Štrajk učiteľov - postrehy, názory

horana
25. jan 2016

Kedze su tu uz dve temy o Strajku, ale obe su Otazky, kde je mozne pridat len jednu odpoved, rozhodla som sa zalozit Diskusiu, aby tie, co chcu, mohli pripadne napisat aj viac ohladne tejto polemiky.
Takze, kto chcete prispiet viac nez jednym prispevkom a diskutovat, sem sa.

dominika6
25. jan 2016

@sardinka335
samozrjeme nikdy nevieme dopredu ako sa kto zachová ked sa dostane ku korytu ale to čo sa deje teraz už asi nikomu nieje jedno a všetky tie prepojené smerácke vlákna sú tak okaté,až je to smutné..

gondulka
25. jan 2016

@dominika6 Mňa ani Fico a ani nik iný nezaujíma. Kto ti kedy dačo dal zadarmo???? Ktorá vláda je iná, lepšia???

dominika6
25. jan 2016

@gondulka
samozrejme nik nič nedal ani nedá,preto jediné čo neznášam sú počúvať sľuby 🙂

evittam
25. jan 2016

@mima4 Prepáč, ale teraz si trafila do "čierneho" - môj chlap je murár (mal kedysi dávno priateľku, ktorá za to, že mala gympel sa mu vysmievala -a pri tom nezarobila ani 1/10 toho čo on - tak len k platom) a čo sa týka projektov -áno musí ho niekto nakresliť, ale ak ten murár nevie ten projekt správne prečítať tak nič nepostaví - čiže buď taká láskavá a "nedegraduj" murárov len preto lebo nemajú VŠ - ti garantujem, že môj chlap nakreslí taký istý projekt ako aj niektorý inžinier!

sardinka335
25. jan 2016

@dominika6 ale pochop ze tam vzdy budu nejake nitky, nejaky zlodeji a ludia čo budu zneužívať...to je zial všade na svete tak..a myslieť si ze tam budu vladnuť ,,12 apoštoli,, a tu bude raj na zemi je nerealne. Kto ma vela chce mať ešte viac...velka kopa stale pyta, dalšia vlada nebude ina...nebude sa kradnut menej len sa o tom bude mozno menej hovoriť a pisať, občas dačo media vyštrachaju.
Kradlo sa za Mečiara a nie malo ze? Rezeš nie? Dzurinda detto...taky Mikloš je dnes ťažko za vodou...ktora vlada nema svoje kauzy, mena, gorily? Kazda ma a aj kazda dalšia nejake mat bude. Len ked si tam navolite kapitalistov tak budete platiť časom aj za vzduch čo dychate....

gondulka
25. jan 2016

@sardinka335 Presne tak vśetko to je úbohé o politike. Len śkoda že nato potrebujú vždy nejakých rukojemníkov. A podľa štrajkujúceho učiteľa si má rodič zobrať OČR ku aby oni mohli akože štrajkovať? To čo je za politika, tak oni chcú vyšśí plat a rodič na OČR má dostať polovicu.

evittam
25. jan 2016

@mima4 A tvrdiť, že bez projektanta si ani "neprdnú" je pekná sprostosť - vieš, ono si niekedy skôr ten tvoj projektant ani neprdne bez toho murára a odborníka čo tomu rozumie, nakoľko ten slávny projektant pomaly ani nevie ako tehla a malta vyzerá, ako to funguje aby to vôbec stálo....(česť výnimkám samozrejme) 😝

dominika6
25. jan 2016

@sardinka335
máš pravdu s týmto nenarobíme my nič,ale treba už vládu komplet vymeniť a keby tam boli zainteresovaní ľudia čo sa vo svojej profesii vyznajú ( napr. nie hocijaký predavač je zrazu minister zdravotníctva,alebo šofer z povolania je minister financii) to hovorím vymyslený príklad tak by ekonomika fungovala...leeeenže to je nereálne a v tom je problem

mima4
25. jan 2016

@evittam robotníkom ked das nieco spravit, musis im polopatisticky povedat co chces a nasmerovat ich... oni su vykona sila, nic viac, prave preto mame stavebne fakulty, ktorých absolventi su do riadiacich pozicii...
ale to je uplne OK a normalne, pretoze clovek s ucnovkou nie je "vyucenny" s cielom robit pracu vysokoskoslky vzdelaného cloveka

evittam
25. jan 2016

@mima4 Prepáč, ale trepeš kraviny. Asi viem čo vie a dokáže môj chlap a jeho spolupracovníci. Jasné - je to len chudák, ktorý vie len tehly pokladať. Sa zobuď - tí tvoji VŠ vzdelaní projektanti by nepostavili ani psiu búdu....
Dostanú projekt do ruky - a dovi-dopo - nechápeš čo tam je? Tvoj problém - zbaľ sa a môžeš ísť.....Asi tak to chodí... Ty veríš tomu, že ten tvoj inžinier celý deň stojí na stavbe a riadi tých murárov - ´😀 😀 😀
A hlavne, že ty si "vyučenná" robiť prácu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Inak to sú že vraj aj tí čo sedia pri koryte - a čo z toho?! Veľké h...o!

mima4
25. jan 2016

@evittam a pokial viem, ja nedegradujem murarov, my sa tu nebavi o ludoch ale o PRACI a charaktere praci, to nema docinenia s tym, kto to vykonava...
nechapem, ci som ti stupila na otlaky ci co...ale my neriesime hodnotu cloveka, pretoze od prace to nezavisi, bez ohladu, ci robi clovek smetiara ci super manazera, je hodnotny a kazda praca je dolezita.... my sa tu bavime o charaktere prace a jej ulohe v spolocnosti....
praca murara je dolezita, ale bez niekoho "nad sebou", kto je sikovny a vyzna sa a ma v tom vzdelanie, si proste neprdne.. prave preto mame stavebny dozor..ktorého úlohou je dohliadat na robotnikov a ich pracu, material, atd....od murara sa to ani neocakava, ale to neznamena, ze jeho praca nie je dolezita.

mima4
25. jan 2016

@evittam
ale úlohou projektanta nie je niečo stavat, ale navrhovat tak, aby to bolo kvalitne a dobre postavene...

vidis, ani nechapes zakladne rozdiely v ich pracovnych cinnostiach...
jasne, ze pokial je clovek neschopak, je jedno, ci je murar, ci projektant....

sorciera24
25. jan 2016

@gondulka prave o to ide, ze sa to tyka vsetkych, neilen ucitelov!......ale aj tych rodicov...preto ak maju logiku, tak to pochopili a idu za......a ja sa budem isto este mnohokrat opakovat...tu nejde len o platy!...ide o lepsie vzdelavanie pre vase deti! ak si toto neuvedomite a budete len zavidiet (aj ekd ozaj niet co), tak nikdy sa tu enpohente dopredu...nikdy....a nikdy nebudete mat!.....keby ste sa na to pozreli z ineho uhlu, tak by ste videli, ze ucitelia bojuju aj za vas (aj za tych, kt. sa boja ozvat), dokonca aj za svojich kolegov, z deti....ale kym bude nastavenie vacsiny Slovakov tak, ako Vase....tak potom je v tejto republike kazda snaha zbytocna! (to je fakt)

evittam
25. jan 2016

@mima4 Nie nestúpila si mi na otlaky-nemám žiadne. Ale zamysli sa nad tým čo píšeš...to je všetko.
A áno táto téma je o niečom inom - takže sa ospravedlňujem za odbočenie, ale nedalo mi, lebo mi je zle z toho ako si niekto myslí, že keď má VŠ, tak si bez neho ostatní ani neprdneme.

evittam
25. jan 2016

@mima4 Ale ja to dobre chápem...ale nevadí, nechceš chápať ty o čom píšem ako čítam. 😉

horana
autor
25. jan 2016

@gondulka Tebe mozno Fico nic zadarmo nedal, zato istym skupinam, tie si skupuje, tych najsprostejsich za pero a skrabku na lad na mitingu na stadione, tym chlp "narocnejsim" vlaky "zdarma" (tie zo svojich dani radi platime, zato dopriat kvalitu vzdelavania pre svoje deti, to je pre mnohych prilis abstraktne, tu vacsina jednoduchov premysla len nad tym co budu mat lacnejsie prvoplanovo, za dalsi roh z nedovidia), svojim kamosom a mecenasom statne zakazky,loptosom typu Siroky, Poor, Brhel a spol. stedre milioniky.
Ked len skolnis hlavu a povies kazda vlada nam len berie, si idealna ovladatelna poddana. Kym aj za teba niekto nepovstane, budu ta naozaj stale len drat z koze. Pasivita nikam nevedie.

Zaroven aby strajk k niecomu bol, musia strajkovat prave pred volbami, kedy im tecie do bot z hladiska prefenrencii, lebo len vtedy su realtivne zranitelni, nie je vsak pravda ze uz nic nemozu prijimat, to je Ficovo klamstvo, ktore pravnici uz vyvratili, len mnohi naleteli a to po nom slepo opakuju ako mantru, uz su "zhypnotizovani".

A ze deti su rukojemnici? Nie, nie su, nik ich nevyuziva, aj oni ale musia ukazat aj nejaky tlak, ked iba ukazovali "dlhe nosy" (akcia dlhych nosov), alebo baby sitting day, tak to bolo bezzube a tym padom pre mocnych na smiech. Ked by strajkovali cez prazdniny, opat by boli len na smiech. Kym neukazu ze aj oni maju svoje tronfy, nikto sa nimi nebude vazne zaoberat. Zaroven su ucitelie ohladuplni v tom ze strajkuju prave v case kedy su uz polrocne znamky uzatvorene a tento tyzden je taky "slepy", medzi vysvedcok a znamkami, cize uz ohladuplnejsi voci detom byt nemohli, zaroven je chripka na vzostupe, plno skol je zatvorenych aj pre nu, takze aj zdravotne skor plus.
Tato banda lumpov rozumie len tlaku a vydieraniu, nicomu inemu, a boji sa zjednotenych mas ludi s nazorom proti nim, preto ich triesti, spasivnuje, a ako vidim na mnohych jej to krasne vychadza.

nyusika
25. jan 2016

moj postreh - cim jednoduchsi clovek, tym menej rozumie takymto veciam.

ja dufam, ze tento strajk bude mat zmysel.
pred casom to boli prave studenti, ktori sa vyznamnou mierou zapricinili o zmeny v nasej spolocnosti.

a nazvat deti rukojemnikom si dovoli len naozaj duchom plytky clovek.
Vlastne, su rukojemnici...ale nie v strajku. prave naopak - v doterajsom fungovani, ci skor nefungovani, skolstva.

nas stat je policajny stat...namiesto toho, aby sa investovalo do vzdelavania mladeze, prijme sa niekolko tisic vypatlanych policajtov - jasne, treba byt pripraveni na invaziu krvilacnych arabov, ved kazdy z nas isto skryva v taske aspon jedno arabske mlada, kontroly su viac, nez nutne.
namiesto toho, aby sa financovala oprava elektorinstalacie v skole, kupi sa hasicske auto dobrovolnym hasicom, nech je cim zhorene kable hasit.
ved foto sudruhov pri cervenej dodavke ma vacsi efekt, ako fotografia zamurovanej steny v skole.
Asfaltka z krcmy do kostola je isto dolezitejsia, ako erarny toaletny papier do skoly, asfaltku je predsa vidiet a sluzi VOLICOM...verim, ze kazda pozna x dalsich podobnych pripadov.

je mi z toho celeho smutno, myslim z toho debilizmu mnohych ludi...

gondulka
25. jan 2016

@sorciera24 No to iste, už vidím ućiteľa ako ide štrajkovať za niekoho iného napr. predavačky??? upratovaćky???? knihovníčky??? Tak to by som ozaj rada videla. 😝

mima4
25. jan 2016

@evittam
tema nie je o muraroch, ale o rozdielnosti v charaktere prace a o úlohách v celom tom ekonomickom kolotoci...
ludia tu porovnavaju neporovnatelne veci

mima4
25. jan 2016

@nyusika
podla mna toto je pozostatkom komunizmu, kedy vzdelanie a vzdelani ludi boli nepriatelmi statu....

nyusika
25. jan 2016

@gondulka preco by mal ist za niekoho ineho strajkovat ?? ani ja nestrajkujem ZA ucuitelov. ale ja IM VYJADRUJEM SVOJU PODPORU.

gondulka
25. jan 2016

@horana 1000 ľudí 1000 názorov, zrejme si učiteľka ale každý má svoju pravdu, či sa ti to páči alebo nie.

sorciera24
25. jan 2016

@gondulka ja som sa vyjadrila, v momenta pojdem....som za to, aby v tomto state si akzdy zasluzil viac, ak zavriete potraviny na tyzden-dva, nemam problem a plne podporujem......ucitel je natolko inteligentny, ze tieto povolania by urcite podporil 😉 o tom to totiz je....

alexandramaria
25. jan 2016

@evittam dnes s tebou výnimočne súhlasím 😀 😉 takmer vo všetkom.

Tento problém má veľa rovín baby. Tu nejde o to, že by nemohli štrajkovať. TO môže v demokracii každý okrem tých, ktorým to ústava nedovoľuje, ale to je iný príbeh. Štrajk má mať úroveň. TO po prvé. Má svoje pravidlá, ktoré by podľa zákona mali byť dodržané. Za štrajkom by mali stáť odbory.
Toto je obyčajné divadlo nič viac. Ako sa má zamestnávateľ, teda štát stavať k takémuto trápnemu štrajku, keď sú protestujúci rozkúskovaní a nejednotní? Veď je to na smiech. Čo by ste robili vy ako zamestnávateľ, keby vám štvrť firmy vyskakuje a ďalší normálne pracujú a odvádzajú svoju robotu? Však by ste sa pousmiali, tých šašov vyrazili a bolo by vystarané. Ďalším problémom je čas štrajku. Absolútna chyba. Voľby sú za mesiac. Táto vláda už aj keby sa rozkrájala nič nestihne urobiť. Viete koľko trvá aby prešiel návrh zákona v 3 čítaniach? Viete koľko trvá, kým ho dostanú všetky dotknuté odbory, skupiny a podobne a spripomienkujú ho??
Toto je iba tlak na to, aby súdruh F hneď po voľbách neriešil nič, iba a iba učiteľov, čo nebude také ľahké, lebo bude mať čo robiť, aby zostavil vládu. Zlé, zlé,zlé... všetko a celé zle.
Po ďalšie, baviť sa o úrovni učiteľov nemienim, ale okrajovo. Študovala som dokopy 18 rokov a za ten čas môžem pozitívne ohodnotiť dve pani učiteľky, pre mňa učiteľky s veľkým U. Obe stará škola, tie vedeli niečo naučiť. Dnes ide na pedagogiku každý. Čiže otázne je, prečo sa pchám učiť, aj keď dopredu viem, aký bude plat? Sú tabuľky, každý si môže vyrátať.
Ostatné veci, ako drísty učiteľov, ako ich práca pokračuje aj doma, voľno je nútené a ostatné sprostosti, to ani nejdem komentovať, iba sa usmievam.
Asi domov neťahali 500 stranový spis súdnej ťahanice, ktorý treba prácne naštudovať a rozseknúť, alebo zmluvu tak ťažkú že každý chybný krok môže byť váš koniec v robote. A nie, naše platy sa nelíšia, ale sú na veľmi podobnej úrovni. 😉 A ja sa musím vzdelávať doživotne. Tiež. A nemám ani tú nútenú dovolenku, (čo by som za ňu dala!!!!!!) A nie, neplačem stále, akú mám psychicky náročnú robotu. To by som plakala, keby som stála za pásom na 3 zmenke, a ťahala nočné. Nie, moja hodina v práci nemá 45 minút. Má 60 minút.
A nie, nielen vysokoškolské vzdelanie má vážnosť. A nie, vaše argumenty o tom, že pani upratovačky mali študovať keď sa im nepáči, nemajú váhu. Pokiaľ ste teda študovali v tomto bananistane na tých vš, ktoré samy o sebe nemajú úroveň. Ak ste študovali pedagogiku na univerzite, ktorá má meno a cveng, máte skvelé predpoklady byť druhý rodič, máte skvelé základy psychológie , dokonalé vedomosti vo vašom odbore, nejačíte na decko ako idiot, viete pôsobiť na úrovni (aj štrajkovať na úrovni), skláňam sa, dávam dole klobúk a sama by som vám dala 1500 € plat. Ale s prepáčením, takého učiteľa hľadať lupou. Ja ich pár poznám. A tým držím všetky palce. A zverím svoje dieťa. S úsmevom.

juhseverzapad
25. jan 2016

@mima4 Až na to, že u nás bol socializmus 🙂

sorciera24
25. jan 2016

@gondulka a este jedna vec sa mi nepaci, ze tu rozpravate o paltoch a fakt z cesty.... kebyze maju ucitelia 850E v cistom (ako udavate), verte, ze strajkovat nejdu...(aspon nie za palty)....mne by stacilo aj v hrubom tolko.....moja vyplata bola rped 2ma rokmi....s doktoratom a 7roc. rpaxi...530E v cistom (aj s triednictvom.....)........kebyze mam 850...cusim ako vos.....ak verite bludom a nie realite, nemam vam co viac povedat......

gondulka
25. jan 2016

@alexandramaria Presne tak máś úplnú pravdu.

gondulka
25. jan 2016

@sorciera24 ja som písala o plate sestier, ktorá to vytárala v televíznych novinách, treba čítať poriadne.

oliva276
25. jan 2016

@evittam, máš pravdu. Švagor má elektroinštalačnú firmu, zamestnáva 4 ľudí a už neraz spomínal, že vypracované el-te projekty pri zadávaní zákaziek sú často nepoužiteľné, často navzájom kolidujúce, ktoré by žiaden revízny technik neodsúhlasil.
Takže zvyčajná prax - od investora obdrží plány vypracované projektantom, preštuduje ich so zamestnancami, vypichnú kiksy, zavolá projektantovi a zreálni papiere...

zuzik16
25. jan 2016

@mima4 velmi by si sa čudovala, keby si videla realne ako to v niektorych firmach funguje...napriklad u nas- my, obyčajny robotnici musime vysvetlovat tym riadiacim manazerom s VŚ čo a ako funguje a čo treba urobiť inak atd, rovnako manazer udrzby s vš asi v živote nevidel udržbarske naradie a kedykolvek by ho udržbari vopchali do vrecka.
čest vinimkam, samozrejme su ludia na veducich poziciach ktory si to ozaj zasluzia, ale často je tam tlačenka a dostanu sa tam vygumovany ževraj vysokoškolaci............