Čo zaberá na hysterické deti?

miska22200
25. dec 2010

mam jednu otazku,moj jednoročny syn dostal dnes hystericky zachvat plaču,zobrala som mu metlu,lebo už snou dost vyvadzal a takyyy plač spustil že ledva lapal podychu,potom sa nemohol k nemu nikto ani približit a ani len pozriet,bol na nas asi urazeny 😒 nedal sa nijak utišit ☹ trvalo to dost dlho...určite ste zažili niečo podobne,dajte typy čo robit 😒 prave čakame už druhe babo nechcem aby bol rozmaznany 😒

veve10
17. máj 2012

@minewka hmmm...a kolko ma tvoja mala? Neviem preco, ale mam dojem, ze je este malinka...myslim tym, nieco okolo roka, alebo aj menej...skor menej. Ak ano, tak to asi este nebude vzdor...ale ked ti uz takato malinka takto vyvadza, tak sa mas na co tesit, ked pride ozajstny vzdor. Ale nechcem strasit...mozno vobec nie. A mozno sa mi len zdalo, ze je to este babatenko, mozno je uz vacsia. Tak ci onak, mam pocit, ze ste zatial v pohode. 🙂 Udrzuj, udrzuj 🙂

minewka
17. máj 2012

@veve10 áno to je pravda, je ešte mini - malá má 13,5 mesiaca... 🙂..ale výšku a váhu má na oveľa vyšší vek (cca 12kg a cca 86cm ) - to len k tomu, že vie vyvinúť poriadnu silu, keď sa začne hádzať a zlostiť.

Veru, ako píšeš,tiež sa obávam, čo bude, keď bude staršia - snažím sa to uťať už teraz v zárodkoch...zatiaľ sa teda darí - ale potrebuje pevnú ruku. Musí mať pevný režim, potrebuje si vybiť energiu, potrebuje veľa podnetov, čím viac sa nudí, tým viac vystrája.

Ja mám tak nejak pochopenie pre mnohé veci a vlastne aj chápem jej hnev - ak jej niečo nedovolím...že sa musí podvoliť. Preto sa snažím to riešiť všakovako pozitívne... Ale občas pomôže aj rázne zvýšenie hlasu - zatiaľ to zaberá 😅

Ale razím štýl výchovy - že mantinely vytváram ja, nie dieťa a nediskutujem o nich.

Inak je to veľmi dobré dieťa. Zvedavé, tvrdohlavé (mne sa tá tvrdohlavosť páči).. 🙂

hradnapani
18. máj 2012

dievcence, ak vas to utesi, tak vam napisem, co mi na tuto temu povedala nedavno jedna psychologicka: deti, ktore presli klasickym obdobim vzdoru a rodicia tento ich vzdor nepotlacovali drastickymi metodami (typu studena voda, velmi prisna vychova a pod), ale mali tolko trpezlivosti, ze to presli s nadhladom a primeranym stanovovanim hranic, tak tieto deti maju relativne v pohode tu normalnu pubertu.
Tie deti, ktorych rodicom sa ich podarilo az prilis "udusit" ich vzdor, tak tie vraj vedia rodicov pekne potrapit v puberte. Ze toto prve obdobie vzdoru sa da prirovnat k puberte a ze vdakabohu za tento prvy vzdor.
Jasne, je to obrovska skuska trpezlivosti pre rodicov, ale skuste na to pozerat aj takto, s vyhladom do buducna 😎

cat
18. máj 2012

u našej slečny keď je urevaná a červená od jedu zaberá keď ju zdvihnem k zrkadlu, aby sa videla, potom sa jej spýtame či chce byť taká škaredá urevaná a hneď je po hysáku.

veve10
18. máj 2012

@lucila83 tak mi napadla jedna vec...mozno je to blbost, lebo mam len jedno dieta a nie som ani psychologicka...ale co keby si skusila urobit taku vec, ze jeden cely tyzden by si sa snazila venovat skoro vyhradne jemu. Ak mas taku moznost, ze ti pride babka, alebo nejaka kamoska (co nepracuje) a kazdy den pojdete na ihrisko - ona sa bude hrat s tvojou dcerkou a ty budes len so synom. Aj domov pojdes len s nim...s dcerkou pojde babka/kamoska. Ak je jeho sestricka v pohode a nebude jej to samozrejme vadit. Cez vikend uz moze byt s dcerkou manzel...a ty s skus stale venovat len synovi, aj pri jedeni, aj pri kupani.
Mozno nemas nikoho, kto by ti takto pomohol, ale ak ano, tak ked nic ine, tak aspon zistis o co malemu vlastne ide. Mam tym na mysli, ze ci si proste vyzaduje takto tvoju pozornost, alebo proste sa iba nevie zmestit do koze. Ja viem, ze po tom tyzdni sa aj tak vrati vsetko do predoslych kolaji, ale mozno je fajn vediet v com tkvie ta jeho vzdorovitost a hnev. A ak bude rovnako zlostny aj ked sa budes venovat vyhradne iba jemu, tak potom sa mozes rozveselovat aspon myslienkou, ze je to preto, lebo tvoj syn je nadpriemerne inteligentny - totiz v drvivej vacsine pripadov, take nezbedne deti byvaju naozaj "nadane deti" a prave preto su tazsie zvladatelne, citlivejsie, emotivnejsie, hyperaktivnejsie, divokejsie...proste velky rozum v este nevyvinutej hlavicke. 😵 Potom snad bude viac v pohode v puberte, lebo to nebude zaganeny pubertak s playstation v ruke, ale rozumny chalan (mozno s knizkou v ruke 😀

veve10
18. máj 2012

@cat ano, to robim aj ja (ak sa maly necha zdvihnut) a tiez to obcas funguje. 😅

ewisam
18. máj 2012

@miska22200 Ja som u kamosky videla ako pekne funguje jedna vec, zobrat dieta, ked tak vresti ako pavian, "zavriet" ho do izby = izolovat ho od okolia, povedat mu vyplac sa,ked ta to prejde, pridi za nami uz ta cakame a pojdeme neviem kam co ja viem na ihrisko, (samozrejme treba mat podchylene dvere do izby aby sme mali prehlad co stvara) A deco sa vyrevalo zachvilu zistilo, ze si ho nik nevsima, prislo, mamu objalo a bol klud...skus, kup si stuple do usi, aby si vydrzala krik 😀 Ked sa dieta od zlosti zachadza, teda zmodrieva, treba spravit nieco necakane, teda fuknut mu do tvare ( automaticky sa nadychne) oprskat ho vodou a pod.

lucila83
18. máj 2012

@veve10 - velmi mudro rozmyslas, presne toto nam poradila aj psychologicka. A tak vzdy, ked mame moznost, delime si dvojcata na vychadzku s manzelom. Alebo jeden ide s mojou krstnou a druhy so mnou.
Ale vysledok je ten isty: ked sa mu v niecom nevyhovie, pride zachvat. Akurat to mam jednoduchsie v tom, ze sa nemusim starat este aj o dcerku, pocas toho, co ho vleciem domov .... 😒
Dakujem ti pekne za nazor a snahu pomoct 😉 . Asi mi ostava len verit, ze skolka mu prospeje a toto strasne obdobie prejde.

veve10
18. máj 2012

@lucila83 nooo, skolka je velmi dobry ucitel. Tam ho deti hned vycvicia! 😎 Inac ja som do tejto temy napisala, lebo moj drobec ma skor nieco ine. Zatial nic take ako tvoj...on ma skor taku haluz, ako napr.dnes, ked sa zobudil poobede. Spal len hodku a pol, co mu asi nestacilo. Zvycajne sa budi mrzuty s nabehom na plac, ale dnes dal opat ten svoj neutisitelny plac. Nepomahal ani mobil, ani ine lakadla. Objat ho nemozem, odsaca ma...reve tak velmi, ze ho az napina a vyhadzu sa mu take cervene flaky po tvaricke (len par). Pochvily sa mi ho podari niecim upokojit, ale aj tak to nechapem. Je to ine, ako opisujete vy. Vase deti su proste vzdorovite a snazia sa dat najavo svoje rozpolozenie, ktore nezvladaju, ale toto je proste z nicoho a pre nic. Je to zvlastne. Hlavne, aby to nezacal mat castejsie. Co si o tom myslis?

donalona
18. máj 2012

@miska22200 skus ho v tom najvacsom placi silno objat, drzat a nepustit, kym sa neukludni. potom mu nic nevycitaj (i ked nieco spravil-prediskutujete si to inekody), bud k nemu vludna a kludna. ak by bol este zly na teba, kludne mu len povedz, nech ide do izby a vrati sa ked sa bude chciet rozpravat, ze budes tam.hlavne ziadne vycitky, ma to opacny efekt

lucila83
19. máj 2012

@veve10 - no neviem, ci je to uplne to iste, co ty pises, ale moj maly napr. mava aj v noci taketo podobne stavy ako cez den. Obcas sa stane, ze sa v noci zobudi uz v amoku, zacne kopat, revat, krici ,,nie,nie,, a ked k nemu pridem, je to ako pocas dna. Ano objat, ani vziat k sebe do postele, nic nezabera. Zasa musim pockat, kym sa vyreve a teda ak je to takto uprostred noci, aj nasi susedia musia mat velku radost 😝 .
Psychologicka povedala, ze je to nezrelost nervovej sustavy a ked dieta malo nejaky rusnejsi den, tak sa moze stat, ze ho tie emocie potom v spanku prevalcuju. 😒
Ale neviem, nemoze to byt, ze sa tvojmu malemu nieco sniva alebo ze by potreboval trochu viac spanku? 😕

kaja73
19. máj 2012

@veve10 moj sa mrzuty budieva z denneho spanku uz velmi dlho-nie vzdy,ale nabeh na plac mava casto a potom zalezi na mne ako to uhram-vacsinou s nim musim byt sama v spalni aspon 30minut kym ide do "sveta", lebo inak reaguje placom na hocico.
Odzaciatku to mava po poslednom dennom spanku-je jedno kolko ich maval-ale ten posledny bol vzdy na nervy-teraz ma len jeden spanok a tak je placlivy po nom.
Neviem co je za tym,ale mame to aspon 4 krat do tyzdna a aj tie ostatne dni je to na hrane.
Trva mu cca hodinu po zobudeni ,kym sa uplne znormalizuje. A to ma uz 2 r a 5m.

veve10
20. máj 2012

@lucila83
@kaja73 chapem. Predpokladam, ze je to normalne...viem, ze to mavaju mnohe deticky. Tiez je namne, ako to uhram. Filipkovi to vacsinou trva tak 10 minut a uz sa usmieva...obcas sa to stane aj v noci...vtedy tiez nic nepomaha - zobudi sa a place, teraz ked uz konecne vie povedat nejake slova, tak si zacne nieco nezmyselne odrazu pytat (uprostred noci) a ked mu to dam, tak je ok. Ale najcastejsie ho musim rychlo zobrat na svetlo, aby sa uplne zobudil a upokojil. Zatial sa to stal iba parkrat, tak dufam, ze to bude co najmenej. Vdaka za odpovede. 🙂

ichbinich
21. máj 2012

@veve10:
Do hrackarstva sme sli preto, lebo bola akcia a potrebovala som darceky pre netere... A pri cenach Lega som bola rada, ze je akcia... A manzel bol chory a navyse nemal hlas, takze som chtiac-nechtiac musela syna zobrat so sebou... :-/
A to nebolo iba tento krat, len to bola ceresnicka na torte, ta scena v hrackarstve. Inak aj my niekedy chodime domov tak, ze ja nesiem vrieskajuce dieta, sacok hraciek a bobby car... Ale zvycajne pomaha pockat, kym ide aj ine dieta a povedat: pozri, aj XY uz ide domov, pojdeme spolu. Niekedy to funguje.

Tie place az revy po zobudeni resp. v noci su zase nieco ine. Moj to maval, ked sa zobudil iba po pol hodine, resp. ked vlastne este chcel spat dalej. Takze som davala velky pozor, kedy sa zacal mrvit, okamzite som k nemu sla, a zase som ho uspala. Potom sa zobudil v klude. Ked sa mi nepodarilo ho zase uspat, plakal aj pol hodiny. Ale cez den sa nechal mojkat a drzat v naruci, a potom sa nejak ukludnil.
Ked sa zobudi v noci s revom, to su bud nocne mory alebo nocny des. Ked mas dojem, ze nie je hore, iba place a kope a ani nevie, ze si pri nom, je to des. O tom deti na druhy den ani nevedia, to sa da iba preckat. Ja tiez niekedy zasvietim a cakam, kym sa zobudi, niekedy to funguje a potom sa ukludni. Ale niekedy kope a krici a ani sam nevie, preco... Nocne mory su naozaj zle sny, to sa treba pokusit dieta ukludnit a ubezpecit, lebo sa po zobudeni boja.
Nie je to lahke, ale opakujeme si nasu mantru a utisujeme sa statistikou, ze to byvaju inteligentne deti 😉 😀

kaja73
21. máj 2012

@ichbinich u nas ten plac po zobudeni cez den je zas tym horsi,cim dlhsie spi-ked spi svoju klasiku-cca 90 minut,tak je to vacsinou OK-alebo je len mierne mrzuty-ale ked spi 2h a viac-co sa obcas stane, tak des a hruza-nic sa mu nepaci,reve za vsetko ,len ja pri nom mozem byt atd-a trva to cca hodinu.
Ale ked ho zobudim skor-stalo sa to cca 2 krat-skusala som co to spravi- tak to bolo aj tak zle,takze ho nebudim a len cakam kedy z toho vyrastie.
Tie decka si nas nas stale nieco vymyslaju 😲

ichbinich
21. máj 2012

@kaja73:
No tak teda zase potvrdzujeme, ze kazde babo je ine 😉
Ale ja sa tiez drzim pravidla: never touch a sleeping system 😀
Inak co pise @hradnapani je zaujimava teoria. Takze, tie vrieskajuce deti si domov odnesieme vzdy pekne s usmevom, dufajuc, ze budeme mat "lahsiu" pubertu 😀 Inak som uz tiez pocula nazov, ze obdobie vzdoru je prva puberta, a ked to tu tak citam, je to pravda... A ked pride ta naozajstna, x-ta, uz sa nebudeme stretavat v Batolatach 😉

gutka79
25. sep 2012

Baby a je normalne, ze moja dcera ma 3 roky aj 8 mesiacov a mava tieto hystericke zachvaty? Uz jej to trva aspon rok. Niekedy jej z nicoho nic prepne a ked jej clovek nevyhovie, zacne jacat, bitie a hryzenie uz celkom prestava.., a plakat, uplne zuri. Ako napr. vcera, nasli sme hrib, taky dost velky a Editka nadsena, ze ideme varit z neho polievocku. Tak ja som zacala cistit zeleninu ako stroj a ked uz som to vsetko mala pokrajane v hrnci, chytila uplny zachvat, ze som jej pokrajala jej hribik. Ked uz sa to nedalo zniest, tak som jej dala po zadku a poslala ju plakat do svojej izby, no rozkricala sa zufalo este viac. Bolo mi jej tak luto, ze som sa rozplakala tiez :( Som totiz teraz dost precitlivela, nakolko cakame druhy prirastok. No hrozne, nakoniec som jej ten hrib musela vybrat z hrnca a zelenina putovala do mraznicky. Problem bol aj v tom, ze bola vyhladovana zo skolky, kedze mi tam poriadne nepapa. Potom je samozrejme podrazdena. To som si u nej vsimla, ze niekedy ked jej treba cikat, je hladna alebo chce spat, tak to nepovie ale zacne byt nachylna na hysacenie. No ale celkovo niekedy nerespektuje nic a skusa kde su hranice, je to fakt ako prva puberta :( U nas pomaha skor ignoracia ako pevne objatie, skusala som a zacala sa matat a bit ma. Kopance su normalne. A provokacie, vysmievanie sa do xichtu a tak... Tak aspon som si tu vyliala dusu 🙂 Dakujem za pripadne reakcie 🙂

bonaquaba
29. sep 2012

@gutka79 no tak vitaj v kllube,u nas to je take iste, mala ma 4 roky a uz dost dlho ma zachvaty a ja nou,lebo i z asi prepne z nej,z nicoho nic zacne buccccccaaaaaaaaaat na celu bytovku alebo ked sme von tak jaci,ze ludia otvaraju okna a pozeraju sa ze co sa robi,ja uz neviem co s nou robit, u nas neomoze ani cacpnutie po zadku ani vysvetlovanie ani ignoracia,jednoducho sa musi vyrevat a ja musim pockat kym ju to prejde ale mam z toh oriadne nervy,maly tiez revaval,ale nie tak ako ona,tu vidno,ze baby su viac hytsericke ako chalani,lebo neiveim ci niekedy z toho vyrastie

gutka79
1. okt 2012

@bonaquaba No parada, my teraz nemozme malu brat do ziadnych obchodov, lebo ma nenormalne poziadavky a ked nedostane co chce, je to toto + obohrana platna o tom, co chcela a co sme jej nekupili a co jej musime kupit, lebo inac sme najhorsi rodicia a budeme o hlavu kratsi 🙂

14petulka88
17. sep 2013

Tak mozem sa pridat k vasej skupine, moja dcera bude mat v oktobry 5 rokov... Stale ked nieco nedostane dostane hystericky zachvat, revat, buchat, trieskat... V skolke ju ucitelky chvalia no doma je to hotova katastrofa 😒 Nebijem ju, zvyknem ju zavriet do izby nech sa ukludni no poslednu dobu uz ani toto nezabera. Neviete mi poradit?

simca06022011
17. sep 2013

Tak toto je TOP tema... moja mala inak kludne dieta a sikovne ma take zachvaty zlosti az sa z toho pogrcka... to ju hned ukludni a je klud ale je to dost neprijemne.. samozrejme chyta ju to iba doma, a najcastejsie ked je velmi "ocinkova" a ocinko nie je doma alebo mama si dovoli nieco zakazat alebo nebodaj chciet od nej :P

@14petulka88 ono tie deti podla mna iba skusaju trpezlivost a ako moja suseda povedala "najviac trapia toho, koho najviac lubia" 🙂) Kedze ja mam taky problem tak vooobec neviem co s tym... ale napr. u mojej mami ked chyti mala hysteriu, tak pomoze ked jej hned daco zaujimave ukazeme, alebo dame robit.. to hned vidno, ze iba vymysla... lebo v okamihu sa usmieva a po placi a kriku ani stopa...

ewisam
17. sep 2013

@14petulka88 Skusit si to prestat si to vsimat, aj ked nie vzdy sa samozrejme da, histericke deti maju radi obecenstvo a cim viac rozculuju svojich rodicov, tym sa im to viacej paci... takze maximalnym kludom vysvetlit, ze dohoda bola taka a taka a hold smola, ked sa hodi o zem, nuz nech sedi, ked reve nech reve, ked to nebude mat zelany efekt, pride na to ze jej to nepomaha si veci vydobit. A ked vidis ze krici uz moc a usi ta bolia, tak jej navrhni, aby ti to ako sa hneva nakreslila na papier. Energia sa vybije a dieta sa ukludni. Odporucam knihu Ako hovorit, aby vas deti pocuvali, ako pocuvat, aby vam doverovali...vela zdaru 🙂

luciasolcova
14. okt 2013

@orleanka Ahoj moja dcera ma teraz 17 mesiacov a tiez to zacalo u nas pred tyzdnom,zobudila sa mi vecer a zacala len vrieskat nemohla som k nej ani ist ani zobrat na ruky proste nic nechcela ani mlieko ani caj ani cumel,potm to mala aj v sobotu aj v nedelu trvalo to najdlhsie 20 min. nevedeli sme co snou.mama mi hovorila pokric na nu daj jej na rit toto nemoze robit jasna vec ze to nezabralo a este viac som ju vynervovala,cize nechat len tak nech sa vyplac vyvrieska a potom sa unavi...cely tyzden sme mali pokoj prisla sobota a zas a znova to iste hystericke zachvaty nic nepomahalo,dnes sme boli u pediatricky pytala sa ma ako sa to zacalo hovorim tym ze som jej nedovolila to co ona chcela povedala mi nato len to ze to je obdobie vzodru nevsimat si ju a potom mi aj hovorila ze preto sa zobudila veecer a mala ten zachvat lebo sa jej o tom snivalo, a viem ze detom sa sniva vecer o tom aky mali den a co robili.my sa bojime trocha viac lebo ked sa narodila po 8 dnoch dostala zapal mozgo. blan a potom po case hydrocefala cize sme museli ist naoperaciu kde jej zaviedli kateter(hadicku) cez hlavu do zaludku cize my sa bojime ci to nemae nieco s tym spolocne ale chodime na neurologiu cize tam nam poradia.takze treba len vydrzat a nebat sa...ale som rada ze som tu nalsa taku diskusiu takze sa az tak nebojim 😉

drobciatko
1. nov 2013

Ahojte.
Moj 2 rocny syn ma strasny strach z mojej mamy.Babku vidi cca 1x za mesiac,pretoze pracuje aj cez vikendy.Este len ked sa priblizime k bloku mojej mamy,tak koniec...chyti ho hystericky zachvat...Uz bolo aj tak,ze babka prisla k nam a tiez plakal a asi po pol hodine uz bol klud,no ale nesiel k nej.A dalsi problem mame to,ze sa boji cudzieho prostredia.napr.neviem ist k znamej na navstevu do bytu,pretoze sa boji a place.Dnes napr.sme chceli ist navstivit moju babku do domova dochodcov a ani k hlavnej brane neprisiel...proste nechel tam ist a spustil ten svoj hystericky plac.....asi si myslel,ze je to poliklinika..neviem fakt.
Chodim s nim vonku,medzi deti,do materskeho centra,v detskom kutiku sa vie hrat bez nas rodicov a my ideme kludne nakupovat.
Inak je velmi sikovny,rozprava od 18 mesiacov,od 19 mesiacov vedel 20 znaciek aut....
Prosim,ak ste mali takyto problem poradte mi co zabralo.

ani007
25. júl 2014

Som zufala moja 3 ročna Emka bola doteraz ako anjel plakat vyždy vedela a riadne ved je lev 🙂 ale už druhy krat mala taky zachvat hysterie hadže sa o postel mece sa ako šialena a nereve ale jači....snažim sa ju samozrejme kuludnit pekne sa jej prihovaram prečo plače ale len sa to stupnuje aj po ritke som jej šupla nič len sa to stupnuje kym od vyčerpania nezaspi ale to trva aj do 2 hod...som s toho zufala je priliž naviazana na mna viem že to skuša lebo len mne to robi...važne sa bojim že sa to vyhroti do niakej nekontrolovatelnej hysterie .... 😢

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ani007
25. júl 2014

@kinna mam dvoch chalanou po sebe už teraz su dospeli ale kym boli mali uplne odlišny a dali riadne zabrat ale super sa to vždy zvladlo žiadna hysteia...ale teraz mam pocit nič nezabera možem ju necham samu v izbe pekne sa rozpravat odputavat pozornost ani zrkadlo že aby sa videla nepomaha som totalne bezradna 😢

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jumama
25. júl 2014

Vyvetlovat, vypytovat sa na nejakom podobnom priklade. Naprilad vzat jej oblubenu babiku a zahrat jej taku scenku, ze co robi ta babika, ako jaci, ako sa mece po posteli. A spytat sa dcerky, aby nasla riesenie, co treba spravit, aby babika neplakala. A mozno aj nejake vlastne riesenie najde, alebo spolocne. Mozes jej pomahat, pytat sa: Treba babiku objat? Treba babiku pohladkat? Treba ju zavriet v izbicke?...

jumama
25. júl 2014

Samozrejme to sa da vtedy, ked uz pominie plakanie... a nabuduce budete obe lepsie pripravene na novy plac... zacnes ako s tou babikou a ona pochopi, vyberie si z rieseni, ktore ste spolu hladali...