Triezvy pohľad na nadané deti

moni73
7. feb 2015

Viem, ze je tu viacero tem o nadanych detoch od uz pomaly batoliaceho veku 😉 . hladam mamicky vacsich deti, mozno uz dospelych, ktorych deti boli nadane - intelektovo. chcem vediet ako dalej napredovali, prip. nenapredovali, ci je aj vo vyssom veku zrejme, ze su ine-sikovnejsie. nechcem, aby sa tato tema zvrhla na predbiehanie mamiciek, co vsetko ich deti dokazu. nadanie je pre mna len potencial, ktory dieta moze a nemusi vyuzit. nemyslim si, ze sa da nadanie merat skladanim 500ks puzle, basnickami, par slovami v anglictine, naucenou abecedou a pod. u mojej dcery bolo jedinou bernou mincou to, ze zacala v 2,5 roku citat. teraz bude mat 9, chodi do speci skoly, nudi sa a ja mam pocit, ze je uplne na urovni beznych deti. teda az na to, ze jej myslenie je nekonvencnejsie. ako to bolo alebo je u vas?
ps mamicky, ak dietatku do 5-6 rokov vyjde iq nad 130, neberte to velmi vazne 🙂 . dcere teda vyslo uplne ine cislo a je to celkom normalna baba....

david93
7. feb 2015

ja som totálny asociál, neznášam kolektívy, som samotár, ale empatiu mám veľmi silne vyvinutú - dokonca dokážem preciťovať aj emócie druhých (čo je niekdy na škodu)

moni73
autor
7. feb 2015

@david93 ty si as?

simsalabim
7. feb 2015

@jaruska8 nie je pravda,za najstarsie deti z nadanej triedy, maju iba 17. Nas sused, chodi na Skalicku (gympel po Teplickej) a ma tento rok 1x ako ucitela absolventa skole pre mimoriadne nadanych - teda uz po VS. Co sa tyka nasho suseda. Mne sa zda stale velmi sikovny, nadpriemerny. Mam dceru v tom veku, viem to posudit. O skole sa vyjadruje vcelku pozitivne, aj zanadava, ale skor sa mi zda nadchnuty pre vec a ak porovnavam, co robi v skole dcera, tak urcite chalan robi zaujimavejsie, praktickejsie veci. Tiez sa sam uci, hlta knihy a od mamy viem, ze sedi hodiny za pocitacom. Ale tym chcem povedat, ze ak ma dieta talent, je vhidne mu urobit priestor ho rozvinut. Ano, vzdy moze z toho "vyrast", ale je dobre ten potencial neudupat.

lusiena
7. feb 2015

@moni73 ..každý ide do rodičovstva s nejakou predstavou, ktorú ti poväčšine dieťa úplne vyvráti, prípadne ti ju vyvráti partner, ktorý má inú predstavu... 🙂 nik nejde do rodičovstva s tým, že by vedel ako to bude a hlavne aké bude dieťa. U nás môj spôsob funguje, aj keď trvalo niekoľko rokov, aby som si ho presadila, lebo dcéra je jednoducho otcova princeznička... 🙂 tá pozícia sily ako si to nazvala má tiež určité zákonitosti. Od mala s dcérou hovoríme o všetkom na rovinu a keďže vždy bola na svoj vek rozumovo vyspelejšia, bolo to na druhej strane z určitého pohľadu aj jednoduchšie, ona je typ, že keď jej niečo vysvetlí, že prečo toto nemôže alebo toto musí, alebo prečo niečo funguje tak a tak, tak to skôr príjme... A keďže veľa vecí na svoj vek chápe a aj chápala skôr ako väčšina jej rovesníkov, tak jednoducho vie, že to tak musí byť a vyrovnala sa s tým, preto nedebatuje a neprotestuje... Niekedy som musela vysvetľovať prečo áno a prečo nie aj 45 minút, ale keď potom prišla na to, čo tým chcem povedať, tak sama povedala "áno mami, máš pravdu". My máme veľké šťastie v tom, že berie logické zdôvodnenia a sama chce... keď mala 3 roky a nevedela povedať R, tak do mňa v kuse hučala, že sa to chce naučiť, u logopedičky sme boli tri krát a po 2 mesiacoch to R vedela povedať krásne čisto, ale ona bola tá, čo chcela, ona ma stále naháňala, aby sme to precvičovali.. 🙂

kiki68
7. feb 2015

@moni73 no moze to aj necitit, ja citim empatie tak 20% z toho,co citia normalni ludia. Asi aj to je vela. Cize ked ma niekto chripku,tak ako je tam nejaka lutost,ale nie je to take ako u beznych ludi. Preto sa zdam byt dost pragmaticka. Pretoze mam dost odstup. Moji rodicia ma cely cas usmernovali,ze to potom vyznieva dost kruto, ale ja s tym nic nespravim, lebo to tak necitim. Rovnako tak viem povedat ludom svoje. Ja im nechcem zle,len im to neviem povedat tak prijemne alebo im to uplne zamlcat. To je asi ako s tou nespravodlivostou, je mi to proti srsti. Hoci cim bude Tvoja dcerka starsia tym viac to bude vediet ovladat, aby neublizila jednanim sama sebe.A s tym ako to bolo s tym udretim, my to mame tak,ze od Vas NT vsetko kopirujeme, pozorujeme, potom vyhodnocujeme ako pocitac. Cize tak aj reagujeme. Az ked nas niekto zastavi,ze ako uprav si data v systeme,tak si to prehodime inak. A k tomu cintorinu, no ja napr. na pohreboch sa dokazem zacat smiat. Vobec takto to dopadlo aj na zakladke, kamoske povedala,ze jej umrel skrecek a ja som mala rekaciu smiech. Mne to doslo smiesne, ako ked babka hovorila o volakej chciplej mysi...takze mne to dalo inu asociaciu. Ta chudinka sa rozplakala a neznasala ma asi dalsie dva roky nez ju to preslo 🙂 Tiez ja som sa poucila,ze ked mi mika kutikmi,tak to musim kamuflovat a hovorit ako mi je to strasne luto. No hold zivot nauci vsetkemu postupne 😉 Myslim,ze aka bude, ze ci to citi/ neciti zistis az ked bude starsia a vyfarbi sa sama v urcitych situaciach.

quaxi
7. feb 2015

@moni73 skusenosti zo sveta hovoria, ze deti z takych skol sice maju mensiu sancu skoncit v chudobe, ale zaroven ani nezvyknu robit ziadne mimoriadne vynimocne prace. Zeny takmer vobec nevynikali, zapadli do priemeru, mnohe z nich zostali aj ako zeny v domacnosti (vyskum z USA, kde to nie je neobvykle). Muzi dopadli trosku lepsie ako zeny, ale vacsinou tiez nijako nevynikli z priemeru SS/VS, ktoru absolvovali. Na vynimocnu pracu netreba az tak IQ, ale skor kombinaciu povahovych vlastnosti a dostatocne EQ a IQ staci aj mierne nadpriemerne. Je to v podstate dosledok toho, ze IQ je velmi nepresna velicina a zachytava len niektore oblasti, ktore ale nie su v praktickom zivote najdolezitejsie. Okrem toho rozdiel medzi IQ v detstve a dospelosti moze byt priepastny - tak ako niektore deti fyzicky vyrastu velmi skoro, rovnako niektorym dozreju urcite funkcie mozgu skor a potom su nejaky cas popredu pred rovesnikmi. Vtedy posobia ako mimoriadne nadane, ale neskor sa vyvijaju pomalsie a tie ostatne deti ich nakoniec v schopnostiach dobehnu.

jaruska8
7. feb 2015

@simsalabim V našej škole. Jasné, že ptojekt je starší, hovorím za našu školu.😊

mamainprogress
7. feb 2015

Ja poviem za brata, od 6r je v nadanej skole. Teraz ma 15 a zatial je stale popredu pred ostatnymi tak ako od narodenia, bez nejakych vedlajsich uskali, dokonca ani zuriva puberta nim netrieska. Hra na klavir, gitaru, bicie, v skole mu ide vsetko, vyhrava matematicke a fyzikalne olympiady. Rodicia nie su prisni, skor volny pristup, podporuju jeho kreativitu a klop klop klop, brat je upne normalny az na to, ze je dost introvert.

moni73
autor
7. feb 2015

@kiki68 dakujem, si zlata, ze si odpovedala. ja sa teda velmi snazim a myslim, ze som veeelmi tolerantny rodic, ale hold stretne sa v zivote aj s menej chapavymi ludmi... ja sa ju snazim naucit, aby bola v rovnovahe akcia s reakciou. aby na male boliestky nereagovala prehnane (toto je velmi caste). to si teraz davam ako prioritu 🙂 .

tenerifka
7. feb 2015

No a co je podla vas najlepsia cesta vo vychove pubertalneho dietata, ktore ma 12 a rozumovo na 16? Zodpovedna, s tuzbou spoznavat svet a lietat.....vcera sme mali strasne poobedie aj vecer, lebo slecna chcela ist na koncert, po 21,00 do 30 km vzdialeneho mesta.....isli rodicia kamaratky a ona chcela ist s nimi.....a vratit sa o 1 v noci....to vysvetlovanie, presviedcanie, plac, krik, vyhrazky......no koniec. Dnes nas caka s manzelom vazny rozhovor s mladou, ako si to vsetko predstavuje, lebo toto je uz nad nase sily. Vraj jej mame doverovat, ale to sa neda, ma 12.....

moni73
autor
7. feb 2015

@tenerifka ja este nie som kompetentna, ale kamoskiny rodicia - pustila by som... a dlllho potom by mala pri "nebezpecnejcich" vystrelkoch na tanieri, aka som bola ustretova pri tom koncerte a ze toto nepojde 😉

kiki68
7. feb 2015

@tenerifka no a nemohla ist s rodicmi kamosky? ved ked je tam iny rodic pritomny,tak ja by som nemala problem. Pripadne by som isla aj ja ako dospelak, hoci by to bolo zbytocne prastenie penazi na nieco,co Ta nezaujima. Ja som nasim tieto vec dodnes neprezrala. Lebo mam dojem,ze som nieco zmeskala, co oni aj tak nevynahradili. A musite jej trosku doverovat, to je jedno,ze jej budete este za zadkom,ale je to lepsie spravt to diplomatcky nez nechat ju v 15tch sa utrhnut z retaze, lebo uz bude nestastna,ze nema to,co chcela vidiet, zazit.

moni73
autor
7. feb 2015

@quaxi ja som sa tu snazila o viac tem, len som sa asi nevedela trafit nazvom 😒 . takze skor takto, keby som mala bezproblemove nadane dieta, davam ho bez rozmyslu do klasickej kvalitnej zs. u malej sa ale dal tusit nejaky problem a preto padla volba po dllllhom rozmyslani na tuto skolu. od skoly som cakala spokojnost malej. vsetko ostatne je pre mna druhorade. zaujimal by ma skor pocet samovrazd medzi detmi z takychto skol vs klasicke skoly, prepadnutie drogam, tehotenstva v skorom veku. toto su pre mna strasiaky (vzhladom na jej povahu), nie to, ze napr. nebude mat maturitu.... isla som do extremu, ale nejak takto to citim... 😒

kvojtanikova
7. feb 2015

baby dakujem za tuto diskusiu tiez mam doma 3tiaka ktory chodi do IQ triedy a spoznavam jeho prejavy v mnohych vasich komentaroch, su chvile ked si s nim neviem rady lebo jeho myslenie je pre mna naozaj velkou neznamou. Podla mna najhorsie je ze nie vsetci clenovia rodiny dokazu pochopit ze dieta moze reagovat nestandardne a moju snahu casto zruinuje manzel, babka, alebo hocikto. Ako mam riesit to, ze nie kazdy dokaze pristupovat k takemuto dietatu tak ako si to ono zasluzi? Moj syn nebol diagnostikovany ako AS, ale zvazujem tie testy - co konkretne odlisuje bezne intelektovo nadane dieta od AS?

tenerifka
7. feb 2015

@kiki68
@moni73
Nepustili sme ju, lebo nam to oznamila vcera poobede. Keby sme to vedeli skor, zariadili by sme sa a mohli by sme ist vsetci. Dnes rano od 8,00 do 14,00 mala surf, preto nebolo vhodne, aby isla spat o 2,00 hod.rano, lebo by bola strasne unavena a jej organizmus by pri takej zatazi na vlnach mohol skolabovat(ale to jej mozes vysvetlovat doblba, aj tak si najhorsi rodic na svete).Takisto rodicia kamaratky su kapitola sama o sebe, cez vikendy decka u nich bezne chodia spat az nad ranom a prespia cely vikend, co sa mi nezda ako vhodny vzor. Minuly tyzdeñ sme ju nechali s nimi cely deñ( maju vidiecky dom s velku zahradou), a to mi takisto oznamila polhodinu dopredu....

tenerifka
7. feb 2015

@kvojtanikova Pri AS chyba empatia-prirodzena citlivost voci ostatnym ludom, vcitenie sa do pocitu druhych a prislusne reakcie, AS v dospelosti dokaze na tieto situacie reagovat tym, ze odpozoruje vhodny model spravania

moni73
autor
7. feb 2015

@tenerifka nezavidim a desim sa puberty...

moni73
autor
7. feb 2015

@kvojtanikova pozri slovensku wikipediu, je to tam celkom dobre. a urcite necakaj vsetky znaky... dcera ma v sprave hrubym napisanu jedinu vetu, a to ...."z vonkajsieho pohladu dieta "nema tazkosti""...

kvojtanikova
7. feb 2015

@tenerifka no moj syn sa podla mna vie vcitit do situacie druhych ludi, skor nezvlada vlastne pocity, tiez mu chyba motivacia ako pisala zakladatelka tejto temy, a hlavne dokaze sa neumerne rozculit kvoli veciam, ktore ostatni ludia nechapu. Dokaze hodinu revat (a tym myslim naozaj hulakat do ochraptenia) kvoli tomu, ze za vystupenie (robi spolocenske tance) dostal balicek sladkosti, z ktorych jednu zjedol a mala prist na vikend babka, ktorej chcel ukazat co dostal ale logicky uz mu tam chybal ten jeden keks... Stale vykrikoval ze mu ho treba... Snazila som sa mu vysvetlit ze a) babke je to jedno, ona pochopi ked jej povie ze uz jeden zjedol, b) ak vresti kvoli tomu ze chce sladkost, mozem mu ponuknut hocijaku inu (lebo konkretne tuto sme doma nemali), c) babka vie ako dany keks vyzeral a vie si predstavit kompletny balicek, .... a rozne ine moznosti. Mame doma este druhe mensie dieta a skutocne som nemohla ist do obchodu mu kupit presne to co mu chybalo. Vysvetlovala som mu to trpezlivo asi 30 minut, potom som ho proste nechala tak, nech sa sam ukludni a isla som namiesto toho ukludnovat manzela, ktory sa na neho chystal pomaly s varechou lebo ho uz bolela hlava z toho vreskotu (to sa napokon ukazalo ako este tazsia uloha, lebo podla manzela maly iba vymysla, naschval sa robi dolezity...atd. ) Napokon to po tej hodine proste prestalo ako by utal a bolo po vsetkom, ale kolko nervov ma to stalo... No a taketo situacie su bezne. Mna na tom trapi hlavne to, ze to mensie dieta to vsetko pozoruje a len dufam ze tento model spravania od brata neodkuka, lebo by ma asi porazilo 🙂

moni73
autor
7. feb 2015

@kvojtanikova poznam doverne 🙂 odkusla si z oblozeneho chlebika, nasledne 30 minutovy plac, ze ona ho chce cely... spravim ti taky isty, nie! ona chce presne tento len cely.... z tohto uz ale vyrastla 😉 prisli zas ine veci 😒

vladka306
7. feb 2015

http://francesco-1.webnode.sk/co-je-autizmus/mo...
@kvojtanikova Tu je napísaný ten rozdiel ak pomôže.

tenerifka
7. feb 2015

@kvojtanikova Vy to este nemate diagnostikovane, mozno to nebude AS ale len sprievodny jav vysokeho intelektu.

Baby inak ked tu pisete tie prejavy, moja najstarsia(ma uz 23 rokov), ked bola mala(4-5 rokov), mavala vypadky typu "chcem ist spat k babke", babka prisla pre ñu, uz odchadzali a sa hodila naspat "ja chcem zostat doma", tak dobre, babka odchadzala a to iste "ja chcem ist k babke"....psycho, ale AS podla mna nie je, aj ked empatie vela nepobrala

kvojtanikova
7. feb 2015

@vladka306 dakujem za link, pozriem si to

kvojtanikova
7. feb 2015

@tenerifka no je to mozne, ze je to len tym, lenze fakt co sa tyka intelektualnych vedomosti, on sa zase nejavi ako nejaka chodiaca wikipedia, dokonca by som povedala ze v tradicnom vyucovacom modeli ako ho poznam ja, kedze som ucitelka, neprejavuje dostatocne vedomosti v beznych otazkach z prirodovedy, vlastivedy atd.
Na druhej strane, dokaze hodiny travit kreslenim alebo pisanim, samostatne zvlada rozne druhy strategickych PC hier (hoci ma dovolene PC iba 2x tyzdenne po hodine). Ked mal pisat sloh "co som robil cez vikend" tak ho nezvladol. Najprv nevedel ako to ma pisat tak som mu povedala, ze ako keby to pisal mne ako list, nech si predstavi ze bol na dovolenke, a hned bolo zle, lebo "Ale ved som nikde nebol, bol som tu doma s tebou..." Pri prvej vete kde mal napisat nieco v zmysle "Vstal som o 7:00" zacal argumentovat, ze on nevie kolko bolo presne hodin, co ked nebolo presne 7:00 ale 6:55 a on sa nepozrel a tak nemoze pisat taku vetu.... dalsia veta mala byt "Mal som na ranajky..." a opat on nevie kolko mlieka a kolko cerealnych guliciek to bolo, a na moj argument, ze moze napisat priblizne odvetil "To nemozem lebo to musi byt presne... a naco to mam pisat ked ty vies kedy som vstal a co som jedol..."
Mne su niekedy tieto jeho prejavy az smiesne, ale vidim, ze on to berie uplne vazne a preto ma to trapi, lebo v takych chvilach neviem ako mu mam pomoct, neviem sa vcitit do jeho situacie.

martina2001
7. feb 2015

@moni73 syn navštevuje triedu pre nadané deti, sú vzdelaním vyššie ako deti v jeho veku a aj rozhľadom všeobecným. U neho je teraz napríklad úspech vyhraté 1.miesto v anglickej a matematickej olympiáde, 2.miesto školské kolo v nemeckej olympiáde. On ale od malička sa takto prejavoval. Malá má tiež vysoké IQ, v troch rokoch 136, čiže mi psychologička povedala že ma čaká to isté. Syn bol povahovo kľudný, dcéra je pravý opak

nika.r
7. feb 2015

Ahojte 🙂
@moni73 vdaka za tuto temu. Nas syn je este len prvak, chodi do triedy pre ND, zatial nejake vaznejsie problemy nie su, ale tiez sa trapim presne nad tym, ako ho viest a vychovavat, aby vedel svoju hlavicku pouzit aj v zivote.
On je naopak az velmi empaticky, pre neho prave toto bolo od utleho veku netypicke, prejavoval vzdy velky zmysel pre spravodlivost, vie sa vcitit velmi dobre do inych ludi, od mala riesil take tie "nadpozemske" veci ako preco sme na svete, co s nami bude, duchov a podobne. Posobi ako introvert, ale vie vychadzat s ludmi velmi dobre, nema najlepsieho kamarata, ale vie si s kazdym najst nieco spolocne, je taky ten "uzmierovac" aj ked nie je to zase typ "hviezdy" kolektivu, skor taky tichy "stlmelovac".

S cim sa my viac trapime su take tie prakticke zrucnosti ako zakasat sa, nestracat veci, nechodit spinavy. On je celkovo dost zasnivany a vo svojom svete, absolutne si neuvedomuje, ze mu trci tielko spod tricka, ze gate mu letia zo zadku, ze sa pri obede okvapkal. Vkuse nieco hladame, stracame, nachadzame. 😝 snazim sa mu len naznacovat a vsemozne ho podporovat v samostatnosti. Napr. Mu nehovorim zakas si tielko, ale len naznacim, ze pozri, trci ti tielko, aby si uvedomoval, co ma urobit. Zabudanie sa pomalicky zlepsuje, pomaha mu veci nejako skakutulkovat a mat system, tam vidim pokroky. Zapajame ho do vsetkych domacich prac, ma aj svoje "oblasti", za ktore je zodpovedny, celkovo sa snazime, aby sa proste vedel o seba postarat a bol samostatny.

Zatail vidim v specialnom vzdelavani nadanych deti zmysel. Tiez som presvedcena, ze intelektove nadanie je len potencial, nas syn nastastie ma v sebe velku tuzbu po novych veciach a zvedavost, tak verim, ze mu chut napredovat ostane. Tiez sa nejako extra nechvalime, aj ked on teda je z typicky sa prejavujucich sa ND, kto ho pozna, tak vie, ze jeho hlava je kdesi inde ako u beznych deti, lebo vela rozprava a vela sa pyta netypicke otazky. Ale preco sa za to hanbit? S tymito detmi je to narocne, to vie len ten, kto take dieta ma, vacsina vidi len to, ze je v niecom sikovnejsie. Niekto ma doma skveleho sportovca, niekto hudobne nadane dieta a s tym sa rodic rad pochvali, preco robit z intelektualov cudakov a schovavat to, ze je v niecom vynimocne? Nas syn zatail ani nevie, ze je ND, nikdy sme mu to takto nehovorili, ked sa ho niekto pyta, do akej skoly chodi, tak povie len ulicu, ani sam nevie, ze to je nejaka specialna skola. Ale ak by doslo na to, ze to bude riesit, urcite mu vysvetlime, ze ho zmyslanie je vynimocne a ked bude chciet, moze to v zivote dobre zuzitkovat. Ja by som praveze ak je problem s motivaciou tychto deti podporila to, ze maju potencial a mozu ho vyuzit alebo zahodit. Aspon nas syn rad vedie taketo debaty o zivote a o tom, co bude, ja by som jednoznacne, ak by zacal stagnovat a pritom by som videla, ze je to len nuda, zacala pracovat na tom, ze zahadzuje dar, ktory dostal od Boha 😅 Kazdy je dobry v niecom inom, jeho zivotna vyhoda moze spocivat prave v jeho sikovnej hlave. A ta sikovna hlava mu moze vykompenzovat to, ze nevie dobre robit ine veci.

Ja by som jednoznacne obmedzila pc. Nas ma presne zadeleny cas, od-do, podla situacie mu niekedy dovolime viac, napr. V piatok po celom tyzdni. Ale zase velakrat podmienujeme pc inymi aktivitami, "nutime" ho hrat sa aj so sestrou, proste im poviem, teraz sa zatvorte do detskej a nech vas hodinu nepocujem. 😅 A neskutocne kreativne hry vedia povymyslat, velmi su zlati a zasnem, co vymyslia. Maju hry kombinacia barbiny, vojaci, plysaci, do toho domceky z kariet a kociek. Len ten neporiadok v izbe potom. 😝

nika.r
7. feb 2015

@kvojtanikova zasahy rodiny riesime aj my 😝 ale uz menej ako kedysi, nejako som ja sama rezignovala a povedala si, ze ved v beznom zivote nebude nikde hovorit ja som nieco speci, sspravajte sa tak ku mne. Musi si poradit s roznymi reakciami ludi, roznymi typmi ludmi, bohuzial, o tom je a bude zivot. Nas je velmi citlivy, velmi sa ho dotyka nepsravodlivost, aj najmensia, dokaze sa rozplakat pri rozpravke, pre deti od dvoch rokov, tak si vies predstavit, ako ho dokaze zlomit, ked mu niekto vynada alebo da prezyvku. To sme riesili v skolke ☹ aj preto som rada, ze je v triede pre ND a nemusime riesit, ze mu rovesnici nerozumeju.

sendy182
7. feb 2015

@moni73 ahoj...moja kamoska ma syna v 4 rokoch vedel citat,pisat,pocitat.atd...nadpriemerne inteligentny....siel do normalnej zs....same jednotky....aktivity mal naviac....gympel s jednotkami....uz je na vyske..chcem ti len tolko ak mozem .....vela zalezi od povahy...on bol tiche,kludne nenarocne dieta....rodicia nemali financne prostriedky aby sliel do skoly pre nadane deti.....

briketa
7. feb 2015

@moni73 najlepsi kamarat mojho syna (9r.) je nadane dieta. Sme v zahranici (takze to pisem skor len ako zaujimavost) a u nas to funguje tak, ze kazdy 1/4rok ma zasadnutie s pedagogmi co ho ucia, skolskou psychologickou a specialnou psychologickou. Alex je postupeny na skole o dva stupne vyssie ako jeho vek a ma v matematike uplne individualny plan, nakolko matematika zakladnej skoly mu uz nestaci vobec. Koli socialnej vyspelosti "iba" na urovni jeho veku ho uz do vyssieho rocnika neposuvaju, radsej mu upravuju ucivo. Nema diagnostikovany ziadny syndrom okrem mimoriadneho nadania na matematiku (a tak isto ako zacal skolu stvorrocny uz plynule cital ako dospely aj tie najtazsie slova.) Oni to uz maju vopred rozplanovane aj do specialnej triedy na strednej skole. Stale ho kontroluju aby nezanikol s davom ale aby ucivo bolo prenho neustalou vyzvou. Povahou je dost lahko iritovatelny, ale to su take skor detske umaznane reakcie, nemyslim tym agresivitu. Ja som velmi spokojna, ze sa kamaratia, moj syn je povahou taky maly Gandhi a je velmi nekonfliktny a aspon je v matike vzdy vynikajuci, lebo oni aj hry hraju vo velkej miere matematiku... 😅 ( toto cele ma po otcovi, takze gen tam bol 🙂 )

namornicka
7. feb 2015

@kvojtanikova Toto mi prudko pripomína môjho syna, do tejto diskusie som iba zablúdila, on nie je nadpriemerne inteligentný, teda nikdy som to neriešila, chodí do takej klasickej lepšej školy a je suverenne jednotkár, čiže bude asi z tých šikovnejšich. Ale presne toto ..... ideme v aute a že "mami za koľko tam budeme?" Keď mu poviem že napr. o 15 minút tak sa opýta: "a o koľko sekpúnd"? Mňa ide švihnúť. Keď mu vysvetľujem že neviem pretože neviem predvídať aká bude dopravná situácia tak to nejako neakceptuje. O tých občasných hysákoch by som tiež vedela rozprávať. Ja si myslím, že týchto chalanov, ale aj baby čo sú šikovné na čísla treba dať na dobrý gympel a potom nech si vyberú dobrú vysokú, napríklad techniku a myslím že sa uplatnia v dobrom povolaní, že si nájdu svoju cestu. Aspoň nám budú môcť zaplatiť lieky na nervy a farbu na vlasy 😀