Maminky z Holandska, pridajte sa

eli77
12. dec 2007

Ahojky, je tu nejaka mamicka z Holandska? 😵

leonii
2. dec 2014

@ervenka No Janko je 6 trieda 😀

ervenka
2. dec 2014

@leonii aaaaa moze byt. Ku koncu Zs mali deti ten predmet, teda aspon deti vo Wassenaari. Raz si zo mna spravili aj mumiu, lebo "musime sa na niekom naucit obvazovat..." a mestruaciu okomentoval "Vies heeeeeeeee?"

jituska666
3. dec 2014

ahojte baby, chcem sa spytat ci ma z vas niektora skusenosti s cestovanim s baby. planujem letiet s malym na sk,bude mat 2 mesiace. je to podla vas dobra myslienka?
letela z vas niektora niekde s malym babom ?

leonii
3. dec 2014

@ervenka No tak ten komentár k menštruacii musel byť zaujímavy 😀 😀 😀 😀

ervenka
3. dec 2014

@jituska666 zalezi kedy, kde, s kym poletis. 😉 Ale sama by som neletela. Treba aj sledovat spravy, lebo teraz je v Cechach najhorsia poladovica za poslednych 30 rokov. Vecerne vlaky su velmi obmedzene. KEby som mala niekde visiet s takym malym babom, asi by som velmi rada nebola.

ervenka
3. dec 2014

@leonii povedal- Vies, heeeeeeeee? V preklade- hnusne/spinave, cooooo?

cestovatelkaandrea
3. dec 2014

@rybca no to ja mozem Damianovi hovorit od rana do vecera, ze my sme slovaci.... 😀 on ma taku hlasku, ze slovaci sme my s manzelom a on s Kilianom je aj aj. A ze ked deti v skole maju to a to, tak aj on by to chcel. Ja ho aj dost chapem, lebo vsetci saleju okolo sintu. tak som mu povedala, ze jeden darcek dostane od sintu aj on. Ale len jeden a ipad to nebude. Ja mu ho ani kupovat nechcem. Taky detsky stoji 100 eur a to mi pride sialene, na to, ze sa na tom deti zvacsa iba hraju. ak ho kupime, bude to rodinny a nie len taky pre neho ale pre vsetkych. je to dost velka polozka potom a ja ho nemienim potom vyuzivat na hry ale aj na nase rodinne ucely. Ale to sa musime este s Petom rozhodnut co urobime... ale rozhodne nie ipad iba pre Damiana. uz viem co by cele dni na nom robil.

rybca
3. dec 2014

@jituska666 ja som letela sama s 3mesacnym Matom, cesta tam super, cesta spat len plac, mrvene, posunula sa mu plienka, tak som skoncila ocikana, no des, ale teraz v tomto obdobi by som si to aj ja rozmyslela, kvoli poveternostnym podmienkam, bohuzial ani na predpoved sa neda spolahnut, stale sa to meni

@cestovatelkaandrea tak on holandan nie je, aj ked sa tu nenarodil..🙂 narodnost maju deti po mame..🙂 ale chapem, nastastie Mato ohladne tohto cirkusy nerobi, necha si vysvetlit a co sa tyka iPadu, mame doma z Laciho prace tablet a zhodnotili sme, ze je to uplna zbytocnost, no tak nanajvys na nejaku prezentaciu v praci, namiesto notebooku je to sikovnejsie, ale kedze mame obaja vlastny notebook a detom planujeme do izby, neskor normalny pocitac zriadit, tak taketo veci sa kupovat nebudu, aj zo zdravotneho hladiska to nie je pre deti najlepsie

cestovatelkaandrea
3. dec 2014

@rybca lenze Damian sa tu narodil a ked bude mat 18 tak si moze narodnost zmenit na holandsku ak tu dovtedy budeme zit. a ver mi, ze on si ju zmeni.
co sa tyka toho ipadu, tak je vela veci co sa da na nom robit, ale detom ho davat nechcem... obe vieme preco asi. 😀

leonii
3. dec 2014

@ervenka teda to je reakcia 😀 😀 😀 😀

jituska666
3. dec 2014

@ervenka ak by som sla tak z rotterdamu do viedne a odtial na aute.cize cez cechy by som nesla. ja mam fakt dilemu ci ist alebo nie. potom ked uz zacnem pracovat tak to bude tazsie.

jituska666
3. dec 2014

@rybca juj,tak uvidim co a ako.tiez sa bojim kvoli pocasiu,ked neviem ako bude

ervenka
3. dec 2014

@jituska666 s Transavia? Oni nelietaju do VIE od 3.1. do cca polovice februara. Pocasie moze prekvapit aj na ceste Vie-smer SVK. Skor by som pockala do leta. 😉

ervenka
3. dec 2014

Mala som dnes pokec s jednou z uciteliek- su 2. Gemma je tam cca mesiac a Femke je tam uz davno, pozna Daniela od kedy tam chodi. No a dnes Gemma zacala- Daniel nerozprava, nepovie, ked mu treba na zachod, nespieva, stale hovori dede, dada. Ze sa s nim treba vela rozpravat. Moja odpoved je,ze sa s nim vela rozpravame, citame knihy, ked nieco robime, ideme atd. tak to obkecavame. Je 2jazycne ditko, obom jazykom rozumie. Neuvazovali ste o logopedovi? Na logopeda som sa pytala Femke a jej odpoved bola,ze logo nema vyznam, pokial Daniel nema velku slovnu zasobu. Toto som povedala aj Gemme. A ze Daniel zaostava v jazyku. povedala som jej, ze o tom vieme aj my, preto chodi do PSZ 4x do tyzdna. Ale napr. ja na neho hovorim prevazne Nl ale aj SVK a moja mama+ moja rodina len SVK. Zarazene sa ma spytala, ze "To tvoja mama nevie po NL?" No nevie, lebo zije na SVK a sem chodi max. 2x/rok. Podla nej mame na DAniela hovorit LEN holandsky a ziadnou inou recou. 😠 Tak to sa konat nebude. Hlavne,ze min. tyzden mali temu- rodina a 20.11. bola medzinarodny den prav dietata, o.i. deti dostali papier s pravami 😉 a tam stalo,ze ditko ma pravo na vlastnu identitu, narodnost a jazyk. Asi jej to donesiem, nech si precita. Tiez spomenula, ze ked deti sedia pri stole a maju odpovedat na otazky, ze Daniel sedi so zvesenou hlavou a nic nehovori. Rozhovori sa len ked je ucitelka s nim sama. To som sa uz ucitelky spytala, ze ci je aspon nieco, co Daniel robi dobre. 😠 Jej odpoved bola, ze hmmmmmm, no ano, rad beha, hra sa s vlakmi. Rano prisiel Daniel so skolky ukazat Pieciho, leho ho dostal do topanocky "Piercie mee school". Ked sme tam dorazili, Gemma vo dverach, hovori jej,ze Daniel doniesol vlacik Piercie. "No ja sa velmi o vlaky nezaujimam". Piercie je Thomasov najlepsi kamarat. Hodila rokou, "ok". Tak dakujem za zaujem. Hlavne, ked pridu ine deti- jeeeej, ty mas novy sal, jeeeej, ty mas novu bundu.... 😝 Pri prvej navsteve v CB tam mala dr. o.i. sproste poznamky na mna, ako oostallogtoon- tak sme sa stazovali. MM zajtra poldna nerobi, lebo mame velky pokec z postnl, tak povedal,ze ci ma ist do PSZ trosku si pokec ako cistokrvny Nl s cistokrvnou Nlackou. Tak by ma zaujimalo, ci by mala ucitelka poznamky, aj keby som bola z Maroka alebo Turecka.
Mimochodom, doma Daniel hlasi, ze mu treba cikakat, kakat, aj ked si potrebuje poprtkat, tiez sa vypyta na nocnik. Gaat het mama? Mama mee. Daarheen, niet hier. MAma kijk! Kom mee! Thomas= Bobas, Crankie= Lele, Pierci= Bibib. Mavis= Mabis. Drobec sa snazi, hlavne, ked pride tatko domov, tak hovori, co Dede= DAniel urobil ...
Tak som znechutena, ze niekto, kto pozna Daniela cca mesiac ho zacina odpisovat, len 1 pozitivnu vec o nom povie. Na to naozej do PSZ nechodi a my neplatime kazdy mesiac peniaze, aby sa ku nemu ucitelka takto chovala. Na druhej strane Femke je pozitivnejsie naladena, aj pochvali, ze Daniel vie pekne a cisto kreslit, aj obsedi na stolicke a ze pomalicky sa mu ten jazyk rozvezuje.

rybca
3. dec 2014

@cestovatelkaandrea pokial viem, tak aj Mato sa bude moct rozhodnut kedze tu zije od pol roka zivota, ale o tom to predsa nie je, ide o zachovanie si slovenskej identity, ale zalezi aj na vas ako rodicoch ako k tomu pristupujete, Mato tiez dostane darcek (vriendenboek novy s viacfarebnym perom), ale cizmu da na okno az 5. a ostatne darceky pekne 24. po vecery. vsak Slovensko ma omnoho viac a omnoho krajsich zvykov ako Holandsko, tak preco o ne prist?

@ervenka vy si teda uzijete, ja by som sa jej spytala, ze ako to, ze Femke ho videla pozitivne a a ona po mesiaci len negativne? Na nas tiez kdeco skusali, ale akonahle sme zacali vysvetlovat primcipy bilingvalnej vychovy, tak zmlkli a uz viac o tom nezacali a to teda Mato nerozpraval poriadne do 3 rokov. Netreba sa dat, drzim paste, aj v praci..🙂

ervenka
3. dec 2014

@rybca dakujem. Drobec ma 3r+3m. Napr. dnes- mama uitkijken! A este s prstekom tak pohrozil. Vsetkych susedov pozna po mene a aj zdravi- Hallo Kees. Daaaaag Harry... Drobec sa naozaj snazi. Aj po nas opakuje co povieme. Klaar is Kees! 😀
Asi sme si s ucitelkou nesadli, skor Daniel jej, resp. ze teraz ma tyzden nehod v nohaviciach. Lenze ona ma smolu, drobec plienky nedostane. Ved doma, u svokrovcoch aj brata mm a aj inde na navstevach pekne povie Dede plaaas/poeeeeeep Aj ho ucime, aby prisiel za Gemmou alebo za Femke, ze Daniel (Dede) plaaaaaas, strucne, silno zretelne zakricat a chytit ich aj za ruku. UZ neviem, co viac by sme mali robit. 😝

cestovatelkaandrea
3. dec 2014

@rybca ja som mu tu topanku do okna dovolila dat iba raz. potom som mu povedala, ze chodi sinterklaas s mikulasom az 5 decembra vecer a mikulas dava detom sladkosti a sinterklaas maly darcek. kupim mu maximalne nieco do 10 euro viacej nie. a potom az darceky na vianoce. sme sa doma rozhodli ze detom dame max 4-5 darcekov.
uprimne s tou identitiou mi je to uplne jedno. ja sama sa ako hrda slovenka necitim. ani neviem preco ale niekedy by som si priala, keby som ani nebola odtial odkial som ale to si nevyberes. a pritom nie som na nikoho z domova vysadena, mam nan pekne spomienky a rada tam chodim na navstevu za rodinou a priatelmi a za prirodou, ktora mi tu chyba. preto pred detmi nenadavam na ani jednu krajinu ani na druhu. ked budu mat osemnast, tak sa rozhodnu same co chcu a ja to jednoducho akceptujem. ja sama akosi citim, ze nepatrim ani na SR ale ani do NL...

rybca
3. dec 2014

@cestovatelkaandrea to je asi najhorsie, my by sme uz aj mohli poziadat o obcianstvo, ale stale mam nejake zabrany, a aj ked budem mat holandske obcianstvo, tak stale budem slovenka, politiku a naturu slovakov neriesim, to uprimne nie je nic moc, povacsinou, ale hory, jaskyne, trhy, zvyky, remesla a pod., to stoji za to byt slovenkou celym srdcom..🙂 co sa tyka deti, tak uvidime co bude o 13 a viac rokokv, ale teraz to tiez tak citim, ze bude lepsie aby boli holandania, ale slovenske zvyky mozu dodrziavat aj tak..🙂

ajana1
3. dec 2014

@ervenka wau tak to mate ako problemy s vychovavatelkami. My vychovavame maleho trojjazycne a v skolke su si toho vedomi a dokonca nam dost pomahaju ako to zvladnut co najlepsie. S tym ze vacsina deti vie v obdobi okolo 4 rokov rozlisit jazyky a hovorit iba jednym v spravnom momente.

ervenka
3. dec 2014

@ajana1 mozno je problem aj v tom,ze v nasej dedinke je malo pristahovalcov, a skor sa na to pozeraju z pohladu blondatych modrookych ubermens. MM nebol velmi rad, ked som mu povedala, co sa stalo. A ze poznamku o hovoreni vylucne len Nl ku drobcovi si mohla ucitelka odpustit. Pocas nasich prazdnin na SVK ideme drobca ucit slovenske "vyberane" slova- myslienka mm. 😀

ajana1
4. dec 2014

@ervenka vela stastia. vela deti co zije na slovensku s tym ma velke problemy

rybca
4. dec 2014

@ajana1 ja myslim, ze @ervenka mala na mysli vyberane ako neslusne, nie vybrane s Y..🙂 ci sa mylim?..🙂

ervenka
4. dec 2014

@rybca jopjop. Ale len take skor zeleninovo-zvieracie slovicka. Napr. mm nechape, co nam spravil KEL, ked hovorime do kelu. Alebo krava, somar, osol, vol- vsetko uzitocne zvieratka. 😀

ervenka
4. dec 2014

@cestovatelkaandrea http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/youll-neve... Pocuvame sofistikovanu (dobre premyslenu, dobre zorganizovanu, dobre fungujúcu, napr. systém niečoho, využívajúci prepracované, zložité metódy ) hudbu... Tadaaaa, depesaci vsetkych krajin spojte sa! 😀 😀 😀

leonii
4. dec 2014

Joj včera sa Adamkova učiteľka pýtala, že kto z rodičov príde dnes piecť do školy perníčky,no a Adam že moja mamka ved aj tak je doma a sa nudí 😲 😲 Takže idem o 13-tej do školy,hádam do dobre dopadne a škola nevyhorí 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

rybca
4. dec 2014

@ervenka vsak ine som si ani nemyslela..🙂

cestovatelkaandrea
4. dec 2014

@ervenka no zaujimava skusenost s ucitelkou. Nie je nad to, ked sa krava vydari 😀 😀 😀 sorry za pouzitie zvierata 😀 😀 😀 (uzitocneho) nic si z nej nerob... my mame podobne skusenosti. jedna ucitelka sa ma snazila presvedcit ze Kilian je asocialny a moc upaty na mna... nepochopila, ze Kilian ked uz ma 2 roky a 3m tak by bolo nacase ho presupnut z baby triedy do triedy medzi velkacov. Hned bolo po rannom placi a uteka za chalanmi s autickami. Mama s tatom mu ani nechybaju. No asi preco plakal medzi babatkami, ze?... ja uz tieto ich nazory beriem dost s rezervou.

cestovatelkaandrea
4. dec 2014

@leonii super ked ti deti zariadia program 😀

leonii
4. dec 2014

@cestovatelkaandrea jj,ale nakoniec bolo super. Bola som tam jediná mamina. Jedno dievčatko mi nakreslilo mikulášske vrecúško a mňa na nom 😀 😀 😀. Aj jeho uč. je zlatá a Adamka chválila. Aspoň už viem kde má triedu a viem ako pečú tie guličky a moje decká ich milujú. Takže som nakoniec rada a aj Adam bol štastný že som tam bola. PS: škola nevyhorela,aj ked jeden plech bol zrazu čierny 😀 😀

i.n.g.a
5. dec 2014

@ervenka to si ich netreba vsimat.Tie ich duchaplne poznamky na nase adresy.Ked moja mladsia nastupila do PSZ,tak za dva tyzdne ju pomaly k logopedicke sikovali.Ako 2,5 rocne decko ???Sme 3jazycna rodina a ked to pocul mm,tak primerane k tomu zuril.Ale to,ze ine marocke decko viac ako 3rocne nevie ceknut ani ako sa vola,tak to je fajn.Neviem,ale akosi som si tu zvykla ,ze jednym uchom dnu a druhym von.A ked starsia zacala chodit do groep 1,ucitelka(vysadena voci nam,lebo som nevedela dobre po hol.)ma vyzyvala niekolko krat,aby som s nou iba po hol. rozpravala.Bol velky tlak z jej strany,ze ved zijeme tu,tak sa obe musime naucit dobre po holandsky.A ze moja rodna rec nieje az tak dolezita.Nasa rec,zvyky,tradicie su velmi dolezite.Tak sme to hnali az ku riaditelovi.Ale netreba sa dat.Ved nie len marokanci a turci tu maju prava,ci?