Ako odnaučiť bábätko od perinky?

ema230
30. mar 2023

Dobrý deň, mamičky chcela som sa poradiť ako mam svoju dcérku odnaucit od perinky ? Moja ma 4 mesiace a stále spinka v perinke so zviazanymi rúčkami. Skúšam ju nechať v perinke len s voľnými ručičkami ale ona sa tak stále budí. Šomre s rucickami a proste sa nimi budí. Neviem ako urobit aby proste tie ručičky poslucháli a ona spinkala aj bez tej perinky.
Za každú radu vám ďakujem 🙂

sirka9
30. mar 2023

A prečo chcete oducat? Ono, tie ručičky, to je Moorov reflex a môže to robiť ešte nejaký čas. Takže pokiaľ sa inak budí, tak nechať perinku. Alebo skúsiť nejaké iné typy zavinovaciek

andrea_82
30. mar 2023

tiež by som to neriešila. Ak sa ti zdá perinka príliš hrubá, tak ju zabaľ do tenšej dečky alebo veľkej plienky. Rozhadzovanie ručičkami a následné budenie sa nedá odnaučiť. To ako keby si od seba chcela, aby si sa v noci neprehadzovala a spala stále na jednom boku.

1angelika
30. mar 2023

A prečo ju chceš odúčať? Veď keď sa jej tak lepšie spí tak ju nechaj...moja tak spala do 8 mesiacov, nohy už von ale vrch mala zaviazaný a spala dobre..nič divné na tom nevidím

valiant
30. mar 2023

@ema230 vyhladaj si v google 'Moorov reflex'. Je to vrodene ako sanie mlieka a podobne. Je to normalne a v poriadku. Dieta nechaj v perinke tak dlho, ako dlho to potrebuje. Perinka mu neskodi. Ruky ju nebudu budit. Neskor tento moorov reflex vymizne a bude spat bez perinky.

tosomja
30. mar 2023

Aj moje deti spali dlho v perinke, hoci nohy trčali. Najmladšia napríklad má 2r a bez hniezda nezaspí, a to ju musím tak stlačiť do neho, nie že len tak si ľahne 🤣
Skúste možno na brušku to robiť nebude

ema230
autor
30. mar 2023

@valiant ďakujem pekne lebo mi je jej aj luto lebo tak s volnymi rucickami sa budi a potom nie je vyspata tak je dost mrzuta 😔

ema230
autor
30. mar 2023

Ďakujem pekne za rady 😊 ona ak je v perinke krasne spinka aj cez den a v noci prespi celu noc krasne bez prebudenia. Preto mi je jej aj luto ked ju davam spinkat na volno lebo sa nevyspi a je mrzuta 😔

ema230
autor
30. mar 2023

@tosomja na bruško ? A nebude ju boliet ked tak bude spinkat ? Prepacte mozno je to blba otazka ale ona je moje 1.dieta preto sa pytam 😊

maryetta
30. mar 2023

A teda preco ju chces oducit? Ked je takto spokojna?
Moja takto spala do roka. Nohy trcali ale ruky mala v perinke. Uz potom neskor tak aj ruky von ale perinka “stlacena” cez brusko a bola spokojna.
Syn perinku nechcel tak zase spaci vak a ruky som mu nechala dnu. A ked uz potom chcel tak si ich vedel aj sam dat von.

ema230
autor
30. mar 2023

@1angelika ona sa este zmesti do perinky nie je jej malinka ale necham ju v tom dokedy jej to bude vyhovovat 😊 ďakujem pekne za vasu skusenost 😊🙏

marhulka13
30. mar 2023

@ema230 ja by som jej perinku nechala, to isté som mala ja so synom, ale ešte vyšší level. On musel mať zviazané ručičky aj nožičky. Keď už sa nezmestil do perinky, tak som mu členky obalila do látkovej plienky a uviazala stuzkou aby ich mal spolu. Iba tak vedel spinkať úplne pokojne. Vyzeral ako húsenica keď sa snazil pretočiť nabok ale pekne spinkal celú noc. Problém bolo, keď sa mu to rozviazalo. Takto sme fungovali asi 9 mesiacov, potom už to bolo lepšie. Teraz ma 12 rokov a keď zaspava, stale si dlane strčí pod stehna a zafixuje si ich tak. Ale inak je normálny

tosomja
30. mar 2023

@ema230 prečo by bolelo?

andrea_82
30. mar 2023

@tosomja pri takom malom bábätku by som ešte spánok na brušku počas celej noci neodporúčala.

tosomja
30. mar 2023

@andrea_82 už v pôrodnici takto spali.

andrea_82
30. mar 2023

@tosomja je tam veľké riziko SIDS. A navyše, ak bude zavinuté, tak sa môže zadusiť.
https://spokojnamama.sk/spanok-na-brusku-kedy-j...

tosomja
30. mar 2023

@andrea_82 no nie zavinute 🙏 pre boha. A samozrejme by malo už vedieť dvíhať hlavičku. Ale samozrejme, každé bábätko je iné, ja som si na svoje dávala pozor.

ema230
autor
30. mar 2023

@marhulka13 a po tych 9 mesiacov uz mu to prekazalo samemu alebo ste nieco urobili aby bolo lepsie ? 🙂

ema230
autor
30. mar 2023

@maryetta a po roku sa oducila sama ?

maryetta
30. mar 2023

@ema230 ano. Proste uz potom nechcela. Prislo leto. Horuco. Tak asi aj to jej zacalo vadit.

ema230
autor
30. mar 2023

@maryetta aj ja to tak skusim mozno ze v lete jej v tom bude neprijemne a sama nebude chciet zavinovat 🤔

simca06022011
30. mar 2023

no moja perinkovala a potom sa do nej nevpratala, ale zvyknuta bola, tak na spanie bez sme presli tak, ze bola v tom tak ako keby zabalena, ale nie na tesno, a my sme riesili dost polohovanie, takze napr, na boku bola, okolo seba mala tu zavinovacku ale nebola zaviazana (to som uz nepouzivala tu snurkovu samozrejme, mala som tie "moderne" so suchym zipsom. Takto presla na spanie bez postupne, prestali ju ruky a pohyby budit (zacali sme s tym hlavne cez den)... a mozno to leto pomohlo (moja je februarova) tiez... a potom isla do spacich vakov 🙂 Neviem co je teraz moderne/odporucane.. ja uz som stara skola asi s 12r dcerou :DDD

marhulka13
30. mar 2023

@ema230 už potom keď sa to rozviazalo tak v pohode spinkal ďalej, už mu toľko tie ručičky ani nožičky netrhlo zo spánku, asi musel na to dorast. Mu sme nič neurobili, keby bolo treba, doteraz ho uvazujem keby mu to pomohlo spat.
Dcéra zase naopak, keď som ju dala do perinky tak to vyzeralo akoby som ju tyrala, tu som zas dávala spinkať na bruško aj keď teda sa to nemá ale mala som monitor dychu a dúfala som, že bude v pohode. Teraz ma 9 a na brusku neznáša spat

ema230
autor
30. mar 2023

@simca06022011 moja je decembrova tak tiez vkladam nadej na to leto ze jej v tom nebude prijemne a ze sama v pohode zaspinka

anavixy
30. mar 2023

Je to Moro alebo Morov reflex (nie Moorov) a odoznie sam okolo 4 mesiaca, niekedy neskor, ale prilis dlhe zavinovanie to moze aj skomplikovat. Zavinovacka urcite nie je neskodna, skor zbytocna a z hladiska prevencie SIDS skutocne aj rizikova (dieta sa prehrieva, upada do prilis hlbokeho spanku-to je u babatiek neziaduce). Podla mna 4m dieta uz by malo byt viac na volno. Skus na zaciatok zavinovat volnejsie, alebo zavinut len do plienky, postupne zavinutie uvolnovat… chce to len cas a ist na to postupne, sice ocividne su deti, co su zavinute aj v roku, kazdy si urobi ako chce a tak si urob aj ty, dolezite je byt informovany o prinosoch aj rizikach. Ak ma dieta prilis silny Moro reflex, tak zavinutie je casto vyslovene potrebne (ale opat treba uvazit ako a dokedy)
Mojej dcere pomahalo na Moro reflex ked som jej dala drzat prikryvku 🙂 ale teda zavinovana v perinke nebola nikdy, maximalne v tej velkej plienke.

ema230
autor
30. mar 2023

@anavixy ja niekedy ju necham v perinke zavinenu a rucky.jej dam volne len potom je mrzuta lebo nie je vyspata a zase jej dam ruky dnu

anavixy
30. mar 2023

Zavinovat by sa malo tak, ze ruky su pevnejsie (tak ab ysa dala strcit ruka medzi perinku a dieta) a nohy su na volno. Akoze nemyslim si, ze zaviazes nohy tak ze s nimi nemoze hybat 🙃 len pisem ako to ma byt pre istotu. Ale zasa v tychto modernych zavinovackach to je ine, ako v klasickych co mame v porodnici, tieto nove su, mam dojem, cele take volnejsie, ruky trcia atd. Dobre su aj rozne ulitky a swaddlery, tam to inak ani nepusti. Musis si to odskusat, skus hlavne cez den 1-2 spanky inak, nech sa v noci vyspi bez rusenia.

simca06022011
30. mar 2023

@ema230 ona sa ti zacne pretacat aj v spanku a tak cize jej ta zavinovacka bude aj vadit podla mna🙂 my sme neskor nemali problem ruky, ale dudel vypadavajuci.. :DDD to som pocula tresk o zem a vedla som ze o chvilu mozem suchtat k postielke... skus ju aj s rukami, ale uvolni jej tonebude ich mat na tesno uplne budu sa hybat, ale nevyleti s nimi neviem kde, nohy na volno. Skusaj a uvidis, tak bude mrzuta par dni, skor ci neskor sa aj tak bude musiet od toho oducit :D a podla mna neskor (ak vezmeme extrem ze v roku ako pise @anavixy ) bude horsie to oducat...

anavixy
30. mar 2023

@ema230 ale teda skusila by som tak ze nenechat ruky vonku pri hlave, normalne ruky schovat pod latku, ale neovinut napevno ale s vacsou volnostu. Proste nech ich ma zakryte a “v bezpeci”, lebo Moro reflex je ulakovy reflex, ale nech ich nemoze vystriet do vzduchu a buchnut sa nimi a tak… 🙂

anavixy
30. mar 2023

@simca06022011 haha to som citala vyssie 🙊 a inak suhlasim, to iste som pisala teraz 🙂

ankare
30. mar 2023

@ema230 prečo ju chceš oducat? Keď jej to takto vyhovuje a spinka, tak ju nechaj, veď je ešte malička. Nič nesil a neurychluj. Detičky rýchlo rastú, zachvilu už len spomínať budeš.