Sme Rómovia a iba nášmu synovi v škole učiteľka pozerá, či nemá vši

4. mar 2024

Ahojte babenky ,,,Je ti normalne ak to robia ?ja si myslim ze nie ....Syn je prvak velmi sa tesil do skoly ako prisiel druhy polrok tak tam chodi s nechuťou,, Dnes ked som ho cakal pred školou tak plakal lebo na neho ucitelka kricala ze nechcel ukazat hlavu ,podotýkam sme romovia ,chodime do prace byvame v paneláku .Ludia nas maju radi
sme slusny romovia a zijeme poriadne ....Problem je v tom ze som o tom nevedela syn je tam sam rom myslim v triede a pozera do vlasov iba jemu s rukavicami a ceruzkou. Bola som za riaditeľkou ze je to normalny postup ,utocila na mna ,povedala som ze si to neprajema smiala sa stale ....Uvazujem ze zmenime skolu co si o tom myslite ???Dakujem

syslik81
4. mar 2024

neustupuj . ak kontroluju len tvojho syna obrat sa na media .. a kazda skola ma nad sebou dozor tak tam posli pisomnu stazost za sikanovanie a rasizmus .. normalne by bolo ak by pozerali vsetky deti v poripade ze niektore donieslo ..ale nielen tvojho syna

autor
4. mar 2024

@syslik81 dakujem ano no ja som si vedoma toho ze to nieje v poriadku,povedala som ze je to rasizmus a riaditelka mi povedala ,, Typicka romka ohana sa s rasizmom ako je to chore si myslim

medda_beda
4. mar 2024

Ak už pozerá hlavu tak nech pozerá všetkým deťom.
Róm/neróm a ja som mala vši.
Veď to môže mať hocikto a vlasy si pravidelne umývam.

matus7030
4. mar 2024

Učím na 1.stupni a zatiaľ som mala vždy v triede aj 2-3 Romov a z mojej skusenosti - u mňa v triede keď sú vši, rómovia ich nikdy nemali. Ja sa len vždy prejdem po triede a popozerám do vlasov (všetkým!), keď napríklad píšu, ale nezvyknem sa nikomu prehrabávať, alebo hľadať vši ceruzkou. To je podľa mňa na rodičovi, aby dieťaťu kontroloval vlasy.
Nechapem ale tú vašu uciteľku - to len tak každý deň pravidelne preventivne pozera vlasy vášmu synovi? To je zvláštne naozaj a podľa mna nemeňte školu, ale riešte s p.učiteľkou, aký má dôvod, že to robí.

gleep1
4. mar 2024

No, je to rasizmus a dava detom v triede krasny priklad ako sa spravat rasisticky a dava tym aj návod deton ako sa maju spravat k tvojmu synovi. Vadilo by mi to a riešila by som to dovtedy pokial by to neprestalo.

syslik81
4. mar 2024

typicka romka? ona je typicka rasistka.. rozhodne to nenechaj tak.. normalne to nieje.. treba sa za syna postavit a ukazat ze si treba stat za svojima nenechat sa sikanovat ... sikana na skolach je zial aj z dospelackej strany a po poslednom pripade kedy ten chlapec skocil sa media radi toho chytia a poukazu aj na tuto stranku sikany ... kolko deti kvoly takym ako oni neznasaju skolu a zahodia buducnost ...

miriam11
4. mar 2024

😘🍀

subartic
4. mar 2024

no podľa mňa je to ukážkový rasizmus. Na vašom mieste by som sa obrátila na ombucmana a aj zriaďovateľa školy, prípadne školskú inšpekciu . Do triedy kde chodí jedna z mojich detí sú aj dve rómske dievčatá a aj ukrajinské deti . Učiteľka kontroluje hlavu všetkým bez rozdielu , ak aj niečo nájde nekomentuje a zavolá rodičom .

babulkomale
4. mar 2024

Kadernicka tvrdí, ze vsi isu len do cistych vlasov 🤷

mira0611
4. mar 2024

Ahoj, ja neviem asi by som zmenila skolu, ked je ucitelkyn pristup takyto, a aj vedenie skoly ma tento pristup, nezmeni sa to. Ludi nezmenis nikdy.
Ja som syna vybrala zo slovenskej skolky, je to madarske dieta, do jeho triedy chodilo 5 slov.deti ostatne boli madarske, a predsa s nim bola ucitelka hnusna. Popritom je blondak s modrymi ocami. Stale sa nanho stazovali....ked prisiel domov bol agresivny, co predtym nikdy nebol. Po prepise sa uplne zmenil ukludnil sa, nebol tak casto chory, pekne spolupracoval...
Ja som v tej nedobrej skolke bojovala 2 roky, a uplne zbytocne.
Chcem len tym povedat, ze ak sa tvoj syn neciti dobre v tej skole, je zbytocne ho nutit, treba zmenit prostredie, lebo po case budemat aj fyzicke a psychicke symptomi. Do novej skolky syn chodil s radostou aj cez vikend chcel ist.
Nie je nic horsie ked sa pozeras, na nestastne dieta, chces mu pomoct, ale ludi nezmenis.

autor
4. mar 2024

@mira0611 ano jedine riesenie je zmenit skolu ,po tejto zlej skusenosti .....

ptvw
4. mar 2024

Ak neprestanú, zmenila by som školu nech sa netrápi ved tam bude 5-9 rokov

wanduska327
4. mar 2024

No tak ja by som jej ukázala typickú Romku v akcii 🫣😉😂😂

cacianka
4. mar 2024

ak neviete sami napísať podnet/sťažnosť na učiteľku k rukám jej nadriadenej - riaditeľke, požiadajte niekoho zdatného slovom aj písmom, kto vám to napíše čo najlepšie. nemyslím tým že to nezvládnete aj vy rodičia,
takže list riaditeľke a na vedomie aj zriaďovateľovi, tým je obecný alebo mestský úrad. taktiež na UPSVAR odbor pre deti a mládež, požiadať o pomoc a podporu, aj detskú lekárku, ak to nepomôže, tak list na školskú inšpekciu, Ministerstvo školstva. a kľudne aj detskému ombudsmanovi, všade a kľudne aj naraz, nech to niekto nezametie pod koberec. Napísala by som všetkým naraz, aby som sa zastala dieťaťa a zotrela tie úškrny z tvárí učiteľky aj riaditeľky.
Nemusíte sa oháňať rasizmom, ale diskrimináciou a šikanou, pretože takto šikanovať dieťa je neprípustné. Keby niekto zo školy kontroloval hlavy detí, tak musí všetky do radu, nemôže šikanovať iba jedno dieťa a nemôže zverejňovať, komu čo našli, iba oznámiť rodičom dieťaťa aby riešili výskyt.
Naozaj dôkladne skontroluj vlasy, aj keby ste preventívne použili šampón , nech máš 300% istotu že dieťa vši nemá a poriadne im to v škole daj vyžrať.
a medzitým riešiť prestup na inú školu. keby toto škola robila nie že môjmu dieťaťu ale jeho spolužiakovi, tak ja blondýna narobím a ukážem im rómku v akcii !!!

simona20201309
4. mar 2024

Jasneeee.... pozerala len tvojmu a zvyšok ju nezaujimal. Sory, ale toto ti neverím. Vymyslená téma na rozduchanie vášní.
Nezmysel! Ak kontroluje vsi, tak určite skontroluje všetkým.
Aký by to malo zmysel pozrieť len jednému hlavu? Toto bude len v tvojej hlave. Máš pocit ze vás odsudzujú preto, že ste Rómovia? Mal v minulosti vsi? Sú s ním problémy?
Toto naozaj nie je reálne a odpadnem ako tu už idete zvolavat media a robiť z ucitelky rasistku

simona20201309
4. mar 2024

Smiala sa prečo? Lebo si neprajes aby kontrolovala vlasy? Tak ja by som sa nesmiala, ale každé ráno by som ocakavala papierik od obvodného lekára že je hlava čistá
....
Problém so vsami je sakra PROBLEM a mala by si byt skôr vďačná, že to kontroluje. Mňa rodicia sami o to prosili, pretože nevedeli ako to vyzerá, alebo mali slabé oči a nevideli malé hnidy
Keď sme my mali v triede vsi, kontrolovala som aj ráno aj poobede, tiež s ceruzkou (nebudem sa vo vlasoch vrtat s nechtom) a ak bolo dieťa, ktorému sa vsi opakovali častejšie, alebo pravidelne, tak som občas preventivne pozrela xastejsie ako iným.
Možno aj tvoj syn je ten prípad a ma vsi opakovane, alebo sa ich neviete zbaviť....

simona20201309
4. mar 2024

To nemá absolútne nič s tým, že je rom. Rukavice by si vzala aj keby kontrolovala kolegyni

nikaeli
4. mar 2024

Ak chceš podávať sťažnosť, v prvom rade sa ubezpeč, že pozerala vlasy naozaj iba jemu a z akého dôvodu. Mala podozrenie? Pre istotu ho doma prezri.

@babulkomale pani kaderníčku pozývam pozrieť sa k nám do školy, kde je polovica detí z osád. Nechci vidieť tie hlavy.

autor
4. mar 2024

@simona20201309 No nemam slou.....

autor
4. mar 2024

@simona20201309 Je to trapne co ste napisala aky papierik od obvodneho pretoze niesme biely ????Syn je prvak ziaden problem nebol ,neodcudzujte a nehadzte kazdeho do jedneho vreca !!!! Ja pisem slusne tak Vas poprosim reagujte tiez slusne niesom ciganka z osady tak sa spravajte tak ako aj ja ...dakujem

simona20201309
4. mar 2024

No tak len ste mi potvrdila co som si myslela.... si vztahovacna. Jasne, všetci sme rasisti...🙄🙄🙄
No ak si neprajes aby mu vlasy kontrolovala učiteľka, tak ako ma vedieť, či nie je infekcny? V tom prípade ma pravo požiadať potvrdenie od lekára. Prečítaj si skolsky poriadok. Určite tam majú zahrnutý aj postup v prípade pedikulozy

subartic
4. mar 2024

@simona20201309 ale akosi ti ušla podstata . Vlas kontroluje iba jemu , nie všetkým deťom .

simona20201309
4. mar 2024

@subartic lebo to tvrdí ona? Lebo bola v triede celý deň a videla ze kontroluje len jemu?
Je to jej tvrdenie, po prvé. A po druhé, ak sa chlapec škrabal alebo mala podozrenie, že ma niečo vo vlasoch, tak prečo by mu nemohla pozrieť??? Ci nesmela, lebo je rom? Aby náhodou niekto nepovedal, že je rasista? Tak sa mala len zhora nenapadne pozrieť? To co už sú toto za názory? To aby si učiteľ už pýtal povolenie na to, ci môže skontrolovať ci nemá vsi. Véd je to prevencia! Chráni ostatné deti, snaží sa predísť sireniu

bloger
4. mar 2024

V tomto prípade to pôsobí ako rasizmus. Nie je o čom.

simona20201309
4. mar 2024

@subartic treba použiť zdravý rozum a urobiť si úsudok.... myslíš si, že ma učiteľka chuť hrabať sa niekomu vo vlasoch len tak, lebo je rom?

loliki
4. mar 2024

Kľud. Ani vy sa nerozčuľujte. Ak učiteľka musela kontrolovať vlasy, tak asi preto, že niektoré deti majú vši. A možno vši mali práve Rómovia. Žiaľ, stáva sa. Tak kontrolovali predpokladám všetkým deťom, väčšinou to stačí prejsť sa pomaly v triede medzi deťmi. Neviem si predstaviť, ako váš syn - prvák - protestoval, že on nedovolil, aby mu skontrolovali vlasy. Potom až taký bezproblémový nie je, keď ako prvák neposlúcha. Učiteľka sa v tom určite nevyžíva, je to nepríjemná činnosť kvôli prevencii, aby sa to nerozšírilo. Žiaľ, je to o neprispôsobivých spoluobčanoch, ktorí žijú nehygienických podmienkach a nie je to o rasizme. To sa musíte poďakovať im, že ľudia majú obavy, či nemá váš syn vši.

loliki
4. mar 2024

Skôr sa zamerajte na Rómov a dosiahnite u nich, aby dodržiavali hygienu a nechodili do škôl zavšivavení. Potom učiteľky nebudú musieť kontrolovať vlasy nikomu. A budú mať všetci pokoj.

minimie
4. mar 2024

@simona20201309 buď si to neprečítala s porozumením alebo si to neprečítala vôbec. Lebo ti unikla pointa celej tejto situácie. Ale že fakt 🤦‍♀️

simona20201309
4. mar 2024

@minimie prečítala som s porozumením a žiadna poenta mi neunikla

eeffka
4. mar 2024

@loliki ty si dobre naivna 🤣 my sme bieli ako mlynarova zena a vsi sme dostali darom od netere