10 mesačné dieťa nelozí

5. máj 2022

Ahojte myslíte že je v poriadku ak 10 mesačné bábo nelozi ani nesedí len je celý deň okrem spánku na bruchu hra sa s hračkami a plazi sa po bruchu? Keď vidim tie vývojové články čo má už vedieť tak ma des chytá

stanulienkat
5. máj 2022

Je to v poriadku. Pozri si tu ine diskusie,pomozu ti.

autor
5. máj 2022

@stanulienkat ďakujem 🙂 ide o to že dcera vôbec nelozila neplazila sa vôbec na bruchu nechcela byť vôbec iba si z brucha sadla a potom postavila. Malý je pravý opak on pomali sa plazi na bruchu je stále od sest a pol mesiaca odkedy sa začal stále pretáčať keď mu zdvihnem bruško automaticky sa dá na štyri chytí si pri tom aj hračku ale ako pustím bruško vráti sa späť do svojej polohy

janickacrazy
5. máj 2022

je to stále ešte v norme, moj tiež tak začal plaziť až v 10. mes. Ak chceš mať istotu, tak možeš ísť k fyzioterapeutke, či je všetko ok. Plazenie a lozenie je doležité a je super, ked dieťa tieto fázy nevynechá. Neboj sa, všetko príde.

mimixxxx
5. máj 2022

Ak dieta podla matky napreduje (aj ked svojim pomalsim tempom) tak je to v poriadku.
Problem nastava ked dieta ani pomalsim tempom nenapreduje.
Citat si tabulky a porovnavat sa s inymi mamickami je strata casu.
Poznam viacere deti co zacali lozit a stavat sa az po roku zivota, hovorit po 4 rokoch atd, a su to dnes uspesni ludia.

mimixxxx
5. máj 2022

Inak dobry buznis pre fyzioterapeutov co tu odporucaju, treba sa zamysliet nad tym ze deti su velky buznis.
Ak sa matky naucia pouzivat sedliacky rozum namiesto hysteriskosti niektore sluzby asi skrachuju.
Matka najlepsie pozna dieta, ked robi pokroky, naco robit paniku. Nemusi lozit v 10 mesiach ako ine deti, nosit same jednotky ako ine deti, robit potrebu ako ine deti atd..

ildiko36
5. máj 2022

@mimixxxx my sme chodili na rehabilitaciu 5mes a vôbec nič sme pre to neplatili, pritom mame Eu zdrav kartu.Malemu to velmi pomohlo a vôbec neľutujem, maly zacal sam chodiť vo februári, zajtra bude mať 1rok.V novembri ešte ani hračky nevedel dobre ulapiť s ľavou rukou, pravú nohu sa ledva dalo zohnúť v kolene, som si myslela že sa ani na nohy nepostavý.

tosomja
5. máj 2022

Moja má skoro rok za pár dní a až teraz začala stvornozkovat, chodí popri nábytku. Donedávna sa len plazila. Sedí od 8m. Tie dotazníky sú veru stresujúce a ešte keď máte doma staršie deti, ktoré napredovali iným tempom. Moja prvá dcéra od 6m sedela, na 10 m stala, presne na rok chodila.
Syn na 7 m sedel, nestvornozkoval vôbec, na 10 mesiacov chodil. A teraz najmenšia je najšikovnejšia, rozumové, ale pohybovo ide pomalšie.

ildiko36
5. máj 2022

Keď maš z toho zlý pocit že ešte nelozí ani nesedý, daj ho pozrieť neurologovi aspoň budeš kludnejšia.. a ten sa rozhodne či treba rehabilitaciu, ked ti lekar vypíše tak to máte cvičenie zadarmo, ja mam videa čo sme cvičili,keby si chcela môžem ti poslať, treba cvičiť s overball alebo na fittlopte,dá sa pomocť aj s uterakom, žiadna velka veda, a uplne niekedy stači par krokov ukazať a dieťa sa toho hneď chytí.

kluska
5. máj 2022

akym stylom sa plazi? strieda nozky a rucky ci len rukami sa zapre a taha nohy? tiez ked je na brusku, ma rucky v lakti ohnute ci je aj na vystretych rukach? Do sikmeho sedu sa ti dava? ze z boku sa prehupne na ritku a sedka a pridrziava sa ruckami zeme?

mamkalentedkova
5. máj 2022

Myslím,že častokrát s Amy,mamičky zbytočne stresuje w kvôli tabuľkam.Ved chodíme do poradni každé dva mesiace ,kde by pediater okrem všetkého mal skontrolovať aj svalový tonus.Ja ,ako dieťa ,som vraj nestvornozkovala vôbec ale chodila som skoro .Moje deti ,mám tri, boli každé úplne iné .Syn v 9 mesiaci stál a 10-11 už chodil v priestore .On prešiel plazením ,lozenim že zadaním ,vstávaním..všetkým..Dcéra ,síce malá zdravotné problémy ,nestvornozkovala ani.neplazila.sa ..posúvala sa po zadku 🤣 okolo roka začala chodiť ( ale.cvicili sme.vojtovku) .Najmladšia teraz sa do 7 mesiaca ledva pretočila ,tiež som to chcela riešiť s fyzio,ale skúsila som ju naviesť doma sama .Potom sa to krásne rozbehlo Dlho sa tiež len plazila ,asi dva mesiace a od 9 mesiaca si sada ,na štyri sa postavila,natiahla za hračkou ,postavila sa na nohy ,posadila sa a možno.dva týždne stvornozkuje .takže keď začala ,mala.9 a pol mesiaca .Každé dieťatko je naozaj iné.Ak vidíš ty ako mama,že napreduje ,najskôr.ma.lem svoje tempo.Ale za konzultáciu s pediatrom ,pripadne fyzioterapeutom nič nedáš .Niekedy ,keď čítam ako každý hneď odporúča fyzio,len tak samzamyslim,čo robia tí pediatri na poradniach 🤦

kluska
5. máj 2022

@mimixxxx niektore deticky pomoc potrebuju, taka pravda alebo respektive matky potrebuju nasmerovat

autor
5. máj 2022

@kluska tak na brušku je aj na na lakťoch aj ich naťahuje a tak sa aj otacapo bruchu keď sa chce posunut alebo chce ísť za hračkou a plazi sa tak že sa odráža nohami. Nesadne si vôbec a ani sa niak o to nesnaží zatiaľ

kluska
5. máj 2022

ked sa plazi, ma vystrete ruky ci je na laktoch?

mimixxxx
5. máj 2022

Asi tu niektore zeny rady chytaju za slovicka.. deti co nevedie rukou nieco uchopit lebo nevladzu patria okamzite do ruk odbornika. Ale zdrave deti maju silu uchopu primeranu veku, su vesele, zvedave a primerane silne. To ze sa plazi, natahuje a vsetko ho zaujima je samozrejem dobry znak. To ze by bol apaticky, nevladze nieco uchopit, nespokojny tak to svedci o probleme. Matka by mala mat instinkt kedy je to ok a kedy to uz ok neni.
Ale tato doba perfekcionalizmu, tabuliek, cisel, a POROVNAVANIA SA pridava matkam na hysterickosti.
Tie co pouzivaju zravy sedliacky rozum tak vedia a neurazia sa. Tie co maju problem, tak sa tu hadaju a urazaju.

autor
5. máj 2022

@kluska tak keď sa chce posunúť ďalej alebo celý otočiť tak je na vystretych rukách ale plazi sa po pár centimetroch nelieta mi po izbe. Keď ho niečo zaujme tak sa v tomu posunie a hra sa s tým naťahuje sa za hračkami bucha hračkami o zem kockami o zem to je najlepšia hra 😃niekedy len je na bruchu hra sa z hračkou a pozoruje okolie.

kluska
5. máj 2022

podla toho co pises, je tvoj syn ok, ide svojim tempom, jedine mozes pozriet na nete ako mu pomoct sa dostat na styri, lebo zo styroch zacne aj lozit, sadne si aj sa postavi.

kluska
5. máj 2022

@mimixxxx skor by som povedala, ze fyzio su ok a su potrebni, lebo vela matiek ani nevie ako take dieta ma sa vyvijat. To je ten problem, lebo predtym sa deticky posadzalo, ucilo chodit a pod, treba vacsiu osvetu ohladom normalneho zdraveho vyvinu deti. Teda nerobit za deti to co nevedia zrobit same, na co este nie su pripravene, skor len podporovat ho v zdravom prirodzenom vyvine. Potom by padli ine odvetia, napr ortopedi, chirurgovia a pod. Za mna fyzio su ok. Skor tu ide o tie vseobecne stereotypy, ze dieta am v 6 mesiacoch sediet, v roku chodit, lozit nemusi a potom to tak vyzera.

autor
5. máj 2022

@kluska ďakujem tak ja keď mu zdvihnem bruško automaticky sám ide na štyri chytí jednou rukou hračku alebo sa natiahne za ňou a keď ho pustím ide si sám naspäť na bruško nepadne jak vrece ale sám ide dole pekne. Keď ho posadim čo aj doktorka skusala tak pekne sedí nepadá. V jedalenskej stoličke bol na lezato ale ako ho dám tak tak sa hneď zapre a sadne si a hotovo 😃keď ho držím zvyslo tak hlavka mu nepadá nedrží sa vobec mňa ale sám sa pekne drží keď ho niečo zaujme tak tak sa za tým naťahuje alebo drží si v rukách hračku cumlík cumlík si vie dať do úst vie si ho vybrať hádzať ho a aj hračky hadze kocky mi vyťahuje na brušku z krabice a vie ich dať aj naspäť. Malý má 10 kíl a doktorka povedala že len dávať na brusko pritom on je tam odrana do večera sám

nwnw
5. máj 2022

Dvíhať na štyri. Dvíhať, dvíhať, dvíhať. Overball a cvičiť. Postupne sa naučí. Potom bude chvíľu na 4 a pôjde do ľahu a postupne sa preklopí na to štvornožkovanie.

ildiko36
5. máj 2022

Vyskúšaj toto

hanaxxx
5. máj 2022

@ildiko36 mohla by si poslat tie videa aj mne?