Ako naučiť dieťa zaspávať skôr ako o 23:00?

lucifuk007
22. sep 2011

ahojte,mam 11-mesacnu dcerku a ta nechodi spavat skor ako o 22:30 alebo 23:00.cez den spi 2krat,len vecer sa jej nechce nejak zaspat co sa o mne povedat neda 🙂 tak poradte ak sa da...

li_la
22. sep 2011

A ako dlho cez deň spí a o akom čase?

segricka
22. sep 2011

"veľmi jednoducho", cez deň ju dáš spať len raz a hotovo.

halienka
22. sep 2011

@lucifuk007 jo tento problém máme aj my, tiež som jej to zhruba v tom čase surovo sekla z dvoch spánkov na jeden, pomohlo to na pár mesiacov, teraz sme znovu už asi 4-tý mesiac tam kde predtým a to má len jeden spánok denne a ten jej vziať nemôžem , lebo mi padne naobed ako zabitá, taká je unavená...zato večer akoby si niekde dobíjala takne baterky, nie a nie sa unaviť. Tiež som zvedavá či niekto niečo neporadí 🙂

li_la
22. sep 2011

Inak tiež si myslím, že 11-mesačné dieťa už nepotrebuje dva denné spánky.

stvura
22. sep 2011

Ahoj, nenapisala si jej denny rezim. Ja mam velmi aktivne deti obe, mladsie ma coskoro rok a asi od desiatich mesiacov ma len jeden denny spanok, pripadne dva minispanky. Moja spi na obed ak ma jeden spanok hodinu, ak ma dva spanky, spi po polhodinkach o tej desiatej a o stvrtej-piatej. Nocny spanok ma od deviatej do siedmej rano s asi 4-5 dojceniami v noci. Cez den ju vsak unavim ako sa da, chodime na ihrisko, vela beha, sklada kocky, ryje v zemi...proste treba dieta naozaj unavit ak je take aktivne, nestaci len prechadzka v kociku {su i take deticky, no tvoja pratri zrejme k tej "sorte" co i moja}. Takze recept: aktivny den, vela podnetov, spanok bud dva krat kratky alebo raz obednajsi, o deviatej uspat.

sisaha
22. sep 2011

@lucifuk007 ako keby som citala o tej svojej. poobede spi hodinu - dve, ale vecer dobija baterky asi v elektrike..a spat sa ulozi az po 23:00 hod. Dovtedy si chce citat, stavat kocky, proste cokolvek, len aby sa nemuselo do postele a ked ju tam predsa len došikujem, tak vylieza von a unavu na nej nebadat. Potom samozrejme rano spi do desiatej.

halienka
22. sep 2011

@sisaha no moja ani nespí do desiatej, ona napr. včera ľahla 22,40 a ráno bola o 7,00 hore. Ona dá proste maximum 9 hodín nočný spánok, niekedy aj menej. A ako píšeš, žiadna únava, pekne sa hrá vysmiata, žiadne umrnčané decko, revať začne iba vtedy ak pochopí, že ju chcem dostať do postele, uspať. No ja som už z toho vcelku na nervy, lebo ja mám vďaka nej sotva 7 hodinový spánok a je mi to málo 😝 😀 Ona to cez deň doháňa, spí 2-3 hodiny 😖 a zobudiť sa nedá ani za nič 😠

tinki
22. sep 2011

určite ju nedávaj spať dvakrát cez deň, je dôležité pre vyvíjajúci sa mozog, aby dieťa zaspalo do 22-hej hodiny...alebo nejako unaviť cez deň..ja viem, ľahko sa radí...od stola.. 🙂

estterka
22. sep 2011

@tinki no tak to mame vazny problem,nasa este pred jedenastou nikdy nezaspalao.by ma zaujimalo,mozog vnima aj zmeny v casovych pasmach? a co krajiny,kde je bezne,ze deti chodia spavat neskoro?su vsetky potom nejak poznacene?

estterka
22. sep 2011

a rano sa ti kedy budi? je to o pristupe..nasa chodi spavat neskoro ale nevadi nam to,pretoze nie je uplakana,hra sa,no nie je o siedmej ako bezne dieta unavena. zato rano spime spolu do 11tej co je perfektne. cez den ju dam spat vzdy ked chce a spi kolko chce. ako drzat ju nasilu poobede umravcanu hore..aby potom este horsie zaspavala,lebo priliz unavene dieta je to najhorsie co moze byt vecer. som doma,na materskej a pride mi pre nu prirodzene do spanku ju nenutit a ani ju nenutit byt hore.

tinki
22. sep 2011

@estterka 😀 tak to neviem, ale čítala som jednu štúdiu o tom, že po tomto čase už má dieťa spať..nemyslím si, že máte už poškodený mozog.../hádam som sa ťa nedotkla/..skús nájsť príčinu prečo to tak je..
tu je niečo ohľadne spánku...
http://www.edusan.sk/zdravoveda/rodicia/dieta_s...
http://www.kankan.sk/clanok/matka-a-dieta/mama-...

tinki
22. sep 2011

@estterka a vlastne tvoja má ešte len rok, takže môžeš mať režim ako ti vyhovuje...to skôr u starších detí si musíš zvykať na skoršie vstávanie do škôlky apod...tie linky o spaní patria vlastne lucifuk007

estterka
22. sep 2011

@tinki ale ja som uplne spokojna so spankovym rezimom nasej dcery 🙂 nemyslim si ze hodina hore dole zavazi,ako pisem,kde je casovy posun,co tam?..bezne mame o hodinu viac a menej ked cestujeme domov. a spi stale rovnako.

tinki
22. sep 2011

@estterka je mi to jasné 🤐

estterka
22. sep 2011

@tinki ako to myslis?

tinki
22. sep 2011

@estterka najprv som si myslela, že ty si založila tému, ale potom som si všimla, že ty si len reagovala aj som si prečítala tvoj príspevok..Nič, to je v pohode..Neviem teraz nájsť ten článok o tom, aby deti zaspávali pred tou 22.hodinou..takže sa nemám čím oháňať. Zakladateľke totiž vadí, že jej dieťa chodí spať tak neskoro, tak som jej chcela pomôcť. Ty máš s malou iný režim, ona ti pospí, preto je pochopiteľné, že ti takýto režim vyhovuje.. 😉

berus222
22. sep 2011

@lucifuk007 mna tiez vsetci odsudzovali, ked nas maly isiel spat az po 22. hodine. snazila som sa ho uspat uz o 8, aj zaspal, ale o pol 9 sa zobudil a ten nocny spanok mal aj tak az po 22hej. ma to tak od narodenia. nepomohlo ani ranne a poobedne skorsie budenie, ani obmedzenie spanku. teraz ked ma uz nastve, tak ho nedam spat po obede a aj tak nejde skor spat ako o 22., aj ked uz odpadava od unavy. niektore deti su naprogramovane inak.

estterka
22. sep 2011

@tinki preto som sa jej pytala,kedy rano vstava jej drobec..lebo ak vstava skoro,tak asi nic moc,ked ide tak neskoro spat. ja neviem,ono nasa si aj pred tou desiatou vela pospi,ona velmi rada spi a vela aj cez den 😀 od narodenia,od prveho dna doma je to tak. ako keby hodinky v sebe mala. nemyslim si,ze by malo nejaky vysledok,keby ju uspavam skor,len by bola zostresovana. a ako vravim,hodka menej alebo viac,no zas ani tie nase vnutorne hodinky nie su uplne presne na minutu 😉

deniskateniska
22. sep 2011

@lucifuk007 ahoj tak my sme mali ten isty problem ale akosi sa to samo upravilo. maly zacal behat v 10 mesiacoch bol viac unaveny a po polhodinke si to posuval az kym neprisiel na 20.00 ... nam nepomahalo nic lebo ked siel spinkat skor ako o jedenastej tak sa za hodinu zobudil a mal akokeby den... tak sme to museli vydrzat.. ak sa vam toto nestava ze ak ide skor spat tak rano skorej budicek aj ked to bude prvy tyzden tazke lebo maminka budes riadne unavena ale na obed si pospinkaj s drobcom a takto to po tyzdni sa nauci a bude lepsie spinkavat.. a popripade aj skratit obedne spanky.. alebo si lazkaj s nou - nas tak spal dlsie nie len hodinku ale 2-3 a potom nespal 2x ale len raz... aj ked teraz nas krpec vymysla ze presiel na spanie o deviatej ale aj tak je to stale lepsie ako ked sme mali noci spanok o tretej 😅 😀 no drzim palce ... a kedy vstavate? my sme ked sme chodili tak spavat vstavali o deviatej - desiatej ... sme to posuvali a teraz vstavame o siedmej 😉

tinki
22. sep 2011

je to tak, dnešné deti akosi nepotrebujú spať..moja dcéra 3,5 ročná už cez deň nespí, lebo ak áno, tak večer už my spíme a ona len leží v posteli a chodí každú chvíľu nás budiť, že ona nemôže zaspať...Takže je jednoduchšie ju nedať cez deň a večer už o ôsmej máme s manželom kľud...teda ak tá mladšia spí tiež.. 😉

lucifuk007
autor
23. sep 2011

@berus222 no presne aj nasa tak ci ju dam spat raz alebo dva

lucifuk007
autor
23. sep 2011

@deniskateniska no tak asi budem musiet este pockat kym si spravi nejaky ten rezim,dufam ze toto nie je ten jej rezim 😖 a ked si lazkam s nou tak ma z toho velku srandu ze sa so mnou moze hrat,chytat ma .no uvidim budem skusat dalej 🙂

lucifuk007
autor
23. sep 2011

@li_la no ja si to myslim tiez lenze ked ju dam spat len raz o nejakej 14tej tak potom zaspi okolo 20 ale len na pol hodku a ked ju chcem uspat nejakym sposobom tak ma z toho zabavu

li_la
23. sep 2011

@lucifuk007 Možno by si sa mohla pozrieť na knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať. Nevravím, že by si ju mala nechať plakať alebo pod., ale veľa sa tam píše aj o režime dňa a o problémoch rodín, ktorým deti nechceli zaspať večer, keď mali, resp. rodičia chceli... 🙂

aliza
23. sep 2011

@estterka ano, nemate rezim lebo ho nepotrebujete, ale nie kazda si moze dovolit spat do 11 😉 . Ja musim nosit starsiu rano do skoly, takze spanok do 11 neprichadza do uvahy. Ono ti to teraz vyhovuje, ale neskor nemusi a potom bude velmi tazke robit zmeny. Napriklad pojde mala do skolky alebo budete mat druhe babo.

adunka73
23. sep 2011

@lucifuk007 v 11.mesicich by uz mohla vydrzet spavat jen 1x denne po obede a tim padem bude vecer drive unavena.Necetla jsem celou diskusi,ale muj nazor je ten,ze spi prilis mnoho casu pres den 🙄 😔

aliza
23. sep 2011

@lucifuk007 ja si nemyslim, ze je to o pocte spanku cez den. Moj maly nie je bohvieaky spac, ale donedavna mal 3 kratsie spanky za den, posledny asi 2 -3 hodiny pred vecernym spanim a aj tak zaspal. Ale ja som ho od narodenia ukladala o 8 vecer, kazdy vecer. Ono staci, ze presvihnes ten spravny cas a vysledok je dieta, ktore namiesto unavy ma energie este viac a nevie sa ulozit na spanok. Dcera bola taka a problem bol v tom, ze ked sa presvihol jej cas, chytila od unavy hyperaktivitu a uz nemohla zaspat. Vytvorit spankove navyky je velmi dolezite, dieta si to nevie same regulovat. Ja si nemyslim, ze je spravne cakat, kedy dieta same od unavy zaspi. Proste treba kazdy vecer o rovnakom case ukladat, rovnake ritualy a nemenit to. a ja som maleho od narodenia ukladala do postielky a aj som ho nechavala sameho zaspat, zaspava tak doteraz, cize nema ziadne 'barlicky pri zaspavani. K tomuto som dospela na zaklade skusenosti s dcerou, s ktorou sme si uzili galeje az do jej 4 rokov. Spala iba v nasej posteli a vecer chodila spat tiez az po 23.00, velakrat aj neskor a to sme si museli s nou lahnut obaja, riadne nami cvicila 😀 a to len preto, ze som odsudzovala vsetky tie 'rezimove' maminky 😒. Syn rezim ma a je to obrovsky rozdiel. Nie je nic lepsie, ako mat kazdy vecer od 8 cas len pre seba, obe deti spiace....parada!

halienka
23. sep 2011

@aliza 😀 to je prča, že keď takomto niečom čítam alebo počujem, tak skoro vždy tým problémovým bolo dievča a to bezproblémové spanie mal chlapček. Mňa už normálne napadlo, či to nejako nesúvisí, že baby sú také horšie spavé a chlapi si proste radi schrupnú 😀 😀 😀 Možno je to náhoda, neviem, to len tak na okraj 😉 🙂

deniskateniska
23. sep 2011

@berus222
@lucifuk007 no asi si budete musiet pockat ako som pisala skusali sme no nedarilo sa nijako... ked sme sli aj len o polhodku co o polhodku o 15minut skor spat do hodiny bol hore... chodili sme spavat o polnoci .. neskor si to sam upravil... ked zacal behat unavil sa viac... a sa mi zda ze si to upravil ked sa menil cas, neverili sme tomu ze siel spat o desiatej potom o deviatej... 😉 a kedy vstavate? neskusala si skor ju zobudit? a tak to skusit? skuste jeden den nic za to nedas a uvidis... drzim palce nech sa to upravi.. a uvidis ked to najmenej budes cakat 😉

deniskateniska
23. sep 2011

@halienka my mame chlapca a nerad spinkal odmalicka 😀 😀 ine deticky ked prisli z porodnice tak prespali cely den a nas drobec spal 3x po polhodinke... 😅 😀 ked mal rok spaval viac ako ked bol malilinky :- 😵 dufam ze druhe take nebude bo ma porazi 😖 😅 😀 😀