Cumeľ - za a proti

diapavuch
31. júl 2014

Mám dcérku. Je čerstvo narodená. Ked mrnčí zaberá cumeľ. Ale vraj to nieje dobré na ďasná a zuby. Mám ju teda naň učiť alebo nie. Prípadne aký doporučujete?

romana19
31. júl 2014

@diapavuch Cumlíky existujú nie preto, aby sa malo čo predávať, ale aby splnili svoj účel a sú určené pre deti, no určite nie do štyroch rokov.

Doporučujem ten, ktorý nebude tvoje dieťa odmietať. 🙂 🙂 🙂

terezka1947
31. júl 2014

@diapavuch moj cumlik nemal nikdy rad...aaaale,mal obdobie asi okolo mesiaca,kedy som mala pocit,ze ho to cumlikovanie upokojuje...a ked som nechcela,aby mi documlikoval prsia,kt.ma uz aj tak strasne boleli,kupila som mu ho...nepamatam znacku,ale bol tak zvlastne tvarovany
trvalo to nejake 2-3 tyzdne a potom ho ani nechcel,resp.ja som mu ho vzdy davala iba ked som dokojila a na upokojenie pred spinkanim...

sharlotta
31. júl 2014

Ak chces dojcit, tak urcite nie. Ak sa bojis len o spravny vyvoj celuste, tak existuju ortodonticke cumliky.

egiginka
31. júl 2014

@diapavuch pokial nema problem s prisatim a ty s dohryzenymi bradavkami ( znak zleho prisatia) tak preco nie.... ak ho nechce nenut, ak chce daj... moja odmieta a na miesto toho sa ukludnuje na cecku, takze nuekedy by som cumel aj odcenila.)🙂)... a inak poznam deri, ktore nemali cumel a strasne hrozny chrup maju.... takze nechaj to ba babo🙂)) ale dacaj pozor na to kojenie , aby bolo spravne: technyka dudlania cumlu je iba nez kojenia, takze moze to potom s tym detom robit problem.... ale nemusi

dada7701
31. júl 2014

moja má cumeľ iba na spanie....cez deň jej ho nedávam...ani ho nepýta, je tak naučená...

janikes
31. júl 2014

ja som malemu cumel nedala a vobec mu nechyba, ked raz mal velmi umrncane obdobie, tak som mu ho ponukla, ale nechcel ho...tak sme uspesne bez neho...

veri24
31. júl 2014

ja som malého dojčila a keďže nemal problem sa prisať a aby bol medzi dojčeniami kludnejší som mu dávala ortodontický cumlík už od narodenia, teraz má 10 mesiacov, stále ho dojčím, ale cumlík už asi dva mesiace nechce, tak mu ho už nenúkam.. ja si myslím, že ked sa pekne prisaje k prsníku a papá, a cumlík ju ukludňuje, tak prečo nie, celý den ho snád mať nebude 🙂

pritt98
31. júl 2014

JA viem porovnať - prvá dcérka nemala cumel, druhý synček mal...
výrazný rozdiel v spokojnosti....
napr. v noci - ju som vedela ukľudniť len na prsníku alebo na rukách a dosť nocí sme preplakali...a malému stačilo dať cumel a bol v pohode...
takže ja som jednoznačne za...
a čo sa týka kojenia, žiadny problém...

arwen88
31. júl 2014

nasa mala nechcela a nenutila som ju (aj ked vsetci naokolo ma za to isli ukamenovat, hlavne prababky)...ked sa potrebovala upokojit, kojila som ju a nechala som ju dudkat kolko chcela, kym sa bud sama neodpojila alebo ked zaspinkala, som ju odpojila ja...chcela sa kojit casto, tak som to vyriesila nosicom a bola kludna..teraz si este cerstvo po porode a aj tvoje babo... bude mrnkave, zvyka si na svet okolo seba,je to pren nove, daj mu sancu sa aklimatizovat...verim, ze si unavena a bola by si radsej, keby nemrnkalo, ale je to dieta...inak sa vyjadrit nevie...ale zas keby bola situacia vazne na prasky, tak jej ponukni dudlik, ak si ty s tym ok a ak je aj babo s tym ok, tak to je v poriadku

mamjka
31. júl 2014

moji maju obaja...🙂 dcerka jediny aky vezme je Avent a mallicky MAM....maju ich ked idu spat alebo ked ostavaju s babkami tak "pre istotu" (moju) .... 🙂 a vobec si nemyslim že som zlá mama keď som im cumle dala... 🙂

didi19
31. júl 2014

@romana19 hihi to máme akože cumlíky dávať od 4r? 😀

nigguska
31. júl 2014

ja som malemu dala uz v porodnici.....prisat sa prisal no kojila som len 4 mesiace,dosla som o mlieko...ale to nema nic spolocne s cumlikom...ked mal dva,som ho odnaucila.....a zije a zubky ma podla zubarky KRASNE!!!

didi19
31. júl 2014

@diapavuch No môj názor je taký,že cumlíky sú na to aby sa používali.

A HLAVNE dajte velké bacha na to ked si dieťa začne strkať palce namiesto cumla!!!! Tak sa mu môže zdeformovať horná sánka,že bude mať predkus -deformáciu chrupu a podobne-cumlík sa prispôsobí a čo je hlavné od cumla odnaučíte od palca nie-tak rýchlo

Jasné že pokial ho dieťa nepotrebuje tak nie!!!!

Moja dcéra ho vyrevala už v pôrodnici a v 3r. jej už nebol treba a syn ked sme už boli doma asi po týždni -nevedel spavať - hladal ma a s cumlíkom ho bolo o hodne lahšie

Povedzme si otvorene prečo si znepríjemňovať materskú a hlavne tie noci.

pritt98
31. júl 2014

inak sa pridávam k @didi19 - moja malá nemala síce cumeľ, ale zaspávala s palcom v puse, a dodnes to robí podvedome v noci a to má 6 rokov!!!
cumeľ sa dá zahodiť, ale palec nie 😉

sisaka
31. júl 2014

moje deti boli obidve kojene, ale cumel mali obe, lebo boli total cuciaci zavyslaci a taktiez nepatrim k ludom, ktori sa vyzivaju v reve malych deti. Podla mna je to vzdy lepsie, ako prst, aj ked mnoho ludi bude pravdepodobne nesuhlasit.
Co neznasam ked sa rodicia "hrdinovia", ktori cumel z principu nepouzivaju vyberu s takym dietatom na dovolenku a cakaju, ze ludia s nadsenim privitaju vreskot ich deti.
Tymto by som takychto rodicov rada vyzvala, aby na prepravu pouzivali auto a nie lietadlo, pretoze 200 spolucestujicich z toho urcite nadsenych nie je, ked musia dlhe hodiny pocuvat vreskot maleho decka, s ktorym si rodicia nevedia dat rady. Osobne by som rodicov s detmi do 2 rokov do prostriedkov hormadnej dopravy bez cumla ani nepustila v zaujme zachovania psychickej pohody spolucestujucich.

sarinka2012
31. júl 2014

@diapavuch Mali sme cumlik od porodnice a neviem si to vynachvalit,každy ma odradzal ale spravila som si po svojom a urobila by som tak znova,mali sme anatomicke dudliky Tommy Tippe ,dcerka ma zubky uplne v poriadku a odučenie prebehlo za par dni bez stresu 🙂 Stretla som sa aj s nazormi že si to velmi ulahčujem,ale ked musim nejakej maminke vysvetlovat,že svoju dcerku milujem a venujem sa jej rovnako ako keby dudel nemala,tak mi to pripada smiešne 🙂 čiže som nevysvetlovala ,povedala som ano maš pravdu,super som si to ulahcila a keby som mala desat deti spravim to pri každom 🙂 Mat dudlik neznamenalo odlozit do postielky a vyložit si nohy,rovnako som ju pestovala,mojkala,tulila a uspavala...ale s dudlikom bolo u nas menej plaču a to je myslim si podstatne nielen pre pohodu dietatka ale aj maminky 🙂

diapavuch
autor
31. júl 2014

@sarinka2012 dakujem asi taký kúpim

zajkka
31. júl 2014

Jednoznačne cumlík....mám štyri deti,viem to posúdiť.... 🙂

henikav
31. júl 2014

Moj syn cumlik nikdy nechcel, tak sme mu ho ani nedavali, hoci ich mal niekolko. Dcerka zase je cumlikova, tak jej ho davame, nech si ho uzije kym je malicka. Je to o mode, raz je cumlik dobry lebo formuje podnebie, raz je zly, lebo.... Ale to je fuk, urob si podla svojho, sama uvidis ci tvoje babo cumlik chce, alebo nie, ja by som sa nikdy nedrzala rad inych ( ako vypocut nazory inych ano, ale urobit podla svojho usudku), podla toho ako to vnimam ja u mojich deti, ved co vyhovuje jednemu, nemusi druhemu 🙂

diapavuch
autor
31. júl 2014

ja sa len bojím že potom budú boje ked bude staršia

lili91
31. júl 2014

mam dve deti. pri prvom dietati som sa cumliku z dialky vyhybala - lebo "vraj nie je dobry" presne z dovodov, ktore pises - dasna, zubky. no dcerka si zacala cmulat palec a v noci si ho podvemone cmula doteraz a to ma 7,5 roka! jasne, ze sme sa to snazili oducit este ked bola mala, no nepodarilo sa. pri druhom som si povedala, ze ho na cumel naucim aj keby co bolo! a tak som synceka na cumlik aj naucila. a poviem ti, bolo to ovela lepsie! ked bol nepokojny, stacilo dat cumlik, hlavne pocas spanku. bol kojeny a vela krat sa stalo, ze ked uz bol aj napapany, chcel len dudlovat. vela mamiciek "urobi zo seba cumlik" pre svoje kojene dietata (hlavne v noci). no ja som si aj v tomto pomohla s cumlikom. vzdy ked som ho vecer uspavala pri kojeni, ked uz zavrel ocka a len sem tam potiahol, tak som mu prsnik vymenila za dudlik, aby nedudlal mna, ale cumlik, ked uz chce nieco dudlat. zo zaciatku sa mu to niekedy aj nepacilo, ale zvykol si a bolo to v pohode. no a hlavne, ked mal dva roky, tak sa od cumlika za dva dni oducil a bol pokoj 🙂 teraz on napimina dcerku, ked ju nahodou vidi s palcom v ustach, ze "palec sa necmula" 🙂 takze ja som jednoznacne za cumlik! samozrejme pokial ho dieta nema v ustach cele dni a noci. ked je to este babo, ok, nech ma aj cez den. ale my sme to robili tak, ze cim bol vacsi a rozumnejsi, sme mu stale hovoril, ze cumlik uz odlozime, ked si sa uz vyspinkal a ze s cumlikom sa von nechodi atd. cize ho mal nakoniec naozaj len na spanie. ak mu v tom casom das hranice, nemusis sa toho bat 🙂

monika2712
31. júl 2014

ja som tiez dala malemu uz v porodnici lebo vrieskal na cele oddelenie.. ako ho mal bol kludny.. kojila som rok, nikdy nemal problem s prisatim ani ja s dokusanymi bradavkami.. cumel sme vyhodili ked mal cca 18 mesiacov, nemrncal neplakal, davali sme mu ho len na noc a on ho v noci aj tak vyplul, takze ked ho nedostal ani si to nevsimol... urcite by som ale nenechavala cumel zbytocne dlho.. do dvoch rokov a hotovo.

terezka1947
31. júl 2014

@diapavuch kazde dieta je ine....a ja som s cumlikom aj kojila,aj uspavala zoparkrat...a sam ho po nejakom mesiaci,dvoch od porodu vypluval....takze urcite nejaky kvalitny a tvarovany cumlik...a skus davat iba ak citis,ze je nervoznejsia,resp,by ju to pred spinkanim upokojilo...ale nemyslim si,ze by platilo,kto koji,nesmie davat cumlik...to by potom uz nekojila polovica zien

hamca
31. júl 2014

@diapavuch jednoznacne za cumel, akneni problem s prisatim. Starsia dcera mala cumel a bolo to super. Mladsej som hned v porodnici dala cumel, bola pohoda, ale v troch mesiacoch zacala cumel odmietat. A spolu s tym zacala aj ovela viac plakat. Takze sa ju snazim uz tri mesiace naucit opat na cumel a sem tam sa to uz aj podari. S cumlom je jednoznacne pokojnejsia a lepsie spi.
Mimochodom, pri druhej dcere lezala so mnou na izbe v porodnici baba zo "zubarskej rodiny" a rozpravala, zeotec- zubar jej poradil jednoznacne cumel, vraj to posilnuje celust a svaly a nekazi to chrup, teda ak ho dieta nema nonstop do 4 rokov

hamca
31. júl 2014

@diapavuch a este k tomu oducaniu. Starsia dcera ma stale cumel, ma sice uz 2 roky, ale mne to nevadi, lebo cca od 10 mesiacov ho ma iba na spanok. Je tak naucena, ked dostane cumel, tak ide spat, zaspi cumlik vypluje a rano ked ide z postele, tak si polozi cumlik na vankus so slovami " duda buva" a cely den saho ani nedotkne. Ja sa chystam jej ho zobrat, az ked jej vyrastu vsetky zuby, lebo vtedy je dost ubolenaa nervoznaacumel jej v tom pomaha.

sarinka2012
31. júl 2014

@hamca Aj my sme to tak spravili 😉 dcerka mala od cca 1,5 roka dudel už len na spanie a počkala som kym jej vyjdu posledne stoličky (mala 2 roky a 3 mesiace) a v aprili sme dudu "stratili" 🙂 odučenie trvalo dva dni,potom bol este tyzden - dva spanok menej kvalitny,vstavala skor rano a na obed spinkala menej a ked som s tym uz zmierila,tak zrazu nastal obrat a dcerka spi lepsie ako kedykolvek predtym 🙂 Na obed potiahne aj tri hodiny a v noci 11 hodin bez zobudenia - max teraz v lete raz-dvakrat na napitie 🙂

romana19
31. júl 2014

@didi19 cumlíky sú na to aby sa dávali deťom, ktoré to potrebujú a upokojí ich to, ale Určite nie Do Štyroch rokov, poznámka k obave zakladateľky, že to nie je dobré na ďasná. No hádam sa to už teraz bude dať pochopiť, či...........

katarinamarkova
31. júl 2014

moje deti mali cumel vsetky od narodenia, po par mesiacoch uz len na spinkanie, tak po roku a pol vobec.
- s kojenim problem nebol vobec ziadny
- krasne mi to pomohlo, ci uz v noci, alebo hocikedy pocas dna
- zubky su ok 🙂
- pri dasienkach ked rastli zubky asi len pomohli, lebo bolo v kuse co hryzkat 🙂
ja som za cumle 🙂 ale zase si ich neviem predstavit na takych tych skolkarskych detoch 🙂 a uplne hrozne mi pride ked vidim 6,7 r. deti s cumlom.

dominix
31. júl 2014

Dcerka mala cumlik od narodenia do 22 mesiacov a nema ziadne nasledky (zubky a pod.) Krasne sa pri nom ukludnila, ked v noci zaplakala, stacilo jej ho podat a bol klud (zaspavala totiz s nim, ale hned po zaspani ho vypluvala, potom ho v noci obcas "hladala") Takze ja urcite odporucam, je to pre mna urcite lepsie, ako ked si dietatko cmula miesto toho palec - od toho sa podla mna az tak lahko neoduci 🙂 S oducanim u nas nebol ziaden problem - proste sme ho raz na obedny spanok u starych rodicov nedali, ze sme ho zabudli doma, vecer sme ho tiez nedali, ze sa stratil a bolo...ziadne sceny sa nekonali - coho som sa i trochu obavala, ze mozu nastat. A cumlik mala dovoleny len v postielke a kociku, ked uz chodila, nedovolila som jej ho mat v ustach, ked behala po svojich...

loislane
31. júl 2014

My nemáme, malá ho nechce, pľuje. A som tomu rada, po tom, čo som si prečítala toto:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o...
http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
Ale každému vyhovuje niečo iné, rozhodni sa podľa seba...