Sťahovanie sa do Nemecka. Dá sa zvládnuť so školopovinným dieťaťom?

andruska80
7. feb 2013

Kočky, manželovi sa naskytla možnosť ísť pracovne do Nemecka - minimálne na 2 roky, pravdepodobne aj viac. Má prácu aj tu, nezarába najhoršie, ale v Nemecku by to bolo podstatne lepšie. Kedže domov by chodil len málo, zvažujeme, že by sme sa tam presťahovali celá rodina. Ja i manžel sa po nemecky celkom dohovoríme, najväčší problém by bol so synom, ten tu chodí do 2. triedy ZŠ, po nemecky nevie vôbec. Rozmýšľam, že by som zohnala nejakú dobrú učiteľku nemčiny na intenzívny kurz, a od nového školského roku by syn nastúpil do školy už v Nemecku. Zaujímajú ma hlavne skúsenosti mamičiek, ktoré zažili niečo podobné - ako to zvládnuť čo najlepšie, na čo sa zamerať....? A aký je váš celkový názor na to?
Dakujem za každú odpoveď...

miags
14. apr 2013

Ahoj Andruska, mna sa to tyka rovnako. Mam syna ktory ma na bud.rok nastupit do 4.rocnika a chceme sa stahovat do DE za priatelom.
Tiez by som bola vdacna za nejake rady ako postupovat, lebo viem len info o CH. Tam to zvycajne chodi tak, ze dietaopakuje triedu do ktorej nastupuje 2x. Prvykrat s tym, ze zaroven navstevuje jazykovy kurz a druhykrat ho opakuje uz naostro. Niektore skoly maju napr. triedy pre cudzincov.
No a moj osobny nazor je taky, ze deti sa isto tomu brania, pretoze to bude pre nich obrovsky boj v cudzom svete - bez reci , ale ked maju oporu rodicov, je to len bonus pre ich zivoty a v dospelosti sa nam za to mozno aj podakuju, ze sme ich odviedli zo SK, kde to ide dole kopcom......
Rovnako ako ty Andruska prosim o rady niekoho, kto taketo stahovanie realne odzil a tvojej rodinke drzim palce a vela dobreho v novom svete 🙂 !

landrea
31. jan 2014

Ahojte dievčatá, máte už nejaké skúsenosti s tými školami?

nikusa9
1. feb 2014

tak táto téma ma veľmi zaujíma...duuufam, ze sa pripoja nejaké maminky s radami a skúsenosťou 😉 manžel mi odchádza o 3 tyž. a hlavne s tým pocitm, ze my prideme za nim, ale ja o tom nechcem ani pocut...neviem si vôbec predstaviť ako by som písala s malou úlohy, vôbec by som jej nevedela pomoct...je ine ist robit sama a nejak sa rukami nohami dohovoriť ale byť zodpovedná za nu?...hm ☹ tak urcite budem sledovat túto diskusiu 🙂

ajinko
3. aug 2014

No čaute ženy, pridávam sa aj ja k vám, rada by som vedela či ste niečo pozisťovali 🙂 @andruska80 už bývate? zvládate? ako škola?

mia885
3. aug 2014

Aj ja by som bola rada keby sa ozvala mamina co ma s tymto skusenosti

emilii
24. okt 2014

ahojte ... aj my sa chystáme sťahovať, máme 3 deti, najmladšiu s jazykom neriešime, lebo má iba 2 roky, sa naučí prirodzene, len synovia sú už školáci / 8 a 10rokov. / staršieho učenie sa NJ chytlo a venuje sa tomu doma aj sám. zato ,mladší nemá príliš záujem ... Ako ste na tom vy? už ste tam ? ďakujem za akékoľvek info .... 🙂

gloria78
6. mar 2015

Ahoj, má niektorá z Vás skúsenosť so sťahovaním do nemecka so školopovinnými deťmi? Čo tomu predchádzalo, ako fungujete v škole teraz. Veľká vďaka za každú radu!

ekolesarova
10. aug 2015

Zdravím baby, tak ako vidím je nás viac čo sa sťahujeme. Manžel odišiel v máji a my sa sťahujeme za nim 🙂 .
Tiež by som rada vedela ako sa tam deti chytili. Moja malá ma 6 rokov a ešte pojde do školky. Tak dufam že sa chytí. Je dosť bystrá 😉 . Synček má DMO. Rada by som vedela čo všetko mi treba vybaviť. Budem vám veľmi vďačná za všetky rady 😵

jarusska
15. feb 2016

@emilii Dobrý den prajem. Viem, že tento príspevok ste písali už dávno. Ale aj tak ma zaujíma, ako to chlapci v skole zvládli, hlavne ten, ktorému sa učiť jazyk až tak nechcelo. 😵 ... Ja mám 12 rocnú dcéru a tej sa teda učiť nechce a syn by mal ísť do prvej triedy. Rysuje sa nám možnosť odísť za rodinou do Nemecka a teda sa presťahovať. Ak sem este chodíte na MK a bude sa vám chcieť, nenapísala by ste mi, ako ste to zvládli a prežili. Hlavne teda deti, ale aj vy , rodičia. Dakujem vám, pekný den

emilii
16. feb 2016

@jarusska dobry den. nestahovali sme sa .. manzelovi museli operovat chrbticu,menili mu platnicku ... takze plany padli.

jarusska
17. feb 2016

@emilii dakujem vám a želám všetko dobré

jarusska
17. feb 2016

@ekolesarova Dobrý den, zhánam informácie na tomto fore a chcela by som sa vás opýtať, či sa vám nakoniec podarilo odísť a ako to dopadlo. Hlavne o deti mi ide, ako to zvládli. Dakujem, pekný den

ekolesarova
17. feb 2016

@jarusska Dobry den. Ano my sme odisli v septembri. Dcerka chodi do skolky. Uci sa jazyk no ide to pomaly. Sice ucitelky ju chvalia ze ide jej to dobre. Ona v skolke rozprava po nem. len doma nechce ☹

ekolesarova
17. feb 2016

@jarusska a co sa tyka celkovej adaptacie aj syn aj dcerka si zvykli raz dva. Dcerka dokonca uz par krat povedala ze uz nechce ist spat na SK.

jarusska
17. feb 2016

@ekolesarova dakujem vam. tak snad to zvlanu aj nase deti, ak sa nam podari odíst. majte sa pekne

jarusska
5. jún 2016

@nikusa9
@nikusa9 zdravim vas. Viem,ze je to uz starsi prispevok,ale tato tema ma velmi zaujima. Odisli ste nakoniec do zahranicia? Ak ano,ako to vasa dcerka zvlada v skole? Ak si najdete cas mi napisat,budem vam vdacna. Pekny vecer

jahodka26
23. jan 2017

Ahojte,jebtobuz davnejsie,co tu niekto pisal.no mozno sa najdu aj nove maminky.my sme sa pred tyzdnom prestahovali do nemecka,za priatelom,ktory tu pracuje treti rok. Dcerka bude mat v marci 4roky. Rozmyslam,kedy ju tu prihlasit do skolky,ci nejaky cas pockat,ci do toho rovno vhupnut. Ako ste to riesili so svojimi detickami?vdaka

ekolesarova
23. jan 2017

@jahodka26 ahoj my sme tu už rok a pol. Odporúčam rovno vhupnúť do toho. Naša sa raz dva naučila. Ani syn nemal problém jemu tu veľmi pomáhajú. Co ho zanedbali tie 4 roky na SK tu to do behu je.

jarusska
24. jan 2017

@ekolesarova ahoj. Nám to v lete nevyšlo, ale nevylučujem, že sa ešte presťahujeme. Je vám tam lepšie, ako na Slovensku? My tam máme rodinu, nemali by sme to také strašné, len dobrú robotu nájsť a školu pre deti. Držím vám palce

ekolesarova
24. jan 2017

@jarusska Nam je tu výborne. Už len kvôli malému. Ale aj škola je na lepšej úrovni ako u nás kde by chodila. Samozrejme je aj finančne lepšie ohodnotená práca.

jahodka26
24. jan 2017

@ekolesarova dakujem za info.asi sa bojim viac ako ona,ze ako zvladne nemecke ucitelky a deti. Je pravda,ze si celkom dobre pamata aj anglictinu aj nemcinu,len je aj dost hanbliva,hlavne kym sa poriadne obkuka niekde,potom je uz ukecana.teda na slovenskuto tak bolo 🙂 sme tu zatial len druhy tyzden,zac.februara musim este na slovensko,tak uz sme sa s muzom rozpravali,ze potom by isla do skolky,aspon po par hodinach denne a postupne by sme to predlzovali.alebo uvidime,ako jej to pojde.

ekolesarova
25. jan 2017

@jahodka26 u nás to bolo tak ze najprv na hodinku, potom dve a tak chceli zvyšovať ale dcérke tam bolo dobre takže na tretí deň ostala riadne na celý deň 😉 . Tiež je hanblivá ale doma sa nudila a tam bola medzi deťmi. Naše učiteľky boli veľmi milé a mali ju radi. Neviem v ktorej časti Nemecka ste ale tu bol problém nájsť škôlku 😒 . Ale museli keďže bola skolopovinna ďalší rok. A nakoniec nám ju zobrali do škôlky ktorá je o ulicu ďalej od nás 🙂

jahodka26
25. jan 2017

@ekolesarova tiez by som to chcela tak postupne.my sme v bastheim-rodles.v bastheim je skolka,taky kinderland,ze aj jasle,skolka,aj pre skolopovinnych pred skolou a po skole.na stranke maju,ze prijimaju hocikedy pocas roka,tak snad sa nam tam podari.musime sa tam popytat.aj moja dcerka ma rada deti,tak snad to bude ok.a vela bude zalezat od uciteliek.tak uvidime.😉

ekolesarova
25. jan 2017

Veľa a záleží od učiteliek. Tak prajem veľa úspechov malej aj tebe. Budem rada keď sa hoci kedy ozvete ako sa vám darí 😉

zuzanka264
23. mar 2017

Ahojte ženy nás to čaká o dva mesiace aj s malou 2 ročnou zoberú mi ju do škôlky? Aspoň na pol dna? Potrebujem sa učiť nemecký a teda s ňou doma nemám veľkú šancu chcela by som sa prihlásiť na kurz doobedny. A ako fungujú škôlky cez prazdniny? Lebo my rovno na leto prídeme

lelkaformi
27. nov 2020

@andruska80 dobrý den,Tak ako ste nastúpili do školy v Nemecku?lelka6@azet.sk

andruska80
autor
27. nov 2020

@lelkaformi zdravím, nie, my sme nakoniec nešli... Zvažovali sme pre aj proti, ale nakoniec sme ostali tu...

lelkaformi
2. dec 2020

@ekolesarova aké máte skúsenosti nástup deti v nemecku do školy?

lelkaformi
29. dec 2020

@lelkaformi nič som sa nedozvedela.

lelkaformi
9. jún 2021

@lelkaformi aké máte skúsenosti s nástupom deti do školy v Nemecku? Nás by mal ísť do druhej triedy?