Začíname so školou v septembri 2009

jaduska
21. jan 2009

Viem, že je tu téma o prvákoch aj druhákoch, zrejme pribudnú aj ďalšie ročníky, ale ja by som chcela, ak sa tu stretneme nejaká stabilná skupina maminiek, aby sme nemuseli každý školský rok meniť tému a mali to všetko pekne chronologicky na jednej kôpke :o)

Takže, maminky, ktorých ratolesti už majú zápis do ZŠ za sebou, alebo sa naňho ešte len chystajú sem sa... 😉

yukki
6. jan 2012

Baby vy už tak možno budete vedieť-robia si v dnešných časoch deti domáce úlohy v školskom klube-družine? či nie?

jaduska
autor
6. jan 2012

@yukki áno, jednou z predpísaných činností školského klubu je aj príprava na vyučovanie. Niektoré z dievčat tu síce písali, že u nich v školských kluboch napr. prváci domáce úlohy nepíšu, ale neviem, či toto má nejakú oporu v zákone. Myslím, že keby rodič trval na tom, aby si dieťa úlohy písalo v ŠKD, tak mu musia vyhovieť....

yukki
6. jan 2012

@jaduska ďakujem veľmi pekne!

mimomu
6. jan 2012

@yukki u nas si ju v prvom rocniku nepisali ale neskor,ked uz vedeli pisat-v 2.rocniku,tak si pisali...dost zalezi aj od druzinarky a samotneho dietata a aj casu.

mimomu
6. jan 2012

ahojte baby...prosim o radu.
ako vase deti pocitaju napr.489+368 a 947-584?je v knihe je viac sposobov.dik za ochotu 😉

ukana
6. jan 2012

@yukki u nás si prváci nepíšu, ale v druhej si robili, aj teraz si Maťo občas spraví úlohu v družine, ale mám dojem, že je to dobrovolné, nemusia si ich robiť. 😉

Tak čo , už sa tešíte, že idú decká do školy? ja teda poriadne 😀

jaduska
autor
6. jan 2012

@ukana písanie/nepísanie domácich úloh v ŠKD je na rozhodnutí rodiča.... Ak rodič chce, aby si ich tam dieťa písalo, tak mu to musí družinárka umožniť....otázka je, ako takáto "dobrovoľná" činnosť družinárky dopadne 😒

@mimomu neviem čo presne potrebuješ, je viacero spôsobov ako to počítať....

mimomu
6. jan 2012

@jaduska lebo v knihe som sa docitala,ze ma spocitat stovky so stovkami a desiatky a jednotky s destiakami a jednotkami ale predtym to pociatali tak,ze vzali cele 3ciferne cislo a spocitali stovku a potom ostatok,tak neviem ako ju to mam ucit.

anlu
7. jan 2012

@mimomu ja ucim Claire spocitavat tak ako si pisala... stovky so stovkami, desiatky s desiatkami... a myslim ze aj v skole sa to tak ucia lebo neprotestuje. Inak co povie ucitelka to plati, ja pravdu nemam 😝

no ja sa uz aj tesim ze idu do skoly, ja mam pocit ze uz na nu lezie puberta... ach pomoc som zvedava co bude potom. Asi ma zozerie 😀 😀 😀 alebo uplne odignoruje...

mimomu
7. jan 2012

@anlu a odcitovanie tiez?lebo tam je to zlozitejsie...

ukana
7. jan 2012

@anlu s tou začínajucou pubertou ti rozumiem, stále musí mať posledné slovo, doma sa nudíííííííí- teda okrem počítača 😠 , papuľuje 😠 😠 😠 .... 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

jaduska
autor
7. jan 2012

@mimomu
@ukana

To akože začínajú spočítavať najprv stovky??? 😕 Veď stále sa začínajú spočítavať najprv jednotky, potom desiatky a až tak stovky. Pri odpočítavaní dupľom tak - musí sa ísť odzadu.... Minule som písala seminárku - odčítavanie dvojciferného čísla od trojciferného s dvoma prechodmi, tak to mám trošku naštudované....

mimomu
7. jan 2012

@jaduska takze najpr.jednotky,desiatky a nakoniec stovky?tiez som si to myslela a potom to moze byt este tak,ze vezme cele 3cif.cislo a pripocita alebo odpocita ale je to dost si to udrzat v hlave,tak si pomahame rozpismi...ten 1.sposob je najlahsi?

jaduska
autor
7. jan 2012

@mimomu vy to počítate takto nejako???:

489+368 = (400+300) + (80+60) + (9+8) = 700 + 140 + 17 = 857

mimomu
7. jan 2012

@jaduska pod na skype ak mozes

anlu
7. jan 2012

@jaduska @mimomu ja som to zle napisala, ano tak ako Jaduska pise, odzadu najprv jednotky, desiatky a tak stovky a pri odcitani tiez tak...
@ukana Claire nastastie radsej cita knihy, preto mam niekedy aj vycitky ze ju musim od citania odtrhnut. Ale aj od telky ju musim drzat nadaleko. My sice nemame ale dedo ma a ona stale k nemu zakukuje. Minule sa schovala pod kreslo aby sme ju nevideli ze pozera. A drza je tiez poriadne... no naozaj sa zacinam obavat co bude o par rokov... A presne ako pises, ked nerobi to co ona chce tak jasne ze sa nudi

mimomu
7. jan 2012

@anlu a ked je napr.priklad 845-494...tak to ako pocitate?ze jedna ostala?

anlu
7. jan 2012

@mimomu tak som sa povyzvedala od Claire aby som znova nieco nepoplietla a ona vravela ze este v skole nespocitavaju take cisla, len si ich rozlozia... napr. 468 rozlozia 400+60+8= Ona si ich spocitava, ale len tak sama pre seba. A vies co mi povedala, ze ako si to spocitava? ze to spocita a hotovo... no a teraz bud mudra 😀 No ale potom som z nej vytiahla, ze tak ako som to prvy krat pisala, cize najprv stovky, potom desiatky a jednotky a ked jej vyde nad 10 tak to pripocita... V matematike je po mne, ja som tiez zvolila najtazsi postup 😀 😝

jaduska
autor
7. jan 2012

@mimomu jooj až teraz som znova zapla PC....

Prikladám fotky z didaktiky matematiky, možno to bude trošku vidno, sú tam vysvetlené postupy sčítavania a odčítavania....

mimomu
8. jan 2012

ahojte baby,chcem sa opytat,ci mali vasi tretiaci nejake ulohy na prazdniny?dik 🙂

ukana
8. jan 2012

@mimomu naši mali až moc, v PZ z matiky vypočítať všetky príklady, čo doteraz nestihli, bolo ich okolo sto 😖 zo SJ jeden článok a zopakovať vybr.slová 😉

jaduska
autor
8. jan 2012

@mimomu naši asi nie, lebo Sandra za celé prázdniny ani prstom nepohla v tomto smere - ani flauta, ani škola...a to bude ešte minimálne ďalší týždeň doma kvôli tým kiahňam

anlu
8. jan 2012

@mimomu nasi tiez nic nemali a to sme aj skontrolovali vsetky zosity ci na nieco nezabudla...

anlu
8. jan 2012

prosim vas poradte mi ako mam vysvetlit Claire co je to pohlavne zneuzivanie. Aj som hladala na nete ale vsade je len teoreticke bla bla ale konkretne som nikde nic nenasla...

anlu
8. jan 2012

@grettka to je skor clanok pre rodicov, ale aj tak ti dakujem... ja som myslela nejake strucne konkretne a jednoduche vysvetlenie. Viete mi niekto konkretne napisat co jej mam povedat? Ona to ma zo sprav, my telku nepozerame ale dedo ma stale pustene spravy a viete dobre co tam davaju...

bodka13
8. jan 2012

@anlu no a keby si jej celkom "lopatisticky" povedala,že to je keď ju niekto neznámi alebo možno aj relatívne známi začne chytať na prsiach - medzi nožičkami a jej sa to nebude páčiť,no nebude sa vedieť ubrániť....alebo by jej nejaký ujo kázal ,aby mu chytala "pipíka" ...príde mi to také "tvrdé" povedať 8/9 ročnému dieťaťu ,ale iná možnosť asi nie je ...no a netreba zabudnúť dať všetky rady ako sa brániť -mojim chalanom to opakujem dokola ako pokazený gramofón 😒

anlu
8. jan 2012

@bodka13 dakujem, skusim jej to tak povedat. To by myslim mala pochopit... dakujem ti. Vsade pisu len samu teoriu ale prakticke rady a priamo vety co by sa mohlo povedat to som nenasla.

bodka13
8. jan 2012

@anlu myslím,že hej ...nerada vysvetľujem deťom takéto veci,ale svet je krutý ....aj o "anjelikoch" v nebičku som im to musela povedať takto reálne ☹ -pretože nedávali pozor na ceste a stále si nevedeli domyslieť následky ...ale pochopili to na prvýkrát 😉
...potom napíš ako to dopadlo 🙂

anlu
8. jan 2012

@bodka13 asi pre nikoho to nie je velmi prijemne, no ale je dobre vysvetlit take veci, lebo potom sa od kto vie koho dozvedia hluposti a potom to aj tak treba napravat... co sa tyka plodenia a rodenia deti za mna nastastie vyriesila taka nahoda. Ked som chodievala na usg tak isla par krat so mnou a tam bolo v cakarni pustene video o tom tak si to vsetko par krat pozrela. A do teraz sa cudujem ze nemala ziadne otazky, este mi aj povedala ze vsetkemu rozumie 😀 Urciete dam vediet ako to dopadlo