Ako naučiť 8 mesačné dieťa, aby zaspávalo samo?

kate1616
28. okt 2012

Mamičky poradťe mi ako mám svoju 8 mes. dcérku odnaučiť zaspávať na rukách, alebo na prsníku. Už ma z toho nosenia riadne bolí chrbát. Ked ju položím do postielky len plače a hned ako si ju vezmen prestane. A v noci musíme spať spolu na posteli pretože sa potom často budí a tak podobne aj druhú staršiu 2 a pol ročnú dcérku. Ako ju mám naučiť na jej postielku a aby v nej aj spinkala podla miožností aj celú noc. So staršou som tento problém vôbec nemusela riešiť. ☹

diana_81
29. okt 2012

@maroubrabeach @zuzanockamt a vlastne @ viacere maminky, ale ved kto chce si precita aj bez toho aby som ho uviedla.

Ja suhlasim so zuzanockamt... metodu vyplakania sme tiez skusili, lebo som bola neskusena a nechala som sa tlakom okolia ovplyvnit (i v dobrom, maminy chceli nech si odychnem a podobne) ale podla mna 1) to nie je dobra metoda sama o sebe a 2) kazde dieta je ine. Ano, je to casto omielane spojenie, ale ved ked same matky co boli pri povedzme prvom dietati hrde ako to skvele zmakli bez plakania by same zaspali v postielke a pri druhom zrazu nevedia ako ho to naucit, lebo nech robia, co robia male place ako o zivot... tak asi by si spatne mohli priznat, ze asi to prve dieta nenaucili ony, ale same bolo take... a take to preventivne, ze si ani dieta radsej k sebe poriadne nepriviniem, nech si nezvyka mi pride ako ukazka toho ako sme prestali pocuvat svoje materinske instinkty. Ale kazdy to citi inak...

Ja som okrem stresovych hormonov a podobne zamietla tu metodu i preto, lebo na vlastnej dcerke vidim, ze ona este nerozumie tak ako dospely clovek. Proste nevie, ze si ma lahnut a spat, akonahle je rozrusena nevie sa upokojit, proste take to manipulacne v nej vobec nie je. Rovnako nechape, ze ja este pridem, Vidi ma odchadzat a ak jej aj nieco hovorim tak v tej chvilke zapina paniku a strach. Suhlasim opat so zuzanockamt, ze do spania, jedenia a vylucovania netreba zasahovat. Ano, maly tyran je zaujimave citanie, ale podla mna je to o tom, ze ked dieta chce vydupat napriklad aby sa mi mohlo hrat s pocitacom a ja viem, ze mi ho pokazi tak neustupim. Alebo chce pomalovat steny bytu voskovkami, tak ho nenecham, alebo ked ho nosim v nosici a ono chce ine tak skratka musi ustupit rodine a nasim cinnostiam. Je to o tom aby sa rodina nepodriadovala dietatu ale ono jej... Ale to mozno urobit i inak.. Ked ide o spanok a ine citlive oblasti tak to je ine. Velmi pekne mi v tomto otvorila oci prispevkami strapco13. I ja niekedy musim mojej 11 mesacnej dcerke povedat nech nespekuluje, ide sa spat... ale som pri nej a ona po chvilke skusania citi, ze ja som mamina a treba posluchat. Nie je to o tom, ze si necham skakat po hlave.

Moje osobne zazitky su este aj tie, ze ak necham vyplakat, treba to robit ZAKAZDYM po tom, co bolo dieta chore, malo horucky, idu mu zubky, ma nejaky vyvinovy skok... ja to nechcem robit zas a znova, je to krute. Okrem toho, viackrat sa mi stalo, ze by som podla takej metody napriklad nemala ist k dietatu hned, az o 10 minut napriklad ale ja som samozrejme sla okamzite a dieta (co inokedy nezvracia) lezalo v stavnatej kope zvratkov a zufalo na mna pozeralo... rovnako si obcas potrebovalo odgrgnut, pokakalo sa... proste pre mna je zaspavanie v pokoji ten najlepsi zaklad na vyrovnany spanok.

Chapem, ze s viacerymi detmi a mnozstvom narastajucich povinnosti sa meni i sposob uspavania, ale vzdy to mozno urobit tak aby dieta ktore je citlive a potrebuje blizkost nemuselo rezignovat a "dat pokoj" lebo nikto nepride. Ja som presvedcena, ze ak tak urobi, tak to nie je preto, lebo pochopilo co sa od neho vlastne chce...

piridoxin
30. okt 2012

@jaannuusskkaa ja som ti to pôvodne chcela napísať, že takýmto tvrdým prístupom, aby si dosiahla to čo chceš, urobíš z milovaného syna nešťastné, uplakané, kričiace dieťatko, ktoré sa nemôže spoľahnúť na základnú istotu, ktorú by malo mať každé mláďa, že keď zavolá mamku ona príde. Neodnaučila si ho plakať v tých piatich mesiacoch. A už sa to začína vracať. Dieťatko, ktoré má od začiatku v mame istotu, je pokojné a veselé. Aspoň neurob ďalšiu veľkú chybu a nevyčítaj mu jeho plač, radšej ho skús zakaždým objať

piridoxin
30. okt 2012

@maroubrabeach keď čítam tvoje príspevky so slovami ako "ručať", "plačom dobíja úplne všetko", "samozrejme chce to pevne nervy a odhodlanie vydržať, nemá význam ho nechaž revať 45 min a potom prist.. dieta nabuduce vydrži revať dlhšie" atď tak mám pocit, že si vyhlásila vojnu hroznému krutému nepriateľovi a teraz s ním bojuješ akýmikoľvek zbraňami. Samozrejme si skvelá a zvíťazíš. Nedá sa mi nespýtať, nezabudla si náhodou, že trápiš vlastné maličké dieťa? Ono s tebou nebojuje, absolútne ťa miluje a plače len preto, že mu odopieraš byť s jeho milovanou osobou. NEBOJUJ!!! MILUJ!!!

maroubrabeach
30. okt 2012

@piridoxin ano, asi pisem velmi naturalisticky. mohla som aj napisat, nechala som malu poplackat a zaspala. bolo by to zrazu lepsie? nikdy som jej nic neodopierala, non stop je so mnou (ani do sprachy, ani na hajzel nemam narok ist sama). zavesena na mne v jednom kuse, nestazujem sa. Robim to s laskou. Samozrejme, ked nechas 45 min rucat dieta, tak musis vediet, ze je v suchu, neboli ju brucho, nejdu zuby a pod. Druhu noc (ako bola sama v postielke) uz neplakala a tretiu noc sa sama pytala: tam, tam a potom pa-pa. Samozrejme, dieta uz musi mat na to ake take chapanie, aby to pochopila.
Po tejto jednej prerevanej noci uz spokojne spime, nebudime sa rano s vreskotom, ze nam vypadol cecok z pusy. A nie sme uz o hodinu po zobudeni mrzuti (a znova musime ist spat aspon na 2 hodky), lebo sme prezurovali celu noc. Jak to bolo doposial. A pokial dieta zaspava same bez problemov 2 tyzdne a zrazu pride den, ked vecer place, je s nim nieco v neporiadku (zuby, uzkost a pod), neznamena ze ho mam nechat vyplakat zakazdym.
Takze ospravedlnujem sa zakladatelke tejto temy, 8 mes je fakt malo, treba vydrzat.
Ale akokolvek sa zo mna snazia niektore urobit necitlivu strigu, som rada, ze som to urobila. mala je vyspata a budime sa s usmevom.

jaannuusskkaa
30. okt 2012

Nebudem sa tu hadat ja som iba povedala ako som naucila maleho zaspavat sameho nepytala som sa na nazor......mysli si o mne co chces nezaujima ma to 🙂 aj tak 90% mamiciek na tejto stranke mi pripadaju ako supermatky ktore vychovavaju dieta podla kazdej jednej prirucky co precitali a nemyslim si ze som zla matka ked necham dieta plakat....ale necham to uz tak fakt mysli sico chces 🙂

jankavrutky
30. okt 2012

moj maly ma jedenast mesiacov a nejak som to neriesila.zaspaval v kociku,ale ked mal 10 mesiacov, naucil sa zaspavat sam. najprv vecer, uz aj cez den.trosku sa pohra a do 10 minut spinka 🙂

dankuyenka
16. nov 2012

@kate1616 Ahoj Kate 🙂 My sme mali podobny problem...ked mal nas syn 6 mesiacov zaspaval LEN na prsniku. Vecer a aj denny spanok...potom do toho prisla choroba, zacali sme ho bravat k sebe a problem sa este vyostril. Spal uz len s nami v posteli. Po 5 tyzdnoch sme si s manzelom povedali DOST! My sme sa nevyspali, on bol tiez nervozny lebo sme zaspavali bud na prsniku alebo pri noseni a vzdy v inu vecernu hodinu. Cez den raz spal, raz nie....proste nervozita sa u nas dala krajat. Vyplakat sameho v izbe sme ho nechceli. Hladali sme kompromis.... Nas ciel bol, aby po vlozeni do postielky nezacal hned plakat. A nasou spasou bola kniha "Kdyz dite nechce spat" - autorom je Jirina Prekopova, vyborna detska psychologicka. Jej zakladne rady boli: dieta ukladav vecer v tu istu hodinu, nenechat ho zaspat pri kojeni. Napisem ti, ako sme to presne robili my: Prvy vecer som syna nakojila vecer o 19:45 - pri svetle a pri tom som sa rozpravala s manzelom. Po kojeni som ho nechala odgrgnut, pomaznali sme sa a dali sme dobru noc hrackam (kazdy vecer presne ten isty ritual, aj poradie hraciek...) Vlozila som ho do postielky, kludnym hlasom som mu povedala: Ides teraz spinkat, mamka vypne svetlo a budem pri tebe az kym nezaspis". Samozrejme reval ako divy, az sa krutil ako luk. Ale ja som si k nemu sadla, trpezlivo som ho prikryvala a dookola som kludnym hlasom hovorila basnicky na dobru noc. Vobec som na jeho rev nereagovala....nic take ako "no, spinkaj...." NIC, proste len dookola basnicky. Rical strasne, asi 20 min...potom sa ukludnil a asi do 10 min zaspal. Druhy vecer reval 15 min, treti 10, stvrty vobec - len mrnkal. A po tyzdni sa pri vkladani do postielky zacal usmievat 🙂 Po dvoch tyzdnoch je scenar taky, ze v klude ide do postielky, ja ho len trosku pohladkam - nedovolim mu drzanie sa za ruky, aby si nezvykol, ze ma pri zaspavani drzi- hovorim mu basnicky a do 5 min. spi. Hned ako zavrie ocka, idem prec. Podotykam, ze to vsetko sa deje v uplnej tme, ziadne svetlo... Cez den je logicky svetlo, dokonca schvalne nezatahujem, aby sa den oddelil od noci. Cez den uspavanie trva od 5-15 min, ale tiez v uplnom klude a bez placu 🙂 Chceme este postupne odstranit aj nasu pritomnost, takze o taky tyzden pojdeme aj na to 🙂)) Kazdopadne, odkedy to takto robime, syn spi pravidelne od 20:00 (cca) do 6:30. Zobudi sa na asi 2 kojenia - aj to odstranime ;) A obcas na to, ze mu vypadol dudlik. Ale inac spi pokojne. Takze moj spanok je preruseny 3-4x aj to spolu asi na 15 minut 🙂 Ked sa na to das, musis mat len jednu zasadu - VYDRZAT!!!! Uspech sa dostavi, ver mi 🙂 A musite byt ajs manzelom presvedceni, ze do toho idete. Dieta nesmie citit vasu neistotu. Prave naopak musi citit, ze "Velmi ta lubim, ale aj tak budes spinkat v postielke" Proste bude citit, ze mate pevny nemenny spostoj. Ja som neverila, ze to takto zazracne zaberie... Odvtedy mame rezim aj cez den. Spi od cca 9:30 do 11:00 doma a potom poobede vonku od 13:30 do 15:00. V priemere cez den spi od 2-3 hodin 🙂 Drzim palce!!! 🙂 Este jedna dolezita vec.....aj ked sa v uvode jedna o vyplakanie, dieta nie je same!!! Si s nim, cize neplace od strachu, ale od zlosti a to je rozdiel ;)

kate1616
autor
16. nov 2012

@dankuyenka Ďakujem vyskúšam to drž nám palce aby sa to konečne podarilo 🙂

nefertiti7
16. nov 2012

Moj syn má 3 roky a este nikdy neprespal celú noc. do 4 mes mal koliky a jedine co ho ako tak ukludnilo bolo, ze som ho mala v posteli a spievali sme si, akonahle som ho dala do postielky, tak plakal nepricetne a tak sme odrazu postielku nepotrebovali. Budil sa kazde 2 hod na kojenie do 14 mes. Potom prestal pit mlieko a vyzadoval caj a tak je to doteraz. Som unavená a zaroven som si vedoma toho, ze je to moja chyba, ze som vsetko tak robila ako som robila.....ale syna milujem a spi so mnou doteraz v posteli. Viem, ze su rozne názory na to a tiez by som bola rada, keby zaspal vo svoje posteli aj sám ale neviem ako to urobit.....povedala som si, ze ked prespí celú noc, už to skusime aby som tak 5x nemusela ist, lebo on zaspi rýchlo ale mne to trvá aj hodinu 🙂

dankuyenka
16. nov 2012

@kate1616 Budem vam drzat palce 🙂 Samozrejme, netreba cakat zazrak v podobe prespatej celej noci...poznam len zopar deticiek, kt. v takom veku prespia celu noc bez jedineho zobudenia. Podstatne je, ze my s manzelom sme prestali mat kazdovecerne zaludocne vredy, ze co za vecer nas caka... :( A ja aj den - doobednajsie zaspavanie. Odvtedy sme obaja v absolutnej pohode a konecne si uzivame nasho drobca 🙂 A veru, konecne si uzivame aj seba navzajom... :D Na "radovanky" mame nielen cas, ale konecne aj chut ;) 😅 😀 Vydrzte prve dni, nedajte sa zlomit...je to tazke zostat v klude pri placucom dietati a nevziat ho na ruky. Ale musite vydrzat!!! Potom mi napis prosim, ze ako sa vam dari 🙂 Papa ;)