Aký je súvis medzi uspávaním a nočným spánkom?

ellieellie
17. feb 2018

Ahojte, čítala som si dosť veľa o spánku detí, uspávaní, okrem iného aj knihu Každé dieťa sa vie naučiť spať. To, čo tam píšu, mi síce dáva zmysel (že podmienky, ktoré dieťa má pri zaspávaní, vyžaduje potom aj pri prebudení v noci), avšak z môjho okolia nemám pocit, že to takto funguje 🤔

Malý mi zaspáva pekne sám v posieľke, bez cumlíka. No v noci sa budí v priemere tak 6x a neprespí dlhšie ako 2 hodiny vkuse 🙈 (má 5,5 mesiaca). Kamoška uspáva malého 1,5 hod, hojdá na rukách, keď zaspí, opatrne položí a spí 9 hodín bez prerušenia. Ďalšia kamoška uspáva s mliečkom, malá zaspí s fľašou v puse a spí 10-11 hodín.

Prosím maminy, ktorým bábätká spia celú noc tých 10-11 hod vkuse, napíšte, ako vám zaspávajú? Sami v postieľke, na rukách, na prsníku, s cumľom? Pre porovnanie, zaujímavosť... Je pravda, že keď som uspávala na rukách, spal aj 7 hodín vkuse, od zaspania vždy prespal cca tých 5 hodín. Odkedy zaspáva sám, je super, že ho nemusím nosiť a ničiť si chrbát, ale práveže by mal spať lepšie a naopak, budí sa viac... 😒

dada200
19. feb 2018

@ellieellie prečo by sme mali kúpať 2 hodiny? Ja kupem medzi 19:30 a 20:00 záleží kedy vstal poobede , ale už zhruba polhodinu pred kúpanim sa s ním nikto veľmi neblázni ,je buď v hojdačke a dcéra mu dáva hračky, číta , alebo pustá pesničky, alebo sa hraje v izbe s hračkami, alebo mi asistuje keď chystám všetko na kúpanie a po kúpaní.

ellieellie
autor
19. feb 2018

@janickacrazy My kúpeme každý deň, vodičku zbožňuje, úplne ho nabudí a pri kúpaní “ožije”. A už dosť dlho štrajkuje pri dojčení, plače pri ňom a vždy sa “rozčertí”. Takže ako tu píšete že kúpanie + papanie, to je také dvojkombo, že je potom totálne rozparádený... preto nám neskutočne pomohlo zaradiť tam to ukľudnenie pri tlmenej lampičke, pritúliť sa, prečítať si rozprávku a zaspievať uspávanku.. pri tom sa ukľudní..

marylynn
19. feb 2018

Mne síce dieťa rozhodne neprespi celú noc, ale chcela som sa zapojiť, lebo súhlasím, že je blbosť čo píšu v tej knihe. Rozhodne nehľadá rovnaké podmienky ako pri zaspávani. Večer uspávam v nosiči, mala spi pri nás, keď sa zobudí buď zas zaspí pri dojčení, alebo ju idem uhojdat do hačky.
Časté nočné budenie nemusí súvisieť s očkovaním, lebo počula som veľa názorov, že práve to pokazilo spánok. Nám prvé očkovanie na niekoľko krát odložíli a spánok sa predsa pokazil prave v treťom mesiaci. Už sme si prešli rôznymi fázami, najhoršie bývalo medzi štvrtým a piatym mesiacom, to sme občas spali s manželom na striedačku, každý polku noci. Odvtedy sa to postupne zlepšuje, sú lepšie aj horšie noci....
Navyše moje dieťa je absolútne nerežimové, s čím som sa ako učiteľka veľmi ťažko zmierovala :D
A k tomu ešte toľko, najviac mi pomohlo zmieriť sa s tým, ako sa veci majú, raz začne spávať celú noc a aj zaspí sama bez natriasania ;)

ellieellie
autor
19. feb 2018

@dada200 No veď toto presne som myslela 🙂 Môj pol hodinu pred spaním si číta so mnou rozprávočku pri tlmenom svetle lampičky, mojká sa s mojkáčikom a spievam mu uspávanku, hladkám ho.. nevidím na tom nič rozptyľujúce. Neviem celkom nechápem..

marylynn
19. feb 2018

Inak ešte ma na tejto diskusii fascinuje ako radia maminky deti, ktoré so spaním problém nemali. To je ťažko si predstaviť, že niekomu to tak proste nefunguje. Každe dieťa je iné

bubibu
19. feb 2018

My mame 7 mesiacov a od narodeenia spime zle. Priemerne kazde dve hodiny hore. Asi s tym nic neurobime, len vydrzat

janapiestany
19. feb 2018

na prsniku a prespi malokedy aj 13hod. no 2 krat sa zobudi len na papanie a spi dalej

janickacrazy
19. feb 2018

@ellieellie Inak ak ho kúpanie skor nabudí, tak môžete skúsiť kúpať ráno, kamoška tak kúpavala, lebo jej malá bola po kúpaní veľmi živá a nepokojná, nechcelo sa jej vôbec spať. Ale samozrejme, je to na tebe, ja píšem len možnosti, vyber si, čo ti bude vyhovovať.
@marylynn Ja mám 3 deti, problém so spánkom sme mali pri jednom z nich, takže si to viem predstaviť veľmi dobre. 😉

dada200
19. feb 2018

@ellieellie ja som reagovala na to, čo si napísala , že sa s ním pred spaním že sa šalite,mojkate a šteklite a snažíš sa ho rozosmiať 😊

“Beriem malého do spálne, tam už sme sami dvaja a svieti len tlmené svetlo. Ľahneme si na posteľ, dojčím. Potom prichádza chvíľa, na ktorú si už zvykol a očakáva ju, a to že sa šalíme, mojkáme, šteklíme, vždy sa ho snažím nejako rozosmiať, navodiť príjemnú atmosféru, on je spokojnučký, usmieva sa. ”

ellieellie
autor
19. feb 2018

@marylynn Ďakujem za príspevok 🙂 Áno, presne, raz to príde..😉

ellieellie
autor
19. feb 2018

@dada200 Áno, chápem, ale ako som písala, trvá to asi 3 minúty.. 😉 a je to viac ako pol hodinu pred spaním, ako som tiež písala..😉 Opísala som 2 hodiny pred spaním..

siska53
20. feb 2018

@ellieellie taknto mas blbe,ze nevies zaspat. Ja som.prosto hned zaspala..a to aj v case,ked som.si pri malom.este aj pisala,o kolkej papal a ako dlho.. Ale tak..tym,ze sa skoro nebudil,tak to bolo fajn. A pei malej som to uz nerobila,ze pisat si,mala.koliky a ked sme mali noc,xe hodinu az dve hore,takmto som.zaspala.behom.par sekund. Ked to uz bolo o tom,ze niensu koliky,len sa zobudila,ja som.ju potme.preniesla k sebe,dala.prso a vlastne sme do par minut spali obe.
Neviem,co poradit na panok,lebo melatonin je sice prirodzeny hormon,nonci sa moze aj ori dojceni,neviem a jedine teple mlieko s medom si dat..alebo na vonu kupit nejaku silicu a nakvapkat si -levandulovu alebo materinu dusku.

siska53
20. feb 2018

@marylynn sle ved ona sa pytala na to,ci je suvis medzi sposobom uspavania a spankom! Tak jej napis kazdy svoju skusenost! A ta je aj taka,ze sposob uspavania nevplyva na to,ako dieta spi. Bodka.

evicaveverica
22. feb 2018

Nuz, ja som malu odstahovala do vkastnej izby asi v podobnom veku ako pises, dakych 5 mesiacov...vstavala som k nej 2-3x za noc tusim. Uspavala som ju hojdanim na rukach, meskor som presla na hladkanie po vlaskoch. Predstava o tom ze sa niekedy vyspim celu noc bola nepredstavitelna. Postupom casu ako dcerka rastla sa budenia znizovali...uplne celu noc prespala asi ked dovrsila rok..vtedy sa sama aj odstavila. Odvtedy spinka celu noc. Treba sa len prisposobit rytmu dietatka, tak ako pisu ostatne baby. Dnes ma mala dva roky a uz sa pekne ulozi do postielky sama, ja ju len hladkam jemne a pomaly po vlaskoch, nakonjec jej dam pusinku poviem jej ze ju lubim a odidem.

pufa
22. feb 2018

Ahoj. Mam dve deti, ktore uz spia celu noc a kazde bolo na tom so spankom trochu inak, no musim povedat ze tvoj syncek zaspava super, urcite to nie je dovodom preco sa v noci tolko krat budi. Necitala som si vsetky prispevky, ale moze byt ze mu idu zuby, teda ak toto obdobie netrva prilis dlho. Lebo tak ako si pisala v prvom prispevku, ked si deti vedia lahnut do svojej postielky a zaspat tam bez vacsej pomoci rodica a uz nie su kojene, zvyknu spat dobre. Teda urcite sa nebudia v noci 6x.

ellieellie
autor
23. feb 2018

@pufa Ahoj, zubky to asi nebudu, uz to trva dlho. Ale maly teda je plne kojeny (par dni papame prikrmy, no to su zatial miniaturne mnozstva, 2-4 lyzicky zeleninky na obed).