Jedináčik - áno či nie

janeviemus
7. máj 2015

Ahoj. Ja mám na tému "jedinacik" asi divný názor? Neviem ale podľa mňa rozhodnúť o tom že moje dieťa bude vyrastat bez súrodenca je sebecké. Samozrejme!!!! Nepočítam do toho ľudí ktorí takto zmyslaju koli financiám a vedia ze druhému by nemohli dat tolko kolko by chceli napr. Ale ak má niekto všetko čo treba ako sú napr. Financie, miesto, rodinu, tak prečo rozhodnutie ze bude jedinacik? Ja mam dve sestry a brata. Rodičia mŕtvi. NEVIEM si predstaviť že by som takým ťažkým obdobím prechádzala sama bez surodeneckej podpor, lásky a tak. Čo ak sa stane v rodine nebodaj stane nešťastie a to dieťa ostane samé bez súrodenca, rodiča. Podľa mna je to smutné. Ale samozrejme každého vec ako sa rozhodne ja nejdem nikomu vnucovat aby sa rozmnožoval jak kraliky to nie 😀 No je tu niekto kto zmýšľa rovnako či ani nie?

zabina27
7. máj 2015

ja tiez takto rozmyslam, ze odo mna by to bolo sebecke nechat maleho bez surodenca. ale viem si predstavit aj povahy, ked to dieta raz vyrastie a bude z neho nejaky hulvat, ze si povie, preco nemohol byt sam a dostat od rodivoc a po rodicoch vsetko on, preco boli taki sebecki a mali aj dalsie dieta/deti

ariesi
7. máj 2015

tiez mam ten nazor a navyse podporeny tym, ze som jedinacik. a preto som vzdy chcela viac deti- aspon 3, no ale som stastna, ze mam svojich dvoch malych zbojnikov. aj ked by som bola velmi stastna, keby pribudol aj treti. podla mna to najlepsie, co mozu dat rodicia svojmu dietata, je surodenec. nepoznam jedinacika, ktory by mal dieta, tiez jedinacika. vsetci maju aspon 2 deti. podla mna vedia, preco. reci, ze lebo chcem, aby mal vsetko moze povedat len ten, kto nevie, co je to "vsetko". vsetko nie je to, ze budu chodit na dovolenku, kupia mu co si zmysli, ale " vsetko" podla mna je to, aby malo dieta niekoho naozaj svojho po cely zivot. partner je v podstate cudzi clovek, ten s vami nebude tak citi, ked pridete o rodica a pod. a aj dietatu dobre padne, ked napriklad vonku prsi a ono sa vysanti so surodencami. lebo detska hra je predsa len nieco ine, ako hranie sa s rodicmi. a povedzme si rovno, zvycajne takisto rodicia natrieskaju svojim jedinacik kruzky a bohaty program, aby sa nenudilo. a mozno by sa chcelo len tak nudit, a v izbe si rozpravat tajomstva s bratom alebo sestrou. a ked ma rodicia nahnevaju, komu je najlepsie sa vyzalovat? a v dospelosti je tiez lepsie podelit sa so starostlivostou o starnucich rodicov so surodencom, ako to tahat vsetko sam. jasne, viem, ze su vselijake vztahy a ani surodenci sa nemusia mat radi, jeden sa moze starat a druhy mat na haku a pod. ale aj tak si myslim, ze surodenec je najvacsi dar. a v dnesje dobe rozvodu kazdeho druheho manzelstva o to viac. ubolena detska dusicka ma pri sebe druhu rovnako ubolenu dusicku. dali by sa rozne situacie, ale mne to stale vychadza pre toho surodenca.

vedorka
7. máj 2015

ja poznam jedinacika co ma jedinacika 🙂 zial nie vzdy to zalezi od chcenia, ale treba brat do uvahy vela dalsich faktorov. ak nemas dost penazi, dobreho partnera, mozes dalsim tehu prist o pracu a podobne... deti su zodpovednost a preto si to treba dobre rozmysliet...

jeennyv
7. máj 2015

@janeviemus moj daddy ma 6 surodencov, moja mamka jedneho brata...surodenecke vztahy nie su vzdy top a niekedy sa precenuju, ja som napr. jedinacik a jediny kto s tym mal niekedy bol problem bolo okolie, ja napr. nerozumiem tomu, preco by musel mat kazdy viac deti, ved je na partneroch dohodnut sa o tom...ja ako jedinacik, som sa nikdy nenudila a nenatrieskali ma rodicia kruzkami atd. proste venovali sa mi aj teraz sa mi venuju aj ked chodi na vysku a zaklopat mame tip top vztah, mozno aj preto, ze mali len mna, resp. chceli len jedno dieta...

hradnapani
7. máj 2015

@janeviemus kazdy clovek sa prisposobi. Ak jedinacik zostane sam, vysporiada sa s tym - sam. O to mi to pride "cennejsie", ak to dokaze. Jedinacikovia su casto velmi silne povahy, priebojnejsie, samostatnejsie, odskacu si vsetko sami, vedia si v zivote poradit, lebo musia. Aj za cenu toho, ze ich okolie moze vnimat ako egoistickejsich (niekedy opravnene, niekedy nie). Myslim, ze je blbost, ak sa na jedinacikov pozera spolocnost ako na nejakych "invalidov". Ani vztahy v rodine nemusia byt vzdy idealne, takze surodenci nie su vzdy vyhra. Takisto ani financie, miesto, rodina - co ak uz to jedno dieta bolo pre matku privela? nie kazda zena sa zrodila byt na to viacnasobnou matkou.
Kazdy ma nejaky vnutorny dovod, pre ktory sa rozhodne, kolko deti chce mat a ostatni by nad tym nemali spekulovat, nebodaj sa pohorsovat.

majka99999
7. máj 2015

@janeviemus a co je zle na tom, byt sebecky? Nie kazdemu sa chce mat dalsie dieta, ked je prve uz vypiplane k akejtakej samostatnosti, znovu zacinat odznova ten kolotoc. Niekomu je proste dobre s 1 dietatom. Mozno pre to dieta to nie je az take dobre, ale ono predsa neporodi ani nekoji.
Inac je tvoj nazor uplne normalny. 🙂

jeennyv
7. máj 2015

@hradnapani ja mam skor pocit, ze na jedinacikov sa pozera povacsine iba zkrze rozmaznanosti...pricom ta je zrkadlom toho ako dieta rodiacia vychovaju a to sa moze stat rovnako v rodine s 1 i s viacerymi detmi....

hradnapani
7. máj 2015

@jeennyv ano, aj to sa casto spomina. a suhlasim, je to skor vychovna chyba rodica

mirka_aa
7. máj 2015

ja strasne tuzim mat viac deticiek aj 3 - 4 by som brala..sama mam 3 sestry a je to super ozaj..zatial mam jednu dcerku a urcite chcem mat este dalsie.. ale zase nie bezhlavo... nemyslim si ze je spravne robit deti aj ked nieje dostatocne financne zabezpecenie alebo partner nie je taky aky by mal byt... nemam tym namysli ze by sme si potrebovali dopriat luxus ze by decko malo vsetko po com si piskne a dovolenky..ale aby tie deti mali zakladne veci co potrebuju lebo v dnesnej dobe to skolsky kolektiv da dost pocitit ak je vidno ze ta rodina je velmi chudobna :/

uankab
7. máj 2015

baby, skuste k tomu este zakomponovat ze nie kazdemu sa dari mat viac dieta.. cize ci chcem ci nechcem, moja dcerka zrejme bude jedinacikom... 😨 ... a som vdacna, ze mame aspon ju...
a viac menej je to nase rozhodnutie, lebo nechceme ist na umele oplodnenie...

nikawero12
7. máj 2015

mne osobne sa nepáči, že rozhodnutie mať jedno dieťa sa v očiach ľudí hned považuje za sebecké. Je každého osobnou vecou, koľko chce mať detí a tí, čo sa rozhodnú mať len jedno dieťa majú svoje dôvody, prečo sa tak rozhodli a nie sú ani nikomu povinní to vysvetľovať. A už vôbec nechápem, prečo ich táto naša spoločnosť "tlačí" do pocitu, že sú preto sebeckí. 🙄

lorela
7. máj 2015

@janeviemus A ty si myslis, ze vsetky surodenecky vztahy su po cely zivot len idealne, pevne a stastne?

kuk1111
7. máj 2015

my chceme mat 1 dieta a nemyslim si,ze by to bolo sebecke. sebecke je spravit si viac deti a nemoct si dovolit dat im to,co potrebuju k slusnemu zivotu... ale mozno casom zmenime nazor a pribudne dalsi clen 🙂 kazdy by si mal spravit zivot podla toho,ako jemu vyhovuje....neexistuje spravne a nespravne,pretoze kazdy sme iny... preto sa mi zda odvazne nieco posudzovat 🙂

miadi
7. máj 2015

mna by teda nenapadlo riesit kolko maju ludia deti kto chce nech ma jedinacikov to je osobna vec kazdeho paru..alebo matky..
kazdeho osobna volba
tak ako nech ma kto chce aj 7deti ked ich nebudu vladat uzivit tak socialka im ich zoberie-tiez ich problem..mat na to nazor mozes mat ale nikomu to zivot nezmeni..
a su ludia co si vystacia aj bez deti...neda sa to sudit kazdemu vyhovuje nieco ine..kazdy si zije podla seba..

ruthke
7. máj 2015

@uankab
Som na tom rovnako. Velmi som tuzila, aby mala dcerka surodenca. Ale uz dva roky sa nedari, a vzhladom na moj vek, uz to tak vyzera, ze zostane jedinacik. Takisto nechcem ist na IVF, co nam bolo povedane je posledna nasa sanca. Je tazke to prijat, ale vsetko sa deje kvoli niecomu.
Ja inak poznam dost ludi, ktori pochadzaju z velkych rodin, ktori naopak chceli mat len jedno dieta.
Vidim aj dost surodencov, ktori nemaju vobec dobre vztahy a naopak, priatelstva, ktore znamenaju viac ako to pokrvne spojenie. Ale stale som chcela pre dcerku surodenca a ona si tiez pyta. Clovek mieni a niekto meni...

bonaqa2013
8. máj 2015

Môj syn bol dlho jedináčik. Vyrastal len so mnou - otca nepoznal. bývali sme u mojich rodičov. Stále som bola z toho mimo, že bude jedináčik. A tak keď mal 11 rokov, narodila sa dcéra - mal veľkú radosť. O 2,5 roka zas ďalšia a o ďalších 18 mesiacov ešte jedna slečna. Všetky 3 dievčatá majú jedného ocka. V súčasnosti má syn 20 rokov - 2 roč. na VŠ a dievčatá od 5 do 9 rokov. No finančne to nie je naj...., máme len nový dom, ale myslím že sme šťastní aj s takou kôpkou detí.

me_to_you
8. máj 2015

jedináčikovia su normálne šťastné bytosti 🙂 merať ich život len podľa toho, či majú súrodenca alebo nie je veľmi povrchné. ako tu už bolo napísané, vzťahy v rodine nie sú vždy ideálne, šťastie nezaručí súrodenec, ak si proste povahovo "nesadnú", môžu žiarliť, môžu mať medzi sebou iný problém a mať celý život pocit krivdy napr aj voči rodičom, že k deťom nepristupujú rovnako. Každý sa so svojím životom vysporiada najlepšie ako vie, jedináčikovia majú tiež blízke osoby, s kt . zdieľajú svoj život, radosti, trápenia. môžu mať veľkú rodinu aj bez súrodenca, a môžu mať len súrodenca a nikoho viac. Rozhodne to nepovažujem za sebecké.

jajka257
8. máj 2015

@ariesi my s manzelom sme obaja jedinacikovia a mame jedinacika.

bianca
8. máj 2015

@janeviemus ja si myslim ze vyhovarat sa na financie je cista hlupost lebo paradoxne ty ,co maju penazi najmenej maju naopak plny dom deti a cloveku sa rozum zastavuje pritom a kladie si otazku preco...nemat druhe dieta a nechat vyrastat so svojho prvorodeneho jedinacika je len a len v hlavach rodicov a mne svieti tento vykricnik uz 6 rokov .

jajka257
8. máj 2015

A este som jedinacik a som na to hrda. Som arogantna a sebavedoma? Mozno. Som samostatna a viem sa postarat a necakam pomoc od inych. Nepotrebujem, ako jedinacik som zvyknuta, ze pomoct si mam sama. Aj manzela som to naucila. A nechapem, preco oznacuju jedinacikov za sebcov. Ukazka zo stredy. Bajka ma spoluziacku , ktora je zo styroch deti. Mali vystupenie a dotycne dievcatko nemalo satocky, lebo pre 4 deti je tazke mat vsetko. No a ten moj ,podla niektorych ludi, maly sebec rozmaznany mala v skolke 2 siat, lebo som rano nevedela ako bude. Tak jej jedny pozicala, len preto, aby sa dievcatko necitilo zle a bolo pekne. Na moju otazku, preco to urobila, lebo som nevedela o tom, mi povedala, lebo ja som mala dvojo a ona ani jedny. Takze aj jedinacikovia maju zmysel pre sucit a nevidia len seba.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skaredekacatko
8. máj 2015

@uankab ja budem tiez rada aspon jednej ak sa raz podari po strastiach ktore su pre nas s muzom stresujuce a nechcem tomu potom vystavit aj dieta tak bude same. Ale suhlasim zo zakladatelkou my zo segrou sme ostali same a same si navzajom pomahame je to moja podpora. 😀 .

zeriempizzu
8. máj 2015

@janeviemus naco riesis veci co nie su tvoj problem? Zamysli sa nad sebou.

horana
8. máj 2015

Moze aj nemusi to byt prejav sebectva, apriori teda nie. A sebecki su casto aj rodicia viacerych deti, robia si deti aby ich tieto naplnali ved sami zmysel zivota iny nemaju tak nech im to robia deti, a/lebo z pudu rozmozovacieho ktory im priroda nadelila mat cim viac potomkov nie je ich zasluha ale prosta biologia, vidia sancu ze apson niekto sa o nich na starobu postara, aby nemuseli tolko klasicky robit a mali vyhovorku ze ved oni sa musia starat o deti, o narocnosti vychovy by sa dalo diksutovat, ved prave u mnohadetnych rodin sa deti staraju o seba navzajom, rodic ma paradoxne prace casto aj menej. Rovnako sebci, si pozrite kde su sebci, plny parlament, vlada, rozni rychlokvasni bohaci, celebritky, malo z nich je skutocne z jedinackovskych pomerov, surodenec/i im vonkoncom nepomohol/i k tomu aby v zivote boli nesebecki, vedeli sa delit, nehrabali sa k uspechu po chrbtoch inych...Vplyv surodenca konkretne na tieto vlastnosti sa uplne precenuje.
Zaroven mat kopec zdrojov tazko sa vychovava, lebo rodic zahrnie svoje dieta tzv."vsetkym" co je pre to dieta velky tlak, bud to vystreli tak ze si nevazi a nenauci sa bojovat, niezeby sa nevedelo podelit, to casto v pohode vie- co mmch nie je ziaden bonus, lebo ma z coho, nieco ako bohac ked da omrvinku na charitu vobec nie je natolko nesebecky ako ked pamaha chudobny. Az tam sa ukaze ci naozaj je nesebecky alebo len presuva svoje nadbytky zrdojov, co mmch casto este posiluje ego viac, robi slastne pocity aky som dobry clovek. Zaroven nevyhoda jedinacika je ten tlak narokov a pozornosti rodicov, deti v rodine su v oslabeni, jedno na dvoch a teda ma tolko podnetov a ziadnu slobodu a volnost. Zaroven si don rodicia prilis premietaju svoje ambicie a je tlak aby "to niekam dotiahlo", casto sa neprihliada na skutocne potreby dietata, co chce ono, ale co rodicia pren povazuju za dobre, vysledkom moze byt v neskorsom veku pocit vnutorneho nenaplnenia, hoc navonok vypilovany zivot.

Chcem tym povedat ze vychova je hlavne o tom aby sme sa snazili byt lepsimi ludmi, pracovali na sebe a snazili sa prekrocit svoj tien. Pocet deti by mal vychadzat z individualnych posudeni, toto nikto z vonka nema co posudzovat a cim silnejsiu potrebu to posudzovat citi, tym viac je to tlak jeho svedomia ktore sa snazi zakryt nieco co by bolo treba riesit u seba sameho, v svojej rodine.

henikav
8. máj 2015

@janeviemus my mame "jedinacikov" dvoch 😉 Vysvetlenie, medzi mojimi detmi je obrovsky vekovy rozdiel cca 13 rokov, takze som si nikdy nemusela cas delit medzi viac deti, aj ked si myslim ze vobec nie je na skodu mat deti za sebou, kedy sa mozu spolu hrat. U nas sa to tak strieda, moj stary otec bol jedinacik a preto chcel mat deti plny dom. Mali 5 deti, na co starky mlady umrel a zanechal vdovu s 5 malickymi detmi. Moja mama bola najstarsia a tak sa musela o ostatnych starat, nikdy nechcela viac deti a preto som zase bola ja jedinacikom. Mozno prave preto by som bola chcela mat deti zas plny dom, lenze u nas to priroda zariadila takto a dakujem bohu ze mame deti aspon dve. Myslim ze kazdy tuzi po tom co sam nemal. Financie su sice dolezite, ale nie rozhodujuce, urcite neuznavam rodiny co maju aj 10 deti a nie su schopne im zabezpecit to najzakladnejsie, ale zas ine rodiny, aj ked sa musia obcas uskromnit, nie je to zle. Lebo zivot to tak prinasa, ze obcas sa treba vediet aj uskromnit, ak sa na to clovek nauci od mala vie sa lepsie prisposobit v dospelosti.

jajka257
8. máj 2015

@janeviemus teraz to bude krute, ale co keby niekto zalozil temu s nazvom, viacdetne rodiny a polemizoval tam o sebectve rodicov, ktori maju viac deti a nazval ich sebcami, lebo oberaju svoje dieta o veci, nedavajy mu celu pizornost, dieta sa musi delit a podobne? Ako by si sa citila? Vlastne preco riesis inych ludi a temy, ktore sa ta netykaju? Skus riesit to, co sa ta tyka.

janeviemus
autor
8. máj 2015

Ja som nikde nenapísala že každý jeden jedinacik musí byť sebecký, rozmaznany atď. Všetko je to na výchove rodičov. Poznám jedinacika ktorý je neskutočne rozmaznany a aj keby mal všetko tak mu je málo a poznám jedinacika ktorý dá aj posledné. Tak isto mi je jasne že nie vždy musia byť súrodenecke vzťahy najlepšie ale predsa len v detstve je to iné. Mam kamarátku ktorá ma jedno dieťa a druhe uz mať nemôžu. Jej maly sa stále pyta prečo je sám ked jeho kamaráti maju doma bračeka/sestricku A on ne že aj on chce. Ale ano..Je na každom ako sa rozhodne no JA osobne by som to svojmu dieťaťu neurobila 😃

janeviemus
autor
8. máj 2015

@zeriempizzu a ty naco sa vsade pchas kde ja niečo prispejem/okomentujem???😃 cele dni tu ssedíš a čakáš čo kde kedy môžeš okomentovat 😀 ty sa zamysli nad sebou .niekedy je najlepšie sa zdržať komentára keď k danej veci nemáš čo povedať 😊

matkamirko
8. máj 2015

@janeviemus ja sama mam 4 surodencov, manzel je jedinacik. Manzel je uzasny clovek, nie je sebec, nie je rozmaznany. Naopak ma bratrancov-4 bratov surodencov, a ti mu zavideli, aj zavidia hadam vsetko, a ich EGO nema hranic. To nie je o tom, kolko ma kto deti, ale ako su vychovavane, k comu su vedene. Cize aj 3 surodenci mozu mat zle vztahy, a naopak jedninacik, moze mat dobry vztah s kymkolvek cudzim,z rodiny, a najst tak oporu aj inde, cize sam nebude. A este podotykam, ze niekto ma jedno dieta nie z vlastnej vole, moze byt za tym choroba rodicov, nemoznost mat druhe- to nie je o peniazoch. A preto sa snazi dat tomu jedinemu co najviac vsetkeho, samozrejme aj lasky. Ja som za to, ze kazdy nech ma deti, kolko sam chce, moze, je to len jeho rozhodnutie, nik iny nema pravo rozhodovat o tom druhom.

matafen
8. máj 2015

Ja mam 2 bratov - s jednym nie som v kontakte vobec a s druhym zriedka, mame diametralne odlisne svety, nemame nic spolocne okrem rodicov 🙂 Mama ma jednu sestru, s ktorou sa nevidela 25rokov a otec ma 2 surodencov, s ktorymi udrziava len zdvorilostne vztahy, ziadnu pomoc od nich nikdy nemali, ked bolo treba, pomohli priatelia. Ja som tiez toho nazoru, ze si blizkych ludi nevyberam podla pokrvnych vztahov, nezivim umele vazby.