7,5 mesačná dcéra je veľmi unavená, no nevie zaspať

kriketa
26. dec 2013

Ahojte,
Ja uz ohladom tejto temy musim normalne diskusiu zalozit, lebo je to naozaj nadlho.
Mam 7 a pol mesacnu dceru. Do jej pol roka spala krasne, lahko zaspala a spala celu noc bez nejakych velkych prestavok, max na kojenie sa zobudila.
Po pol roku sa to vsak otocilo. Nie a nie zaspat a potom sa celu noc prehadzuje z boka na bok a ked ju to prestane bavit, tak sa zobudi a zacne liezt po posteli.
Tieto posledne tri dni su vsak uplne najhorsie a ja uz nevladzem. Vyzera to takto:
Rano vstane okolo 9.30-10.00 niekedy spi aj do 11. Cez den spi iba vonku v kociku a to od 14.00 dokedy sa jej chce. Vacsinou je to vsak najviac do 16. Potom sme doma a hra sa, nosime ju, hrame sa s nou. Okolo 19 chce ist zas spat. Tak ju dam. O hodinu vstane a koniec. Niekedy mi vsak nejde spat o 19, nasilu ju drzim aj do 21-22, naivne si myslim, ze ju budem drzat dlho hore a ona mi prespi. Lenze ona sa aj tak o hodinu zobudi a je hore. Snazim sa ju uspat posobmi, ake vzdy na nu zaberali, to znamena, nakojit, zabalit do plienky aby mala ruky pri tele... To uz jej vsak zacalo vadit, tak som to uz prestala robit.
A nech je akokolvek unavena, proste sa jej nedari zaspat. Pretiera si oci, ziva, aj sa uklada na spanok, ale nedari sa jej to a potom je mzuta. A zase sa zacne pretacat na brucho a lozit. Ja ju dam vzdy spat a zase reve. Tak sme ju zacali nechavat tak, nech si robi co chce, pricom je zhasnute a my me ticho a tvarime sa, ze spime. To celkom zabera, ona si polozi a potom ju to uz tak zmaha, ze zaspi hocijako. Ale upozornujem, ze toto jej zaspatie je vzdy niekedy po polnoci! Minule to bolo az o pol 2 :( a samozrejme v noci sa budi velmi casto, stale sa prehadzuje a niekedy sa zobudi a chce byt hore. To zas pouzijeme metodu, ze si ju nevsimame a spime dalej. Ale viete mi poradit, co by este mohlo zabrat? Lebo mna uz z toho ide porazit :( dakujem

youvanka
26. dec 2013

my mame to iste teraz, ja si myslim, ze to budu zubky. Uz som z toho tiez zufala. Poradte!

anjelicek26
26. dec 2013

@kriketa ukladas ju mimo jej spankovy rezim. Skus ju lepsie pozorovat a ukladat pri prvych znamkach unavy. Viac ako dve hodiny pocas dna by dieta nemalo byt hore v tomto veku, aj ked potom a len kratky spanok. Ale toto je len teoria. My mame momentalne presne to iste, zaspi o pol osmej,, o pol hodku je hore a tahame nocnu aj o polnoci.

Ja si myslim, ze je to tym, ze su to akcne deti, momentalne aj nas maly, plazi sa, stvornozkuje, vcera si uz aj sadol sam, sacina sa stavat... sialene hyperaktivne male trestidlo... tieto vnemy spracovava vecer, ked sa mu to do hlavicky uklada a to je dost problem potom zaspat. Neuronove prepojenia sa este len vytvaraju, takze ak je ich naraz vela, dieta je podrazdene a tazko uspatelne.

Jo a zuby to nie su... tri dolu mame a horne ani nie su naliate. Skus ju znehybnit, u nas pomaha len to, pridrzat ruky, nohy, strcit cumel a vydrzat tych par minut protestu a zaspi. Ale je to des. Vidim, ako bojuje sam zo sebou. Ak ho nepridrzim, aj v spanku sa bude metat a pretacat.

kriketa
autor
26. dec 2013

@anjelicek26 praveze vobecc to nie je mimo jej spankovy rezim. Mame to presne ako vy. Presne uplne to iste ako si napisala. Teraz lozi, dnes uz sa naucila aj sediet a ona stale chce len tieto veci a hrat sa. Ja si myslim presne to, co si napisala, ale co s tym dalej? Treba ju predsa davat spat. Len ona je tak ziva, ze proste nechce radsej spat aj ked je neviem ako unavena.

anjelicek26
26. dec 2013

@kriketa - ja si myslim, ze z toho vyrastu, ukladam, ked na nom vidim, ze je unaveny, teraz cez sviatky je to extrem, vsade okolo ludia, tak on spat nebude (nieco by mohol presvihnut 😝 ), dufam, ze v januari ked deti smer skola, skolka a manzo do prace, ze sa to postupne unormalni.

boka79
26. dec 2013

Ja neviem, mne sa zda, ze vstavat kolo 9.30 - 10 je dost neskoro , potom to ma vsetko posunute a ten spanok kolo siedmej berie este ako denny spanok a preto sa potom este definitivne zobudi a potrebuje trochu dlhsiu dobu, aby sla na nocny spanok. Moze aj byt, ze jej idu zubky a je nervozna a nevie zaspat. U nas sme to tiez mali , ale nie az takto extremne, maleho som musela prilahnut, aby sa skludil, pridrzat mu nozicky, lebo ich stale dvihal a mätal sa ako ryba na suchu a potom sa trochu podurdil a odkvecol behom sekundy. Ale toto obdobie prejde. Aj u nas preslo. Drzim Vam palce, nech sa to urovna

kriketa
autor
27. dec 2013

@boka79 ona tak sama vždy chodila od narodenia spať. Okolo 23 v noci a nech robím čo chcem, nešla skôr. Teraz sa to trochu zlepšilo, že chodí aj o hodinu skôr, ale aj tak vyspáva dlho. Nám to vyhovuje, lebo my tiež tak spíme. Ale dnes v noci som na ňu už prišla, čo zaberá 🙂
@anjelicek26 keď bola menšia, tak zaspávala len na cecku. Potom už nechcela, chcela len dudel... A teraz v noci som zase skúsila ten cecek a zase to funguje 🙂 celú noc prespala a vždy, keď sa trochu pomrvila, dala som cecek a spala ďalej. Takže sa dá povedať, že som sa konečne vyspala. Ale to, čo robila pred zaspaním to už radšej nekomentujem....

anjelicek26
27. dec 2013

@kriketa - nas to vcera uz nezvladol a zalomil o siedmej a tahal do dnes do pol desiatej... teda kojil sa x-krat medzi tym... ale spal. Proste unava ho zlomila .

dana_l
27. dec 2013

aj ja som to mala so synom. zaspal, potom o hodinu bol hore a aj do polnoci. jedine co ti poradim, nedavaj ju nasilu aby plakala lebo to len teba bude este viac znervoznovat a to nebude dobre. to co si pisala, ze zhasnete a nechate ju pri sebe lozit, to som I ja robila a bolo to jedine "dobre" riesenie. treba len vydrzat a ono to prejde. drzim palce nech to mate cim skor za sebou

something
27. dec 2013

Ja si myslim, ze treba tvrdy rezim. Spat v rovnakych casoch. Samozrejme, ze to nejde zo dna na den. Moja svokra sa do teraz na to hneva, ze dieta ma ist spat ked chce. Robia som to tak a bolo to uplne na nic. Maly spaval minimalne, casto sa v noci budil, rano skoro atd. Teraz ma 17 mes. chodi spavat cez den o cca13 a vecer o 21. A je nastaveny tak, ze vtedy je aj unaveny. Svokra aj dnes hucala o 11. zeby o dala spat. NO nedam, lebo potom kedy pojde spat, o 17? to je na nic...takze rezim, nic ine

kriketa
autor
27. dec 2013

@dana_l
@something
myslím, že obe máte pravdu. My máme aký taký režim, že zhruba kedy chodí spať, nie presne čas. Ale neviem čo sa jej stalo a je to zrazu takto, fakt sme do jej pol roka nemali so spánkom v noci žiadne problémy. Až teraz máme :D tiež som rozmýšľala nad zubmi, lebo jej idú už asi mesiac a furt nevykukli.

something
27. dec 2013

@kriketa Spanok sa vam bude menit este x krat...u nas to tak bolo...teraz, musim poklopat, je to fajn

tamarka
27. dec 2013

@kriketa myslím si, že vstáva veľmi neskoro. Tým pádom tie spánky o 16 a o 19 sú ako denné a jasne že potom potrebuje nejaký čas na "únavu" aby zaspala. Ja osobne by som ju skúsila budiť o 8, tak jej budeš moct posunúť denné spánky na asi 11 a potom kludne na 17. Večer by ti mala potom v normálnom čase zaspať 😉 Viem, že príčin zlého spánku može byť veľa, či už zúbky, alebo prekúrená miestnosť... Ale toto mi príde, že je zle načasovaný denný režim 😉 Držím palce

dana_l
27. dec 2013

ja mam dvojicky, obe chodili spavat narovnako. dievca spalo a chlapec nespal. takze sa vobec neda povedat ze robis niekde chybu. je to proste dieta a jeho potreba - nepotreba. netrap sa tym velmi, ber to ako jednu fazu ktora sa neskor zmeni. I ked je to vycerpavajuce, ale ono to prejde

betunka39
27. dec 2013

no kedže spi do 10,3 ma celkovo posunuty spankový režim. Ak by vstavala rano okolo 7,00 tak by aj večer takto išla okolo 8,00 spať. Aj moje staršie deti takto vymyšlali, ale viac ked isli zubky. tato najmenšia ma zatial super spankoy režim, sama si ho nastavila. Ak jej ho ja porušim, tak je mrzuta. Skus ale isť s nou aj na odber krvi, moj najml.syn nemohol spavať, ked mal malo červ. krviniek. Z toho su deti unavene, ale aj mrzute a nemožu spavať. Ale myslim, žeto časom prejde a spanok sa jej upravi.Moja vstava okolo 5,00-6.30 zvykla si tak ešte ,ked bola u mna v bruchu, kedže som tak vstavala. A drži to doteraz, či ide spať o pol osmej, alebo o 10,00 večer rano je hore. Ale večer o 8-8,30 je už v posteli. Malokedy vydrži dlhšie, lebo ked ju aj necham potom ma problem zaspať. Ak chce spať taha ma do spalne, nakojim u a mam pokoj.Ale toto som pri staršich nezažila, tí sa budili aj spavať chodili rozne.

boka79
27. dec 2013

@kriketa
ved jasne, ze aj Vam to vyhovuje, ale dieta , hlavne take male neprespi tak dlho, ca od siedmej do rana deviatej, a ked ju chcete davat vecer skor spat, tak automaticky musi skor rano vstavat. Ale na to pridete postupne , casom. 🙂