Ako umývať novorodenca?

erienka
9. jún 2013

Mam doma tyzdnove babatko. V nemocnici ju umyvali pod tecucou vodou, cele telicko i hlavicku. Vraj kym jej neodpadne pupcek, tak ju nemam kupit vo vanicke. Kedze sa s malou len ucim nejak manipulovat, bojim sa ju kupat v umyvadle. Nestaci ju umyt kazdy den napr. vlhkou plienkou? A co ritka a pohlavne organy? Myslim, ze tam asi vlhka plienka stacit nebude...?
A posledna otazka: v nemocni osetrovali aj pupcek. Kdesi som vsak citala, ze to netreba robit vobec. Co konkretne s nim robite vy? Dakujem

kamilka1986
9. jún 2013

kupat vo vanicke na lehatku,tam sa babatku nemoze nic stat 🙂a s pupcekom?treba ho osetrovat liehom ale uz nepamatam kolko %..po kazdom kupani

danim
9. jún 2013

@erienka vo vanicke cistou vodou... aj ritku.. lebo sa mu urobi zaparenina a potom este len budes mat problem .. 😒 radim, vlhcene utierky nepouzivat vobec a po kakani vzdy pod tecucou vodou umyt, dosucha utriet + krem proti zaparenine.

ten lieh ja som mala z nemocky ten, inak tusim 60 % kupis v lekarni- to sa porad s pediatrickou, ja som davala viackrat denne

monika15
9. jún 2013

@erienka

mi sme mali toto :

a vodu sme dali len polovicu on lezal na tej podlozke a brusko bolo vonka....
a tak sme ho umyli.....

na brusko sme nijaky lieh nic nedavali.

linda20111
9. jún 2013

@erienka kupat vo vanicke, staci kazdy druhy den. pod neho daj penovu podlozku, ak nemas, tak improvizuj a poskladaj na dno uterak, umyt treba vsetko tvar, cele telo, zadocek... nic sa nestane ked sa pupocek trosku namoci pri tom, po kupani ho dobre osus a treba na nho dat 6Opercentny lieh. ja som pouzivala sprej dettol to je lepsie. ale lieh aj tak potrebujes, na vatovy tampon daj trosku liehu a vytri miesta na tele kde su zahyby - za uskami, na nozickach a na rucickach, pod pazuchami, pod kolienkami, medzi prstami- to aby sa nerobili zapareniny. nakoniec som na cele telo dala detsky olej aj na hlavicku.

danka2105
9. jún 2013

@erienka kupat urcite vo vanicke ako ti odporucili zienky predomnou, urcite nie v umyvadle, ak s babatkom nevies narabat mozes mu ublizit.....a my sme na pupcek pouzivali tiez Dettol ( ovela lepsie ako lieh ) a na to trosku detskeho pudru, myslim ze o nejaky tyzden - dva mal krasny a zahojeny pupcek 🙂

kokorunecka
9. jún 2013

Kúpali sme normálne vo vaničke, akurát vody málo, resp. tak akurát... Lieh na pupček sme kúpili v lekárni.

kitty88
9. jún 2013

my sme kupali od zaciatku vo vanicke, aj v porodnici. na pupcek sme pouzivali septonex.

k_a_j_k_a
9. jún 2013

@erienka my sme ani vanicku nepouzili. Obe dcerky sme umyvali v umyvadle, ako nam ukazali v nemocnici 🙂 umyval ich MM a ten ma dost velku ruku na take mini babatko. Starsiu sme potom sprchovali tak, ze jeden s nou vliezol do vane, tam ju osprchoval a druhy cakal s nachystanymi vecami. Ked sme mali uz dve deti a ta mladsia vedela uz aj sediet, tak sme asi 2-3mesiace pouzivali skopok. Inak ja deti od malicka sprchujem. Kupu sa mozno raz za dva tyzdne.
Pupcek u oboch osetroval MM liehom a gazou. Ja som sa s tym bala narabat.
Pohl. organy u dievcat som cistila vatovou tycinkou, ale iba obcas. Kontrolujem im to sem tam aj teraz. Pri prvej dcerke som pouzivala vlhcene utierky, no pri druhej dcerke som kvoli tazkej dermatitide (cca mesiac sme sa nevedeli zbavit krvavej ritky) zacala pouzivat len vodu a vysusit uplne do sucha. A pouzivala som kvoli tomu aj latkovky. Jej proste vlhcene utierky a jednorazovky nerobili dobre.

koniarova
9. jún 2013

@erienka Kúpte hlavne spolu s manželom. Dvom to pôjde zo začiatku lepšie. 😉 😉

bulik30
10. jún 2013

@linda20111 a to nevadi ked tam das lieh ? toto pocujem prvy krat - na vsetke zahyby ? aspon vyskusam .)

linda20111
10. jún 2013

@bulik30 nevadi, babatko si to vobec nevsima.. je to preto aby nemal zapareniny v tych zahyboch...tiez som to nevedela ze sa tak ma robit, iba kolegyna mi to poradila lebo maly mal cervenu kozu medzi nozkami a trupom. a neskor som to pocula od viacerych mamiciek ze to tiez tak robia.

linda81
10. jún 2013

@erienka takze...my kym neodpadol zvysok pupocnika sme len umyvali namocenym uterakom, s pupkom , pokial nie je zapaleny alebo nejake ine problemy nie su ,sa nerobi nic....ja som jej ale prekryvala sterilnym stvorcom gazovym...odpadol tusim na 14 den, a potom sme sa prvy raz kupali vo vanicke s nasou Hebamme....od vtedy sa kupeme cca kazdy druhy den a ked je moc prekakana, tak ju pod tecucou vodou v umyvadle oplachnem...mydla nepouzivame ziadne, len cistu vodu a obcas kozmetiku od sebamedu, kremujem ju ale po kazdim kupani kremom sebamed....

ivana149
15. jún 2013

my od začiatku vo vaničke na lehatku a na pupček mi lekarka predpisala taky pudrovy framikoin tak som mu to 2x denne posypala a bolo 🙂

svetlusska
15. jún 2013

@erienka ja som kupavala vo vanicke na lehatku, vody som dala tak akurat a bolo vsetko ok..na pupcek som pouzivala lieh kupeny z lekarne...ja som sa bala kupat v umyvadle, toto bolo ovela jednoduchsie....ja som mala taketo: https://www.modrykonik.sk/bazar/detska-kozmetik...

svetlusska
15. jún 2013

@erienka ja som pouzivala na maleho pri kupani aj taku fintu aby neplakal ked som ho davala do vody ze som ho zabalila do plienky a bol ticho a kupanie si uzival..samozrejme ze som ho vo vodicke rozbalila ale postupne a rozky plienky si drzal v rucke...bez toho plakal...

sense
15. jún 2013

Kupala som vo vanicke aj kupem vo vanicke bez podlozky ako mi ukazali v nemocnici, zo zaciatku raz tyzdenne ako povedali v nemocnici inak som ju vzdy iba vlhkou handrickou utrela a kedze mala suchu pokozku naolejovala, teraz kupem obden a do vody jej pridam trochu mandloveho oleja potom ju uz neolejujem, kym jej neodpadol pupcek tak som jej ho rano a vecer natierala nechtikovym olejom kt. som dostala v nemocnici

kudrlivka
15. jún 2013

pupcek sme veru vobec neriesili, sestra v nemocnici to sice s liehom potrela ale nam povedala aby sme s nim nic doma nerobili lebo ze to rodicia obcas spalili babatku s tym liehom. akurat pooplachovali vodickou a vysusili do sucha. s sam pekne odpadol, potom sme tiez len vodickou a tycinkami cistili opatrne.

jumama
15. jún 2013

Vo vanicke... Len trosku vodicky, tak 5 cm daj a je. S pupcekom som nasej nerobila nic. Po kazdom kakani umyt pod tecucou vodou ritku odporucam, tak nikdy nebudu zapareniny... Vlhcene utierky su svinky, z nich sa zapareniny robia, to uz radsej ozaj vlhku plienku. A ozaj, ze preco mi to tak dobre v kupelke slo... My sme mali taky sklopny pultik z Ikei, nezmestil by sa vam v kupelni? On je o stenu zamontovany a len ked ides kupkat, umyvat, sklopis si ho. Mozno aj do dvoch rokov sme ho mali, potom uz bola mala moc dlha... A ozaj este piska... V nemocnici vraveli, ze zvnutra neumyvat, ale to je blbost, kedze male deti sa zakakaju aj tam... Preto je vhodne to myvanie pod tecucou vodou, oplachnes hned aj pisku, alebo vlhkou plienockou zotriet spinky... Niekto odporuca aj olivovym olejom z lekarne cistit na vaticke, my sme nepouzivali, len vodicku a problemy mala namala, ani zapareniny.

modrofuzik11
15. jún 2013

deticky sme umyvali vo vanicke, ktoru sme mali umiestnenu vo vani. zo zaciatku to bola "veda", ale po par dnoch sme to zvladli my aj dieta. po kupani sme ich dosucha vyutierali, nakremovali (menalind derm) aj zadocek kvoli prevencii zaparenin (bepanthen). pupocek liehom. a potom som nakrmila a dufala, ze budu spat aspon 4 hodiny...🙂 a ja s nimi...🙂

milota164
27. okt 2015

my sme mali na vani dosku a na to sme polozili malu vanicku, bolo to super lebo som sa nemusela zohybat, zo zaciatku sme ani mydlo nepouzivali, telicko sme natierali mandlovym olejom a na zadocek je dobra masticka od Bepanthenu- extra mast.je specialne urcena pre deti do jedneho roka , ktore nemaju celkom vyvinutu pokozku.Chrani ju a pomaha regenerovat.