Ako trávite deň s 8 mesačnými deťmi?

pato88
26. jún 2020

Ahojte, maminy. Neviem, ci chcem radu alebo sa len vyplakat a vediet, ci sa najde aj niekto iny s podobnym problemom. Poradte, ako si najst par minut denne na seba s babatkom... Ten moj maly poklad, uz asi 10 dni odmieta spat poobede (to nevravim, ze predtym toho naspal az az), ale ja uz naozaj nevladzem, predtym mi aspon na pol hodku zalahol okolo tretej, teraz nic a ja uz som po celom dni okolo stvrtej alebo pol piatej na prasky... nervozna, unavena a hlava mi ide vybuchnut, chcem aspon 15 minut sediet a robit na svojom...najhorsie je, ze aj on je uz cely podrazdeny a chce byt len so mnou, tak ideme na prechadzku, prideme domov hladnyyyy, rychlo vecera, navarit, upratat, okupat a teraz mame obdobie, ze zaspi az okolo desiatej a to sa mi este zobudi 3x krat do polnoci a potom asi 2x a rano o siestej ma uz sticuje v posteli... takze znova cely den utekat, upratovat, varit a dni utekaju a ja som stale v mojich planoch na rovnakom mieste a nikam sa nepohynam, tak som kazdy den nestastnejsia, nervoznejsia, deprimovanejsie a frustrovanejsia (aj mi chybaju nase predkoronove aktivity, to som mala pocit, ze aspon nieco robime cez den)... chcem len 15 minut, to nevravim o cviceni, oddychu... Ako si vy organizujete cas alebo den? Ja mam pocit, ze sa cely den nezastavim a aj tak je casto byt hore nohami, pradlo caka dni na zehlenie a ja mam pocit, ze som malemu nedala tolko pozornosti, kolko si zasluzi. O manzelovi radsej ani nehovorim. Plus ja uz asi umriem, od siedmeho mesiaca tehotenstva som nemohla spat viac ako 3 hodiny vkuse, maly ma osem a pol mesiaca... prosim dajte mi radu, ako to prezit. Drzte sa a pekny den zelam

pato88
autor
26. jún 2020

@stanislavicenka Hej to varenie bude u mna asi kamen urazu, z toho aj kuchyna hore nohami cele dni. Cez vikend aj v utorok sme sli na prechadzku uz o tretej, ze ci nahodou, nic o pol siestej iba spinkal... teraz uz spinka, no prehadzuje sa... tak uvidime

daganov
26. jún 2020

@pato88 takže ti drobec spí aspoň doobeda, možno, keby si mu ten spánok postupne posúvala, stačil by mu už len jeden denne a večer by zaspal skôr. My sme prešli na jeden v desiatich mesiacoch. Ale problém vidím v práci tvojho manžela. Nehnevaj sa, ale neverím, že pracuje toľko hodín v kuse. To sa skrátka nedá, po určitom čase výkonnosť klesá. A ak má dobrý príjem, tak nie je problém zaplatiť niekoho, kto poupratuje, prípadne navarí, nie? Ale tak, či tak vaše manželstvo aj jeho vzťah k dieťaťu týmto utrpí.

kristinkakvetinka
26. jún 2020

@pato88 ako by som o sebe citala v tom obdobi.Nic nepomoze len vydrzat.Moj nechcel byt nikde a prvy rok som si doslova vytrpela ,vsade plakal,nespal viac ako pol hodinu a v noci som asi 5x kojila takze jeden kolotoc,vyspala som sa asi ked mal 2 roky.Pre mna strasne obdobie a nech maama odcudzuje kto chce ale nerada na to spominam ,chodila som jak mumia nevyspata ,nervozna kazdym dnom viac.Asi od troch rokov uzasne dietatko ,mudre ,sikovne,samostatne.Musis vydrzat ono to prejde.

ktochytavzite
26. jún 2020

ale tak co si cakala,tak to je svykaj si,s tym spanim ale dost zle ,ze nespi ci to aj ok je ale niektore deti je ich malo uz nespia od 8m,no ja by som kontaktovala spbkovu poradkynu a stym casom no je to tak deti su zrace casu a energie,

lenka2710
26. jún 2020

@pato88 ja by som tiež skúsila už len jeden spánok, moja v 11 mesiacoch začala spávať len raz, ale potiahla dlhšie! Kamoškina napríklad chodila spávať ešte 3 krát za deň a moja len raz a od dvoch rokov ani raz, proste vydržala od rána do večera v pohode! Sem tam sa stalo, že sama zaspala niekde na koberci 😂😂 ale to ozaj možno raz za tri mesiace 😂 Inak proste išla nonstop a mne už z toho hrabalo, lebo už som nevedela čo s ňou za celý deň robiť 🤷‍♀️ takže vyskúšaj posunúť spánok a nech spinka len raz a uvidíš 😉

joannita
26. jún 2020

@pato88 akoze nechcem mudrovat, ale mne pride ze jedno dieta = ziadne dieta. Je pravda ze ja mam dobre decko ktore pekne spi aj papa (ano to spravi vela) ale mali sme teda aj horsie dni a dalo sa to zvladnut. Pre mna je materska naozaj dovolenka, to teraz nejdem machrovat naozaj 🙏 ale mam aj navarene, aj upratane, aj o dieta postarane, ak sa mu venujem dost. Nech mi prepacia vsetky mamicky, ktore sa teraz do mna pustia. Dve, tri deti to uz je asi ina kava zladit to, to verim, ale jedno?
Nieco proste nerobis dobre a musis prist na to co to je. Ja teda niesom zastanca telky pre deti naozaj, ale ja ked som si potrebovala nieco porobit rychlo tak som ho dala do hojdacieho kresielka a pustila rozpravku pre babatka. Nemusis sa bat, neosprostie z toho. Je to urcite lepsie ako nervozna mama co nic nestiha. Moj synovec odmalicka pozeral telku casto a teraz je gymnazista so samymi jednotkami 😁 takze ziaden strach, neubudne z nej.
Dalej..... Ako uspavas? Ako dlho? Nauc dieta zaspavat same, pomojkaj, pobozkavaj, co len chces, poloz do postielky, rozluc sa a odid. Uspavanim stracas strasne vela casu, uvidis ako to ocenis ked bude strasia, ze bude pekne sama zaspavat.

daganov
26. jún 2020

@joannita súhlasím so všetkým okrem tej telky, tej som sa vyhýbala.

pato88
autor
26. jún 2020

@daganov skusim, no hej, manzel, obcas ho mam chut nakopat... zmenil oddelenie, ked som bola tehotna, lebo v povodnej cestoval vela a to sme nechceli,ze budem stale sama s malym, no a v novom time to neslo moc dobre, navyse si vyziadal rodicovku na 6 mesiacov (maximalnu moznu) a to mam pocit nastvalo jeho sefa... no tak makal ako somar, lebo nova robota, vsetko nove..potom mu povedali,ze ho vyhodia, ak do 6 tyzdnov nezlepsi vykon, tak to robil den co den, vikendy, sviatky... no a teraz je opat v nejakom hodnotiacom procese... teraz uz ani nerobi tolko kvoli oficialnej robote, ale skusa rozbehnut nieco ine, keby mu nakoniec v juli tiez povedali, ze ma vypoved... od jula ma byt na rodicovskej,ale ruzovo to nevidim, aj ked bude doma, bude makat na tom novom... s malym maju pekny vztah, manzel je saso, maly ho zboznuje.

joannita
26. jún 2020

@daganov chapem, vsetky sa jej vyhybame. Ale ked je zle, tak pustit ROZPRAVKU VHODNU PRE BABATKO nieje nic hrozne. Netreba z rozpravok v telke zas robit nepriatela za kazdych okolnosti.
Dobry sluha, zly pan.

dzejsik
26. jún 2020

@pato88 môžem sa ešte opýtať? nevšimla si si, či mu nejdú zúbky a z toho by bol nesvoj, keď vravíš, že to nastalo tak zrazu?

nomina
26. jún 2020

@alexandra2468 som natom podobne😂🤦‍♀️Pomooc vsetko snou na rukach🤯len kocik nastastie toleruje...takze je nas viac💪Ale zvladneme to sme zeny😉

pato88
autor
26. jún 2020

@joannita Mas pravdu, a tato diskusia mi otvorila oci. Problem je, ze malemu idem kupit kazdy piatok bio zeleninu o lokalneho predajcu a varim mu kazde jedno jedlo... tip top podla knizky. Potom mam upratovaciu rutinu, ze fakt dezinfikujem aj klucky na oknach...potom sa jasne venujem malemu, aj ked sa zahra dost sam, ale predsa treba mu citat, montessori aktivity, treba s nim ist na prechadzku a poriadnu, lebo ved musi byt na cesrtvom vzduchu, treba navarit dobre manzelovi, ved chudak maka, potom zehlim jak sibnuta a aj peciem, ved som predsa na materskej a mam cele dni cas, pravidelne cistim hracky, ved bakterie.... idem na nakup, lebo nebudem otravovat muza... teraz ked na to pozeram a citam, ja sa snazim mat vsetko super, kazdu oblast a je normalne, ze cas na seba nemam, spravne mi radite, musim ubrat, poprosit o pomoc a hlavne pochopit, ze to nie je hanba... len az do dnes som si neuvedomila, kolko zbytocnosti robim kazdy den...

pato88
autor
26. jún 2020

@dzejsik hej idu mu, horne sa uz rezu asi 3 tyzdne... spodne vysli hned, mal sice horucky.. ale tieto horne, kazdy den asi pol milimetra..

1gabriela13
26. jún 2020

@pato88 poznám, ja som 2,5 roka neprespala ani jednu noc. A odkedy mala chodí, tak si cez deň nesadnem ani na 10min. A to ešte chodím týždenne 4x cvičiť silový tréning. Mala mi zaspáva o pol 11tej a o 7ej je hore. V noci sa budí 4-5x. Tiež neviem ako to dávam fyzicky niekedy 😅možno to vyznie blbo, ale som neskutočne vďačná. V byte mame 3 postihnuté deti. Z toho 2 na vozíčku a jedna ma cystickou fibrozu co je 80% v nemocnici. Som vďačná zato, že padám veľakrát nahubu, lebo viem ze mam zdravé dieťa. Každý deň keď som vyčerpaná tak ten pohľad na tie deti ma nakopne. Ze co iné si môžem priať ako zdravé dieťa. Radšej padať 100x na hubu ako tlačiť vozík s dieťaťom. Bud rada a bud vďačná, nič viac nič menej😉

marlent
26. jún 2020

Vykasli sa na varenie...resp navar na viac dni...hladaj rychle recepty alebo nieco pri com nemusis stat (gulas,franc.zemiaky,sosovica vyvar).

joannita
26. jún 2020

@pato88 no vidis, tak potom je to jasne kde je chyba.....
Inak aj ja som nakupovala bio zeleninu od lokalneho predajcu, az som dosla na to, ze on to nakupuje vo velkosklade 😁 bacha na toto 😁
Takze..... Varit na 2 dni, niekedy aj na 3 dni.
Muza neobskakovat! Nech zje co je navarene, alebo nech sa spravi sam.
Nezehli vsetko. Mam kamosku co FURT zehli a ja ju nechapem 🤦‍♀️ Ja som do 1 roka malemu zehlila vsetko a teraz zehlim tak raz za mesiac. (straaasne vela casu usetris)
Dalsia uzasna vyhoda, ze sa ti maly zahra sam 🙏 toto nema kazda mama. NECHAJ HO HRAT SA SAMEHO plus samozrejme sa hrajte aj spolu, citajte si a podobne. Ale nieje dobre sa stale sa mu venovat, musi sa naucit ze aj sam sa ma zabavit. Nerob z neho cecka nesamostatneho.
A nebud prehnane cistotna, myslim to dezinfikovanie. Lebo len vam tym skodis..... Mam kamosku co presne toto robi co ty a aj tak (alebo ptave preto) su stale chori. Ja milujem mat upratane a teda vacsinou naozaj mam, ale zas odtial potial 😁
Bud troska sebec, to je cele.

1gabriela13
26. jún 2020

@joannita presne. A nájsť si čas aj na seba a na manžela. TJ dieťa dat babke dedkovi alebo sestre bratovi týždenne aspoň raz a vy dvaja si choďte na kávu ci len tak na prechádzku. Hodinka ci dve týždenne aby vás vzťah neochladol s mužom an to je dôležité. A dieťa vydrzi toľko same.

letfenixa
27. jún 2020

Treba si zjednodušiť život ako sa dá, a prijať fakt, že dieťa je tu, keď sa samo hrá, skús mať svoju chvíľu pre seba, nie že zbesilo dezinfikujes kľučky.

daganov
27. jún 2020

@pato88 tak a sme pri koreni problému, zrútiš sa, lebo si vymýšľaš milión zbytočných činností. Škrtnem pečenie a žehlenie a hneď mám minimálne dve hodiny týždenne pre seba. Netvrdím, že máš žiť v špine, ale vieš, ktoré deti bývajú najčastejšie choré? Tie, ktorých mama všetko doma dookola dezinfikuje, ako zmyslov zbavená. Nie je to z mojej hlavy, máme zopár lekárov v rodine. A na biozelenine, pokiaľ nie je z vlastnej záhrady sa iba dobre bavia. Dieťa si nevytvorí imunitu tým, že ho budeš držať pod skleneným zvonom. Naopak, polož ho do trávy - vybavíš viac vecí naraz - ty si sadneš, ľahneš k nemu a oddýchneš, ono je na čerstvom vzduchu, v prírode a pozoruje, že ho tráva šteklí na ruky, že v nej behajú mravce, že lienka je iná ako mravec a odletí. Pozoruje sedmokrásku, ochutná ju, nič moc....Myslíš, že pre osemmesačné to nemá zmysel? Ale má a veľký. Okrem toho, kým ste vonku, doma je poriadok, malý nič nerozhadzuje. Život máme taký, ako si ho zariadime. Mamina, ktorá má doma choré dieťatko, ktoré kŕmi sondou, veľa možností nemá, ale prečo si ty vedome kazíš somarinami každý deň a neužívaš si to čarovné obdobie s dieťatkom? Ono je nervózne z teba.

jaroe
27. jún 2020

@joannita tak to je pekná blbosť, že jedno dieťa=žiadne dieťa. Ja som pri prvom padala na hubu, umrieť od únavy som šla. Keď sa narodil do 4 rokov tretí, nebolo to také náročné ako pri prvom. Aj teraz, keď som už stará korcula a doma mam moje štvrté dvojmesačné, to nie je také ťažké, ako bolo v časoch mladosti len s jedným...

joannita
27. jún 2020

@jaroe ale ja som napisala som svoj nazor, nie tvoj 😁 Pre mna je jedno dieta ziadne dieta co sa starosti tyka. Ja na hubu nepadam a vsetko stiham. Aj namalovat sa, aj raz do tyzdna do fitka ist. A aj s malym sa hrat a von chodit. Treba si spravne zorganizovat cas, to je cele. Snad nieje hanba priznat ak to zena bez problemov stiha.

hdpe
27. jún 2020

@joannita pri prvom som tiež ani nežila. Všetko som prispôsobila dieťaťu, ale teraz s druhým sa mi zdá všetko ľahšie. Je super, že si sa hneď naučila zorganizovať si čas u mňa to prišlo až po druhom dieťatku. A o tom to je, vedieť si zorganizovať čas. Dieťatko proste musí rešpektovať aj tvoje potreby, matka nemá predsa 100 rúk. Koľko krát mi bolo ľuto, keď som nemohla hneď pribehnúť k mojej malej, keď plakala( ako to bolo pri prvom), kvôli tomu, že si jej braček privrel prsty do dverí alebo mi kypel hrniec na sporáku,... postupne prestala plakať a naučila sa zabaviť sa sama a nepotrebovala toľko pozornosti ako náš prvorodený.

pato88
autor
29. jún 2020

@joannita dakujem, ja som akosi cez tu koronu krizu upadla.. kazdy den ta ista rutina, cely den cas... predtym sme chodili na jogu mama, babo jogu :D masaze, behat, prechadzky s babami ... a slo to, aj teraz by to slo, len chcem robit nieco navyse a zrovna aj babo prechadza na iny rezim a uz som znicena z tych nasich nociii... musime len opat zmenit rutinu a tlacit na dedkovcov nech pridu aspon z casu na cas, v marci mali prist uz sme mali s manzelom plany, ratali hodiny do prichodu lietadla, let im zrusili den pred prichodom, to bol opat dalsi kopanec, vsetko naraz (manzelova praca, moje zdravotne problemy, rehabka, babo revuce dni a noci, babka a dedko, co nemozu prijst...) ono nie je problem tento mesiac, ale uz dosledok mesiacov a mesiacov, kedy sme uz obaja isli z poslednych sil, plus tehotenstvo bola nocna mora (pohotovosti, podozrenia, pnky...bala som sa aj pohnut)... ja som clovek, ktory sa vie zorganizovat, ale uz ozaj neviem, ako riesit, ze uz nemam sil, ani len oci otvorit, dnes v noci o hod 23, 01, 02, 02:30, 05:00, 06:30 budik, a to je kazdu noc a aj ked si cez den lahnem, tu noc nedobehnem. Vikend bol super, vsetko som stihla, s malym som bola vela, boli sme na skoru veceru von, romanticky kupel, zacala som vysnivany kurz a aj tak som uz o pol tretej rano plakala a preplakala som cele rano a to som bola nakupit a prezut gumy na aute, kym som cakala som presla lekciu z kurzu a navarila som a aj tak placem... hoci stiham, placem, lebo chcem spat a spat a spat aspon 6 hodin vkuse...a ta zelenina je niektora pestovana blizko nas, chodime tade na prechadzky a je to na nej aj vidiet, aj citit aj vonou, aj chutou, ze je ina, vyrastla som v dome s vyse 10 arovou zahradou, mali sme vsetko vypestovane, neviem, ale ja myslim, ze viem rozoznat rozdiel.

ajka0207
29. jún 2020

@pato88 uz by som nedavala spat doobedu, v 10 mesiacoch je jeden spanok v pohode, ale davas ho hrozne skoro a potom poobede je to nanho dlho. Alebo ak ti rano nevydrzi, tak ho bud po hodine.
Inak je to únavné pre nas vsetky, ale cim je dieta starsie tym je toho menej.

joannita
29. jún 2020

@pato88 aha no ked sa ti takto v noci budi tak jasne ze si unavena 🤦‍♀️ ved to by som aj bola. A preco sa budi? Chce mlieko alebo? Ale mlieko asi nechce tak casto? A ked sa zobudi tak olace? Velmi? Alebo len mrnka?
Lebo v jeho veku by sa nemal tolko x budit, mne sa zobudil max o polnoci na mlieko a potom az do rana spal....

daganov
29. jún 2020

@pato88 skús mu dať postieľku do vedľajšej izby, možno to skutočne pomôže. A keď sa zobudí, plače? Alebo len mrnká, chce sa hrať? Alebo pýta mlieko?

pato88
autor
30. jún 2020

@daganov Ahoj najprv mrnka a potom spusti plac, mlieko ocividne nechce, len hlada prso, ale to skor dudluje, ked sa naje tak to max 2x. Dnes ostal spat az o tristvrte na styri do osem nieco, neviem ja som vstala skor a bol s manzelom, mala som nieco. Ostal spat, az ked uz sme ho nechali medzi nami. Mne to pride, ze tak dudka dudka a otoci sa a spi, obcas sa este obzrie, ze ci som tam a ked ho dam do postielky a neskor sa zobudi, akoby reklamoval, ze co tam robi, ze chce ist k nam do nasej... aj kej je u nas obcas spusti taky lutostivy plac a az ked ho obijmem alebo ma najde sa zrazu ukludni a spinka... takto isto plakaval, ked zaspal v nosici a zlozili sme ho, ked sa neskor zobudil, to bol tento isty plac... skusime ho vystahovat koncom jula chudatko, ale este skusime, co tu radili, ze ja odidem z izby na par dni... ale vase rady pomohli s tym varenim a tak, dakujem

11iva11
30. jún 2020

Hm, tak ja som asi supermama. Mám 15-mesačné dvojičky, cez deň som na ne sama, s manželom sa iba striedame v noci ohľadom vstávania a cez deň stihnem aj upratať, aj navariť, a pri troche sebazaprenia sa aj si zacvičiť. Spia mi našťastie približne naraz raz denne okolo obeda cca hodinu a pol.
Hneď mám dobrý pocit zo seba, díky!

daganov
30. jún 2020

@pato88 tak 8 mesačné je ešte malinké, potrebuje ťa zrejme cítiť, ale dudlovať by som mu nedovolila, objímať, chytiť za rúčku, jesť viac ako dva krát určite nepotrebuje. A budí ho aj to, že keď sa preberie, zistí, že situácia je iná, ako keď zaspával, preto to robil aj vtedy, keď ste ho z nosiča preložili. Dieťa, ktoré zaspáva v postieľke, aj keď sa v noci preberie a nie je hladné, tak znovu zaspí samé, lebo je v postieľke tak, ako bolo pri zaspávaní. Ak uspávaš ináč, on chce tú istú situáciu aj v noci, preto plače. Uvidíš o týždeň, o dva, či sa to samé akosi neutrasie, deťom sa spánok mení. Drž sa

pato88
autor
1. júl 2020

@11iva11 hehehe alebo si len vyspata mama ;)