Ako začať so záhradkárčením?

duskaf
30. mar 2008

Ahojte, kočky.
Hľadáme si záhradku, vlastne už to vyzerá na spadnutie, veľmi sa na to teším ako si vytvoríme oázu pokoja - ja, moja láska a naše tri deťúrence- Danko 6, Filipko 4, Veronka 3 mesiace. Už sa toho neviem dočkať. Milujem pestovanie, ale mám len také panelákovo - balkónové skúsenosti(ale napríklad môj citrónovník rodí krásne a mám aj banánovníky, figy). A aj keď môj svokor vyhlásil, že mne vyrastie aj metla, keď ju zapichnem do zeme, rada by som si nechala poradiť od Vás skúsených záhradkárok, lebo v tomto som úplný laik, poteším sa, ak mi pomôžete.
😵

krajcoanka
15. máj 2008

ho ho ,ho, ale ste tu toho popísali.

valka, kuk link, možno najdeš aj tú svoju papriku
http://www.klivia.com/zahradkarske-potreby/papriky
alebo ešte toto je celkom zaujimavé

http://www.klivia.com/zahradkarske-potreby/papriky

wien, takeho tvora som ešte nevidela 😲

krajcoanka
15. máj 2008
valka
15. máj 2008

wien, neviem, ci funguje ta jarova voda, ale mydlova voda rastlinky neposkodi...doma sa mi objavili take musky - rastlinkam neskodili, iba boli otravne...tak som poliala mydlovou vodou a velka cast skapala...teraz su tam znova, tak sa chystam na druhy zatah...ale rastlinkam nic nie je...mydlo je odburatelne - teda to take obyc jadrove na pranie...
mozno to skusim aj na mravce...🙂 tych mame plnu zahradu - vsetky druhy... 😠 niekedy sa bojim prekopavat hriadky, lebo to su jedno velke mravenisko... ☹

ikulka
15. máj 2008

ahojte dievčatá našla som túto vašu tému a potrebujem poradiť...dnes som kúpila malú rastlinku, že eukalyptus a neveim čo s ňou...je vôbec možné takto ho kúpiť? poraďte...

wien
15. máj 2008

ďakujem, niečo z toho vyskúšam asi už hneď zajtra. navečer som bola popolievať priesady a mám plnú záhradu dier od tých nehodných zverov. vrrr... 😠 možno vyskúšam to mydlo, doma mám a nejako zvlášť ho nepoužívam. zakopávať poháre sa mi nechce, s tým mojim brušiskom sa predsa len už trochu ťažšie hýbe.

lenadka
16. máj 2008

ahojte, konecne sa u nas zatiahlo len ci aj poprsi, v zahrade mam saharu...a boli ma prava ruka-vcera som 2 sudy vynosila v krhle a polievala a to bola len stvrtka zahrady 😝

rusovcanka
16. máj 2008

Lenadka,u nás neprší a neprší 😠 Dnes je od rána krásne,slnečno,po oblakoch ani stopy.Ja tiež každý večer polievam o 106,ale chvalabohu sa nemusím naťahovať s krhlami,natiahnem hadicu a ide sa na vec 😀 Akurát paradajky polievam krhlou priamo ku koreňom,aby som im nenamočila na noc listy.

lenadka
16. máj 2008

rusovcanka, no mne sa nechce roztahovat kabel na cerpadlo, potom cerpadlo a hadice do neho a ked to tecie tym cerapdlo ide sialene silny prud vody no onicom anzelov vymysel, to cerpadlo malo byt priamo na studnu...to kym to porozkladam a poskladam radsej polejem krhlou a este s toho suda s ta voda rychlo minie je to strasne pracne 😝

lenadka
16. máj 2008

dneska rano som manzelovi dala pisomny rozkaz dat druhy sud ku studni a poliat zemiaky co som trafena krhlou ich liat, aj ked pred tyzdnom som ich tak pokropila 😝

rusovcanka
16. máj 2008

To ja poviem drahému,nech mi namontuje hadicu a dá na ňu takú pištolku(neviem ako inak by som to nazvala 😀 ),ktorou sa dá nastaviť spôsob rozprašovania vody.Potom ho postavím ku kohútiku,poviem mu,kedy vodu zapnúť a kedy vypnúť 😎 Takto to mám vymyslené a funguje to 😉

lenadka
16. máj 2008

tu pistolku som kupila aj ja le ten tlak vody je tak silny ze my to vyryva hlboke diery do zeme a bojim ze aj rastliny by som "odstrelila" 😀 tak radsej to regulujem prstom - palcom, teda ked sa mi to ponorne cerpadlo chce vytrepavat a montovat-to vacsinou necham na manzelovi-vsak to bol jeho napad 😅

rusovcanka
16. máj 2008

Ja si nastavím rozprašovanie a nemám problém,pekne popolievam,zeminu to nerozstrekuje,ani rastlinky sa nepoohýbajú 😀 Skúšala som to aj palcom,ale to nie je nič pre mňa-potom ho mám celý zmrznutý a bolí ma...neviem,či sa dá takto dostať reuma,ale každopádne mi to nerobí dobre,takže pištolka sa u nás využije 😀

lenadka
16. máj 2008

u nas ten tlak potom tu pistolku "odstreluje", cize ide mi to ale len ked necham silnejsi prud vody co robi jamy, to cerpadlo sa neda nadstavit aby cerpalo menej besne 😝

rusovcanka
16. máj 2008

Jáááj,tak potom je to fakt problém...môj drahý je špekulant a ak niečo nefunguje,hneď sa zavrie do dielne a špekuluje,kým nevymyslí nejaký zlepšovák,takže u nás je všetko technické zariadenie takmer dokonalé 😀 My máme skôr problém,že čerpadlo nestíha,ak sú otvorené 2-3 kohútiky napr. keď polievame so svokrou spolu,potom voda tečie slabšie,ale dá sa 😎

mimakro
16. máj 2008

Od včera aj u nás funguje čerpadlo zo studne. Konečne nemusím polievať z krhly. Hurá. Sprchu na polievanie ešt enmáme, ale asi ma neminie problém väčšiny z vás. Aj naše čerpadlo je príliš výkonné, tak aby som neprišla o poctivo vypestované paradajky. A čo dávate proti mravcom? Potvory povynášali vošky na papriky a už som musela podsádzať, lebo mi odhnili. Šľak ma trafí. Od februára sa piplem s priesadami a nakoniec ich mravce poničia. A čo nezničia mravce dorazia slimáky. 😒 😠

rusovcanka
16. máj 2008

mimakro-my slimákov prakticky ani nevidíme,fakt len výnimočne,no a mravce ak vidím ako pochodujú,tak ich polejem silným prúdom vody,dajú sa tak čiastočne odstrániť aj z rastlín,len treba dať pozor,aby ten prúd nebol až taký silný,že poláme rastliny.Chémii sa snažím vyhýbať,aj keď niekedy to bez nej nejde...moja babka šetrila kávovú sadlinu a rozsýpala ju okolo stromov,aby na ne neliezli mravce,alebo natrela kmene stromov nejakým štepárskym voskom alebo lepidlom asi tak 30 cm od zeme a mravce saˇvyššie nedostali-ostali tam nalepené 😎 Lenže aj myďecká) sme boli celí lepkaví,keď sme sa okolo tých stromov motali 😀

krajcoanka
16. máj 2008

ikulka, kuk tento link.to je čo som našla na nete.Vela tu o tom popísané nieje 😖

http://www.plantae.sk/trees/info/eucalyptus.htm
http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=18&cl=...

krajcoanka
16. máj 2008

rusovčanka, väčšinou tie mravčeky idu na stom ked su tam vošky.tak pozri či nahodou tam niesu, alebo mušky.
kamoška mi to hovorila, že ti mravce ich žeru.Ale to neviem či je naozaj pravda 😀

krajcoanka
16. máj 2008

a predstavte si že mala čiastočne pravdu 😲

Mravce si nechovajú vošky

Ak sme nestihli urobiť predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom alebo sme ich postrekom nezničili, veľmi skoro na jar, keď sa oteplí, liahnu sa larvy vošiek a ihneď začnú cicať rastlinné šťavy na spodnej strane rozvíjajúcich sa listov. Najskôr to spoznáme na ríbezliach, keď sa mladé lístočky zdurujú a sfarbujú do červena. Napadnutý list sa deformuje. Vošky majú mimoriadne rozmnožovacie schopnosti a nové dospelé samičky neskôr už nekladú vajíčka, ale rodia živé larvy.

V jarnom období sa na ovocných stromoch a kríkoch vyvinie niekoľko generácií. V poslednej z nich sa objavia krídlaté jedince, ktoré od konca mája prelietajú na iné rastliny. Celé leto sa rozmnožujú a na jeseň sa vracajú späť na zimného hostiteľa, kde sa pária a samičky nakladú prezimujúce vajíčka. Za niektorými druhmi vošiek "cestujú" mravce až do korún stromov. Čiastočne ich roznášajú a hlavne podnecujú k intenzívnemu cicaniu rastlinných štiav, aby produkovali čo najviac medovice, ktorú potom mravce roznášajú do svojich hniezd. Odtiaľ pochádza nesprávna domnienka, že mravce si vošky chovajú. Mravce lezú na stromy len vtedy, ak na nich nájdu potravu.

Na ničenie vošiek je k dispozícii 13 prípravkov, z toho 5 neškodných. Patrí medzi ne aj Pirimor, ktorý má najkratšiu ochrannú lehotu - iba 7 dní.

rusovcanka
16. máj 2008

krajcoanka,ja som niekde čítala,že mravce si CHOVAJÚ vošky a aj ich strážia pred nepriateľmi...tak aby sa človek z toho vymotal-jeden článok taký,druhý onaký 😠

wien
16. máj 2008

ahojte, skúšala som dnes doobeda zabojovať s tými medvedíkami. vyhodila som jednu odcvaknutú papriku 😠 a odušu liala tú mydlovú vodu do tých vyhrabaných kráterov. tak neviem, či to bol len slabý roztok alebo zlý čas, ale nevyliezol ani jeden ☹ tak sme s drahým zobrali PET flaše, porezali na väčšie krúžky, jednotlivé priesady vykopali, vložili do tých krúžkov a znova zakopali. tak uvidíme, či to pomôže. kdesi som to čítala, že tak sa tie potvory ku korienkom nedostanú. a nevykopali sme ani jedného medveďa 🙄

najjanka
17. máj 2008

Mamicky, prosim vas o radu. Chcem si vysadit peknu zahradku okolo domu ale ako mestske dieta a navyse total panelakove neviem ako na to. Rodicia sice zahradu mali, ale pestovali v nej len rajciny, cibulu, uhorky, papriku, mrkvu.....

Okolo domu mame volnu plochu cca 300 m2 - cize nic velke. Zatial som sa zmohla kurat tak na vysadenie travnika a ani ten nevyrasta podla mojich predstav.

V podstate ma zaujimaju dve veci - ako vypestovat pekny travnik a ako ho potom v okoli plota doplnit o kvety, tuje, a predzahradku.

1. Zacnem travnikom. Kupila som parkovu zmes - zdal sa mi to rozumny kompromis medzi ihriskovou a golfovou zmesou. Postupovala som podla vsetkych dostupnych navodov na internete - zem bola zbavena kamenov, prevzdusnena, urovnana, odpocinuta. Najprv som ju pohnojila startovacim hnojivom. Rovnomerne som rozosiala semiacka, nemam ten stroj, takze som to robila rucne, ale precizne. Semiacka som zahrabala hrablickami, podla navodu, akurat som ich neprevalcovala - nemam valec.
Kazdy den poctivo zalievam. Prve semiacka zacali vzchadzat cca po tyzdni. Hura, hura, hura - taka bola moja radost.
ALE! - vychadzaju mi dost nepravidelne, akoby v ostrovcekoch. Popritom semiacka tam su a boli fakt rovnomerne. Problem je, ze niektore skratka este nevzisli. Je to mozne?
Teraz vaham - mam na ich miesto nasadit nove? Mam este nejaku zasobu. Ale oni tam su, vidno ich, len jednoducho sa neprebrali k zivotu. Treba im dat este sancu, alebo fakt hned dosiat nove?
Trapi ma to aj preto, ze na niektorych miestach ma trava uz aj 6 cm a niekde nie je nic.
To potom ako budemem kosit?
Myslite, ze by pomohla este jedna vrstvicka toho startovacieho hnojiva, co sa odporuca tesne pred alebo po vyseve?
Prosim poradte, ak viete.

2. Kvietky a ine - okolo travnika popri plote chcem taku okrasnu zonu s nejakymi koniferami a kvietkami. To budem realizovat neskor, este nemame pozemok oploteny , to bude az o nejake dva, tri tyzdne pocitam.
Velmi sa mi pacia take zelene a zakvitnute zony, oddelene od travnika napriklad okrasnym bielym strkom alebo mulcovacou korou.
No a ja ako total laik sa pytam - aky je postup? Najprv zasadit kvietky (je potrebny nejaky speci substrat?), potom zakryt foliou (sietkou - proti vyrastajucej burine) a na to nasypat ten strk (koru)? Alebo v akom poradi to robit?
Baby zahradkarky, asi sa na mne dobre bavite , ze som take nemehlo, ale chcem sa to naucit a chcem si tu zahradku spravit sama, nechcem k tomu zahradnika - profika. To kvoli dobremu pocitu, ze nieco som tam dokazala aj ja.

Poradite? Popripade mozete aj dat tipy na nejake osvedcene rastlinky. Ak ste to tu niekde uz spominali, dajte mi prosim cislo strany, lebo som nevladala vsetko precitat.

kangaroo
17. máj 2008

zdá sa mi že tých vošiek ubudlo po tom postreku, ale asi ho musím zopakovať, svine vošky, minulý rok som ich tu nemala, nechápem kde sa tu vzali,
zaujímalo by ma ako ich mám poriadne postriekať, ked sú odspodu listov a tie sú ešte skrútené 😠

najjanka, náš trávnik pri zakladaní tiez rástol nerovnomerne, ešte počkaj, my sme 1x kosili ked niektorá tráva mala už aj 15 cm, treba to pravidelne polievať aj 4x za den a hlavne po nom nebehať, ale to asi vieš 😉

valka
18. máj 2008

wien, mozno uz su vsetky mrtve 😀
aj my mame kopec vosiek, kupili sme postrek, tak to dnes ideme riesit....

kangaroo
18. máj 2008

tak som práve dostriekala záhradku dalším mnou namiešaným biopostrekom, tak smrdel, že ak z toho nezahynú,tak už z ničoho 😀 , asi tak ako opice v bojniciach, ked boli v tých starých klietkach 😀

duskaf
autor
18. máj 2008

Jéééj to ste toho tak veľa popísali, ale ja si to všetko určite prečítam, len teraz sa musím ísť učiť, nejako nestíham. Chcela som Vám len napísať, že Danka včera pichla hnusná obrovská osa, začali nás fakt obťažovať, v jednom kuse stavajú tie svoje pravidelné hniezda, neviete ako by sme sa ich zbavili. Mňa fascinuje ako sa naša záhradka deň za dňom mení, je to až neuveriteľné aká je tá príroda zázračná.

lenadka
19. máj 2008

kangaroo, nedas recept na ten postrek??? 😉

kangaroo
19. máj 2008

lenadka pre teba všetko 😉 100g jemne nasekaného cesnaku zmiešať s 200ml rastlinného oleja /dobrý je olivový/ a nechať ho deň macerovať.potom pridať 0,5 litra vody a 100 ml tekutého mydla /nastrúhané mydlo na pranie s vodou/, poriadne premiešať a nechať stáť aspoň hodinu.precediť cez plátno a zmiešať s 10 litrami vody. postrek sa robí ráno alebo v predvečer.
alebo 50 ml cesnakového oleja s 10ml tekutého mydla a 950 ml vody a môžete postrekovať za občasného miešania.

neviem ako vyzerajú vaše záhradky ale ja mám pocit, ako by bol tento rok, rokom vošiek. už napadli aj okrasnú záhradku, vyciciavajú bazu a divú čeresnu, sú na jaseni a nejakých malých kríkoch, a mám ich aj dva druhy zelené aj čierne, a všimla som si že máme v záhradke ovela viac mravcov ako minulý rok

niekde som čítala, že eukaliptus nemajú tieto malé potvory radi, tak skúsim namiešať niečo aj z neho, pred mesiacom som našla na nete obchod, kde predávali roztoče žerúce vošky a ako na potvoru to teraz neviem nájsť...

dúfam že vaše záhradky sú krásne a životaschopné

lenadka
20. máj 2008

u nas je zatial malo vosiek a tie roztoce chcem aj ja 😉 tak ked to objavis hod link, ja ich chcem na izbove kvety, lebo obcas mi tu sarapatia roztociky a tie ked sa pustia do kvetu je s nim amen...kolegyniam takto zlikvidovali tohtorocne planty papriky co mali na okne 😠

jasterica
20. máj 2008

najjanka,pracujem v odbore,mozem poradit...na vypestovanie pekneho travnika potrebujes kvalitne osivo...vhodna je golfova-ihriskova zmes... 😉 na rovnomerne docielenie rastu potrebujes rovnomerny vysev...najidealnejsie su koberc.travniky,ktore su sice drahsie,ale efekt zaruceny...menej prerastaju burinou...
Pred vysevom podu dobre prekyprit,zbavit hrudiek,rovnomerne vysiat,hrablami semeno zapracovat a doooobre povalcovat...to je zaklad... 🙂 pravidelne zalievka je nevyhnutnaaaa!!!!jasne,ze sem-tam trsy vyrastaju do vysky niekolkych cm pri vyseve a sem-tam sa nic neobjavi,to je normalka,po case zhustne a ked sa zapoji viac trsov,az potom sa opatrne robi prva kosba...cim castejsie kosis,tym rychlejsie a lepsie sa tvoria trsy a zahustuje sa travnik... 😉 nahnojit mozes N,P,K hnojivom na travniky...travniky sa hnoja na jar a po poslednej kosbe na jesen,na jar je idealne vertikutatorovanie...prevzdusnenie... 😉
my sme davali doma do zahrady kobercovy travnik,tiez vyzaduje vela starostlivosti...zbavovanie burin...najlepsi je Bofix 😉 pravidelne /raz tyzdenne/kosime a denne aj 3-krat zavlazujeme...ak chces,kukni do mojho albumu ´jasterica´na stranke modra strecha... 😉

co sa tyka doplnenia o rastlinky a dreviny,spravidla sa to robi tak,ze najskor sa vysadzaju dreviny,zivy plot a trvalky a vo finalnej etape travnik...ale nevadi,ked uz travu vysiatu mas...je to sice opacny postup,ale da sa to zvladnut aj tak...treba si vytycit miesta na vysadbu drevin,na podu dat ciernu nastielaciu foliu,aby burina neprerastala,krizikom urobit otvory,kam sa ukotvia dreviny,vysadit a doplnit korou,ktora je idealna kvoli zadrziavaniu vlahy...strk sa hodi skor do suchych vysadieb a len na doplnenie,lebo viaze vodu a vysusuje podu...cize do strkovych lozisk mozno vysadit travy suchomilne a dreviny nenarocne na vodu...

valka,na vosky je idealny Zolone,Arbolon,Pirimorale ja to riesim tak,ked sa postrek minie,ze do vody dam jar alebo saponat a rozprsovacom postriekam postihnute miesta,vosky sa tym znicia... 😉