Školská dochádzka a pobyt v zahraničí

annm81
30. mar 2023

Ako je to s povinnou školskou dochádzkou dieťaťa, ktoré žije v zahraničí?

Nežijem na Slovensku, ale u rodičov mám trvalý pobyt. Od odhlásenia ma odradilo, že musím odovzdať občiansky. Keď som dieťaťu vybavovala slovenský rodný list, automaticky mu registrovali trvalý pobyt ako mám ja.

Dieťa teraz podlieha povinnej školskej dochádzke, ale v tých paragrafoch sa strácam a neviem aká je reálna prax. Dočítala som sa, že pre deti s dvojitým občianstvom platí výnimka. Čo je pre mňa najjednoduchšia cesta a v ktorej sú nejaké háčiky, na ktoré si dať pozor?

Nahlásim dieťa do školy a vyplním tlačivo o tom, že bude chodiť do školy v zahraničí. Potrebujem aj nejaké potvrdenie zo zahraničnej školy? Po schválení riaditeľom slovenskej školy je všetko vybavené, alebo budem mať v budúcnosti ešte nejaké iné povinnosti?

Môžem to úplne ignorovať s tým, že dieťa má dvojité občianstvo a nik ma nebude naháňať? Alebo aj tak potrebujem ísť do slovenskej školy a vyplniť nejaké papiere?Ako sa to líši od toho riešenia vyššie?

Mám sebe aj dieťaťu odhlásiť trvalý pobyt na Slovensku? Dá sa vybaviť občiansky preukaz bez trvalého pobytu na Slovensku?

V prípade, že by dieťa bolo nahlásené v slovenskej škole, má nárok na požičanie učebníc. Vzťahuje sa k tomu aj povinnosť skúšok? Predpokladám, že vrátenie učebníc nie je stanovené ku koncu školského roka, ale dajú sa vrátiť napr aj v auguste, áno?

yanni
30. mar 2023

@sisaka Ani za statisch cias nebolo Preislisten je povinne pre vsetkych obcanov sr. Len pre tych, co Mali zapisany Trvaly pobyt na SK. Zial z Toho pobytu vyplyvaju aj urcite povinnosti a to bola povinna sk. Dochadzka. Kamoska v UK Mala Tento Problem. Mali pobyt na Sk. Sice stacilo potvrdenie to skoly z UK Ale skusky in neodpustili. Do 4ho rocnika chodili Razt rocne Ale potom to uz bolo vela ucenia. Isla sa tam hadat ale vsetci si hudli to svoje. Nakoniec dostala radu s odhlsenim pobytu na Sk a odvtedy maju pokoj. A dcera je uz Teraz Takmer Dospela a Uz sa o Nich nik nezaujima.

yanni
30. mar 2023

@sense to su normalne poplatky. Ambasada nepracuje zadarmo. Ja som rusila Priamo na Sk vramci letnej dobolenky a neplatila som nic. Len Ma pekne Zdrbali, ze ako dlho som uz bola vydata a na op nemam zmenene Meno.

prdolatanacestach
30. mar 2023

@akvi super, ďakujem. Toto si ukladám a dieťa "vyradujem" 😁👍

sense
30. mar 2023

@yanni ved ja som to tak aj brala, nikde sa nesťažujem , reagovala som an príspevok kde písala žienka ze to mala zadarmo. Ale na Slovensku, pre mňa to bolo jednoduchšie časovo aj finančne to spraviť cez ambasadu

sisaka
30. mar 2023

@yanni si to ľudia vysvetľovali asi ako prišlo, lebo ja som sa to dozvedela práve tu na Koňovi, dovtedy ma ani len nenapadlo to riešiť. Tam sa ozývalo kopec ľudí, čo cestovali cez pól zemegule na skúšky každý rok a písali ako je to v pohode, že decká robia dve školy naraz …

sovica
30. mar 2023

@annm81
@wade
@diewcatqoo
@sapetka
@monika4487
Kočky, ak má dieťa dvojité občianstvo, nie je povinnosťou prihlásiť dieťa na školskú dochádzku v SR. Tak isto, ak dieťa nemá uvedený trvalý pobyt v SR. Čiže úplne najjednoduchšie je dieťa odhlásiť z trvalého pobytu!

Ak sa na SK chcete vrátiť v čase školskej dochádzky dieťaťa na ZŠ, tak je lepšie ho do školy prihlásiť a robiť rozdielové skúšky každý rok alebo 1st./2st. (robia sa zo SJ, zemepis len Slovensko, dejepis len slovenské dejiny). Tie rozdielové skúšky však od roku 2015 nie sú povinnosťou, LEN možnosťou, kedy rodič/žiak požiada o vykonanie skúšok po dohodne s riaditeľom.

Ak viete, že v zahraničí ostávate a dieťa má dvojité občianstvo, prípadne aj trvalý pobyt v zahraničí, nie je povinnosťou dieťa do školy prihlásiť ani odovzdávať ročne žiadne potvrdenia od školy v zahraničí (ak o to škola na SK nepožiada).

Ak vám príde predvolanie zo školy, tak najjednoduchšie je tam zaniesť potvrdenie od školy, do ktorej dieťa nastúpilo v zahraničí.

sovica
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sovica
30. mar 2023

A našla som tento link:
https://www.pravneprerodica.sk/zahranicie-a-pov...

Prípadne skúste zavolať/napísať o info na MŠ SR. Volila by som asi sekciu predprimárneho a základného vzdelávania. Ak to nie je v ich kompetencii, tak určite poradia, kde sa máte informovať.
https://www.minedu.sk/kontakty/

yanni
30. mar 2023

@sisaka jasne v pohode haha aby som sa nezasmiala. Statne obcianstvo nema nic s povinnou skolskou dochádzkou. Ale ludia su blbi. Chudatka deti. Ja mam teraz napr. 3tiacku a keby som mala do nej tlacit este aj veci zo slovenskych osnov, tak sedime len nad knihami. Deti maju toho dost uz z jednej skoly a nie to este dve, trio, 5, 20. Nechcu tlacit do hlavy len povinne veci. Volny cas na hobby by sme vobec nemali. A este, podobne ako cez covid, je to prakticky homeschooling a rodic supluje ucitela. A vysvetlovat este vsetko aj v slovencine.