Ako vysvetliť dieťaťu, kde je otec?

3. apr 2024

Mam 17mes dieta viem je skoro ale velmi t tazi tato otazka a situcia kedy sa zcne pytat preco byvame osamote a otec s nami nebyva a velmi sa nezaujima?
Otec dietata nas opustil pretoze nezvladol rodicovstvo a otcovstvo a radsej zdrhol a zije si zivot ako predtym, ako by sme a dietatom neboli nikdy
Na dieta plati pravidelne, sem tam sa ozve ako sa dieta ma, na stretnutia sa vsak nehrnie

kiwi3
3. apr 2024

normalne primerane veku, ziadne velke detaily, ziadna nevrazivost. nema zmysel nic zatajovat. ak to sama nezvladas, porad sa s odbornikom.

syslik81
3. apr 2024

moja ma 10 a nikdy sa na nic take neopytala.. a nepoznam dieta co by to spravilo-riesia to len mamy a mnohokrat zbytocne

pribinak
3. apr 2024

@syslik81 ja poznám, u nás v škôlke bolo dieťa, ktoré žilo len s mamou a veľmi intenzívne sa dožadovalo ocka
Nechcelo ísť ani zo skolky kým nepríde pon ocino (videlo ako ockova chodia pre deti) a kopec iných záležitosti

No nič, jednoducho vysvetlit že ocino s vami nebýva lebo má domček inde. Posiela peniažky aby si mihla kúpiť topánočky a pod

cookie29
3. apr 2024

pravdu, primeranu veku...

betulinka1
3. apr 2024

Moje odporucanie. My sme vela čítali a v podstate v tych rozprávkach malo kedy dominovali dvaja rodicia. Cize som vzdy na konci skonštatovala, ze vidis o cervenu čiapočku sa stara mama, o Masu medveď, o bambino mama, o Nema ocko, o toho a toho dedo, babka atd…. Kazde dieta to ma inak. Niekto ma mamu aj ocka, niekto ma toho a toho a toho, lebo su rodina a chcu sa o seba starat. Potom uz ked vedel rozpravat, tak sme si na konci povedali, kto je nasa rodina a kto nas ma rad a koho ma rad on. Prve otazky prisli, ked mal 3 roky a pre jeho naj kamosa chodil ocko. Tak za spýtal, ze ci ma ocka. Povedala som, ze ma ale ocko nechce byt rodina a nadviazala som na tie rozpravky, ze kazdy to ma inak ako ten ten a ten. Viac neriesil. Teraz ma 9 a minule zacal tiez temu jeho bio otec. Volame ho bio otec, lebo mam partnera a ten je s nami od 3 rokov maleho a maly ho prezentuje ako jeho nahradny otec. Zvykne sa ma spytat, ci ma po bio otcovi hnedé oci, lebo ja mam výrazne modre, alebo ci ho niekedy môže vidiet, ze je zvedaví ako vyzera. Tuto temu sme doriesili, ze Ano, ked bude velky 15-16 tak ho najdeme a moze sa s nim stretnut, ak bude mat syn zaujem. Nikdy nepočul na bio otca nic zle, takze nema v sebe nejaky hnev a ked bude velky hadam pochopi tie suvislosti inak, ze ma opustil tehotnú a pocas jeho zivota sa ani raz nezaujímal a neprispel ani jedno euro. Nie je ani na rodnom liste. Ale zase mne nerobi ziadny problém aby si ho vyhľadal a trochu si ho vyspovedal 😉. Nechavam to na plynutie casom. Ale s tymi rozprávkami som ho pekne pripravila, podla mna. Aj som si milion rozpravok navymyslala aby som niektore dostala do presne našeho zivota. Nemusis sa bat, vacsie traumy maju deti, ked otec odchadza a su uz vacsie take 7-8 rocne. Cim mladšie tym lepsie na pochopenie a zvyknutie si na nove okolnosti.

kaktusik007
3. apr 2024

@syslik81 moje deti sa teda na to pytali pravidelne.

treba po edat pravdu primerane veku. Moj odisiel, tak som vravela ze sa odstahoval. Na ptazku preco? som vzdy odpovedala pravdivo - neviem.

autor
3. apr 2024

@betulinka1 dakujem za odpoved

autor
3. apr 2024

@kaktusik007 pravdivo? Snad nepoviem lebo je slaboch, nechcel byt s nami a starat sa o nas

gabika0825
3. apr 2024

Tak dieťa má rok a pól, čiže by som to nejako nehrotila s vysvetľovaním, to až potom keď bude staršie, aj tak si to nebude pamätať a nebude rozumieť tomu čo rozpravas a hlavne nejakú súvislosť. Prečo ti dáva take otázky? Lebo väčšinou keď dieťa vyrastá iba s mamou je mu prirodzene že je iba s mamou a toho otca keďže pomaly ani nepozná tak nevie kto to je a akú rolu tá osoba má pre jeho život. Kamoska má 2 deti dvojičky a vychováva sama od malička, až teraz ako nastúpili do školy tak sa začali pýtať na take veci, že prečo spolužiakov príde zobrať otec a ich iba ona. Ale kamoska má na to dobre vysvetlenie, že ona je ich rodina a zároveň aj otec. Ona mala však veľké problémy s byvalym, Takze ona ani nechce aby sa s nimi kontaktoval. Čiže ona to týmto stylom vysvetľuje svojim deťom a vždy to pochopia. Jasne že tie otázky bývajú častejšie, ale berú to. Zatiaľ. Ja byt na tvojom mieste, teraz by som to ako píšem vyššie nejak nehrotila, keď bude starší uvidis ako to bude, hlavne či sa otec nezačne náhodou neskôr zaujimat.

kaktusik007
3. apr 2024

autorka - citas s porozumenim? pisem - primerane veku. A rovnako plati jedna zasada - nedavat ho dole pred dietatom. Takze nie, nepovies ze lebo je slaboch, nechcel byt s nami a starat sa o nas - ale povies - rozhodol sa zit bez nas. Napriklad.
ale z tvojich slov teda citit frustraciu - toho sa zbav, je to v zivote kontraproduktivne.

gab1sol
3. apr 2024

Ja som síce nemusela hovoriť, že nás tatinko opustil, ale vysvetľovala som, že tatinko je 200km preč a pracuje. A ako píše @kaktusik007 , treba primerane veku. Najskôr jednoducho - my bývame tu, tatinko býva inde. Na začiatok viac nerozoberať, len povedať, že to tak proste je.

autor
3. apr 2024

Ano este niesom s tym nie ze zmierena ale sklamanie pretrvava a zlost, ze som dietatu nevybrala za otca niekoho lepsieho a niekoho kto si to zasluzi
Neviem o nom hovorit bez emocii, nechcem aby mali nejaky blizsi vztah pretoze je to bezcharakterny clovek a nic dietatu do zivota nedal a neda, nema ho co naucit

tatisna
3. apr 2024

Normálne mu povedz pravdu...ale keď Ta prejde ten hnev a dieta bude vacsie, odporúčam sa spýtať dietata, či by ho chcelo kontaktovať a ze to skúsite spolu. Naši boli rozvedení, potom to s nim mama chcela skúsiť znova ale mne nič nehovorila, iba proste prišiel môj akože otec a išlo sme na výlet. Keby bola ku mne otvorená bolo by to super ale ona so mnou nic neriešila...len bola taka nervozna a cudna ked sa hovorilo o mojom otcovi...nakoniec sa k sebe nevrátili a mama mala ďalších frajerov...

gab1sol
3. apr 2024

Najskôr vyrieš svoje emócie, bez toho sa do rozhovoru a vysvetľovania nepúšťaj.

autor
3. apr 2024

Samozrejme ze teraz to riesit nebudem dieta je velmi male ale rozmyslsm do buducna
Neodpustim co urobil to je zbytocne riesit

autor
3. apr 2024

Budem sa snazit byt uprimna k svojmu dietatu cize orec nechcel byt s nami byva inde

kaktusik007
3. apr 2024

autorka - neodpust, ale povznes sa nad to. Musis. Kvoli dietatu. Zatrpknutist este nikomu stastie nepriniesla

autor
4. apr 2024

@kaktusik007 vdaka
Zatrpknut nechcem

zuzanna33
4. apr 2024

Môj sa začal pýtať už v škôlke prečo iné deti majú Tatinka a on nie a odvtedy som postupne vysvetľovala aj keď sme boli na ihrisku bol veľmi vnímavý a najviac som sa trápila ja ale všetko postupne (aj keď otec nemá záujem nikdy o ňom zle nerozprávat) dieťa sa musí naučiť čeliť rôznym situáciám je len na rodičoch ako ho pripravia do života