Spoločné spanie v posteli a ďalší prírastok do rodiny

pizik
3. sep 2012

Ahojte mamičky. Momentálne som v 5 mesiaci tehotenstva a prírastok do rodiny očakávame v januári. Doma máme malého synčeka, ktorý bude mať v novembri 2 roky. Zhruba od 2 mesiacov až doteraz spáva s nami v posteli. Viem, že niektoré mamičky " toto neuznávajú", ale mne to vyhovovalo a všetci sme sa podstatne lepšie vyspali. Kojiť som ho prestala keď mal 14 mesiacov a odvtedy prespáva v podstate celú noc. "Problém" je v tom, že pri zaspávaní si vyžaduje moju prítomnosť a keď sa v noci občas prebudí potrebuje pohladkať alebo len počuť že som pri ňom a spí ďalej. No a keďže je na ceste ďalšie bábo, tak rozmýšľam nad tým ako to vyriešiť so spánkom aby sa deti navzájom nebudili. Preto sa chcem opýtať tých z Vás, ktoré boli v rovnakej situácii ako ste to vyriešili, či ste staršie dieťa (zhruba vo veku 2 rokov) dávali spať do vlastnej izby alebo zostalo spávať s Vami v posteli. Tá možnosť o spaní vo vlastnej izbe sa mi zatiaľ nejak nepozdáva, lebo sa mi zdá ešte malý na to aby v nej spinkal sám a vlastne mi je to také proti srsti....teda zatiaľ. Tak Vás teda prosím o rady. Ďakujem 😉

lilysk
3. sep 2012

@pizik Ahoj
Ja som kupila taku postel z Ikei
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/S998...
a som ju pritlacila k manzelskej posteli ,takze dieta je aj nie je s tebou a ked potrebujes tak mas ho hned na dosah ruky . A dalsie dieta som uz ucila spat v postielke :_))) Akoze spi s nami v izbe aj blizko ,ale neberiem do postele ,lebo potom je dost velky problem to dieta odtial dostat 🙂Starsia ma 4 roky a stale takto spi a mala ma rok a tiez je s nami v izbe ,ale ako som uz pisal anie v posteli a to este kojim ,ale ona prspi od 8 mej vecera do rana do 8 mej takze nemusim vstavat 🙂

strapco13
3. sep 2012

@pizik ak mas moznost prisunut nejaku valendu k posteli a teda vyrobit si letisko, tak to je naj riesenie
my sme taku moznost nemali a tak tato spi s malym v spalni a ja s dcerkou v druhej izbe...ale u svokry ked sme tak spime vsetci spolu a je to uzasne
rodinny ani intimny zivot to neohrozuje..ako som dostala v jednej teme 😝
tiez si neviem predstavit ze by som syna supla len tak do inej izby sameho, aj ked spi celu noc bez zobudenia
http://dojcenie.webnode.sk/blog/nebojme-sa-toho... to som vedela uz pred precitanim tohto clanku a ty to intuitivne vies tiez..rob ako ty citis 😉

dejka77
3. sep 2012

Ja teraz riesim tiez nieco podobne. Dcera od 6mes. spala s nami v posteli kvoli separacnej uzkosti. Trvalo to velmi dlho, asi 7 mesiacov kym sa jej spanok zlepsil. Potom ked sme ju chceli dat spat do postielky, samozrejme s tym, ze bude v spalni tak to aj tak nepomohlo. Ked sme ju tam prelozili a ona sa neskor zobudila, uz sa nedala utisit. Tak sme dali bocnu stranu postielky dole a prisunuli nasu postel k nej. Vecer si samozrejme musim k nej lahnut lebo sama by nezaspala, polozim ju do postielky, ale ona sa prevaluje a vacsinou skonci aj na nasej. Teraz spi blizsie pri nej manzel, ale ked odide do prace tak pride ku mne, cize je zase na nasej posteli 🙂 . Chceli sme to urobit tak aby si zvykla na postielku a neskor by sme jej tam dali bocnu stranu, a potom uz by spala vo svojej izbe, ale uz vidim, ze z toho nic nebude. Keby mi prespala celu noc tak ju dam v pohode do detskej, ale kedze sa zvykne 1-2x zobudit tak to mozne nie je.
Zatial ma napadlo to, ze ked sa narodi druhe babo, tak manzel ostane s malou v spalni a ja budem v inej izbe s babom. Neviem totiz ako to cele bude. Nechcem aby dcera budila malicke a naopak. Plus chcem aby sa aj manzel vyspal a nocnym kojenim a prebalovanim by som ho asi rusila. Takze ja som to vymyslela takto.
Ked sa ti maly sem tam budi tak neviem ci by to vlastna izba vyriesila. Mozes skusit trebars to, ze budete vsetci v jednej izbe a pokial by to nebolo dobre, tak mozno skus ty spat s babatkom v inej izbe. Manzel moze spat pri malom, alebo si vyzaduje aby si tam bola ty? Ja s tymto problem nemam, dceru uspi aj manzel a nemusim tam byt pritomna.

strapco13
3. sep 2012

@dejka77 aj my sme na tom tak, ja v inej izbe..a uplna pohodicka..aj ked najradsj by som bola keby sme boli vsetci spolu ale z priestorovych moznosti to nejde
@pizik ja som sa strasne bala, lebo maleho som uspavala iba ja, uze co bude, ked pojdem do porodky..a ono to chlapi moji zvladli uplne v pohode, maly vie krasne zaspat s tatom a tym ze ho do nicoho nenutim, tak nejak prirodzene dospel aj k tomu, ze vie zaspat sam ak som na nich sama, dcerka este sama nezaspi a ani ju to nemienit ucit..dospeje aj ona do stadia, ze to zvladne sama bez nejakych tyrajucovyplakavajucich metod

monicka75
3. sep 2012

@pizik ahoj, v podstate ti nemozem radit z vlastnej skusenosti, ale bude nas cakat podobny problem, tak sa nad tym zamyslam..
Nasa mala spavala od narodenia s nami v posteli, nedam na to dopustit 🙂 Ked mala asi 13 mesiacov sme ju skusili zacat davat spat do postielky prisunutej k nasej posteli a mala s tym nemala ziaden problem. Pekne si na to zvykla. Len rano ked sa zobudi chce preliezt do velkej postele a je to v pohode. Tiez ju nebudem davat spat do svojej izby skor ako bude mat 2,5-3 roky. Ked pride dalsie mimco, podla mna to bude zavisiet od toho, ake bude. ci bude v noci plakavat alebo nie, ci len sa zamrvi a jaa uz budem vediet ze chce papat a tak budeme moct pokracovat v spavani ako doteraz a mala sa mi nebude budit. To by bol ten ideaalny pripad. Vychadzam z toho, ake babo bola nasa mala. Manzel s nami spal cely cas a to rano vstaval do prace a vobec ho v noci nebudila. Horsie bude, ak to bude placko...to potom budeme musiet riesit. a netusim ako. lebo momentalne sa mala tak 1-2 razy v noci zobudi a chce mliecko (z flase) a moj muz spi ako drevo, takze by sana jej tiche "mami" nezobudil..no uvidime.
daj vediet potom ako si to vyriesila. drzim palce

svenka
3. sep 2012

@pizik nas starsi spi s nami v posteli od narodenia, takto sme spali aj pocas druheho tehu... aj ked som si musela zo zaciatku davat viac pozor na brusko, ale maly si rychlo zvykol, ze na brusko nesmie vykladat nohy ani ma kopat atd... 😉 ked sa nam narodil druhy, tak ja s babom som sa odstahovala do druhej izby, kedze kojim na poziadanie (teda velmi casto aj v noci), a bala som sa, ci by som nerusila toho starsieho....
uvazovali sme aj, ze by sme odstahovali starsieho do vlastnej izbicky, len sme sa akosi neskoro spamatali, a tesne pred porodom som ho nechcela ucit spat sameho v izbe, aby na braceka neziarlil a necitil sa odstrceny...
teraz pockame kym si starsi zvykne na novu situaciu, noveho clena rodiny (zatial je to uplne v pohode) a ked budeme mat pocit, ze uz je cas, tak ho postupne prestahujeme do vlastnej izbicky a ja s babom sa vratim do spalne... 🙂

marya
3. sep 2012

@pizik u nas to bolo velmi podobne, syn spaval so mnou v posteli od narodenia, kojila som ho do 13 mesiacov, potom uz prespal celu noc, ale presne ako u vas, potreboval, aby som bola pri nom, ked zaspaval a takisto, ak sa nahodou zobudil v noci...Spavali sme tak, ze postielku mame pritiahnutu k posteli, aby odtial nespadol, vedla neho ja a vedla mna manzel...ked mal 2r a 4m, narodil sa druhy syncek, takze manzel "putoval" do vedlajsej izby, starsi sa presunul na "byvalu" manzelovu stranu a mladsi spi teraz tam, kde predtym starsi, tak aby nespadol, je tam stale ta postielka...takze stale takto spavame vsetci traja pohromade 😀 deti sa navzajom vobec nebudia, mensi dobre spinka, ak zamrnci, ja sa zobudim hned, takze vlastne ani nestihne starsieho zobudit, takze s tymto problem vobec nebol....akurat sa chystame starsiemu zariadit izbicku, takze verim, ze uz s prechodom do samostatnej postele nejaky velky problem nebude, kedze uz sam sa zacal pytat, ze chce spat sam vo velkej posteli 😅 a tiez sa tesim na spolocne spanie s manzelom 😀 😀

svenka
3. sep 2012

@lilysk @strapco @dejka77 @monicka75 @marya odoslala som predchadzajuci prispevok a az dodatocne som si precitala vase prispevky... a sa vytesujem z toho, ze nie som sama, co spava s detmi v posteli, lebo v mojom okoli som jedina 😉 a ako uz pisala strapco, mm to tiez nevadi, a ani to neohrozuje nas intimny zivot.. 😉

marya
3. sep 2012

@svenka spanie s detmi v jednej posteli je to najprirodzenejsie, co existuje 😵 len za to, za nasa kultura sa tvari, ake je super deti hned od narodenia ucit "samostatnosti" to este neznamena, ze to je pre nich najlepsie...ved predsa odjakziva, v kazdej kulture deti spavali s rodicmi, a dobre im bolo, mozno sa trochu potlacili, ale vzdy lepsie, ako nechat babatko spat v postielke same 😒 ved aj mne je lepsie, ked v tej posteli niekoho mam 😀 az pokym neprisla "moderna doba" a vyroky typu "nenechavaj si dieta v posteli, potom ho odtial nedostanes", alebo "nenos ho na rukach, potom si zvykne"... 😠 😝 ved to dieta mozme len zlomok zivota nosit na rukach alebo si vychutnat, ze mozme s nim spat v jednej posteli, tak preco si to odopierat, hlavne ked to to dieta potrebuje, viac ako cokolvek ine ? 😉

janinah
3. sep 2012

spala som s malým na širokej posteli a ocko spal v inej izbe na klasickej posteli, v istom období sme ho pasovali za veľkého chlapca a "dostal " ockovu posteľ a ocko sa s ním vymenil, skúste zariadiť posteľ v inej izbe,dať tam na čas ocka,potom usúdiť,že máte veľkého chlapca a súceho na ockovu posteľ 😉

pizik
autor
3. sep 2012

Dievčatá zatiaľ ďakujem za Vaše skúsenosti a rady. Ja uvažujem nad tým, že do pôrodu nič riešiť nebudem. Uvidím ako to chlapci zvládnu pokiaľ budem v pôrodnici...ale verím, že keďže sú zohratý tím, tak so spaním bez mamičky za ten čas problém nebude 😉 Tiež rozmýšľam nad tým, že na začiatok presťahujem tatíka do detskej izby a uvidím ako to budem zvládať s oboma deťmi v jednej izbe prípadne posteli 😀 Ak by sa deti navzájom budili, určite to budeme musieť riešiť, ale zatiaľ si nad tým asi hlavu lámať nebudem.... 😉 A ako písala @marya tak keď bude starší syn na to pripravený určite sa do vlastnej izby a vlastnej postieľky začne pýtať aj sám....
@svenka kým som nemala dieťa tak som myšlienkou na spoločné spávanie nebola nadšená, ale keďže som bola po cisárskom a mali sme od začiatku problémy s prisatím a samotným kojením, laktačná poradkyňa mi poradila aby som vyskúšala nechať spať malého pri mne v posteli. A odvtedy na to nedám dopustiť, môj "životný priestor v posteli" je síce trochu obmedzený 😀 ale tie okamihy keď sa k Vám dieťatko pritúli, objíme okolo krku by som nevymenila za nič na svete. A ak mám pravdu povedať mne často veľmi dobre padne, keď sa ja sama môžem k malému pritúliť a držať ho za ruku...vtedy možno ani on nepotrebuje tak mňa ako ja jeho.... 😉

masinka
3. sep 2012

moja najstarsia bola kojena takmer do porodu, tak som o jej odstahovani ani nerozmyslala.... uz duplom nie po porode mladsej, aby nemala pocit, ze ju babo nahradilo.... (s kojenim problem nebol, vecer zaspala na prsku, supla som ju do postielky, ale po prvom nocnom kojeni uz ostavala pri mne.... nejako sa to samo tak zariadilo 😉). Ked sme mali dve deti, tak starsia bola so mnou na manzelskej posteli a mladsia v postielke bez bocnice, ktora bola pritlacena k posteli... kojila som ju do roka a stvrt a s oboma som spavala do jej 2,5 roka., potom sa spolu prestahovali do detskej izbicky, tam som s nimi este chvilku spavala aj ked som cakala tretiu, teraz tam uz samozrejme spia same...tato spal niekedy s nami, ked isiel rano na siedmu do roboty, tak spal v detskej.... najmladsia este v postielke nespala... od narodenia spi pri mne a je spokojna -prespi krasne celu noc....

janinah
4. sep 2012

@pizik presne tak,spanie s dieťatkom spolu je prirodzená vec,moja babka mala 12 detí,každé spalo s ňou na posteli,kým sa nenarodilo ďalšie 😉