Zmena školy po rozvode

20. mar 2024

Ahojte. Prosím máte niektorá skúsenosti? Malý ide od septembra do školy, za tri týždne je zápis. Ide o to, že v lete sa zrejme budeme sťahovať skrz rozvod do iného mesta, ale iste to bude až v máji,júni že kam. Je možné teraz zapísať syna do školy tu, kde zatiaľ bývame a ak by sťahovanie bolo definitívne, zmenila by som mu školu podľa bydliska? Dieťa vraj môžem zapisat iba do jednej školy čiže nemôžem ho prihlásiť aj v škole v meste kde bývame teraz, aj do inej v inom meste, zvlášť keď ešte neviem v akej časti mesta budeme mať bývanie. Ako v takom prípade postupovať. Ďakujem za radu, ak s tým má niekto skúsenosti. Vďaka 🙏🙏

lenja123
20. mar 2024

Známa riešila rovnakú situáciu. V júni zavolala do školy, kde jej dieťa malo nastúpiť od septembra, bez problémov jej ho zobrali, vraj musia, ak je to jeho spádová škola, musí tam mať však trvalý pobyt. Bolo to však asi pred 5timi rokmi a ZŠ nebola nejaká preplnená, alebo ako to mám nazvať, viem, že na niektoré vychýrené školy je problém sa dostať.

zuzanaete
20. mar 2024

Dieta mozes prihlasit na viacej skol. Neplati, ze iba na 1. Prednost by mali mat deti zo spadovej oblasti. Pokial to kapacita dovoli, tak mozu prijat aj ine deti. Treba komunikovat so skolami. A hlavne dat hned vediet skole, kam dieta nakoniec nebude chodit, ked sa definitivne vasa situacia vyjasni, aby vedeli miesto ponuknut inemu dietatu.

hipuska
20. mar 2024

Nebude problém s prepisom školy. Len, školy si dávajú dotáciu na dieta, nepamätám si, aký to bol dátum, tak by som sa ho snažila dodržať.

autor
20. mar 2024

@zuzanaete aha, no tom som nevedela, mne aj na škole kde som sa bola pozrieť aj učiteľka v škôlke vraveli, že prihlásiť by sa malo dieťa iba na jednu školu. Že oni si to aj tak medzi sebou pozistuju a automaticky je platná prihláška na škole,ktorá je spadova

autor
20. mar 2024

Ďakujem baby, pomohli ste mi

deti95060810
20. mar 2024

@hipuska 15.9.

kittykat22
20. mar 2024

Suhlasi s tym ex? U nas totiz musi byt na prihlaske suhlas otca aj matky - bez toho prihlasku nevezmu. Kamaratka sa prave rovadza a muz jej nechce podpisat prihlasku do skoly v casti mesta kde sa stahuje. Vydiera ju tym.

kaktusik007
20. mar 2024

@kittykat22 presne to ma napadlo... zmena skoly v tomto pripade je uplne jednoducha, avsak dolezite a podstatne bude - suhlas otca. Jednak so zapisom, jednak potom so zmenou skoly.

autor
20. mar 2024

@kittykat22 nie nesúhlasí ale to neriešim. On je manipulátor takže tu si neporadim. Podpisem za neho, následky si budem znášať potom ak budú, ale on sa nezaujíma. Ani o škôlky sa nezaujíma, čiže ak mu o tom nepoviem, nemusím to riešiť. Ak by som čakala na jeho podpis, nemala by som šancu

kaktusik007
20. mar 2024

nemozes podpisat za neho tak to nefunguje. na zapis musia uz teraz OBAJA rodicia - ja ako jednorodic viem podpisat cestne prehlasenie, ze suhlas druheho rodica nie je mozne ziskat, ale rozhodne ho nesmiem podpisat... ved to je trestne,

autor
20. mar 2024

@kaktusik007 u nás nemusia ísť obaja rodičia na zápis. Stačí jeden.ze je to trestné viem, ale tiež viem že môj ex toto riešiť nebude. Momentálne riešim záujmy syna a nie či je niečo v súlade alebo nie

susy5
20. mar 2024

tak to skús radsej ako katusik007, ze das prehlasenie, ze nevies ziskat jeho podpis?

autor
20. mar 2024

@susy5 áno v podstate je mi jedno ktoru možnosť využijem, ale na výber iné nemám

susy5
20. mar 2024

asi to bude menej trestne, ako to za neho podpisat :D

autor
20. mar 2024

@susy5 asi áno 😂

zuzanaete
20. mar 2024

Ano, niektore skoly si spolu prejdu zoznamy prihlasenych deti a dohodnu sa, kam dieta vezmu. U nas tak komunikuju skoly, ale len tie v ramci nasej mestskej casti, nie so vsetkymi z celeho mesta. Je to individualne. My sme konkretne mali, ze spadova skola vedela skor ako my, ze syna prijali do nespadovej.

kaktusik007
20. mar 2024

@susy5 urcite ano 🙂

autorka, viem presne cim si prechadzas... moj prispevok nie je rypacsky, len je taky, aby si si uvedomila pripadne dosledky -- pretoze ak by ti otec tvojho dietata chcel ublizit, velmi by si mu tym nahrala do karat....
ta zmena skolskeho zakona sa mi tiez nepacila.. ale nenarobime s tym nic. ak nemusite obaja k zapisu - super. len teda nevies este co spravi riaditelka -- lebo moze ziadat podpis oboch, aj ked nie naraz v jeden den.... ma na to pravo.. Ale nie je to jej povinnost - takze tazko povedat, ako sa k tomu postavi.

ja riesim strednu skolu, prihlasku... riaditel strednej mi povedal -- ak ju odosle zakladna, on ju bude brat ze je v poriadku..... nebude sa v nej rypat.... zakladna nastastie odoslala, takze ideme na prijimacky a ex.... ten mi moze fukat praskovy cukor vies kam 😀

len si proste daj na to pozor, myslim to v dobrom.... a radsej podpis to tlacivo co je v prilohe --- kde prehlasis ze ziskat jeho podpis by bolo spojene s neprekonatelnou prekazkou a vec neznesie odklad a bla bla bla... najdes na nete 🙂

evkamotka
22. mar 2024

To nie je take iste, ze zapises do spadovej a potom dieta prehlasis do tej druhej. Pozor, ta druha ak vezme plny stav prvakov (25 v triede) tak ti mozu povedať, ze su plni a smola. Nie je pravda, ze ta potom v lete, na jesen vezmu. Ak ma spadova skola plny stav, postupuje dieta ďalšej skole. Nakoniec ho niekam umiestnia, no nespoliehaj sa ze len tak ho preradis po zapise, ked uz budu prvacke triedy komplet obsadene
Urcite ries uz teraz v tej buducej skole, ze tam budete spadat. Ved prave v lete sa stahuje vela ludi, je to bezna situacia, s ktorou sa stretli.