Ako uspať chronického nespáča?

something
9. jan 2013

Nas skoro 6 mes. syn nikdy nebol nejaky velky spac ale je to cim dalej tym horsie. Teraz je pravda, ze je chory. Ale je to jedno, aj tak cez nespi. Bezne vstavame o 6 a 9 ide spat znova..Viac ako 45min. ten spanok netrva. Potom okolo 12. ale to je umenie ho uspat. Najprv fungovalo hojdanie v lehatku, potom uz vobec nie. Potom nosenie v nosici a ani to teraz nefunguje. Krici aj hodinu kym zaspi ak vobec. Na prsniku zaspi len ked je veeeeelmi unaveny. Ja uz neviem co mam vymysliet a ako ho uspat. Chodili sme von od 15. do 16.30 to pekne v kociari spal. Obcas sa zobudi a strasne vrieska so zatvorenymi ocami. (aj preto ma teraz zapal priedusiek a zakaz chodit von) a to je teraz najvacsi problem. Nemozme ist von a spat v kociari a on si dlhsie ako polhodinu nespospi. Vcera v noci spal od 18.30 do 19.30 ( bezne chodi spavat o 19.30 ale vcera tak skoro lebo poobede nespal vobec) a potom bol hore od 3.30 do 5.30 a potom si pospal este polhodinku. Ja uz neviem co mu mam na ten spanok vymysliet. Polroka som sa nevyspala a mam pocit, ze to bude trvat este minimalne rok a pol. Pritom min. tyzden mal dve noci take, ze o 19.30 isiel spat a zobudil sa 5.15. Ako uspavate svoje deti? Kolko spia? Dakujem za kazdu radu 😒 A este sa opytam..ak ho odnaucit trhat si usko?

something
autor
11. jan 2013

@matozazzo tak to ja zboznujem kocikovat v snehu a tiez ho tu mame plnu.r.t. A maly najlepsie spi ked je najavcsia zima. Teraz sme tyzden doma lebo je chory a ide nas porazit..takze toto mne problem nerobi A kedze som sama cely tyzden tak je super vypadnut aspon na dve hodky 🙂

zcvicel
11. jan 2013

@something My sme to samostatné zaspávanie tiež skúšali. A pomerne dlhé mesiace - keď už nezaspal po nakojení, mohlo to byť cca od takého veku ako ten tvoj. Trvalo to asi aj pol roka - dali sme ho do postieľky, išiel jeden, potom druhý. Medzitým sme pozerali na hodiny, či už reve 5 minút. Potom zvýšiť na 10. Potom zasa po 5 minútach revu.... Niekedy takto do hodiny zaspal, niekedy si bolo treba ísť k nemu ľahnúť. No a potom okolo roka sme to zabalili, keď nezaspal a ozaj plakal tak ľútostivo, nielen mrnkal, zostala som pri ňom. A chalanisko sa upokojil a postupne bolo viac a viac večerov, kedy zaspal sám. Mal viac rozumu, odhadol, že tak či tak sme tam s ním nablízku, veril nám a pokojnejšie zaspával. Takže ak to ozaj nejde s tým zaspávaním sám, nechať ho poplakať - nech to nemá samozrejmé, že s ním zostaneš - ale ak to nefunguje, ticho si blízko k nemu ľahni, max. ho uisťuj že si tam. Či už hlasnejším dýchaním, čššt, tu som... na to sama prídeš. Tie deti z toho musia raz vyrásť. My máme čo chvíľa dvojročáka, spí len doma, nikam s ním nemôžem ísť, len v postieľke. Všetky pokusy o povarovanie ho, uloženie spať inou osobou zlyhávajú. Skúšame, zatiaľ neúspešne. S manželom som bola viackrát vonku večer (za dva roky hádam aj päťkrát 😉 ) a keď po hodine a pol zazvonil SOS telefón, klušeme domov... Čo už, iné dieťa nemáme.
Ešte možno pre tvoje potešenie či pobavenie či povzbudenie - vyber si: Náš syn tak do 14 mes. buď bol na rukách alebo mal tú slávnu skoro pol hodinu spánku. S ničím sa nehral. Len sa díval, ako ja sa hrám, ale nezapojil sa. Len pozeral a po chvíli len "hopa". Uzlík nešťastný. Začal sám chodiť 16-mesačný, to konečne tak viac zliezol z tých rúk. Zlé to bolo keď bol vyslovene mimino, len pozeral, mrnčal, jedol a zasa mrnčal. Keď už bol väčší a aj reagoval na to, čo hovorím, bolo to lepšie. Sám si zobral autíčko a začal sa chvíľočku hrať ako 19- mesačný!!!! Teraz na to pozerám ako na lacný a nevhodný film. Od bábätka som bola zástancom budovania režimu v prechádzkach, spánku, jedení... Vyhral nado mnou. Ako 10-mesačný získal rytmus 3 spánkov denne a tam sa prvýkrát objavili známky režimu. O týždeň má dva roky, ak skutočne už potrebujem kdesi odísť a nemôžem ho mať so sebou, babička (s ktorou žijeme v jednej domácnosti) ho povaruje, ale prídem po hodine a pol domov a on má opuchnuté červené oči. Nikoho neakceptuje, len mňa a manžela, ktorý sa mu má chuť venovať, aj keď je to "len chlap", ktorý má rád svoje pohodlie.
Malý mal problematický pôrod s predčasným odtokom plodovej vody a neskorým rodením - doteraz sa s tým zjavne úplne nevyrovnal, sme na neho prísni (radšej menej zákazov ale striktných), rozmaznaný nie je, len precitlivelý. Všetky metódy múdrych zlyhali, keď treba, pestujeme aj to dvojročné "mimino". Ale už je to výrazne lepšie teraz! Najvyšší čas si to pokaziť druhým miminom 🙂

aries24
16. jan 2013

neprecitala som si vsetky prispevky,lebo nemam na to cas,ale chcem sa pripojit k tejto teme,ktora sa ma bytostne dotyka,a tiez prosim o radu.Mam 25 mesacneho synceka,a uz som totalne v koncoch.Od malicka spaval dost malo.V noci bol stale hore aj kazdu pol hod,cez den spal 20 min.Naivne som si myslela,ze cim bude starsi,zlepsi sa to,ale omyl,je to cim dalej horsie.ked bol mensi,tiez sme skoncili na neurologii,a tam mi nevedeli poradit,len to,ze sa mam pripravit na hyperaktivitu,a ze mu mozu predpisat lieky na spanie,ale to som odmietla.Nechcela som donho pchat lieky ,ktore problem nevyriesia,len preto,aby som sa ja vyspala.Ale poviem Vam ,uz o tom uvazujem,lebo som totalne na dne.Som nanho sama,nemam rodinu ,ktora by mi pomohla,maly bezo mna nikdy nebol,a ja uz zacinam byt nanho niekedy velmi podrazdena.Posledne 3 mesiace jeho spanok vyzera asi takto.Cez den nic,vecer zaspi na pol hod,zobudi sa vyspaty.Do postele ho mam problem dostat aj o 4.00 rano.Napr. vcera zaspal o 4:30 a o 6:00 sa uz prevazal po byte na motorke.Dostala som zachvat placu,uz som to nezvladla.Je schopny prespat za 24 hodin len 4 dokopy,a vobec mu ten spanok nechyba.Na neurologii mi vtedy povedali,ze ho treba cez den unavit,ale ja mam pocit,ze cim ma viac aktivit,tym je to horsie a naopak cim viac nudy cez den,tym je to lepsie.Este chcem povedat,ze stale kojim a spim s nim,nie je to o tom,ze by som pri nom nebola a on proste nechce bezo mna spat.Proste ked nechce spat,tak nespi a mozem sa aj na hlavu postavit.Lezime v postely,on sa napapa mliecka vstane a ide sa hrat aj po tme,lebo najnovsie vsetko vytahujem zo zastrciek,aby nemohol nic zapnut 😉

something
autor
11. feb 2013

Ahojte. Tak nas spanok sa zlepsil asi len na chvilu. Mala som v byte kociar, fungovalo to asi 2tyzdne a teraz je to ovela horsie. Uspavanie cez den je jedna velka katastrofa. Place lebo chce spat ale nevie ako na to 😒 AJ teraz reval hodinu ale nastastie je dnes doma priatel tak ho potom zobral on a maly nakoniec po hodine revu zaspat. Ale ten rev je strasny, je mi strasne luto ked place. Skusam ho nosit aj na rukach aj v nosici aj na prsniku je...a nic, stale len place a ma uplne malinke a cervene ocka. Nehovorim o tom ako to vycerpava mna. Horsie ze zacina revat uz aj v kociari a to nie je moc dobre v zime....ach..tak co dalej..objednala som hacku, tak uvidime...

something
autor
14. feb 2013

@ichbinich tak nam to fungovalo ale len kratkop...ja uz neviem co mam robit...ja na nom vidim, ze chce spat...sucha si oci, ma ich cervene, ziva...ale ako nahle idem nejakym sposobom uspat tak reve ako blazon...az sa bojim, ze sa mu nieco stane...ani prsnik, ani kocik,ani lehatko, ani lezat s nim... ☹ Strasne ako krici..spi iba vonku...a chodit vonku 3krat do dna v takom pocasi..ja uz proste nevladdzem..bolia ma ruky, nohy, som nevyspata. A byvame na tretom poschodi bez vytahu...tak ja neviem co snim ☹

ichbinich
14. feb 2013

@something:
☹ tak to je blbe... Nemame tu smailika, ktory by ta objal, by som ti ho poslala...
Ako sa sprava, ked nie je unaveny? Je tiez mrzuty? Mohli by ho hnevat zuby. To trva celu vecnost, kym zijdu zuby dole a prerazia sa, ze ich vidno. Takze ty este dlho nemusis nic vidiet, ale uz ho to tlaci... My sme si so synom odtrpeli kazdy jeden zub, liezli mu po jednom a zakazdym to stalo za to ☹ Iba raz mu sli dva naraz, a to sme skoncili v Spanielsku na pohotovosti, lebo mal 39,7 horucky ☹ A ta kr.va sestricka mu nasili vliala dvojitu davku Nureflexu, z coho mal paniku z ludi v bielom obleceni este rok... ☹ Potom lekarka bola mila a jemna, ale syn uz bol uplne vynervaceny, tak ho ledva mohla pozriet. Nakoniec to ale boli teda "iba" zuby.

Inak, ked som mala pocit, ze su to zuby, co mu brania v spani a zaspavani, dala som ako prve tie homeopaticke gulicky Osanit. Uskodit mu nemohli, a casto stacilo, ze ho ta sladka chut doslova priviedla na ine myslienky.

Navyse prave v polroku je dalsi velky skok vo vyvoji babatiek. To mava tiez vplyv aj na spanok. Mozno sa coskoro nauci sediet, alebo nieco ine, nove. Ja som tiez bezala pozerat knihu vzdy, ked sa mi syn zdal nejaky iny, podrazdneny. A na 99% to sedelo. V nemcine sa ta kniha vola Oje, ich wachse; v anglictine The Wonder Weeks.

Inak co som pozorovala na sebe, a plati to do dnes, a to musim zmenit vzdy ja moje myslenie, je, ze cim viac sa snazim a chcem aby zaspal, o to horsie. Minulu nedelu vecer mu trvalo 2 hodiny, kym zaspal. A ja som vedela, ze mam este vela roboty a chcela som, aby rychlo zaspal. Suvix. Furt sa mrvil a nespal. Tak sa to podarilo az o 10 vecer a makala som do polnoci ☹ Vcera mi to bolo jedno, kedy zaspi, a nemyslela som na to, a zaspal za 3/4 hodiny.

Ked nechcel spat cez den ani za svet, sla som s nim jednoducho vonku do pieskoviska. Kolkokrat som ja padala na hubu, potrebovala som si sama oddychnut, ale proste nespal. Tak sme sli vonku. Kavu som si dala do termosku, sadla som si k nemu do piesku a boli sme vonku, dokedy sa dalo.
Co este niekedy pomahalo, ked som sa ho pokusala ulozit a on iba reval a protestoval, tak som ho nechala este pol hodiny az 3/4 hodiny hore a potom som to skusila znovu. To zvycajne pomohlo.
Ale boli aj dn, ked nic ine nepomahalo, iba ist vonku. A to som sla casto aj hodinu, uz som ledva nohami prepletala, kym zaspal. A potom kym som sa vratila domov, on bol vyspaty, ja unavena, nic neurobene... Nic prijemne.

Este mozes skusit biely sum. Nie je sice zarucene, ze nan bude reagovat pozitivne, ale skusit to mozes. Napr. rozladene radio potichu pustit, alebo nejake monotonne meditacne CDcko, sum mora, dazd, nieco take. Podla moznosti co najfadnejsie 😉
Niekto je spokojny s vibracnymi kresielkami, ze to deti uspi. Neviem, nemala som.

Moj ma vyse troch rokov a problem s uspavanim je stale. Mzem ho ulozit iba ja, ani len manzel nie. Svokre sa to tiez podari, ale uplne bez protestu to nie je asi nikdy.
Lahnem si vedla neho, on sa ku mne prituli, a potom v lepsom pripade zaspi za pol hodinu, bezne za hodinu a su dni, ked mu to trva dve hodiny... Horise to je cez tyzden, ked je v jasliach a tam spi. Cez vikend ho doma na spanie neukladam (ale ak chce ist sam spat, tak mu v tom nebranim), a potom zaspi skor a rychlejsie. Proste ked on na svoje spankove penzum dojde kratsim nocnym spankom plus dennych spankom v jasliach, staci mu to. Teda doma spi od 9 do 6-6:30 a potom este v jasliach 1,5 hodiny, a tym padom ma tych cca. 11 hodin spanku, ktore potrebuje...

Bohuzial okrem tychto par trikov a sucitu ti neviem pomoct. Mozes este skusit zredukovat tie tri spanky na dva...
Ja viem, ako to je, a uz teraz sa hrozim toho, ako bude, ked sa narodi sestricka... V noci je nalepeny na mne, obavam sa, ze ani ta jeho pekna nova postel, co pride zajtra, bude tak ako postielka, akurat tak lapac prachu... A ak bude babo tiez take, ze potrebuje 100% kontakt, tak neviem ani, ako sa ulozime, aby mohli byt obaja na mne nalepeni... A manzel bude spavat asi na gauci, kym sa deti neodstahuju, za takych 20 rokov 😝
Cez den uz nie je taky narocny, vie sa pekne hrat aj sam, je velmi inteligentny, ale v noci je na mne nalepeny. No co uz, iba vydrzat...

something
autor
14. feb 2013

@ichbinich Joj dakujam dobre sa to citalo...zacnem od tvojho konca..Vraj dve deti nikdy nie su rovnake, takze sestricka bude spinkat urcite ukazkovo 🙂 Prave po dnesku som si povedala, ze tie spanky zredukujem na dva. Jeden okolo 10.00 a potom chodime von od 15 do 16.30. Len mne sa prave zda, ze on chce spinkat aj skor, ked vstane o 5.30 tak mam pocit niekedy o 7.00 uz, ze by spal. Lebo si strasne sucha ocka a ma ich malinke ako cinan. Dnes sa napriklad udrel a zacal plakat, tak som ho vzala a tak sa mi strasne zdalo, ze je ospaly, dala som ho naprsnik a on aj zavrel oci, ale vzapati ich otvoril a zase dalej krical ale nie ze ho to bolelo, ale ze chce spat.
Teraz som mala tyzden doma maminu, tak sme boli u nej a oni maju vytah, tak som chodila 3krat denne vonku, tak sa mladenec vychrapkal az az 🙂 On bol spkojny ale ako vravim ja, v tom snehu to fakt dava zabrat to kocikovanie.
Casto to tak robim, ze ked velmi place tak ho este necham sa pohrat a skusam znova, niekedy zaberie inokedy nie. A s tym niecim novym...No on sa zacal asi tak minuly tyzden plazit a mas pravdu, asi tak vtedy sa to zhorsilo 😒
S tym radiom to este skusim..obcas ked je v kociari (doma) tak mu spievam (tichu noc 😀 ) tak je uplne tisko a hladi tak ,, do blba,, ze uz si myslim, ze zaspi, ale potom si najde nieco v kociari za cim sa natahuje a hra.
Zaujimave, ze v noci a vecer tieto probelmy nemame CHVALABOHU!!! Aj ked vstavanie 5.10 a pod ma nebavi ale co narobim.
Idem pozriet tu knihu v anglictine ci nenajdem na nete a ked nie, tak na ebay 😀
Dakujem, Matulko uz buba a mne sa teda ani nahodou nechce ist zehlit 😀

ichbinich
18. feb 2013

@something:
Tu knizku ma nemecky amazon normalne v programe aj v anglictine: http://www.amazon.de/Wonder-Weeks-stimulate-dev...

Mozno to naozaj bude prave to nieco nove, to lezenie. Ale casto sa mozme vyhovorit uz iba na spln 😉 😀

No, ja si sice ziadne iluzie nerobim, ze sestricka bude menej narocna, ale niekde v kutiku duse sa tym niekedy utisujem 😀

Ozaj, nova postel zabrala! Zaspal tak, ze som sedela pri nom a hladkala ho, a ked sa zobudil, sla som za nim ho zase pohladkat. Ale o 4:15 mi zahlasil, ze ako dobre na tom novom vankusi spal a tvaril sa, ze ako on je vyspaty 🙄
Furt sa mrvil a chcel mi nieco vypravat, ja mu len, teraz je este cas spat, lahni si, zavri oci a spi... Potom sa sam spytal, ci moze ist ku mne do spalne, tak som mu povedala, ze vynimocne, ak sa nebude tolko mrvit, a bude spat. Tak sme potom spali este mozno 3/4 hodinku, kym nezapipal budik... Tak som zvedava na dalsiu noc, kolkokrat budem musiet k nemu ist, a ci vydrzi az do rana 😉 Dufam, ze ano. Uz mi pomoze, ked sa nebude o tej 4:15 tvarit, ze uz je vyspaty 😉

No, to s tym zaspavanim na prsniku bolo u mojho tiez dobre. Napil sa, zaspal, a ja si hovorim: fajn, dam ho do postielky a ja sa aspon najem/osprchujem/hocico ine. Suvix, este som to ani nedomyslela, uz kukal. Alebo uprostred noci sa napil a potom na mna kuka, no ze najedol som sa dobre, kde je moja zabava? 😉 😀

Ked ti vstava tak moc zavcasu a potom je moc unaveny, mozes ho dat bud na prvy spanok ulozit skor, alebo teda este ponechat 3 spanky, ale pripadne ho ist zobudit, ak by spal prilis dlho. Ono kym sa prehodi na dva spanky niekedy trva niekolko tyzdnov, niekedy mozno bude potrebovat 3, niekedy iba 2. Ale s budenim som opartna, ja sa skor drzim hesla "never touch a sleeping system" 😀 Ale ked nechcem, aby mi zaspal kdesi po 10 (ked mi napr. cez vikend zaspi v aute dost neskoro), tak ho predsa len zobudim.

No, ty spievas tichu noc, ja citavam pravidelne knizku s velkonocnymi rozpravkami a hocikedy musim spievat fasiangy, turice a nemecku pesnicku, co deti spievaju pri lampionovom sprievode Ich geh mit meiner Laterne 😉 A to je jedno, ci je vonku plus 30 alebo minus 10 😀
Ja som si kupila male prenosne radio, a veru mala som ho aj v kociari. Len ked som chodila po meste s kociarom, tak som niekedy predsa len nieco chytila... Tak som musela davat pozor a potom zase preladovat 😀
Tak este raz vsetko dobre!

something
autor
18. feb 2013

@ichbinich Ja uz asi nebude pozerat na hodinky a teraz by si mal ist spat, ale ked budem mat pocit, ze chce spat, skusim dat spat. Inak, kupila som Hacku - je to taka hojdacia siet, dnes mi to otec navrtal do stropu a maly bubal v tom. Hojda sa, hupe, tak bol spokojny. Mala som ju doma uz tyzden a uspavala som ho v tom tak, ze som ho hojdala rukami.Ma 9kg, tak velka sranda. ALe najlepsie bolo ked som ho chcela polozit a on otovoril oci akoze a teraz co? 😀 Tak som hojdala zase, ale ked sa to zopakovala 3x a mna uz boleli ruky, tak som to vzdala.
Knihu uz mam na ceste domov, mam brata v UK, tak mi ju kupil, budem aspon zase trochu trenovat anglinu. 🙂

Tak som rada, ze spinkal v novej postielke, asi ho treba nejak motivovat aby v nej bol rad. Ze spinkat celu noc, dufam, ze sa toho dozijem.
Kym nespievam Uz ma opustili, tak je vsetko v poriadku 🙂 , hlavne ze to zabera, nie? naucim sa pesnicky hoci aj v cinstine, hlavne nech spinka 🙂
A s tym radiom...smiala som sa sama na sebe, lebo som rozlasila vsetky radia v byte a aj tak nesiel uplny sum. Musim zistit frekvenciu sumu 😀 ALe do kociara, to by ma teda nenapadlo 😀 Maly spi v kociari najlepsie, tak sa tesim na jar a leto...
Dakujeme