Ako zlepšiť dlhé zaspávanie 19 mesačnej dcérky?

diana_81
19. jún 2013

Ahojte zienky, ja som tu uz v "Spanku" veteran... chcem sa zase s vami poradit, kedze ani tentoraz sa nase spankove trapenie nelepsi, len meni. Moja mala ma teraz 19 mesiacov a momentalny problem je ten, ze vecer nevie zaspat. Ospravedlnujem sa dopredu za "roman".

Ja ju este dojcim a rada by som ju i nadalej uspavala na prsniku - keby to fungovalo. Od zmeny na letny cas (cize pomaly uz par mesiacov ☹...) sa akosi nastartoval proces, ze zaspava stale neskor a neskor. Snazila som sa reagovat upravou rezimu, ktory bol predtym menej organizovany. Rano som ju zacala budit medzi 7:00 a 8:00 a nasledne podla toho ju ukladat medzi 12:00 - 13:00 na poobednajsi spanok. Ten urcite potrebuje a keby som ju nechala tak by spala i 3 - 3,5hodiny niekedy. Na obed zaspi bez problemov, relativne rychlo, tak do 10-15 minut na prsniku so mnou. Potom ju necham tam a robim si svoje. Zacala som ju poobede i budit mysliac si ze spi privela. Najprv najneskor o 15:30, neskor som to presunula na 15:00... Skusala som sa neriadit len casom budenia ale i celkovou dlzkou poobednajsieho spanku a nenechat ju povedzme spat dlhsie ako 2 hodiny a podobne. Nemam pocit, ze by cokolvek pomahalo. Ak som sa snazila ulozit ju vyrazne skor (povedzme okolo 19:30, ci 20:00), lebo ze mozno je ked skusam inokedy uz pretazena tak sa mi zobudila povedzme o 23:00 a nevedela zaspat spat. Snazim sa ju unavit, byt vela na vzduchu, nevziat so sebou kocik aby bola nutena ist peso atd. Tiez nemam pocit, ze by to nejako pomohlo...

Vecer prebieha tak, ze ju "pripravi" ocino a potom ja idem uspavat. Tesi sa ked ma zbada (mam pocit, ze az prilis veselo, tak som poprosila manzela aby sa s nou snazil "neblaznit pri vecernom prezliekani do pyzamka) a v podstate spolupracuje. Lezi vedla mna, zo zaciatku sice kope povedzme nohami a hra sa s hrackou popri dojceni, ale nelozi po mne, nestavia sa, nevymysla... nanajvys zahlasi "aaa", akoze potrebuje na zachod a nasledne sa do nocnika i vycika. Ale proste hodinu, niekedy i hodinu a pol sa nevie upokojit. Cim dhsie to trva tym je viac precitlivela, pusta sa z prsnika, vzapati spusti rev ze jej ho beriem, vyzaduje aby som ju pevne objala no napriek tomu nevie zalomit, zacne tukat rukou o stenu, hrat sa s pyzamom... Skusal ju uz ukladat i manzel, zatial nepomohlo... Mozno je to i zubkami, ale trva to uz dlho a je mi zvlastne ze cez den nema najmensi problem?

Nechcela by som ju dat vyplakat. Podla mna to nerobi naschval. Nemam pocit, ze by spekulovala, ci skusala hranice. Proste nevie zaspat a po tom dlhom lezani jej to asi samej uz je dlho a vlastne chce spat. Nejdeme sa potom uz hrat, nema z toho ze to natahuje ziadnu vyhodu, ci zabavu... No neviem uz ako na to, ako to zastavit. Takto zaspi casto az o 22:00, niekedy az 23:00 co pri budiku o 7:00 znamena 8 hodin spanku (prerusovaneho dojcenim). Mali ste nieco podobne? Bolo to len obdobie a treba pockat? Ci ako na to?

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 Len tak pre orientáciu - keď malo moje dieťa niečo medzi 2-3 rokom tak prešlo denne 5 km, 4 ročné - 10 km. Nemali sme vtedy so zaspáním problém. Takže detičky vládzu dosť len treba vládať spolu s nimi. V takomto veku bavia deti kadejaké tunely, preliezanie cez prekážky rôzne, bazéniky s loptičkami...

evabb35
21. jún 2013

@diana_81 V tomto veku som na obedňajší spánok ukladala o 10,30 h - 11,00 h. Okolo 11,30 h už tuho spalo. Spalo mi do tej 14.00 h - 14,30 h. Či nedávaš neskoro na obedný spánok. Lebo to potom sa ti ten celý režim posúva na neskôr. Na obed asi ide spať už veľmi unavená.

jonas17
21. jún 2013

@diana_81 ja ti nepomôžem, lebo sama neviem z podobného výjsť 😉 moja už mala tri roky a stále sa dojčíme a stále zaspáva na prsníku. lenže, my sme kvôli tomu zrušili obedný spánok. proste po druhom roku nám denné uspávanie trvalo dlho, hodinu, niekedy viac a niekedy zaspala za 15 min. ale ked zaspala, tak do jedenástej večer som ju uspávala. pila mlieko, točila sa, krútila, kopala a nevedela zaspať. tak sa nám osvedčilo, že ked nespala poobede, večerné zaspávanie sa skrátilo.
takže to robím takto. nakoniec si zvykla, nespí poobede, večer zaspí do pár minút a spánky si spojila, pretože spí asi tých 12 hodín, niekedy viac, niekedy menej. ale tak mi to vyhovuje. netrápime sa so zaspávaním, lebo aj ked pospala trebárs len v aute polhodinu, večer sme sa trápili do tej 22-23 hodiny...

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 V niektorých rodinách v takomto veku detičky spávajú ešte aj dvakrát denne. Okolo 9,00 h si pospia polhodinku, aby potom na obed neboli príliš unavené a potom okolo 11,00 h si pospia už len hodinku. Lebo keď sa u niektorých detičiek nakumuluje únava tak buď majú problém zaspať alebo potom spia poobede veľmi dlho a je problém s večerným zaspávaním.

maticap.
22. jún 2013

@diana_81 ahoj, kde zacat? 🙂 Teraz pre zmenu podrazdim ja Teba: dnes synator vydul flasu mlieka a zalomil - huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! To je taka obrovska ulava, ze sa to ani neda vypovedat. 😀 a nestalo sa to uz dobre davno.....
Nie, vyplakat ho nechcem nechat - skusili sme raz a vysledok bol katastrofalny a uplne to bolo cele zbytocne a musim sa priznat, ze na toto ja jednoducho nemam zaludok, proste nie.
Neviem ako to bolo mozne a preco to prestalo, no kedysi proste zaspaval sam - neucili sme ho, nerobili sme nic extra, skratka po vypiti mlieka odgrgol, supli sme ho do postielky a parkkrat za nim skocili a on samostatne "odpadol". Teraz to robime rovnako, ale vysledok je opacny.... A u nas bohuzial plati, ze ak neskor ukladame, tak je taky unaveny, ze sa uz nevie ulozit a trva to niekedy este dlhsie... a aby mi nebolo luto, rano vstane rovnako skoro, cize cim neskor ulozime, tym menej v noci spi...takze ani toto nezabera. U nasho dubaka bol od malicka problem vytusit kedy je unaveny - iba jediny raz sin zazila, ze sa ukladal sam na spanok a inak nikdy. no a odkedy sme presli na sportovy kocik, tak sa ani nesnazim o uspavanie v kociku, Sice mi v nom neplanovane asi dvakrat zaspal, no to bola uplna nahoda.
A "potesim" Ta, aj moj nechce jest.. a to byval taky dobry jedak, ze som len pozerala, co vsetko dokaze do seba dostat. posledne tyzdne zijeme predovsetkym na mlieku...no comment. A jasne, ze v noci sa zacal budit aj kvoli hladu (o zuboch sa uz radsej nevyjadrujem), ked vidim, ze cez den neje, je mi jasne, ze budeme opat v noci hore... vrrrrrrrrrrrr.....Takze tolko odo mna 😵 .

diana_81
autor
22. jún 2013

@evabb35

chcela som sa este spytat - ako si merala detom tie kilometre??? Ako to by ma fakt zaujimalo 🙂 kedze ja tie motkave cesticky tazko odmeriam 🙂

A kedy Ti vstavali deti a kedy obedovali ked ste ukladali uz od 10:30 - 11:00? Ja som k tej 12:00-13:00 dospela v minulosti tak, ze ked som skusala ukladat skor tak to bol boj, o tom mojom case to zrazu slo v poriadku. Plus ked mi povedzme o 8:00 ranajkuje tak do nej o 10:30 obed neostanem, takze mne vyhovuje cas. Ale mozem to skusit par dni posunut na skor a uvidim, ci to nepomoze. Dva spanky nam prestali fungovat okolo 13-14 mesiacov takze myslim ze navrat k dvom je utopia... 🙂

diana_81
autor
22. jún 2013

@jonas17

Dakujem za skusenost... Ono uplne zrusit sa mi spanok nepozdava. Zatial skusim este fungovat na inych moznostiach, ved mala ma len rok a pol este ani dva nie ako u vas. Mozno skusim ako pisala eva ukladat na obed skor, nech ju budim o 14:30 povedzme a tak mam viac casu do vecera unavit.... Ja uz fakt netusim.

diana_81
autor
22. jún 2013

@maticap.

Sodoma Gomora... Ako fakt. Ja skusim ako mi tu evka radila posunut ten denny spanok na skor (aj ked netusim ako to urobim s obedom. Momentalne som rada, ze sa ako-tak napapa, lebo jej stihne vyhladnut, keby som ukladala o 11:30 tak podla mna este nema od ranajok hlad - aspon v minulosti to tak bolo. Mna aj stve ze na vsetko som sama. Mam fantastickeho manzela, ale on tieto veci nezaziva a tym padom neriesi. Tazko sa s nim o tom poradit lebo on sa tvari, ze ved si to zariad ako ti to vyhovuje. Rob veci ci chces a dieta sa nastavi. Skusala som tolko krat, a nic. Este ako hovorim i pochopenie minimane, len ja som za streserku. GRRRRRRRRRRRRRRRRrrrrrrrrr 🙂 🙂 🙂

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 Tie km som si odmerala na mape. Mám mapy k dispozícii, takže nie je problém. A to bol v tých km aj terén do kopca a niekedy dosť strmého.

My sme mali s jedením odjakživa veľký problém. Prišla som po čase na to, že moje dieťa má menšie problémy s jedením, keď má pevný režim a keď nebýva často unavené. Navyše mi celú porciu obeda, či raňajok na posedenie nikdy nezjedlo, jedli sme všetko na etapy. Takže budíček 6,00 h, raňajky 6,30 h - teda časť raňajok, druhá časť raňajok 8,00-8,30 h. Moje dieťa tak dlho vždy raňajkovalo, že kým sa naraňajkovalo, tak som mala celý obed uvarený. Potom prechádzka vonku po raňajkách do tej 10,30 h, kedy som už dávala časť obeda /napríklad polievku/ a ak bolo veľmi unavené, tak len nejaké ovocie, alebo nejaký tvarohový krém - niečo som zobrala vonku /podľa počasia - v lete sme vonku aj raňajkovali/ hneď po dojedení som ukladala na obedný spánok. Vstalo okolo 14,00 h a hneď po prebudení som podávala druhé jedlo z obeda, resp. zjedlo aj polievku ak ju predtým nezjedlo. Potom sme išli von alebo sme boli doma, potom bola večera /to väčšinou jedlo to, čo malo zjesť na obed a nezjedlo/ a pred spaním sme ešte išli vonku. V zime, keď bol mráz, sneh, tak sme chodili vonku okolo obeda, teda o tej 11,00 h, pričom mi dieťa spalo v kočíku a predtým ako sme išli von tak som dala niečo teplé na jedenie /polievku, mlieko/ - niečo čo mi rýchlejšie zjedlo aby sme sa nezdržovali dlho jedením a potom sme domou prišli okolo tej 14,00 h a zjedli sme druhú porciu obeda a von sme išli ešte pred spaním /to už bola síce tma a aj zima už bola/ ale tým príchodom domou do tepla sa dieťa automaticky uložilo k spánku a spalo do rána do tej 6,00 h.

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 Veľmi veľa mamičiek v mojom okolí ukladalo detičky ešte aj v 2. rokoch na obedný spánok o tej 11,00 h a predtým dali dieťaťu na prechádzke len nejaký jogurt, aby sa po príchode domou už nezdržovali, uložili dieťa spať o tej 11,00 h /niekedy im dieťa zaspalo už v kočíku cestou domou/ a kým dieťa spalo /niektoré v kočíku si odfukovalo/, tak uvarili obed, dieťa vstalo im okolo tej 13,00 h, zjedlo obed a išli von behať. Aj v jasliach dávajú deti spávať na obed už o 11,00 h. Jednoducho tie menšie detičky do tých 3 rokov väčšinou potrebujú ten obedný spánok skôr.

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 v škôlke deti /vek od 3 do 5 rokov/ desiatujú o 8,15-8,45, obedujú od 11,30 do 12,00 h, na obedný spánok majú od 12,30 do 14,00-14,30 h a od 14,30-14,45 už majú olovrant.

diana_81
autor
22. jún 2013

@evabb35
dik za rady, skusim to poposuvat a uvidim ci to pomoze. Ono predtym som ju tak skoro nevedela uspat. Ale mozno sa jej zmenili potreby spanku a co nefungovalo predtym teraz bude

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 kedy sa manžel chodí z práce? Uspávanie dieťatka je dobré tomu prispôsobiť, lebo darmo si dieťa nastavíš tak, že napr. o 19,00 h ho uložíš spať, keď o 18-18,30 h manžel prichádza z práce a dieťa sa samozrejme chce s ním hrať.

evabb35
22. jún 2013

@diana_81 veď to, že deti ako rastú tak sa strašne menia a menia sa ich potreby spánku a pohybu...takže to si treba odsledovať a prispôsobiť potom celú domácnosť jeho aktuálnej potrebe.

magda89
22. jún 2013

@diana_81 Ahoj, no ja sa chystam to poriadne preskumat este. Moja dcerka ma 10 mesiacov a tiez ju uspavam pri prsniku niekedy chvilocku ponosim...spi celkom fajn ale budi sa strasne casto... skusala som jej nedat prsnik na spanie a strasne plakala, vzdala som to asi po 5 minutach ... skusala som tatinka ale to som vzdala tiez asi po 10 lebo mu plakala este viac 🙂 a teraz som zmierena s tym, mne to ani tak nevadi to uspavanie, len to budenie je narocne, ale bojim sa co bude ked prestanem kojit, ako ju budem uspavat. Prave dnes som zase pocula nazor ze ju vraj strasne rozmaznavam, ze by som ju mala nechat revat a ze by urcite po 20 minutach prestala... ze si nemam nechat diktovat zivot takym malym dietatom a bla bla... vzdy ma to zamrzi a zneistiem... nechcem ju rozmaznat, ale fakt jej nechcem robit take stresy s tym plakanim... ona je tvrdohlava a strasne silny hlas ma, vsetko silno preziva, aj plac aj smiech... tak teraz neviem, uvidim este co vymyslim s tou Nicole Johnson... alebo ci najdem nieco aj na tej stranke www.prosimspinkaj.sk to vyzera byt podobne "zufala" mamicka... ja uz som tiez precitala clankov habadej ale realita je realiti 🙂 daj vediet ako to u vas zabralo 🙂

diana_81
autor
23. jún 2013

@magda89

V kazdom pripade sa budem snazit hladat nejaky kompromis medzi mojimi potrebami a jej. Podla mna o niecom svedci, ze (skoro) vsetky deti ak mozu daju prednost manzelskej posteli a uspavaniu, je to pre nich bezpecie, uzasna bodka za narocnym dnom, uvolnenie... ale nie vzdy sa to da. A mozno ked ich clovek nauci zaspavat samych tak uz je pre nich i to kecanie si osamote s hrackou v pohode, a neprezivaju to ako stres... Len sa k tomu dopracovat je tazke, najma ak su naucene zaspavat pri dojceni ktore je spojene s takou velkou blizkostou a je viazane vylucne na mamu. Hlavne je asi nekonat v afekte a v nahnevanej nalade ked uz clovek nevladze si povedat "tak teraz Ti ukazem decko jedno, nebudes tu so mnou cvicit". Ja chcem najprv skusit optimalizovat to - unavit ju tak aby zaspavanie netrvalo tolko. Lebo mam pocit, ze nie je normalne ze tak dlho nevie vecer zaspat ked poobede vie ako na to. Cize mozno viem nastavit ten rezim tak aby sa ten problem tak ako sa objavil opat vytratil. A budem sa snazit najst moment kedy budeme obe dlhsie ok a zacat na tom postupne citlivo pracovat. Ona tatina akceptuje, ale tiez by bola radsej pri mne... ale je i podstatne starsia. Dam vediet ako sa to vyvija... a budem rada ak sa ozves opat i Ty s odstupom casu.

basburianka
23. jún 2013

@diana_81 Ahoj, trochu neskôr, ale predsa ;) Podľa mňa cestoviny sú v pohode. Naše deti, nech sú akokoľvek unavené, keď ich dám do postele, akoby zázrakom ožijú a treba im chvíľu na skľudnennie, neviem, čím to je, ale je to tak. Možno skús kúpanie trošičku skôr, potom ešte nejaké maznanie, masáž, mojkanie, čítanie, také niečo pokojné napr. v obyvačke, nech sa skľudní po vyčíňaní s tatinom a až keď je naozaj pokojná a ospalá, tak ju zober do spálne. Každé dieťa je iné, vidím to aj na mojich, syn odjakživa nemal problém zaspávať okolo 8, zato dcérka je skôr sova po mne, máva niekoľkotýždňové obdobia, že sa jej chce spať až oveľa neskôr. Teraz v tých horúčavách to bola úplná katastrofa, pred pol desiatou som sa ani nepokúšala...Ale napr. Matúš funguje skôr na báze pevného časového harmonogramu (zdá sa mi, že najlepšie zaspí, ak je v posteli pred ôsmou, a nemusí byť ani až aký uťahaný), zatiaľčo Betka sa musí do postele "pýtať", ak nie je dostatočne unavená, tak sa proste len napije a začne robiť somariny a nemám šancu je uložiť. Možno je to aj vekom, celkovo mám pocit, že približne do tých dvoch rokov je to také kadejaké rozkolísané, potom sa to už ustáli a väčšina detí spí celú noc a nezobudí ich ani výstrel z dela.. Inak nám sa vo všeobecnosti osvedčujú rituály, proste, aby dieťa presne vedelo, ako to bude večer vyzerať, aby to bolo vždy viac-menej to isté. Ak skúšaš niečo nové, treba pri tom zostať aspoň 2 týždne, až potom môžeš vyhodnotiť, či vám to vyhovuje.
Ak idú deti večer neskôr spať, tak väčšinou ráno pospia dlhšie, ale u nás je to už trošku iné v tom, že ak sa zobudí jeden, tak pobudí celú rodinu, takže nejaké ranné vyspávanie nehrozí ;) Skúšala som aj držať sa presného času na vstávanie (jemne ich ráno vyduriť z postele, ak mali tendenciu vyspávať), že aby sa nám to potom celé neposúvalo, ale moc to nefungovalo, niekedy proste potrebujú spať viac, inokedy menej a keďže zatiaľ nikto nechodí do škôlky, tak kašlem na to a som vďačná za každú rannú minútku driemania.
No, očákavia a predstavy sú najlepším predpokladom sklamania. Aj ja s tým často bojujem, to je pre mňa najväčšia výzva, brať deti a život s nimi tak, ako plynie a nesnažiť sa všetko ovládať, mať všetko pod kontrolou. Čím som sa viac vzniknutým situáciám bránila a chcela ich nejako prekrúcať, ťým to bolo horšie. Keď som sa poddala a prijala to s pokorou, nejak sa to vždy časom utriaslo k spokojnosti všetkých. Tlačiť na pilu je podľa mňa to najhoršie, čo človek môže pri deťoch robiť. Úplne ťa chápem, že dlhé uspávanie ti ide na nervy, ale nezabúdaj na to, že čo je dnes,nemusí byť budúci týždeň. Každú chvíľu sa to mení a možno o pár mesiacov ti už bude smutno za tými spoločnými chvíľami ;) Držím vám palce, nech vám je spolu čo najviac veselo a krásne! ;)

diana_81
autor
26. jún 2013

@basburianka

dakujem za dlhu odpoved. Mas pravdu, to tlacenie na pilu sa ani u nas nikdy neosvedcilo. V poslednych dnoch sa u snazim ako mi doporucila @evabb35 ukladat skor na obedny spanok a aj ked sa zazraky nekonali urcite to ma pozitivny vplyv. Raz mi zaspala pred 21:20 a raz o 21:00 (ale to spala cez den len hodinu lebo mi zaspala po mesiacoch opat raz v kociku, ale uz po 10:00). Takze pokusim sa to robit takto. Len tym padom mame chaos v jedeni... ona nie je velky jedak a takto do nej normalny obed nedostanem, ale neda sa vsetko riesit naraz. Fakt je kazde dieta ine, sestra ma teraz babo a diskutovali sme o tom, kde som mozno urobila chybu - ale cim to dlhsie trva tym viac som presvedcena, ze u nas to proste inak neslo. Bud takto alebo zlomit jej volu... u nas ohnut nejde... 🙂

monika2606
10. okt 2013

@diana_81 Ahoj môžem sa opýtať ako to u vás dopadlo s tým večerným zaspávaním? pomohlo niečo? Ja riešim niečo podobné, už asi zo 4 mesiace mi dcérka zaspáva každý večer hodinu...vyrušuje sa sama a nedovolí si zaspať..som s toho už unavená.
ráno vstávame okolo ôsmej, okolo dvanástej ide spinkať, spinkáva do nejakej druhej poobede, večer ju o pol ôsmej okúpem, dodržiavame rituály, a sama sa hrnie do postele, ale v posteli nie a nie zaspať, akoby sa nevedela zastaviť, čas som už kadejako posúvala za tie 4 mesiace mám pocit že sme vyskúšali všetky varianty ale nič...stále zaspáva hodinu ☹

diana_81
autor
13. okt 2013

@monika2606

Mila Monika, asi Ta nepotesim ale nic co by vyrazne pomohlo. Skor sme prijali veci ake su a proste chodi do poslele okolo 21:00 (aspon su viac s ocinom, ktory chodi neskoro z prace) a potom niekedy medzi 21:20 a 22:00 zaspi. Teraz na zimu sa to hadam opat trosku posunie na skor, ale nic vyraznejsie sa mi nepodarilo docielit. Ani so zaspavanim a ani s poobednajsim spankom. Niekedy totiz spi strasne dlho ale akekolvek budenie konci katastroficky zlou naladou malej... ked musim (navsteva atd) tak to urobim ale inak ju proste nechavam.