icon

Ako slušne požiadať tetu o predaj pozemku?

26. jún 2026

Ahojte. Manželova teta má navyše 2 pozemky v dedine, odkiaľ pochádza môj manžel. My veľmi túžime si postávať dom (či to bude reálne ešte nevieme), ja idem za pár dni na materskú s druhým dieťaťom. Ak by sa nám podarilo, tak by sme keď nastúpim opäť do prace, po rodičovskej, zobrali hypo a postavili dom. Byt ktorý máme by sme predali, čiže teoreticky ak ceny extrémne nestúpnu, by nám mohla vyjsť hypo na menší dom. Ale keďže ceny stúpajú, zvažovali sme kúpiť aspoň pozemok. Zatiaľ sme nenašli pozemok, ktorý by sa nam aj pozdával, a bol aj cenovo dostupný (máme nejakú hotovosť a zvyšok by sme zobrali úver). Lenže je tu stále v hre aj pozemok tety, pretože ona nevyužije určite 2 pozemky, a zrejme ani jeden (ma už svoj vek, stavať nebude). V minulosti už mal nejaký rodinný príslušník záujem o jeden z pozemkov, a vtedy ho ta teta nepredala (lenže vtedy bola mladšia a chcela stavať dom, a možno aj tie vzťahy tam neboli take dobre). Moja otázka ale znie, ako sa slušne tej tety opýtať, či by nam vedela jeden z pozemkov predať a za koľko? Nenavštevujeme sa skoro vôbec, tak raz do roka, pretože býva ďaleko, chystáme sa tam toto leto na návštevu, ale nechcem, aby to teraz vyznelo, že tam ideme len kvôli tomu, aby sme vypytovali pozemok. Pozemok aj lokalita sa nam pozdáva, nemuseli by sme meniť zamestanie a dcéra školu, keby sa sťahujeme.

Strana
z2
anonym_7d354c
26. jún 2026
@anonym_autor

@ivicatolic haha, ale tak, za mňa lepšie predať rodine, ako cudzím ľudom, niekto to zase vníma presne opačne 😃😃 jedine si to nechať ako investičný pozemok, ktorý predá, ale reálne aj tak bude musieť niekomu svoje dedičstvo “darovať” lebo nema kto dediť, a buď to predsa len dá nejakej najbližšej rodine, alebo daruje na dobročinné účely

@anonym_autor ale to, ze nema deti este neznamena, ze nema kto dedit. Neviem kto este zije, kto ma ake deti a podobne, ale mozno aj tvoj muz bude na "vyplatnej listine". Mozno lepsie pockat, este aj usetrite. A cakas lepsiu cenu, sama si to napisala.
Boze, len vela vela zdravia a dlhy zivot tete prajem, to bolo myslene ironicky.

anonym_b36ca1
26. jún 2026
@anonym_c69c4d

v tejto teme uz chyba len vymenit slovo dom za domcek :D

@anonym_c69c4d Som sklamana😄

avatar
muchotrafka298
26. jún 2026

A co ze nema deti? Ma inych pribuznych, ktori budu po nej dedit ked zomrie. Toto ty absolutne neries, nie je to tvoja pribuzna ani tvoja vec.

Nech s nou veci riesi muz, zavolajte jej, ze hladate pozemok na kupu domu a ci by vam jeden z jej pozemkov odpredala. Ak povie nie, tak sa zariadite inac. Ak povie ano, tak nech navrhne cenu, ktoru vy bud budete alebo nebudete akceptovat.

Nie je nikde napisane, ze vam to da lacnejsie, aj ked je ako pises majetna. Ona ma pozemky, moze si s nimi robit co chce a odpredat komu chce. Nepocitajte s tym, ze ho da za lacno, lebo rodina.

avatar
som_realistka
26. jún 2026

Normalne slusne sa spytajte a vybavene.

anonym_ec4f55
26. jún 2026

@anonym_autor co je rok dlhy o nu neprejavis zaujem a teraz by si chcela jeden z jej pozemkov a este k tomu dobre ze nie zadarmo, nie, nepredal by som vam nic, jednak na cenu toho pozemku podla trhovej hodnoty peniaze mat nebudete, tak urcite by som vedla seba nechcel takych susedov, špekulantka😎

anonym_0b2e4d
26. jún 2026

Teta ne sestra otca, matky? Nemozu sa ti opytat oni? Mozno ti ho aj da, ked nema nikoho. ⛱️

avatar
belle_vie
26. jún 2026

Strašné veľa AK tam vidím. Vo vašej aktuálnej situácii by som to neriešila. Ideš na materskú, najbližšie obdobie ti klesne príjem, ešte uvidíš, ako to budete zvládať s dvomi deťmi finančne. Vidíš tam priestor aktuálne splácať z toho príjmu ešte splátku pozemku?
Lebo MOŽNO o 3 roky, keď sa vrátiš do práce, budete stavať? Ako je napojený pozemok na siete? Ako je v obci riešený územný plán? Súhlasili by susedia so stavbou? Ako budete financovať stavbu, keď ty budeš tesne po materskej, budete mať splátku za pozemok, predpokladám že aj na byt máte nejakú hypo, dá vám banka 3. Pôžičku? To dúfam že máte v čistom min 5000 eur.
Alebo kde chcete zatiaľ bývať v období, keď predáte byť a kým postavíte dom?
Ako vám stúpnu splátky za bývanie? ( Pre príklad, ja som zvažovala väčší dom v rovnakej cene - miesto mesta dedina- a keď som si prerátala, že by sa nám vplyvom vyššieho úroku takmer zdvojnásobila splátka, tak som si to rozmyslela :D. A to sa reálne bavíme o nehnuteľnostiach rovnakej hodnoty 🙂. )

Ja by som počkala cez rodičák, uvidíš koľko dosporíte, ako na Tom budeš s prácou. No a potom sa prikryte perinou, na akú vám bude vychádzať.

autor
26. jún 2026
@belle_vie

Strašné veľa AK tam vidím. Vo vašej aktuálnej situácii by som to neriešila. Ideš na materskú, najbližšie obdobie ti klesne príjem, ešte uvidíš, ako to budete zvládať s dvomi deťmi finančne. Vidíš tam priestor aktuálne splácať z toho príjmu ešte splátku pozemku?
Lebo MOŽNO o 3 roky, keď sa vrátiš do práce, budete stavať? Ako je napojený pozemok na siete? Ako je v obci riešený územný plán? Súhlasili by susedia so stavbou? Ako budete financovať stavbu, keď ty budeš tesne po materskej, budete mať splátku za pozemok, predpokladám že aj na byt máte nejakú hypo, dá vám banka 3. Pôžičku? To dúfam že máte v čistom min 5000 eur.
Alebo kde chcete zatiaľ bývať v období, keď predáte byť a kým postavíte dom?
Ako vám stúpnu splátky za bývanie? ( Pre príklad, ja som zvažovala väčší dom v rovnakej cene - miesto mesta dedina- a keď som si prerátala, že by sa nám vplyvom vyššieho úroku takmer zdvojnásobila splátka, tak som si to rozmyslela :D. A to sa reálne bavíme o nehnuteľnostiach rovnakej hodnoty 🙂. )

Ja by som počkala cez rodičák, uvidíš koľko dosporíte, ako na Tom budeš s prácou. No a potom sa prikryte perinou, na akú vám bude vychádzať.

@belle_vie samozrejme je možnosť to neriešiť teraz vôbec, ale predsa len aj cena pozemkov podľa všetkého stúpne .. a áno, viem si predstaviť splácať ešte pozemok, pretože máme nejakú hotovosť, ktorú by sme vedeli hneď dať, nebol by to až taký problém .. pozemok je stavebný, so sieťami, tam nie je problém vôbec.. najskôr by sa predal byt (predpokladaný zisk aktuálne by bol okolo 50tisic eur, za par rokov by to malo byť viacej, kopa veci sa tu robilo svojpomocne, preto sa ušetrilo kopu tisíc) z toho by sa vyplatila hypo. Bývať by sme dočasne išli k rodine (máme 3 možnosti - moji rodičia, jeho rodičia, alebo babka). Hypotéku bral muž len na seba, čiže nam dvom dajú oveľa vyššiu hypo. Nemáme neviem aké platy, ale ja som si z výplaty dokázala odkladať každý mesiac 500-600€, čiže je reálne, aby sme to zvládali. Jasne, nebudeme chodiť na dovolenky do Grécka a podobne, budeme sa musieť uskromniť, nedá sa mať všetko. A dom ozaj len taký menší, okolo 80m štvorcových. Žiadny luxus. V dnešnej dobe to má málo kto ľahké.

autor
26. jún 2026
@anonym_ec4f55

@anonym_autor co je rok dlhy o nu neprejavis zaujem a teraz by si chcela jeden z jej pozemkov a este k tomu dobre ze nie zadarmo, nie, nepredal by som vam nic, jednak na cenu toho pozemku podla trhovej hodnoty peniaze mat nebudete, tak urcite by som vedla seba nechcel takych susedov, špekulantka😎

@anonym_ec4f55 to že sa nestretávame, neznamená, že máme zle vzťahy a nerobí to zo mňa ani špekulantku 🙂 nevieš o mne nič, ja sama pomáham veľa ľudom, a mám svedomie čisté, buď teta bude chcieť alebo nebude, nie každý je sebecky a mysli len na seba.. sú ľudia, ktorí radi pomôžu, obzvlášť rodine..

anonym_5ae2ec
26. jún 2026
@anonym_ec4f55

@anonym_autor co je rok dlhy o nu neprejavis zaujem a teraz by si chcela jeden z jej pozemkov a este k tomu dobre ze nie zadarmo, nie, nepredal by som vam nic, jednak na cenu toho pozemku podla trhovej hodnoty peniaze mat nebudete, tak urcite by som vedla seba nechcel takych susedov, špekulantka😎

@anonym_ec4f55
ach jaj, zas daky debko, co citat nevie, nerozumie textu, ale ma potrebu sa vyjadrit

anonym_f0f563
26. jún 2026

@anonym_autor Ved normalne k nej chodte na navstevu a "Teta Irenka, zvazujeme kupu pozemku a stavbu domu. Pozdava sa nam dedina XY. Neplanujete predat jeden z tych Vasich pozemkov? Ak ano, tak za kolko by ste ho predali?"
Mozu nastat 3 scenare:
1) "Ano, predala by som za 500 tis." "Dakujeme, to je zial pre nas vela, budeme hladat dalej."
2) "Ano, predala za 70 tis." "To je fajn cena, to by slo."
3) "Nechcem predat." "OK, aj tak dakujeme za zvazenie, ak by ste sa v blizkej dobe rozhodli predsa len predat, mozete nas oslovit."
Easy.

anonym_9724ba
26. jún 2026

“Teta, prosím ta, neuvažovala si o predaji pozemku? Mala by som záujem….. a cena by bola aká?”

Nepríde mi to zložité. 🤷‍♀️

anonym_596a98
26. jún 2026

Doplnim story z nasej rodiny. Bracho kupil od tety pozemok na "rodinnu cenu". Teta bola rada, ze ostane pozemok v rodine a brat za super cenu. Potom vsak zmenil plany, pozemok predal za trhovu cenu a bolo po dobrych vztahoch v rodine...

anonym_432db9
26. jún 2026
@anonym_autor

@belle_vie samozrejme je možnosť to neriešiť teraz vôbec, ale predsa len aj cena pozemkov podľa všetkého stúpne .. a áno, viem si predstaviť splácať ešte pozemok, pretože máme nejakú hotovosť, ktorú by sme vedeli hneď dať, nebol by to až taký problém .. pozemok je stavebný, so sieťami, tam nie je problém vôbec.. najskôr by sa predal byt (predpokladaný zisk aktuálne by bol okolo 50tisic eur, za par rokov by to malo byť viacej, kopa veci sa tu robilo svojpomocne, preto sa ušetrilo kopu tisíc) z toho by sa vyplatila hypo. Bývať by sme dočasne išli k rodine (máme 3 možnosti - moji rodičia, jeho rodičia, alebo babka). Hypotéku bral muž len na seba, čiže nam dvom dajú oveľa vyššiu hypo. Nemáme neviem aké platy, ale ja som si z výplaty dokázala odkladať každý mesiac 500-600€, čiže je reálne, aby sme to zvládali. Jasne, nebudeme chodiť na dovolenky do Grécka a podobne, budeme sa musieť uskromniť, nedá sa mať všetko. A dom ozaj len taký menší, okolo 80m štvorcových. Žiadny luxus. V dnešnej dobe to má málo kto ľahké.

@anonym_autor takzes cim ratas je v podstate 50tisic z predaja bytu po vyplateni hypoteky + mozno par tisic ak mate nasetrenych. A potom pocitas, ze Ti po rodicaku ked sa vratis do prace (tj o viac nez 3 roky) daju hypoteku v krasnej vyske, lebo o nu ziadas aj s muzom spolocne a nie len on sam? Nieco Ti prezradim, za prve, dovtedy sa este velmi vela v Tvojej praci moze zmenit, a tiez to, ako budu posudzovat Teba + 2 deti na vyzivovaciu povinnost vam moze nie pridat, ale uskodit. Ale ved to zistis Ty sama, nevieme aku mas pracu, atd.

Kazdopadne, ak ma teta dobry stavebny pozemok v obci a nie je socialny pripad, tak asi nie je hlupa a vie, preco caka a nepredava. Nemyslim si preto, ze bude davat nejaku "rodinnu cenu" ako Ty ocakavas (a podla mna ani na to nema dovod) - synovcovi so zenou, s ktorymi sa vidi raz rocne (a pochybujem ze si volavate ci pisete).

Ja Ti nechcem brat iluzie ani nicit sen, nepotrebujem Ta zbytocne zhadzovat, ale myslim si, ze vase premyslanie je uplne nespravne a najma nerealne.
A... 😃 Ty teda este pockas kym predas byt, lebo dovtedy jeho hodnota stupne. Ale ak Tvoja teta nie je hlupa, tak Ti tiez moze povedat ze "OK, tak potom ked predate byt ked budes v praci a budete chciet stavat, rada vam podrzim pozemok a mozete ho potom kupit za ferovu trhovu hodnotu".

A o tom napade s dvoma malymi detmi sa "docasne" nasackovat k rodicom ci babke (kym svojpomocne postavite dom, na ktory pravdepodobne ani nebudete mat dostatok financii), toto teda uplne prejdem bez komentara.

autor
26. jún 2026
@anonym_432db9

@anonym_autor takzes cim ratas je v podstate 50tisic z predaja bytu po vyplateni hypoteky + mozno par tisic ak mate nasetrenych. A potom pocitas, ze Ti po rodicaku ked sa vratis do prace (tj o viac nez 3 roky) daju hypoteku v krasnej vyske, lebo o nu ziadas aj s muzom spolocne a nie len on sam? Nieco Ti prezradim, za prve, dovtedy sa este velmi vela v Tvojej praci moze zmenit, a tiez to, ako budu posudzovat Teba + 2 deti na vyzivovaciu povinnost vam moze nie pridat, ale uskodit. Ale ved to zistis Ty sama, nevieme aku mas pracu, atd.

Kazdopadne, ak ma teta dobry stavebny pozemok v obci a nie je socialny pripad, tak asi nie je hlupa a vie, preco caka a nepredava. Nemyslim si preto, ze bude davat nejaku "rodinnu cenu" ako Ty ocakavas (a podla mna ani na to nema dovod) - synovcovi so zenou, s ktorymi sa vidi raz rocne (a pochybujem ze si volavate ci pisete).

Ja Ti nechcem brat iluzie ani nicit sen, nepotrebujem Ta zbytocne zhadzovat, ale myslim si, ze vase premyslanie je uplne nespravne a najma nerealne.
A... 😃 Ty teda este pockas kym predas byt, lebo dovtedy jeho hodnota stupne. Ale ak Tvoja teta nie je hlupa, tak Ti tiez moze povedat ze "OK, tak potom ked predate byt ked budes v praci a budete chciet stavat, rada vam podrzim pozemok a mozete ho potom kupit za ferovu trhovu hodnotu".

A o tom napade s dvoma malymi detmi sa "docasne" nasackovat k rodicom ci babke (kym svojpomocne postavite dom, na ktory pravdepodobne ani nebudete mat dostatok financii), toto teda uplne prejdem bez komentara.

@anonym_596a98 toto by som ale ja určite nespravila, keby sa nam nepodarí stavať.. buď by sa pozemok tete vrátil (ak by ho chcela) alebo by sa predal a zisk by sme jej vrátili, zase nie sme bez chrbtovej kosti
@anonym_432db9 ale práve kvôli tym rôznym dôvodom je stavba domu otvorená téma, nikto nemôže dopredu vedieť, ako sa všetko vyvinie.. a keď to nebude o 3 roky, môže to byť o 6, o 10 rokov.. ale myslím, že vlastniť pozemok každopádne nie je na škodu.. a samozrejme teta má nárok povedať, že nam to predá za trhovú cenu o x rokov keď budeme chcieť stavať 🙂 ale tiež to povedať nemusí .. napríklad môj otec nechal pol domu jeho sestre (keď sa dedilo, ale je pravda, že vtedy domy nemali takú hodnotu ako dnes, bolo to roky dozadu).. bývali sme už aj u mojich rodičov aj u svokrovcov, dá sa to prežiť, áno síce s 1 dieťaťom ale bývali.. vieme si nastaviť hranice a rodičia sa nam extra do života nestarajú, obe rodiny majú veľké poschodové domy, určite by som tak nebývala dlhé roky, ale par rokov sa prežiť dá 🙂 dokonca u svokrovcov asi aj lepšie

anonym_e2ad8a
26. jún 2026
@anonym_autor

@anonym_596a98 toto by som ale ja určite nespravila, keby sa nam nepodarí stavať.. buď by sa pozemok tete vrátil (ak by ho chcela) alebo by sa predal a zisk by sme jej vrátili, zase nie sme bez chrbtovej kosti
@anonym_432db9 ale práve kvôli tym rôznym dôvodom je stavba domu otvorená téma, nikto nemôže dopredu vedieť, ako sa všetko vyvinie.. a keď to nebude o 3 roky, môže to byť o 6, o 10 rokov.. ale myslím, že vlastniť pozemok každopádne nie je na škodu.. a samozrejme teta má nárok povedať, že nam to predá za trhovú cenu o x rokov keď budeme chcieť stavať 🙂 ale tiež to povedať nemusí .. napríklad môj otec nechal pol domu jeho sestre (keď sa dedilo, ale je pravda, že vtedy domy nemali takú hodnotu ako dnes, bolo to roky dozadu).. bývali sme už aj u mojich rodičov aj u svokrovcov, dá sa to prežiť, áno síce s 1 dieťaťom ale bývali.. vieme si nastaviť hranice a rodičia sa nam extra do života nestarajú, obe rodiny majú veľké poschodové domy, určite by som tak nebývala dlhé roky, ale par rokov sa prežiť dá 🙂 dokonca u svokrovcov asi aj lepšie

@anonym_autor Prepac,nechcem sa ta dotknut a mozno ti budem krivdit,ale mne to pripada,ze chcete kupit od tety pozemok teraz,kedze ceny este porastu a vy vlastne teraz ani nemate financie na stavanie,ale pozemok chcete trochu z vypocitavosti,lebo vam ho moze medzicasom niekto vyfuknut.A ked sa teta pominie,pekne so ziskom predate

autor
26. jún 2026
@anonym_e2ad8a

@anonym_autor Prepac,nechcem sa ta dotknut a mozno ti budem krivdit,ale mne to pripada,ze chcete kupit od tety pozemok teraz,kedze ceny este porastu a vy vlastne teraz ani nemate financie na stavanie,ale pozemok chcete trochu z vypocitavosti,lebo vam ho moze medzicasom niekto vyfuknut.A ked sa teta pominie,pekne so ziskom predate

@anonym_e2ad8a ja som práveže povodne vobec o tom pozemku ani neuvažovala, pozerali sme inú lokalitu, len potom som uvažovala, že keby kúpime v “našej” lokalite, tak potom by dcéra (pripadne už aj ďalšie dieťa) nemuseli prestupovať na inú školu. Samozrejme sú aj iné pozemky v tejto lokalite, nie len tety, ale prečo sa jej neopýtať. A prečo by mala umierať ? 🙈 samozrejme, človek nikdy nevie.. ale nemá 80 rokov .. nie každý ma hneď zámery o zisku.. a nie je to vypočítavosť, niekedy netreba čakať, ani tento byt by sme nemali, keby sme čakali.. teta nie je sprostá, a je jej určite jasne, že cena pozemkov bude stúpať a sama môže zvážiť, či ho chce predať teraz (lacnejšie) alebo chce na tom zarobiť

anonym_e2ad8a
26. jún 2026
@anonym_autor

@anonym_e2ad8a ja som práveže povodne vobec o tom pozemku ani neuvažovala, pozerali sme inú lokalitu, len potom som uvažovala, že keby kúpime v “našej” lokalite, tak potom by dcéra (pripadne už aj ďalšie dieťa) nemuseli prestupovať na inú školu. Samozrejme sú aj iné pozemky v tejto lokalite, nie len tety, ale prečo sa jej neopýtať. A prečo by mala umierať ? 🙈 samozrejme, človek nikdy nevie.. ale nemá 80 rokov .. nie každý ma hneď zámery o zisku.. a nie je to vypočítavosť, niekedy netreba čakať, ani tento byt by sme nemali, keby sme čakali.. teta nie je sprostá, a je jej určite jasne, že cena pozemkov bude stúpať a sama môže zvážiť, či ho chce predať teraz (lacnejšie) alebo chce na tom zarobiť

@anonym_autor ok tak potom smelo do toho,opytajte sa rovno na predaj

Strana
z2