Ako nájsť skytý potenciál v dieťati?

courage
13. nov 2015

Asi kazdy rodic by prijal, aby sa jeho dieta v niecom presadilo. A mohol byt na neho patricne hrdy. Preto by som ocenil, kebyze tu najdem prispevky ludi, ktori mali a maju snahu nejakym sposobom zistit v com jeho potomok vynika. Respektive v com ma predispozicie. Mozno nejake typy alebo recept k danej problematike. Aby zbytocne jeho dieta nemrhalo cas a energiu na nieco v com nema zjavnu buducnost. Rad sa nechavam inspirovat dobrymi napadmi a dufam, ze tato tema nie je bezpredmetna. Tesim sa na odpovede 😉

courage
autor
13. nov 2015

@jolinka ale ved pozri kolko reakcii hadzes na jednu moju odozvu. Co si tu dokazujes. Potrebujes dnes zaspat, aby som ti uznal, ze mas pravdu? Taka meluela pekne napisala k teme a ty stale o svojom :D som rad, ze si si nasla svoju krvnu skupinu v podobe zita19. Zalozte si spolu diskusiu a tam si piste o com chcete 🙂 a neodsudzujte hned ludi, ked zalozia temu v dobrom duchu. Prosim nereagujte nato. A ked zareagujete, beriem to ako nabijanie ega a bodka.

zita19
13. nov 2015

@courage 😀 😀 😀 😀 😀

zita19
13. nov 2015

@courage joj a vapinam upozornenia. S takym exemplarom ako si ty sa rozumna diskusia naozaj nemoze viest. Si jesitnejsi ako poniektore baby tu. Kto nejde s nami, je proti nam... To tu bolo uz v 50tych rokoch minuleho storocia :_D

libka1
13. nov 2015

ked nechas dietatu slobodu, najde si svoju cestu 😉 ked pozeram okolo seba tak ma kolkokrat az srdce zaboli co v dnesnej dobe ludia stvaraju. svoje nensplnene sny a ambicie si realizuju cez deti. staci si precitat na MK denno denne vznikajuce temy o nadanych detoch. dieta vie v troch rokoch naratat do 10, takze je nadane a treba ho podchytit. mamicka sa pyta ako to urobit, aby nahodou nieco nezanedbali 😅 tolko nadanych deti na tomto svete ze az... popripade mamky co dieta potom ako pride zo skoly 2 hodiny nutia prepisovat nieco na necisto a nasledne pisat domacu ulohu uz nacisto, aby bola dokonale krasna. neviem cim to je, ale fakt niektori rodicia nedaju tym detom vobec dychat. miesto toho aby sa s nimi sli vybehat na ihrisko tak ich budu drilovat z niecoho, co mozno to dieta neznasa 🙄

jolinka
13. nov 2015

@courage ja som ti pisala k teme. o egu si zacal ty. mna tvoje ego nezaujima, len ty riesis to moje.

jolinka
13. nov 2015

@libka1 asi tak... o tom som pisala na zaciatku. Takisto poznam bohuzial osobne dost deti ambicioznych rodicov...vlacene po kruzkoch kazdy den v tyzdni, dobre ze nie rovno z porodnice. 😝

Ja som za kruzky, aktivity...to vsetko je dobra vec, ak to dieta bavi a ma zaujem, trvaly zaujem zvacsa hovori aj o nejakom aspon malom talente ci nadani. 😉 Ale dbat na nepretazenie, rodic si musi uvedomit, ze dieta tu nie je na naplnenie jeho ambicii. Ja neviem...mne sa vzdy najsikovnejsie a zaroven najstastnejsie javia vyhrane, vybehane deti, ktore maju dost moznosti ale nikdy po hranicu vyhorenia ci rezignacie lebo MUSIS.

libka1
13. nov 2015

@jolinka 🙄 chore, ludia ako keby sa pretekali v tomto...

mamutka
13. nov 2015

Myslim, ze treba dietatu ukazat svet, sporty, robit od malicka vela spolocnych aktivit a casom sa ukaze, co ho bavi. Potom dieta podporit, ale nechat mu vela casu na relax. Netlacit do kruzkov stylom "hyb sa, letime zo skolky na tenis" a pod. To dieta sa chce hrat, blaznit, mat volnost. A podporit sebavedomie, aby vedelo ist za tym co ho bavi, aj keby stado kracalo uplne inym smerom a ukazovalo prstom na toho co zije svoj sen

jolinka
13. nov 2015

@libka1 mali sme taku kamartku na ihrisku, este 2 roky nemala, musela ovladat vsetky farby, tvary, cislice, pismenka...mamka do nej hustila , na ihrisko chodili s palickou 🙄 🙄 🙄 mama jej tou palickou ukazovala ako ucitelka v skole a male musela recitovat. Chuda sa ani pohojdat nemohla v klude, kym neodriekala nejaku trapnu povinnu pesnicku ci riekanku. Pred skolou ju samozrejme naucili citat, atd. atd.

Ano su sikovne deti co sa to naucia same...ale toto dieta posobilo tak znudene, tak nestastne a rezignovane. Ku koncu ked mala asi 6 rokov sa len opierala o lavicku na ihrisku, NIC ale nic ju nezaujimalo, v skolke ju najprv prihlasili na komplet vsetky ponukane kruzky...a potom postupne odhlasovali...vsetko odudrala, vsetko bolo nejak zle, pri nicom nevydrzala. Mali ambicie daj ju do skoly pre nadane deti ...

my sme sa potom odstahovali a po roku som ju nahodne stretla v meste, obe dcery sme uz mali prvacky a ja ze...dali ste ju na tu vyberovu skolu? a dotycna... daj pokoj, sme radi ze zvladame beznu zakladku, ucime sa denne 2 hodiny 🙄 🙄 🙄 Takze tak.

courage
autor
13. nov 2015

jolinka a zita19. To ze ste zareagovali na moju poslednu odozvu hovori o svojom. Tak urobim kompromis. Ja sa vam ospravedlnujem a nechcel som vas touto temou nejako poburit. Len som chcel vediet nazor ludi. Nemyslel som si, ze sa to takto rozprudi. Asi som nepochopil slovicku diskusia.

jolinka
13. nov 2015

@courage beriem ospravedlnenie 🙂 🙂 🙂 sak trocha srandy musi byt 😀

mna absolutne nic v tej to teme nepoburilo...videlsa som uz daleko horsie temy.

ale zrejme si cakal viac ambicioznejsich rodicov , ktori ta budu informovat, ake vsemozne potencialy zo svojich deti drinou vydolovali..

ale takto to nefunguje. Naozaj, ver skusenej matke. aj ja som mala ambicie..spociatku. Presli ma. Ak si prejdes vychovou dietata, ktore nerozprava, sprava sa ako blazon, ze to vyzera na autistu ci mentalne retardovane /ano aj taku mam skusenost/...nauci ta to POKORE...ano naozajstnej pokore...ktora sa tesi, z kazdeho slova, z kazdeho pohladu dietata, z malickych pokrokov, ktore maju este daleko aj k beznej norme co sa od dietata v tomto veku vyzaduje a ocakava. ..a v tom najhorsom mi moj vlastny otec povedal "nebojte sa, este z nej budete mat radost" /islo o moju druhu dcerku/ a mal pravdu...

a vies co...teraz je dcerka vytvarne nadana a ja som hrda na jej uspechy v malovani.

zita19
13. nov 2015

@courage je ti odpustene

bodka70
13. nov 2015

V každom dieťati a v každom človeku je nejaký potenciál, minimálne potenciál viesť jalové úvahy 😉 😀

Potenciál dieťaťa na niečo netreba nájsť, lebo on sa zväčša neskrýva, stačí dieťaťu ponúknuť činnosť, zábavu, možnosti - ono si už vyberie samo, čo ho baví a potenciál sa ukáže sám...ako by si ho chcel hľadať? rozoberieš mu hlavu na súčiastky?
Problém ani nie je v tom, že rodič nevie potenciál nájsť, problém je v tom, že drvivá väčšina detí má potenciál hlavne na objavovanie sveta a ich pozornosť skáče z jednej veci na druhú, raz ich teší to a potom zase ono - až neskôr sa ukáže, čo ich vlastne najviac baví, čo im ide super, ale mnoho detí to ešte nevie ani pred prahom dospelosti. Llen veľmi málo detí je vyhranených a odmalička preferujú len jednu vec - čo ja viem, napr. maľovanie... zlatá stredná cesta je vždy najlepšia - dieťa podporovať ale nepreháňať to s ambíciami. Navyše aj dieťa s veľkými potenciálom k niečomu, jedno k čomu treba viesť aj k nejakej rovnováhe harmónii - t.j. ak aj dieťa chce len športovať, trochu kultúry, kníh či vedomostí mu nezaškodí - všestranný rozvoj je najlepší 🙂.

bodka70
13. nov 2015

@courage a aby som to povedala úplne presne, čo by si podľa mal s dieťaťom robiť: dívať sa mu do očí, pozorne ho počúvať, čo ti hovorí, brať ho vážne, vnímať ho, to čo naozaj chce a potrebuje ...

lebo toto je niekedy najväčší problém - takmer každý svoje dieťa miluje, každý chce pre neho len to najlepšie, chce aby bolo šťastné a úspešné - nie každý sa však vie zastaviť a počúvať... 😉

fotoarch
13. nov 2015

@bodka70 tento tvoj citát by sme si my - matky mali nalepiť na chladničku, klobúk dole , si múdra žena 😉

courage
autor
13. nov 2015

jolinka a zita19 so vsetkou uctou nestojim za vase odpustenie, lebo asi ste nepodchytili ironiu v mojom kvazi ospravedlnovani. Dufam, ze teraz nevybuchnete za obrazovkou 🙂 lebo ja som sa na vas dobre zasmial, ake ste naivne s velkym egom 🙂 a teraz sa predvedte a ukazte svoju zlobu 🙂 v tom ste priam ukazkove 😉

bodka70
13. nov 2015

@courage - jedna rada pre teba a absolútne bez zloby 😉 - neber sa tak smrteľne vážne, škodí to na pleť a pozor aby si nevybuchol za obrazovkou ty 😉

zita19
13. nov 2015

@courage ty sa opovazis niekoho poucat o pokore? Tvoje EGO dosahuje gigantickych rozmerov, nemas ani za mak sebareflexie a este si aj jesitny... Zial aj takito ludia plodia deti. Co je este horsie, takyto ludia budu aj vychovat deti. Uz vopred ho lutujem, chuda.

bodka70
13. nov 2015

@zita19 , nádych výdych, nádych-výdych - len vesmír a ľudská blbosť 😉 😀 😀 😀

courage
autor
13. nov 2015

@zita19 dostan to zo seba . Bude ti lepsie 🙂 fakt to pomaha 🙂

zita19
13. nov 2015

@courage neboj sa ty o mna, mne je tak dobre ako tebe nikdy nebude

courage
autor
13. nov 2015

@bodka70 prosim pozri si koment s casom 17:31. To hovori za seba 🙂 proste ego na prvom mieste 🙂

courage
autor
13. nov 2015

@zita19 teraz sa pre zmenu chvalime 🙂 to ego je v tebe riadne zakorenene 😀

bodka70
13. nov 2015

@courage , ak ti na niekom niečo vadí, že dobré sa zamyslieť, či ti to nenastavuje zrkadlo 😉, kto príliš rozpráva o veľkom egu iných, má s veľkou pravdepodobnosťou problém s tým svojim 😉

zita19
13. nov 2015

@courage co ty tu riesis mna? Ja som v pohode... A vobec. Riady si uz manzelke umyl? Vymasiroval nohy? Mal by si sa venovat uzitocnym veciam, lebo pre tehotnu nie je vobec dobre dlhe vystavanie pri dreze a je velkou ulavou masaz opuchnutych noh.

courage
autor
13. nov 2015

@zita19 ale ved ja som nikde neuviedol, ze mam zenu, alebo budem otec 🙂 pises uplne z cesty. Ti nie je trosku zo seba smiesne? 🙂 pises uplne z cesty. Suvislosti ti trosku unikaju a moc si domyslas 🙂

courage
autor
13. nov 2015

@bodka70 dakujem za odpoved, beriem na vedomie. Zita19 by si mala zobrat od teba priklad 🙂 konecne niekto inteligentny 🙂

zita19
13. nov 2015

Jaaaj, tak ty si este ani nikoho neopelil a uz riesis potencial svojich buducich deti 😀 😀 😀 Uplne mimo je tu niekto iny ako ja.

margarita
13. nov 2015

podla mna to zistis len tak, ze budes dostatocne vnimavy a citlivy, odosobnis sa od vsetkych svojich predstav a tuzob, projekcii do vlastneho potomka.
umoznis mu robit, co ho bavi, plus nezavalis ho mnozstvom aktivit a vnemov a kruzkov, aby dieta malo cas sa obcas aj "nudit" a vtedy najskor pride na to, co chce vlastne teraz robit.
ja som napr.mala predstavu o najstarsej dcerke, ze by mohla chodit niekam do suboru na ludovky, odmala rada spievala a tancovala, aj ludovky ma rada, ale teraz ako sla do skoly, posledny polrok stale nieco vyraba, lepi, kresli a pod. tak sme ju dali na vytvarku. chodi tam nadsene, cely tyzden rozprava ako sa tesi, ze uz bude stvrtok 😀 a zatial sa zda, ze jej to aj ide. dokonca jej obrazok vybrala ucitelka na nejaku sutaz.
ja osobne viem nakreslit akurat hlavonozca 😀 ako 3 rocne deti, ale tesim sa, ze dcera teda v tomto nie je po mne.
nemalo by zmysel ju tlacit na nieco, kam bude chodit len preto, aby sa vsetranne vyvijala....aj na tanecnu, aj na hudobnu, aj na vytvarnu....
podla mna treba prave presne odhalit co dieta bavi a ide mu, lebo potom ma sancu v tom byt naozaj dobre. ja som vzdy bola "nadana" v zmysle odmakam si vsetko lebo som perfekcionistka, ale vo vsetkom som priemerna.
a myslim,ze to tak je 90 percent ludi.

netreba podlahnut tlaku doby, ze dieta, ktore nechodilo na dojcenske plavanie alebo anglictinu od svojich 3 mesiacov, uz chuda bude nejake hendikepovane a nikam to v zivote nedotiahne.

courage
autor
13. nov 2015

@zita19 uplne mimo je ten kto zareaguje na vyzvu: "Prosim nereagujte nato. A ked zareagujete, beriem to ako nabijanie ega a bodka". A ty mas samozrejme nutkavu potrebu sa ukazat a pises dalej 🙂