Ako naučiť dieťa jesť lyžičkou?

9. júl 2022

Caute zeny, ako naucit nato dieta? Ja som v tomto otrasna, neviem si pomoct, nemam nervy, ked je vsetko okolo neho od jedla. A ked sa hraje s jedlom. Dcerka ma 15 mesiacov, a krmim ju ja. Rychlo to mame za seboi a dovi, ale ked si poviem, ze dobre teda, vyskusaj.... Jedlo ma aj v uchu, na ociach, okolo, na podlahe ved to poznate a potom nemam nervy, rychlo jej dam jest............. Ked dam cestoviny, nenecham ju jest samu, vsetkonjej davam do ust aby som to mali cim skor za sebou......
Ako na to? 😏 Vy ste ich ako ucili a ako dlho to trvalo?

selest
9. júl 2022

Vyzliekla som od cca roka do plienky a nechala ho jest. A potom rovno do sprchy a cistila sedacku. Velmi sa to vyplatilo, ma 16m a je sam lyzicou a vidlickou a uz sa takmer ani nezaspini, vsetko pekne spapa. Pekne dava pozor. Nepremeskaj tu chvilu ked este chce sam lebo sa moze stat ze uz vek bude aj bude vediet ale nebude chciet. Ja krmim 4 rocneho sice autistu ale vie jest sam a nechce sa mu. Ked chcel nenechali sme ho lebo jedol pomaly, polku jedla vylial kolo seba atd. Velka chyba to bola ale bolo to prve dieta.. prosto ho nechaj jest vzdy ked sa da a ozaj sa nikam neponahlas..

letfenixa
9. júl 2022

@autorka nuž, ako pri všetkom s deťmi, to chce tvoju trpezlivosť a prekonanie sa.

ailiba
9. júl 2022

Vyuzi, ze je leto. Vyzlec ju do plienky, daj jej lyzicu... A s panom Bohom 🙏. Ja som ho na zaciatku krmila a dala mu lyzicu. Najprv ju len drzal, potom skusal. Ked mal rok a pol, tak definitivne odmietol kŕmenie. Tak co, umyvalo sa, pralo sa stale... S tym nic neurobis. Inak sa to nenauci. Teraz ma 2,5 roka a vie papat aj vidlickou, aj spagety.... Proste sa naucil. Ale prvy polrok to bolo vzdy ako po boji. 🙉

marianarem
9. júl 2022

Ja som toto nejako nehrotila. Maly mal (aj ma) problemy vela veci dat do ust a do samostatneho jedenia sa vobec nehrnul. Obcas aj javil zaujem, ked objavil lyzicku, vidlicku, ale potom ho to omrzelo a uz zaujem nejavil. Skor mi to unho pripada, ze sa zacina naozaj samostatne pokusat az ked sa na to citi s motorikou. Tu si trenuje inde. Takze polievky sa tak viac odvazuje az teraz v 2.5 r, hustu kasu, termix to ovela skor. Ale ked uz sa na nieco da, tak to je uz take, ze za uchom to uz neskonci, aj ked to nie je dokonale. Mne to nejako nevadi, ze to ide pomalsie.

misana84
9. júl 2022

dajte jej lyžicku nech je sama a aj vy dokrmujte aby to islo rychlejsie....

ls56
9. júl 2022

No Bozinku je tam toho…tak bude bordel no a 🤷‍♀️ Chces ju krmit do 10tich? Citala som v jednej krihe myslim montessori pre bábätka sa to volalo. Vzdy ked chce dieta robit nieco samo: upratovat,jest,pit,hocico…tak mu to ma byt umoznene, inak sa premeska chvila kedy ma dieta o to zaujem a potom uz bude neskoro.. lebo ked mu to nebude umoznene tak si bude mysliet ze to tak ma byt…
Daj ju do plienky a nechaj ju. Ved nech sa uci a upratane je za 10min. Nestoji ti to za to aby sa ucila k samostatnosti? Kedy ma potom sama jedavat ked jej nadiktujes ty?

ls56
9. júl 2022

Ja mam 6 mesacnu a ideme formou BLW a to teda je bordel vsade! Ale som s tym v pohode upratane mame po sebe za chvilku a nikam sa neponahlame. Ked chce tak jej to dovol.

lulinqa
9. júl 2022

Tak je to na tebe, keď nechceš upratovať kŕm ju ďalej. Ja mám 15m syna a je väčšinou sám rukami alebo vidličkou plus lyžicu skúša, učí sa. Takmer od začiatku som ale šla aj blw, teraz je už zvyknutý. Nejaký extra brajgel nie je. Ja si zas neviem predstaviť žeby som pri každom jedle sedela vedľa neho a kŕmila ho. Radšej vezmem 2 obrúsky a poutieram jedlo po ňom. A čo je na tom že je jedlo aj v uchu? Zo stoličky ideme k umývadlu, umyjem mu ruky aj tvár a ide sa hrať 🙂

martul
9. júl 2022

Nie ako dieťa naučiť jesť, ale ako teba naučiť trpezlivosti. Veď sa naučí nechaj ho nech skúša, postupne budú ručičky šikovnejšie a pôjde to. Ako sa to má naučiť keď nemá možnosť?

callisia
9. júl 2022

S prvým príkrmom v 5.mesiacoch malého som mu strčila do ruky lyžičku. Hral sa s ňou, spoznával. Odkedy začal sám sedieť a sedel vo svojej stoličke mal ju v ruke stále. Super boli kaše. Zo začiatku síce nič nenabral ale vždy sa mu na ňu niečo nalepilo a to dal do pusy. Sám vie jesť od 1,5 roka. Ani bordelu toľko nenarobil. Akurát keď jedáva polievku, má polovicu rozliatu na tričku ale to nevadí. Vidličku tiež už celkom ovláda. Teraz v 2.rokoch začal vymýšľať aby som ho kŕmila. No jasné, max ho dokŕmim čo mu nejde vyškrabať. Len on mal od začiatku záujem o jedlo a jesť sám tak sa to na moje počudovanie naučil docela rýchlo.

viestta
9. júl 2022

Strčila lyžičku do obidvoch rúk a bagroval. Naučil sa sám, nič nebolo treba. A ja som prala a utierala. V tom veku ako ma tvoj sa už krmil sam a ja som už toľko neprala a neutierala ako na začiatku.

sense
9. júl 2022

Dieťa naučíš jest lyžicou tak ze mu ju das do ruky a obrnis sa trpezlivosťou. Kým ho budeš kŕmiť aby ste to mali čím skôr za sebou tak sa to nenaučí tak rýchlo. Apropo tým si trénuje aj motoriku.
Moja dostala najskôr lyžičku, neskôr lyžicu a vidličku hhned ako prejavila záujem. V 2 rokoch je dávala priborim. Koľkokrát jej dnes hovorím ze v 2 rokoch jedla lepšie a cistotnejsie ako teraz

autor
9. júl 2022

Dakujem. Tak sme dobre pozadu, vdaka mne. 🙂 💩 dala som jej nakomiec vidlicku a cestoviny, a asi 3-4 x si sama pichla a dala do ust. Lyzicku som neskusala ale. Budeme to trenovat teda kazdy den...