9 mesačný nelozí, neštvornožkuje a ani nesedí

mapp
19. apr 2022

Dobry den, zacinam mat trosku obavu o maleho. Pred par dnami sme mali 9 mesiacov a maly nam nelozi, nestvornozkuje ani nesedi. Jeho aktivita je vacsinu casu na chrbatiku aj ked sa bezproblemov pretaca na brusko, ale len vtedy ked si chce zobrat hracku. Vyzera to asi tak, ze ked chce hracku pretoci sa sikovne na brusko zoberie si ju a hra sa zas na chrbatiku. Ak mu dame vsetky hracky prec a dame mu na motivaciu jednu novu a tak, aby ju nemal po otoceni na dosah sice sa za nou otoci na brusko, natiahne sa za nou, pokusi sa odstopnut nozkami, ale to sa mu nedari, strati motivaciu a otoci sa spat na chrbatik, viac uz o nu nema zaujem. Tak isto ked sa hrame tap tap tapusky alebo baran baran buc smeje sa, chyta za ruky, ale neopakuje. Boli sme aj na vysetreni u neurologia, chodime (z vlastnej iniciativy) aj ku fyzioterapeutke a zevraj je co sa tyka mozgu je vsetko ok. Inak je aktivny, pekne papa, smeje sa, pekne spinka, je vnimavy. Napriek tomu mam obavu. Ake mate vy skusenosti?

ailiba
19. apr 2022

@mapp a boli ste u fyzioterapeuta? Niekedy je dobre cvicit speci cviky na stimulaciu. My chodime, lebo syn je trosku hypotonicky... On sa ale uz v 8.mesiacoch zacal plazit. Len sedel az v 10.mesiacoch. Isli sme na vysetrenie a odvtedy chodime cvicit. Uz ma 2 aj daco a vyzera, ze uz ani nebudeme chodit na dalsie cvicenia. Vsetko dobehol. Ja by som isla k pediatricke, pre vymenny listok na vysetrenie. Moze mat slabsie svalstvo... A cim skor sa do toho pustite, tym skor sa to vyrovna. Niekedy staci malo.

pribinak
19. apr 2022

@mapp zmenila by som neurologickú a aj fyzioterapeutku
9 mesačný chlapček by mal byt už naozaj viac akcny, nehovorím že musí vedieť chodiť okolo nábytku či vedieť stvornozkovat ale toto je naozaj slabá aktivita
Čo pediatrička?

lucka_ke
19. apr 2022

cvičiť, podľa mňa slabé brušné a krčné svaly

ailiba
19. apr 2022

@pribinak teraz pediatricky taketo drobne odchylky neriesia... Ja som si tiež musela vydupat vymenny lístok. 🤷‍♀️

asocial
19. apr 2022

@mapp starsi syn sedel az ako rocny. nestvornozkoval vobec. v 10. mesiacoch sa hned psotavil na nohy a zacal chodit okolo nabytku. Ale je fakt, ze v tom case sa uz pretacal ako chcel a bol aj dost na bruchu...

pribinak
19. apr 2022

@ailiba hľadaj inú fyzioterapeutku, a možno aj pediatricku, chlapček môže mat oslabené svaly a mize byt mierne hypotonicky.

Fajn je na rozhybanie aj baby plavanie. Na internete sú rôzne videá, ale ja by som bez riadnej inštruktáže necvicila, maximálne niečo na Fit lopte

Ja by som sa nenechala odbiť, toto je naozaj už dosť 9 mes, aby len ležal na zemi a nebol tam ani náznak vzpriamovania

didi2102
19. apr 2022

@mapp tie tapusky a pod by som vôbec neriešila, pretože to je niečo čo sa musi dieta naučiť,nie každé chce byť cvičena opica a pritom sú veľmi šikovné a múdre,no keďže syn bol pohybovo tak ako tvoj, nesedel nestvornozkoval atď sme sa na 10m kontrole dostali ku neurológovi, 10m dieťa má aspoň pár sekúnd vedieť samo vzpriamene sedieť,môj to nevedel,nestvornozkoval atď ... Neurológ že ok, poslali nás na rehabilitačné, tam povedali že je mierne hypotonicky , mali sme neake rehabilitácie , proste oslabené chrbtové a brušné svaly a posilovanie toho,syn však nespolupracoval a mali sme cviky na fit lopte takže musím sa priznať že cvičenie bol kriz,má 4r a pohybovo je ako rovesníci , hoci má určite slabší chrbát aj to brucho , to či je hypotonicky vie určiť fyzio na prvom sedení
Vzpriamene sedel ako 1r,stvornozkoval ako 14m a chodiť začal ako 18m, ako 2r už vôbec nemal kočiar, chodil fakt veľa , ak ti hypotoniu nik neurčil zmeň fyzio
Synovi priniesla asi tá hypotonia ploché nohy, vraj to robí nábeh na skoliozu ani nič katastrofálne si nepredstavuj, kupujeme z protetiky topánky a raz za pol roka idem ku ortopédovi kde ho len pozrie, necvicime už dlho , že naj je v takomto veku prirodzeny pohyb

mapp
autor
19. apr 2022

@ailiba ano boli sme, cvicime vojtovku aj loptu a chodime aj plavat. Ano vraj je jemne hypotonicky.

didi2102
19. apr 2022

@mapp tak potom už robíte maximum , viac sa nedá

pribinak
19. apr 2022

@mapp keď Toto všetko robíte, tak potom už len čakať. Zas viac sa nedá

bororka
19. apr 2022

@mapp ešte skús nájsť osteopata.

ailiba
19. apr 2022

@mapp aha... Tak potom je to tým. Treba vydrzat a cvicit ďalej, raz sa to zlomi. Moj zacal chodit tyzden pred 18.mesiacmi...a 3 mesiace na to uz vydrzal chodit aj 2 hodky vkuse. Od 2 rokoch uz neviem, co je kočík. Takze ked raz zacne, ono sa to bude stale zlepsovat. Drzim palce... Chapem, ze je to stres. Aj ja som mala nervy... Najma, ked sa vsetci stale pýtali... Ale robite maximum a postupne sa to vyrovna.

mapp
autor
19. apr 2022

Ano je to stres, lebo vsetci ho porovnavaju a “ukazuju na neho prstom” ako keby bol nieco horsie a ja to zle znasam :/

didi2102
19. apr 2022

@mapp aj ja som to znášala zle, tiež mi začal chodiť posledný týždeň 18m mesiaca, každý sa pýtal a koľko má ? Nechodí ???? Fuuuu !!!! Mne chodil v roku atď, ja som chodila na fyzio tak že v nemocnici a ešte sukromna ale proste s tým nič neurobis,nedokážeš to uponáhľať a aj tu súkromnú som chcela meniť lebo s chrela niečo viac nosama povedala že viac mi nik nič nedá, mne sa stali aj dosť nepríjemné veci , keď mala cudzia mamička hlúpe reči o synovi a predo mnou,poplakala som si veľa ale teraz viem že zbytočne , 99percent deti z toho vyrastie, aj ja mám slabšie ruky a žijem s tym

didi2102
19. apr 2022

@mapp a ešte ti čo porovnávajú teraz budú vždy, plazenie ,.sedenie,chodenie,bezanie , odrážadlá,lezenie po prelieskach, o reči ani nehovorím 😄 obliekanie,jedenie, písmená,čísla ,básničky .. už aby v 2r recitovali, ja som aj také počula že tvoje dieťa nevie v rokupouzi ať funkčne 20-50slov ? Si si istá že nieje retardovaný ? Áno už sa.len smejem ale vtedy mi nebolo do smiechu

asocial
19. apr 2022

@mapp ja ta chapem, najma, ked je to tvoje prve dieta. Kazde dieta je ine a na tabulky kaslat. Skoda, ze stale zijeme v "tabulkovom" svete, aj v MS aj ZS... Neboj sa, on sa rozhybe. Kasli na ostatnych.

snehulak77
19. apr 2022

@didi2102 ahoj, ak sa môžem opýtať, synček je úplne v poriadku? Nemal žiadnu neuro diagnózu? Ani teraz nemá problémy, proste dobehol všetko? Lebo môj synček má korigo vek skoro 10 mesiacov a snaží sa 4nozkovat, aj vie sedieť (nedá sa ale do sedu sám, iba do šikmého) a fyzio má naposledy nepríjemne postrašila, že keď sa mu skôr uzavrela fontanela, tak môže byt postihnutý a pod. Neurologicka mu kontroluje, či hlávky rastie, povedala, že všetko je v poriadku, ale bojím sa , že keď iné detičky už 4nozkuju, tak či nebude časom nejako spomalený alebo ako to napísať. Či sa to úplne v pohode “zotrelo” ten rozdiel.

didi2102
19. apr 2022

@snehulak77 my sme nemali žiaden neurologicky problém, s tou fontanelou je to ale že úplne iný pripad, môže napr oneskorený vývin čo majú všetky deti ktoré nesedia tabuľkovo čiže aj môj syn mal oneskorený vývin lebo chodil ako 1.5r , vo väčšine prípadov ten oneskorený vývin je len ,,blba poznámka,, lebo proste tabuľky, on ako som písala pohybovo dohnal všetko, to že nesedí/nestvornozkuje bol u syna svalový problém
V 10m bol tiež len v sikmom sedé

tiika
19. apr 2022

@mapp A ako reaguje na zrkadlo? Našu sme na polohe na brušku dali pred zrkadlo, dvíhala sa, aby na seba videla, veľmi sa jej to páčilo. 😄
Potom manipulácia, všelijaké hranie, otáčanie, pretáčanie moze byt fajn. Hojdanie tiež podporuje vestibularny systém. Rovnako aj nosenie v nosiči či šatke je lepšie ako kočíkovanie, no ak je hypotonicky, nemusí sa mu to páčiť a ani neviem, či je to v tom stave odporúčané.
A aj keď sa mu chce len ležať na chrbte, by som sa s ním hrala, manipulovala a dvíhala nožičky, ručičky, masirovala, bozkávala, steklila… 😉
Vela trpezlivosti, pokračujte v zacatom, vsimajte si pokroky, okolie neriešte. Bábätka a ani my dospeli by sme sa nemali porovnávať, je to možnosť skutočne sa tomu priučiť.

juliet86
19. apr 2022

ako ti reaguje na vojtovku? je naozaj dobra vasa fyzio a vies ze to dobre cvcis? aky bol porod? voe drzst nozicky rucicky nad telickom ked je na chrbte? vzpriami sa na dlane kes je na bruchu? v akom kociku ho vozis? u jas dcera najprv 10mesiacov sed. 12-17 mes stvornozka odporucam vypustat ich na travu. a potm chodza. na reci ostatnych kasli

pribinak
19. apr 2022

@asocial ak je hypotonicky a nebudú s ním cvičiť a stimulovat ho, tak je mozne že áno rozhybe sa, ale veľmi neskoro a už rovesníkov plnohodnotne nedobehne

Niekedy proste ma dieťa s niečim problém, treba to riešiť a nie utešovať sa že “zle zle” tabuľky

Dobrú noc

nwnw
19. apr 2022

@mapp kto vsetci ho porovnavaju? Kasli na vsetkych. Vsetko dobehne, len pekne cvicte.
Nemozes davat hracku prilis daleko. Musi byt tak,aby brnkol prstami po nej.
Vela cvicis s dietatok aj sposobom nosenia, otacania, dvihania. velmi pomahaju cviky na overbale a fit lopte (a nerevu pri nich deti).

mapp
autor
20. apr 2022

@tiika musim vyskusat este to zrkadlo 🙂 to sme neskusali. V nosici nam nechce byt, skusali sme :/

filodendron
20. apr 2022

@mapp pride vsetko, neboj. Mam v rodine chlapceka, ktory na rok este len plazil, nelozil. Teraz ma vyse 13 mesiacov a zacal naraz lozit a aj sa stavat, chodit okolo nabytku. Vsetko dobehne ako ma 😉

ailiba
20. apr 2022

@mapp nosic sa pre hipotonicke deti neodporuca.

tiika
20. apr 2022

@mapp naša mala bola veľmi motivovaná aj mačičkou a psikom, strašne sa tešila, smiala, chcela ich chytať.. no a ma napadlo ešte s malým tancovať (na rukách) na hudbu.. skratka, aby aj keď nelezie atd. bol čo najmenej v pasívnej polohe (na posteli, v kočíku, lehátku..) samozrejme všetko s mierou a rozumom

zorkahorka
20. apr 2022

Davaj co najviac na brusko,aby mal silnejsi chrbatik.nechaj mu priestor. Poloz na zem a pred neho poloz oblubenu hračku, nech sa za nou pohne sam

mapp
autor
21. apr 2022

Dakujem vsetkym. Cvicime, postupne sa spevnuje. Neurolog povedal, ze vsetko ok, fyzioterapeut vsetko ok, len musi zosilniet. Tak hadam sa podari cim skor, aby sa stale nenervacil, ze sa nevie posunut za hrackou a, aby som bola ja tiez v pohode 🙂

vahcaac
12. sep 2022

@mapp ahoj ako je na tom synček ? Stále cvičíte ?

kybel_
31. okt 2023

@mapp ahoj, mozem sa opytat ako ste dopadli? Riesim momentalne takmer toto iste s 9m dcerkou.