lubiss
1. apr 2019

@ivca88 ja si napríklad toto nemyslim a co ked zacal UZ dobre rozpravat a teraz rozprava ok...to dieta je tak ci tak stale vyvojovo pozadu oproti rovesníkom a hlavne ved predsa je piatak a podla informacii co ma v profile ma uz 12 rokov a aj tak ma problem. 12 rocny chalan by mal byt siedmak. Tak to asi nie je tak ,ze ved uz vypravas tak co chces.. Mimochom @marcelak21 s riaditelom ste hovorili ??

marusia12
1. apr 2019

@marcelak21 Nerozumiem, na čo ešte čakáte? Školská inšpekcia? Školská psychologička? Osobná návšteva riaditeľa? Neuveriteľné...

ivca88
1. apr 2019

@lubiss nepozerala som jej profil. Ospravedlňujem sa.
Ale aj tak by som neriesila známky a ucenie. To dieta isto trapia medziľudské vzťahy. Kvôli znamkam by snad neodpadaval.
Treba to riesit, nech sa to na nom nepodpise do dospelosti

marcelak21
autor
1. apr 2019

@marusia12 do školy chodím robiť pravidelne poriadky. Vždy sa naslubuje, chvíľku to aj vyzerá, že už to bude v poriadku a potom je to znova všetko od začiatku. V ostatných školách nieje volne miesto. Nečakám na nič.

ivca88
1. apr 2019

@marcelak21 a na rodicovskom zdruzeni si sa skúsila porozpravat s rodicmi jeho spolužiakov ?
Vysvetlit im ze to ma chlapec naozaj tazke. Nech sa vcitia do vasej situacie a nech si predstavia, ze by tak trpel ich syn/dcera.
Ze s nim nemusia byť kamarati, ale nech mu aspon daju pokoj.
Decka kadeco vyvadzaju a rodicia ani nevedia aky kvietok maju doma.
Keby mne niekto povedal ze moje decko sikanuje iných, tak by mal doma mega problem.

spolocenskesatynela
1. apr 2019

Prečo vase dieťa nemá asistenta

mummy01
1. apr 2019

@spolocenskesatynela myslim ze vela ludi ma velmi skreslenu predstavu o asistentoch. Ani deti s autizmom ho nedostavaju,skoly casto odmietaju najst riesenia ako ho ziskat a ked ho maju tak ma nastarosti viac deti...

spolocenskesatynela
1. apr 2019

@mummy01 ja osobne pracujem v ZS s takýmito deťmi a mam len 1 dieta