Štrajk učiteľov

bobulka34
23. nov 2012

Mam na našich ucitelov svoj nazor, ale chcela by som ich rano ich rano posadit (skoro rano) do prace kde by makali do vecera za 400-500 eur s 20 dnami dovolenky, nemozu si zobrat ocr, lebo zamestnavatel to netoleruje. Ich deticky nemusia vstavat o piatej rano alebo pol siestej. Nech sa pozru kolko hodin odrobia. A to ze sa doma pripravuju, mozno tak vysokoskolky ale urcite nie na ZS. Viem, ze deti su neposedne, horsie, je to vplyv hormonov a prostredia. Ale ta prisnost a mnozstvo ucenia je chore. Radsej keby nemali tolko prazdnin a volna a isli by miernejsim tempom.
Ucitelia som sklamana !!!!!!!!!!!!!!!!!!! bodaj by vam nepridali.
Urcite taka zdr. sestra alebo clovek co pecie chleba alebo magistra v lekarni si zasluzi zvysenie viac ako vy

luci78p
23. nov 2012

@janulina.k a ten robotník si ako tých 18 000e odloži,či čo ??? - šak s nich žije.bola to tvoja voľba a investícia,aby si mohla sedieť v teple a nie stáť niekde za pásom ako kopu iných ženských...ďakuj tvojim rodičom....a šak si mohla ísť externe študovať a zarábať....

lea641981
23. nov 2012

@lulinka02 ano deti doplacaju a rodicia 😠 😠 😠 😠 😠 zas budem za syna matiku riesit 🙄 nema nervy ked im po strajku tolko jeden den slahne na ulohu 😝 🙄

lea641981
23. nov 2012

@renab vyborne 😀 😀 😀 😀 moja rec 🙂 🙂 🙂 🙂

janulina.k
23. nov 2012

@luci78p ja som mojim rodicom nesmierne vdacna a raz chcem byt aj ja tak zodpovedna, aby som dokazala poskytnut vzdelanie svojim detom. externe studium nie je tak kvalitne ako denne, ale to je zase na inu diskusiu. ja som k teme vyjadrila svoj nazor, nepotrebujem inych presviedcat o nom ako o najlepsom, kazdy ma predsa slobodnu volu a pravo na vyber povolania 😉 takze tymto moja debata konci

janulina.k
23. nov 2012

@renab ja si ctim robotnikov a viem, ze maju velmi narocnu pracu a aj toho som si vedoma, ze plno uradnikov sa zivi na nich, nuz ale ja som tento system nevymyslela 😉 a na okraj...myslim, ze aj ked som nepriamo tahala peniaze od danovnikov, stale je to vacsi prospech pre spolocnost ako urcita mensina na Slovensku, z ktorych stat nema naozaj vobec nic..akurat vyssiu natalitu a s tym spojene dalsie a dalsie problemy 🙂 🙂

luci78p
23. nov 2012

@janulina.k mám kamku učiteľku aj švagrinú a samé si pochvaľujú - ale prečo by nechceli ešte viac????a sorry,keď učiteľka SJ nevie kde je pochovaný T.G.Masaryk - to je jedno,že je to skôr dejepis,ale neaký prehľad by mohla mať,veď to sú také základy inteligentného človeka - či???alebo keď môje dieťa niekto učí,že bociany na zimu neodlietajú - mne je to až smiešne....tá kvalita vedomostí.....palec hore... 😝 😝 😝 😝

renab
23. nov 2012

@janulina.k ja som sa ťa nechcela dotknúť, učiteľov si vážim a ako som už napísala v inej diskusii, všade sú kvalitní pracovníci, ako aj opačne. aj ja pracujem vo verejnej správe a živia ma robotníci, aj ja mám dve deti na VŠ. v podstate aj súhlasím s vašim štrajkom, len sa mi nepáčia také argumenty.

moni73
23. nov 2012

@janulina.k mensina, ktora kole oci je len ta najvacsia mensina. Su tu aj ine mensiny - vlada, poslanci, europoslanci, sudcovia, postkomunisticki zbohatlicki podnikatelia atd. 😠 ... Keby sme to len odtialto vyriesili.

pastelka74
23. nov 2012

...tiež poznám učiteľky,kktoré si nezaslúžia ani o cent na viac.....niektoré vychovávateľky..ani nehovoriac..ale bola to ich voľba štúdia,oni samé sa rozhodli vzdelávať deti......len jeden príklad.....učiteľka angličtiny....dala so známemu dcérin zošit...kedže známy je profík na anglinu,skoro odpadol.....všetko ich učí zle,výsovnosť,slovné spojenia atd.......nehovoriac o tom že je neustále mimo,potom príde,začne skúšať,učiva navála....a tá chce pridať??????...preboha za čo???....keby štrajkoval mozgový chirurg či kardiolog,ale učiteľ????.....vážim si učky zo špeciálok,lebo to je ozaj drina....ale inač,nevidím dôvod,aby im pridávali....

lulinka02
23. nov 2012

@liwka ja som urcite za strajk, masovy, kde by sme vsetci vyjadrili svoj nesuhlas s tym, ze len urcita skupina ludi v tomto state sa ma dobre a ostatni musime zivorit, ale nie aby na to niekto iny doplacal! Jednoducho, najlahsie je vydierat pacientmi, alebo aktualne detmi, tak by to ale fungovat nemalo. Na druhej strane chapem, ze inu moznost asi ani nemaju, ako takymto sposobom sa domahat svojich poziadaviek, ale nemyslim, ze je to spravne, a je otazne, ci im to vobec pomoze...

bonnie1
23. nov 2012

@bobulka34 magistra v lekarni ma dost pznam vela a su spokojne..a ako mozes porovnavat pekara s ucitelom?a zvlast teraz ked pomaly kazda druha domacnost ma vlastnu pekarnicku..sestry si svoje odstrajkovali..ale najvacsi problem je v tom ze mili rodicia beru skoly ako uschovne deti..ked strajkovali lekari alebo zelezniciari nedotklo sa to tak spolcnosti ako zrazu kde mam dat dieta..???ved ucitela potrebuju vsetci co maju deti od ich troch rokoch..ja som sklamana z vas vsetkych ked provnavate ucitela s upratovackou pekarom robotnikom..ved to je chore..potom a naco vysoke skoly..??kazdy nech dostane priem. mzdu od lekarov pravnikov farmaceutky a upratovacky predavacky pekarov sestry...atd atd..

achesa
23. nov 2012

áno, jedna vec je dnešná mládež, ale prepáčte, v školstve to už tiež nie je, čo bývalo. Keď som ja išla do prvej triedy nevedela som písať čítať, počítať nič, však ma naučia a aj naučili. A dnešný prváčik? musí vedieť počítať, musí vedieť čítať aj písať písmenká a čo ja viem čo ešte... uvidím, keď mi malá pôjde do školy. Poznám mnoho rodičov, čo majú prváčikov, a hovoria, že je to katastrofa. Rodičia totiž doma, keď prídu domov z práce musia supľovať prácu učiteľa, nakoľko je učivo také zložité a ťažkopádne, že deti proste nechápu. A čo sa týka štrajku- ja som učiteľom v podstate fandila- resp. skôr áno ako nie, ale keď som počula ich požiadavky, tak ma tá mierna sympatia prešla... Že dovolenky toľko, čo majú deti prázdnin? Tak ale potom nerozumiem zásadej veci: učitelia vravia, ako sa musia doma pripravovať, lebo v práci nestíhajú, no napriek tomu chcú x týždňov dovolenky navyše??? A tie ďalšie požiadavky ani nevravím. Aprpos, keby niekoho napadlo mi oponovať, že som mala ísť študovať: áno, mám VŠ, 5 rokov mimo domova, štúdium dosť náročné (archeológia). Pracujem už šiesty rok v kultúre v odbore ktorý som vyštudovala, ale bohužiaľ v štátnej inštitúcii. Po šiestich rokoch práce mám plat nižší ako učiteľ v materskej škole a navyše, ak učiteľom tých 5 % pridajú, tak mne ako štátnemu zamestnancovi zo skupiny "ostatní" 5 % vezmú... a už teraz mám menej ako ktokoľvek z nich, takže pardón.

liwka
23. nov 2012

@lulinka02 pokúsiť sa o to musíme...a z určitých kruhov vyšiel názor, že učitelia by úspešní boli iba vtedy, keď by zablokovali maturity....ale to je fakt extrém (ktorý sa nezrealizuje) 🙂 🙂 🙂

effkaa
23. nov 2012

@achesa pokial si ja dobre pamatam, aj so mnou a s mojimi bratmi sa rodicia doma prve asi 4 roky ucili. Mali co robit, prisli z prace a dozerali na to ako piseme, diktovali nam diktaty, davali pozor na to, aby sme ziskali navyk ucit sa doma. Alebo niekto este ocakava, ze 6rocne dieta pride domov a same si sadne a krasopisne napise domacu ulohu? Nikdy to tak nebolo a pochybujem, ze to niekedy tak bude.

sympa1
23. nov 2012

@bonnie1 rodičia beru školy ako USCHOVNE deti??????????????????????? toto je vtip tyzdna!!!!! 😀 😀 😀 😀

bonnie1
23. nov 2012

@sympa1 ved si precitajte diskusiu..vacsina protestuje proti zatvoreniu skol..ved vsetci riesia kde daju deti..toto vadi najviac.

beruska1311
23. nov 2012

Taketo prispevky by mali blokovat, pani autorka nevie, co pise...miesa pekarov s magistrami z lekarne, netusi, co obnasa praca ucitela...naco s nou potom diskutovat?

beruska1311
23. nov 2012

A este cosi...ked strajkuju zelezniciari, necestujeme vlakom, ked strajkuju lekari, neosetria nas...kazdy ma pravo na strajk, len ucitelia nie, lebo nie je kde dat deti?

svatava74
23. nov 2012

@beruska1311 lekari????bola pohotovost....zelezniciari????posilnili sa autobusy.....ale niko narod nevydieral cez deti......pre koho nie je dieta dar bozi, ten si nezasluzi dobro.....skoda...... 🙂
verim, ze vam da financ majster 10% a bude vsetko v poriadku .....

beruska1311
23. nov 2012

@svatava74 To nie je vydieranie cez deti, to si prisilne vyjadrenia...To, ze nie je kde dat deti, je bohuzial len dosledok toho, aku maju pracu...inak protestovat nemozu, len takto, ze skomplikuju rpdicom zivot...ale je to ich pravo.

miskax2
23. nov 2012

@mauerka jj lenze ja mam doma dve male deti ktore mi tu pobehuje a ked som tu na skok tak pisem rychlo a nemam cas hladiet na gramatiku ale ano gramatika je to njahlavnejsie co by nas vsetkych malo trapit

fantagiro31
23. nov 2012

Ja mám pedagogické vzdelanie a nemôžem si nájsť prácu, lebo všade sú plné stavy. Som ochotna si aj prípadne dorobiť školy, len obavám sa , že aj tak nebude volné pracovné miesto.
Z detstva : nechápala som matematiku, teda učiteľka to nevedela vysvetliť. Čuduj sa svete, otec mi to vysvetlil vzorce raz - dva. Potom cez prestávku som doučovala ja spolužiakov 🙂
Treba si uvedomiť, že ľudia zarábajú 300 -400 euro inde a robia aj viac.
Mňa včera pobavila učiteľka v telke, že ledva vyžijú,ako keby mali najhoršie platy. Koľké fabriky ani výplatu nevyplatia? A nezamestnaní, čo majú robiť?

achesa
23. nov 2012

@effkaa ale iste, učili sa s nami, aj so mnou, len si myslím, že nemuseli toľko, lebo sme to mali jednoduchšie. Niekoľko mamičiek zo škôlky, kde chodí moja dcéra sú učiteľkami na ZŠ- prvý stupeň a viem to hlavne od nich, že dnes je učivo pre prváčika omnoho zložitejšie, ako sme mali my. A táto moja poznámka nebola namierená proti učiteľom, ale školstvu ako takému- zase toľko ešte viem, že ak prídu smernice z vyšších miest, tak sa s tým veľa narobiť nedá, tak to prosím neber osobne. Bol to len postreh- priamo od zainteresovaných, učiteliek, ktoré si samé sťažovali, nie z mojej hlavy, keďže moja dcéra ešte nie je školáčka. 😉

achesa
23. nov 2012

@fantagiro31 teraz síce trochu od veci, ale pripomenulo mi to, že aj herci z Panéláku sa nedávno dušovali v nejakej tej šoubiznisovej relácii, že nevyžijú, ak neberú aj všeliaké moderovania akcií. No ak už oni chuďatká nevyžijú 😠 , tak ja fakt neviem, ako vyžijú napr. moji rodičia, keď mamu pre krízu prepustili a otec je dlhodobe na PN, lebo si v práci zničil ramenný kĺb... musím sa ich najbližšie opýtať...

mawka
23. nov 2012

osobne si ymslim, ze tak ako je to v kazdej profesii, je to aj tu. niektori pre svoje povolanie ziju, ini su z neho nervozni, ale hadzat ich vsetkych do jedneho vreca ma aky vyznam? aj vo fabrike su ludia, ktori poctivo makaju a flakaci. podla mna, pridane by mali mat vsetci vsade a chcelo by to postihy pre tych, co na to seru a flakaju to. zvlast statna sfera. sestra - vrci na pacientov? postihy. ta, co je mila a chvalia si ju - pridat - odmenit vyskou tej, ktorej bolo zrazene za flakanie alebo nevrlost, staznosti. detto lekari, ucitelia. akonahle sa stazuju decka aj rodicia na konkretneho ucitela, tvrdo postihnut. pretoze stale to tu bude nahovno, bude sa tvrdit, ze si nikto nic nezasluzi lebo.... ale su aj vynikajuci ucitelia, lekari, sestry a preco by mali znasat sracky tych neschopnych?
a sudy. tu u nas je jedna sudkyna, ktora je absolutne ludska, riesi naozaj dobre pojednavania, vypocuje obe strany a robi si robotu dobre. pridala by som jej. je tu curak púolicajt medzi asi 10 schopnymi, jemu by som vzala a rozdelila to medzi tym fajn. sestry - frflavu kozu zrazit z platu a pridat tej, ktora sa snazi, ma skvele vysledky a robi za troch. v skole, ucitel, sto rokov sa na neho kazdy stazuje, poslala by som ho do riti, uz 20 rokov je postrachom! a pridala by som inej, ktoru deti miluju a ktora ma s nimi uzasne vysledky. a tak dalej. takto by to malo byt. jasne, ze nasere kazdeho, ked etela mrkvickova sa v praci ide rozkrajat, ma uzasne vysledky a dostane to iste ako valeria leniva, ktora robotu odflaka a ma to v riti a neni loajalna. asi tak.
v zivote ma ucilo dost ucitelov, aj ked 5 z nich stalo za hovno, ostatni boli vynimocni a preto na nich nebudem nadavat a nedajboze im nedopriat. kazde odvetvie si zasluzi a uz z toho dovodu, ze tu dostavaju vsetci almuzny /neratam politikov a ine speci funkcie, smaozrejme/-

effkaa
23. nov 2012

@achesa je mozne, ze osnovy sa menili... teda je to iste, kedze sa menia kazdy rok. A detom sa to nieustale meni, mozno nieco aj ubuda. Pri takych malych detoch neviem. Treba si uvedomit aj to, ze tym je to zlozitejsie aj pre ucitelov. Nie je to tak, ze 20 rokov ucim to iste. Kazdy rok treba vsetko menit a keby sa nemenili osnovy, vzdy to treba prisposobit detom, pretoze kazdy je individualita, ma svoje tempo. A nielen to, po rodicovskom zdruzeni sa zvycajne aj to naplanovane meni. V triede v ktorej je 25 deti, je vlastne zainteresovanych aj minimalne 25 rodicov, ktori maju svoje predstavy. Vyhoviet kazdemu je nemozne. Ucitel zvycajne robi, co sa da. Musi splnit plan dany statom, musi naucit deti, co treba, mal by vyhoviet vedeniu skoly a aj 25 rodicom. Takze ucitelia neprotestuju len proti platom, ale aj proti tomu, aby sa plany a osnovy neustale menili. Lebo tie zauzivane, by sa casom dostali do podoby, kedy by vyhovovali vacsine. Takto je vlastne kazdy rocnik pokusny, a preto je tolko nespokojnych aj rodicov, aj deti, aj ucitelov. V skolstve je momentalne dokonaly chaos... Vacsina ucitelov, co poznam ja protestuje hlavne proti byrokracii, tonam papiera, co musia za kazdu hodinu vyprodukovat...

fantagiro31
23. nov 2012

@achesa Ja si myslí, že tí, čo naozaj nemajú sa hanbia to hovoriť. Bratislava to je iní štát, tam majú iné zmýšlanie 🙂 Pre niekoho je žitie dovolenka, oblečenie, autá. Pre niekoho je vážné pekný deň, ak má vôbec na chlieb. Mňa tiež udivuje, že niekde je celá rodina učiteľská, moja učiteľka stále kričala aké je to hrozné byť učiteľkou. Čo si myslíte, čo robí jej dcéra? Tak ja neviem, ak by som bola krajčírka a nadriem sa robím všetko preto, aby ani moja dcéra nebola krajčírka.Ale úplne ma ra pred asi 5 rokmi dorazil článok zo Slovenky, on bol riaditeľ školy a manželka učiteľka , že ako sú na tom zle. Hneď v článku aj písali , kde boli pri mori. To naozaj nik nepochopí, že sú napr. inde manželské páry,ktoré sú bez práce tak asi tí sú na tom horšie?

effkaa
23. nov 2012

@mawka tiez si myslim, ze by to tak malo byt. A myslim si, ze aj starsia ucitelka moze deti vela naucit. Ale dnes sa dochodcovia prijimaju do prace kvoli peniazom, pretoze dochodca dostane dochodok a nemusi mat plny plat. Jemu k tomu dochodku staci aj 300 eur a ma sa dobre. Nik nepozera na to, ako uci. Bohuzial cerstvo vystudovani ucitelia, ktori su schopni, maju vedomosti, su ochotni sa ucit, maju prehlad su vytlacani.
Hodnotit ucitela, ktory je sikovny a ktory nie, by bolo asi dost tazke. Urcite by bolo super, keby ho hodnotili vsetci - od vedenia skoly, cez rodicov, az po deti. Aby to bolo spravodlive.
Napriklad ja som ucila matiku, kym som neodisla na matersku a vzdy som mala tzv. horsie skupiny. Vysledky takmer nebolo vidiet, ziadne olympiady, sutaze... nic... Mala som deti, ktore mali absolutny nezaujem o predmet. V mojej skupine bol uspech, ked sa dieta namotivovalo, same sa dozadovalo uloh, zacalo ho to bavit a vytiahlo to na dvojku. Jednu taku teraz doucujem, chodi za mnou 20 km. Preto si myslim, ze ani podla uspechov v sutaziach by to nebolo dobre.
Ale uz koncim s touto temou, utekam nieco pekne ustrikovat radsej. 🙂

mawka
23. nov 2012

@effkaa v kazdom pripade si rodicia myslia, ze skla im dieta nauci vsetko a vychova. to je hrozny omyl. nepamatam si, ze by ma denne moja mamina neskontrolovala, co som sa ucila, ci mam ulohy - robila som si ich sama a este vedela aky mam rozvrh, co sa mam naucit a este ma aj z toho vyskusala. kolko rodicov to dnes robi??

mawka
23. nov 2012

@effkaa ani si nevies predstavit, ako sa s malym doma mordujeme s matikou. nielen ucitelka v skole, ale aj ja, ex, mamina. pretoze je nemozne, aby sa s nim ucitewlka piplala v skole individualne, ked tam ma dalsich 24 ziakov. musime aj doma a hodne sa pri tom potime. pre mna je uspech, ked maly vyrata sam pod mojim dozorom alebo ked pochopi, ze co vlastne. bola som taka ista, matika otras, az som viac dospela, potom som ju zacala vnimat v sirsich suvislostiach a aj ked matiku doteraz neznasam, uz z nej nemam krce. niekedy to chce cas a netreba za kazdu cenu frflat a stazovat sa na ucitela.