Rozvod s duševne chorým manželom. Môžem od neho žiadať náhradu škôd?

ari1
13. sep 2009

ahojte, som tu zas s novým problémom.
zistila som, že manžel má asi bipolárnu poruchu, maniodepresiu, sice to nemám potvrdené lekárom zatial, ale zrejme sa bude jednat o to. je alkoholik, rok po liečení a pred dvomi mesiacmi zrejme u neho po pití na antabus nastúpila manická fáza a stihol narobit velkú škodu ako aj podat na rozvod. žiada syna do opateri.
máte skúsenost niekto s tým ako súd pristupuje v takýchto prípadoch k veci a či je možné nechat súdnym príkazom vyšetrit a liečit?
kým som si neuvedomila, že sa jedná o túto chorobu/mysleli sme si všetci že sa jedná o alkoholizmus/, šialene utrácal peniaze a preflákal úvery, obrovské čiastky a teraz musíme preto predat byt, inak pojde do dražby.
aj ked je byt zadlžený, možem ja ako nevinná v tomto prípade protestovat proti predaju alebo dražbe alebo žiadat od muža ako vinníka škod náhradné ubytovanie?
máme tri deti, z toho dve bývajú s nami.
manžel je zrovna odstahovaný, platí si drahý prenájom, ale nájomné na tomto byte neplatí ani neplatil. nie je to trestné?
velmi nás poškodil a ja neviem ako to žiadat od neho nazpat.

monkasponka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ari1
autor
15. sep 2009

zrovna somprišla od právničky, bola som sa radit, ale asi nemám vela na výber...
navyše dal výpoved v práci, začal podnikat s poistkami a tak sa asi nejého jeho zárobku nedočkám...

čo mám robit stým, že ked sa on odstahoval do prenájmu, ktorý si platí z odstupného a detom nájom neplatí, ale chodí si sem k nám kedy sa mu zachce a ešte mi aj odnáša veci z bytu...
dá sa nejak zakročit, ked si prenajal byt a nám neplatí nič tuná?
možem vymenit zámok?

janka12341
16. sep 2009

Mala by si vymenit zamok cim skor a riesit to sudne dokial o vsetko neprides poradit sa s pravnickou o jeho pravach aby si neurobila hluposti a nebola poskodena nakoniec aj ty aby ti na sude nemohol nic vykrikovat.Rozviest sa a pozadovat od sudu co ti patri aj ked on na to nema.Teba to nemusi zajmat a pravne sa dohodnut naj ti plati na tie tvoje dva deticky aby si aspon nieco mala.Za chyby sa vopred ospravedlnujem

monkasponka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ari1
autor
16. sep 2009

ked vymením zámok, nemože mi nikto nič spravit, kedže on sa odstahoval, pravda? lebo on ma začal udávat pred dvomi mesiacmi na polícii za nadávky, tak sa bojím, aby ma zas nevláčil s týmto po policajtoch...
ale auto je tiež na moje meno a iba on s ním jazdí, zobral si ho a nechce vrátit klúče...
sme šokovaní, čo sa s ním stalo...
zmeškané výživné ma vobec nenapadlo...od tej doby ako sa odstahoval...

tin007
16. sep 2009

ari1, vsak ten zamok vymen a keby velmi vyskakoval, tak povedz, ze si stratila kluce a bala si sa, aby vas niekto nevykradol 😉

monkasponka
18. sep 2009

Jejda ari, bež na políciu a nahlás že bývalý ti bez povolenia zobral auto , je na tvoje meno tak MÁŠ NAŇ PRÁVO. S prepáčením už ma serú takéto typy chlapov, aj moj behal po policii za to že som mu vynadala. No ty sa nedaj, začni bojovať: dávaj si pozor na jazyk a keď sa budeš musieť s nim stretnúť ber kamošku ak by ti ubližoval, vyhrážal a nadával aby si mala svedka. A s tým autom to rieš, hneď v pondelok ho nahlás, že je tvoje a on ho neoprávnene použiva. Držim Ti palce.

A ešte ak ma u teba trvalý pobyt ODHLáS HO

ari1
autor
18. sep 2009

možem mu odhlásiť trvalý pobyt? kedže si prenajal byt a nebýva tu s nami?
to auto idm riešit, len som si nechávala čas na premyslenie, a naviac riešim ešte tie poistky, čo nám založil a sfalšovatl podpisy, takže fakt neviem čo prv...
dnes som chcela u jeho právnika žiadat stretnutie s manželom, ale právnik mi povedal, že si to nepraje ani on ani manžel, takže musím konat na vlastnú past...to je fakt magor. aj jeden aj druhý. tak on si najme právnika na rozvod a na výživné na manžela, a tvrdil, že mu nedávam peniaze a že nemá čo jest, ale na právnika má...a ja čo som mu to mala platit, si právnika dovolit nemožem...to je už bordel...

monkasponka
18. sep 2009

No, s tým odhlásením trvalého pobytu: podľa toho kto je vlastník bytu, neviem, malo by sa to dať, to sa rieši na mestkom úrade, skús sa tam popýtať. A niekedy tí pravnici nie sú zas tak drahý, ak mu vysvetlíš situáciu a dohodneš sa s ním že ak Ti fakt pomože zśkať peniaze tak mu prisľúb čiastku z toho čo získaš. To fakt falšoval poistky? Fuu to je fakt magor. Aj za to ho možeš udať 😀 😀

ari1
autor
18. sep 2009

magor je slabé slovo..začal robit poistky a vlastne ako finanšný poradca a multilevel marketing a podobné srandy, dal výpoved z práce po tých ich srandovných školeniach, má vymytý mozog, ale bojím sa, že to bude asi bipolárna porucha, lebo za dva mesiace stihnul naozaj "velké" veci. rozvod, výživné, udanie, výpoveď a spústu nových kolegíň 😀 on je vlatsne alkoholik po liečení a zrejme mu hrablo. čo už aj to sa stáva.
ale chodí mi sem do bytu akoby nič, ešte dnes bol agresívny, lebo som nechala klúč v zámke a mal nábeh na bitku. len tu bol syn tak trochu zmiernil, ale aj tak bol vytočený z tých klúčov v zámke dost silno...chcel ma bit za to...lenže on sa mi vkráda a odvlieka veci a právnička ked som sa jej pýtala, krčí ramenami...vlastníci sme obaja. lenže on sa odstahoval a chodí ma tu len stresovat, provokuje ma, aby som to nezvládala...to je vážne velký magor...už mám na dnes dost...a do rozvodu daleko...

monkasponka
18. sep 2009

Je to taká novinka, niekedy tento rok to schválili že ak ťa napáda tak dostane od policie okamžitý zákaz vstupu do bytu a je to preto aby si mala čas rozhodnúť sa ako ďalej.Tušim okolo 48 hodín ten zákaz trvá. A zatial máš čas vybavyť veci okolo bytu a auta. Bože ja som taká sprostá, mala som to ja urobiť mojmu bývalému len som vtedy nemala takú odvahu. Ešte teraz mám s ním problémy. Aj ja klusám pondelok na políciu. Je to neuveriteľné ako dokážu chlapi ničiť život. Ale my sa nedáme 😀 😀 😀

danu
19. sep 2009

ari1 • Včera o 07:26
prosím, poradte mi, sme s manželom pred rozvodom, máme problém s bytom a jeho dlžobami, ale manžel sa odstahoval, dal výpoveď, zobral velmi vysoké odstupné z práce, kde dal výpoveď a gazduje s tými peniazmi na vlastnú past. pričom si svoje dlžoby neuhrádza, ani dlžné nájomné, len to preflákáva ako aj úvery predtým. a platí si drahý prenájom, nájomné mne a detom nie, mne ani detom nechce oznámit, čo s peniazmi robí, ani sa s nami nechce o ne podelit, aj ked je to stále ešte spoločný majetok. syn má na svoje meno jeho úver, pomohol mu, keď mal otec problém kvoli pitiu, a otec ho teraz nechce o ničom informovať, vobec sa odmieta vyjadriť k financiám, takže nechal vlastného syna utopeného v jeho dlhoch.
možem žiadať vysvetlenie od jeho právnika?
možem si to dovoliť, ísť k jeho práávníkovi a chcieť po ňom v tak vážnej a zložitej situácii stretnutie s manželom u neho napr. v kancelárii, alebo aspon nech právnikovi vysvetlí, čo kde má za dlhy , aby s me sa s deťmi vedeli nejak zariadiť?
či si tým urobím zle, ked pojdem za jeho právnikom?
lebo my sme už zúfalí, otec s nami o peniazoch odmieta hovoriť, maximálne, až prefláka aj toto odstupné, pojde žiadat zase odo mna výživné na manžela....
moj syn sa z jeho dlhov ide zblázniť, otec ho podviedol a nechal ho v tom samého a ani náhodou mu nechce nič k tomu povedať.
čo mám robiť, kam sa mám s týmto obrátiť?

andzi • snž • Dnes o 12:30
V prvom by som ti poradila,aby si nezakladala sústavne nové témy o tom istom probléme.

K veci:za jeho právnikom ísť môžeš, ale nič tým nedosiahneš, lebo vlastného klienta nepotopí a bude hájiť jeho záujmy.

danu
19. sep 2009

ari • 11. aug 2009 o 13:56
manžel chce vziat 16 ročného syna k advokátovi, aby vypovedal proti mne, može si to dovolit brat dieta k advokátovi? neporušuje zákon?

bzucinka2 • 1d • 11. aug 2009 o 15:14
ahoj, ja si myslim, ze zakazane to nie je 😖 a ak by mal vypovedat akokolvek ma vraviet pravdu, inak moze byt stihany pre krivu vypoved

zuzu13 • 2d • 11. aug 2009 o 15:17
no a ja si myslim, ze 16 rocny uz vie co ma povedat, tak ak mas moznost, skus sa s nim len porozpravat, nerobit natlak...a vysvetlit mu hlavne situaciu o co ide...a ak sam uzna, ze ma vypovedat proti tebe...tak je to jeho rozhodnutie...no a co sa tyka vypovede...mozes udat, ze manzel syna zmanipuloval, resp. ho donutil {ak to tak je} `

bzucinka2 • 1d • 11. aug 2009 o 15:26
advokat podla mna nema co volat si ludi, na to tu mame sudy, nie??? ☹

ari • 11. aug 2009 o 16:03
no ved aj si myslím, že by nemal volat ludí, najma ak sa to týka výživného na manžela a teda je jasné, že sa ide proti mne...

andzi • snž • 11. aug 2009 o 18:39
advokát si môže pozvať na stretnutie kohokoľvek, ale ak nepríde, nemôže si jeho prítomnosť vynucovať. To, čo syn povie advokátovi, nemá žiadny význam, rozhodujúca je len výpoveď na súde.

megi93 • 1d • 11. aug 2009 o 21:22
tiež si myslím, čo napísali baby. Zrejme si chce iba zistiť, ako by syn vypovedal, aby sa pripravil

liluska2424 • 15. aug 2009 o 16:30
ahoj ari ja som mala taký istý problém ako ty len mňa tam ťahala mama vypovedať proti otcovi advokát môže tvojho syna vypočuť len ak tvoj syn dobrovolne požiada o výpoveď advokáta proti tebe....Predvolať si ho môže len súd....

ari1
autor
21. sep 2009

?????
no dobre, ja má fakt naponáhlo, a som dost zmatená...preto nemám čas vyhaldávat v názvoch...
teraz mi ide o to, že chcem podat návrh na predbežné opatrenie n asúd, aby manželovi zakázali nakladat s majetkom do rozvodu a vysporiadania...lebo on už byt predáva s kolegynou maklérkou a chcú na tom vytlct spoločne ešte aj provízie...
uhradila som dlžné nájomné a potrebujem ho stopnút, aby ma neokradol ešte viac...

dalšie - možem žiadat a ako výživné na deti, resp. n ajednoho maloletého a jednoho 25 ročného, ktorý studuje na vysokej? ešte počas manželstva, do rozvodu?
ide ale o to, že ja robím v rakúsku dva týždne a dva týždne som doma...
prizná mi to súd, ked sa manžel odstahoval, a platí si nájomné inde, pričom mi sem domov chodí kedy sa mu zachce?

ari1
autor
22. sep 2009

už to nepodám, lebo dnes mi prišla predvolánka k rozvodu...
a o týžden sa to začína.
čo mám uviest v odpovedi na tie jeho klamstvá, čo uviedol ako dovod žiadosti na rozvod? mám to všetko vyvracat, alebo ked chcem rýchlo rozvod, nemám na všetko reagovat? chce aj syna do opateri, ale to je absurdné...
ja som dva týždne doma a dva preč...o syna sa mi vie postarat starší synovia a sestra...
ale ked uvediem, že manžel je duševne chorý, nie je možné, že by sa mohol vyhnút plateniu svojich dlhov s tým, že sa vyhlási za duševne chorého?
ja vobec neviem, ako to spísat..
len jednoducho ako odpoved, či ako?
nemám právnika.

paegaska
25. sep 2009

Dluhy v manželství,pokud nemáte právně ošetřeno, jsou společné. Rovněž pokud jeden z manželů utratí společné peníze v manželství, tak má druhý smůlu. Proto asi ten rychlý prodej bytu nebo pronájem=provize.Dělí se dluhy i majetek a peníze - co zbydou.
Pokud budeš žádat o vyšetření manžela - psycholog nebo psychiatr, tak počítej, že se to může týkat i tebe a dítěte a platí se to.
Být tebou tak situaci proberu s 16-letým synem, ohledně toho u koho chce být. Je už dost velký, aby jeho slovo mělo i právní váhu.
Hodně sil.
Napiš, co syn.

ari
30. nov 2009

mohli byste mi poradit...v septebmri na mna podali trestné oznámenie manžel aj s jeho spoločníčkou, za maily a smsky, teda za obtažovanie. o týžden mám priestupkovú komisiu. na policii som priznala všetko, aj zdovodnila, ale až teraz rozmýšlam, že vlastne oni doniesli dokazy teda maily až niekedy v oktobri na políciu, teda s neskorším dátumom,ako bolo podané oznámenie na mna. nezdá sa mi to. kedže niekoho pre niečo udám, mal by dátum byt skorší na dokazoch, a nie neskorší...neviem si s tým poradit, možem sa proti tomu bránit? lebo oni ani nemali prečo ma udávat, len hystericky pobehovali, lebo som prišla na ich podvody...

ari
30. nov 2009

no a vlastne som zabudla napísat, že po tom všetkom šialenstve s rozvodmi sa manžel na druhom pojednávaní rozhodol rozvod stiahnut.lebo konečne pochopil, že bude musiet platit výživné, lebo syn si prial zostat pri mne a sociálnička tiež bola toho názoru ako aj starší synovia. takže to zrušil. no a ja musím podat novú žiadost. ako to mám napísat? možem nadviazat na ten jeho návrh, alebo ako by to bolo rýchlejšie u súdu, aby nás čo najrýchlejšie rozviedli? lebo si myslím, že on sa ani nedostaví k súdu, už sa nechce rozviest, lebo nemá penaize a takto je to pre neho jednoduchšie, ked može jest moje a zabývat za moje...čo mám robit, ked mi vobec neplatí ani na bývanie, ani na deti, ani korunu? naviac mi kradne penaženku a peniaze a o jedle ani nehovorím....

andzi
5. dec 2009

ari - musíš podať nový návrh na rozvod sama. Výživné do rozvodu sa dá riešiť návrhom na vydanie predbežného opatrenia.

ari1
autor
14. dec 2009

takže som podala návrh sama.
výživné bude trochu problém, lebo ten človek nemá ani korunu, všetko čo mal, preflákal.
a teraz ma ide zase udávať, že vraj mu nechcem dávat peniaze a jedlo a že som na neho zlá apod.
tak ja už neviem čo robiť. prídem o zbytek nervov, ak ešte nejaké mám.
deti takisto.
som naozaj povinná živiť ho, aj ked nám narobil také problémy a udáva ma a dal na rozvod a zase ho stiahnul, a navyše mi nestačia peniaze pre deti a on im jedlo ešte aj kradne?
nechápem to, vraj mu policajti hovoria, že som povinná ho živit, aj ked dal on sám výpoved dobrovolne.
zobral odstupné, pomínal ho sám, odstahoval sa a ked mu došlo, pristahoval sa nazpat.
a ja som povinná ho živiť?

alexandra
15. dec 2009

Ano, mas voci nemu vyzivovaciu povinnost. Ale aj on voci Tebe a Vy obaja voci detom, takze ak mas dokazy o tom, ze vypovede dal on, prilis velke sance na uspech nema.

ari
21. dec 2009

no tak som tu znova.
prišla som na to, že sú za všetkým scientologovia.
našla som súvislosti medzi ním a jeho novými priatelmi a prišla som až po samotného šéfa tej pakárne u nás...
ako sa možem brániť, alebo je mi ešte vobec pomoci?
lebo to udávanie a podvody a klamstvo a ostatné je na príkaz tých, čo ho vedú a očistujú a čo ja viem čo ešte také spolky robia....
čo mám robiť so sektármi?
vrhli sa na mna ako osy a udávajú ma a žalujú a muža tiež asi dobre valcujú za moju drzost voči nim a neposlušnost...
asi nemám moc šancíí proti nim...

angelina22
21. dec 2009

uuups ari. ja som pracovala vo firme kde nas viedli scientologovia a poviem ti je to pakáren ako sa patrí, ale ked im už verí, a chce napredovat tak ako oni diktujú,,,,bude vás to ako rodinu stát vela nervov času a hlavne hlavne penazííí!!!!
neviem ti moc poradit, ja sa divím všetkým tým ktorí na taku hovadinu naleteli, je to celé smiešne ,ta ideologia,,,,a trápne,,,viem o tom svoje. bud sa s nim porozprávaj a snaž sa mu to vysvetlit že je to vymývanie mozgov, alebo si tiež zadováž dianetiku a daj sa nato aj ty, lebo mu nakážu si nájst aj ženu z ich radov,,,,,,,,,

ari
21. dec 2009

no u nás je to divoké už polroka, už sme boli aj na rozvode, mna muž udáva aj sám, aj s jeho priatelkami, je toho vela zlého, čo sa stalo, nebudem to opakovat...stále som myslela, že sa nám do dalšieho rozvodu podarí aspon dostat ho na psychiatriu, aby sme to akotak zvládli, ale vidím, že je to u nich zakázané, preto on po 4 rokoch prestal aj na psychiatriu chodit a lieči sa s ich pomocou a ich nelegálnymi čínskymi výrobkami. on dal výpoved v práci a začal s finančnými produktami, lenže nemá ani korunu a peniaze aj kradne a živím ho zas len ja sama.
priživuje sa na mne a detoch a teraz na mna asi dal trestné oznámenie s tým, že ja som duševne chorá a že ho odmietam živit...no fakt dokonalá pakáren...
ale ide mi o to, či mám vobec šancu sa im ubránit, lebo som pichla do sieho hniezda a teraz ma oni trestajú za moju neposlušnost...vid to udávanie a všetko okolo...

enilora
21. dec 2009

No baby čítala som si celú túto tému a musím vám povedať že som rada že moj manžel má iba" milenku" a inak je úplne ok..Prichádzam nato že všetci chlapi sú šibnutí ide len o to že u každého sa to prejavuje inak 🙂

kristinka4m
21. dec 2009

Prepacte ze vam sem pisem ale potrebujem jednu radu Spravoplatnenie rozvodu sa robi v podatelni, alebo kde presne.Dakujem mooc za odpoved a este raz prepacte 😉

andzi
21. dec 2009

nie na podateľni, ale v tzv. informačnom centre súdu, mal by ho mať zriadený každý súd - tu sa vyznačuje právoplatnosť a poskytujú informácie o stave súdnych konaní.

ari
5. jan 2010

otvorila som manželovu mailovú schránku. zase si tam nechal uložené heslo. mala som podozrenie, že zase niečo vymýšla, a dozvedela som sa nepekné veci. ako aj to, že nám klame a má peniaze a nič mi nedá na domácnost a deti...ale aj to, že je stále u frajerky a zrejme jej tam nosí aj jedlo, ktoré ja mám v mrazáku pre deti.
aké mám ja možnosti? ked viem, že je to tak a manžel sa tvári ako neviniatko a všetko popiera, pričom ja mám dokazy, len ich nemožem použit, lebo je to jeho schránka. a ja som mu tam vošla neoprávnene.
nemožem sa bránit nap.tým, že manžel sa vykašlal na dlhy a nechal ich mne a detom a že nám neprispieva na domácnost?ked by som už tie dokazy z jeho schránky použila?

ari
2. feb 2010

na budúci týžden máme prvé pojednávanie ohladne rozvodu, tentoraz ja som podala žiadost. manžel teraz rozvod odmieta a tvrdí, že to nepodpíše. aj napriek tomu, že dával pred polrokom žiadost on ale stiahnul ho. v jeho žiadosti boli vážne dovody na rozvod. možem sa odvolat na súde aj na tento jeho prvý návrh na rozvod? alebo ako mám postupovat, aby nás rýchlo rozviedli aj bez jeho súhlasu? on sa nechce rozviest lenpreto, aby nemusel platit výživné. a je bez práce a chce aby som ho živila ja.

poki10
2. feb 2010

ari, nachadzas sa v nezavideniahodnej situacii, my sme si doma prezili to iste. a to doslova. rozviest vas musia.
1. voci detom ma vyzivovaciu povinnost, ktoru si neplni
2.tie maily si preposli z jeho schranky na svoj mail, a pre istotu si ich vytlac, na sude ti len a len pomozu
3.ved to je moje nervy tyranie blizkej a zverenej osoby, ak sa ti niekedy vyhrazal, ze ti ublizi na zdravi, alebo detom, na sude to povedz, necakaj a utekaj k policajtom spisat trestne oznamenie. Ak ti neplati vyzivne, tak na urade prace posudia vysku tvojho prijmu, zalezi aj od toho, kolko mas deti a urad prace by ti mal vyzivne vyplacat namiesto neho, a urad prace si ich bude potom od neho spätne vymahat. a ked ho za to vsetko zavru, tak bude muset pracovat, a posielat ti vyzivne